Domů / MAGAZÍN / ZKRÁŠLUJEME / Vyrobte si krásný macramé závěs na květináč

Vyrobte si krásný macramé závěs na květináč

03. 07. 2023, SCONTO Nábytek
Pojďte spolu s námi spojit přírodní materiál s pravou přírodou. Vytvořte si závěs na květináč, který může spolu s vaší oblíbenou rostlinou zkrášlovat nejen interiér, ale také terasy, balkony nebo zahrady.
Jako u podložky pod hrnek, dekoračních listů nebo doplňků na ubrousky a příbory, vám i u výroby závěsu bude stačit příze macramé, běžné pomůcky z domácnosti, případně korálky a chuť do nové tvůrčí činnosti. Pokud jste zvládli naše předchozí výrobky, jistě hravě zvládnete i tento, a přitom zjistíte, jaké neomezené možnosti macramé technika přináší. Tak se tedy pusťme směle do toho.

Budete potřebovat:

  • 1 ks 500 g příze na macramé libovolné barvy (my jsme použili přízi o tloušťce 3 mm v odstínu latte hnědá),
  • 3 kuchyňské klipsy nebo klasické kolíčky (kuchyňské klipsy jsou ideální, protože po zacvaknutí drží a neposunou se),
  • korálky,
  • krejčovský metr (nebo pravítko),
  • hřeben nebo kartáč na vlasy,
  • nůžky.
Pro upřesnění
Celkově je výrobek dlouhý přibližně 90 cm, a když do něj vložíte květináč, měří přibližně 80 až 85 cm. Na výrobu jsme spotřebovali 19,2 m příze.

Postup pro výrobu závěsu:

Krok č. 1: Odstřihneme si hlavní provázky – 6 kusů dlouhých 270 cm. Dále si nastříháme vedlejší provázky. Budeme potřebovat 1 kus provázku na ouško o délce 200 cm a 2 kusy provázku na spoje o délce 60 cm.
Krok č. 2: Vezmeme 6 hlavních provázků a ohneme je na polovinu, Když jsou ohnuté, měří 135 cm. Přesný střed si označíme tak, že si tam připneme klipsu.
Krok č. 3: Od tohoto středu si naměříme 10 cm z každé strany a označíme si je klipsou.
Krok č. 4: Nyní odstraníme střední klipsu a vznikne nám prostor, který je dlouhý 20 cm. Tento prostor je náš začátek, protože z něj jdeme udělat ouško závěsu. Následně vezmeme vedlejší provázek o délce 200 cm. Provázek ohneme na polovinu, abychom si naznačili, kde je jeho střed. Tento střed vedlejšího provázku položíme pod hlavní provázky k začátku pravé klipsy.
Krok č. 5: Uchopíme oba konce vedlejšího provázku a uděláme zcela běžný uzel (jako například na šňůrkách bot).
Krok č. 6: Nyní nastává čas, kdy jdeme dělat pravý macramé uzel, který budeme opakovat, dokud se nedostaneme k druhé klipse. Přeložíme vedlejší levý provázek přes hlavní provázky tak, aby směřoval doprava. Vezmeme si do rukou pravý vedlejší provázek a nejprve ho položíme přes konec levého. Potom ho potáhneme doleva pod hlavní provázky a nakonec přes ouško (které vytvořil levý provázek) tak, aby směřoval ven z ouška zdola nahoru.
Krok č. 7: Nakonec levý i pravý konec provázku uchopíme a utáhneme na uzel.
Krok č. 8: Postup z kroku č. 6 budeme opakovat, dokud se nedostaneme k druhé klipse.
Poznámka: Tento uzel se začne přirozeně stáčet, protože stále uzlujeme do jedné strany. Průběžně uzly upravujte, aby měly pěkný, symetrický, spirálovitý tvar.
Krok č. 9: Přišli jsme až na konec klipsy, co teď? Obě je nyní můžeme nyní odstranit. Hotovou uzlíkovou část ohneme na polovinu a vznikne nám ouško. Toto ouško musíme upevnit.
Krok č. 10: Vezmeme druhý vedlejší provázek o délce 60 cm. Jdeme udělat takzvaný šibeniční uzel. Položte si ouško na stůl a vedle něj si položte vedlejší provázek tak, aby vytvořily tvar U a oba konce směřovaly vzhůru, přičemž kratší konec bude dlouhý přibližně 7 cm.
Krok č. 11: Vezmeme si do rukou ouško tak, aby nám volné konce visely dolů. Přiložíme ohnutý vedlejší provázek tak, aby jeho kratší konec přečníval přibližně 1 cm do uzlíkové části. Všechno držíme v jedné ruce. Druhou rukou uchopíme delší konec vedlejšího provázku a začneme obtáčet volné (visící) konce. S obtáčením začínáme co nejtěsněji pod uzlíkovou částí. Takto uděláme kolem 10 otáček.
Krok č. 12: Konec pracovního provázku, s kterým jsme obtáčeli, strčíme do spodního ouška (U, které jsme si udělali ještě před zahájením obtáčení). Dekoraci přitom stále pevně držíme v ruce, aby se nám obtočená část neodmotala. Jakmile máme konec pracovního provázku prostrčený přes vzniklé ouško, zatáhneme směrem vzhůru ten krátký (centimetrový) konec, který jsme si nechali nahoře. Takto schováme celý spoj obtočené části dovnitř a nikdy se nám neuvolní. Vyčnívající konec provázku jednoduše odstřihneme.
Krok č. 13:  Nyní máme připravené ouško na zavěšení a jdeme vytvořit jednotlivá ramena závěsu. Provázky, které ústí z ouška, si rozdělíme na tři části. Vezmeme tedy klipsy a oddělíme 4 provázky, které budou tvořit první rameno. Potom oddělíme další 4 provázky na druhé rameno a další 4 provázky na třetí rameno.
Krok č. 14: Vezmeme si první rameno a začínáme pracovat. Oddělíme si provázky tak, aby byly 2 provázky vnitřní a 2 vnější (jeden vnější bude na pravé straně a jeden vnější na levé straně). Nyní jdeme obplétat vnitřní provázky těmi vnějšími, a to stejným způsobem, jakým jsme dělali horní ouško. Budeme tedy dělat točený uzel.

Levý provázek položíme přes hlavní provázky tak, aby směřoval doprava. Pravý provázek položíme přes ten předchozí a pod hlavní provázky. Následně ho přetáhneme přes ouško levého provázku zdola nahoru. Uchopením pravého a levého konce vnějších provázků uzel utáhneme.
 
Krok č. 15: Pokračujeme v torbě uzlů, dokud nemá upletená část přibližně 10 cm.
Krok č. 16: Stejným způsobem jako první rameno zapleteme i druhé a třetí rameno.
Krok č. 17: Jakmile máme upletená všechna tři ramena, na každém rameni si změříme další část, která bude dlouhá 12 cm a označíme si ji klipsou. Takhle to uděláme na každém rameni.
 
Tip: V této fázi, kdy si označujete další části, je dobré provázky uspořádat tak, aby vám za klipsou vycházely následovně: provázky, co jste měli jako vnitřní, budou nyní vnější, a ty, které jste používali jako vnější, budou teď vnitřní. Jednoduše se v nich zorientujete i tak, že ty kratší půjdou směrem dovnitř a ty, které jsou delší, půjdou směrem ven. Dělá se to proto, aby se rozložila síla a závěs se časem nezačal v některých částech více utahovat nebo povolovat.
 
Krok č. 18: Nyní začínáme opět se zauzlováním. Tentokrát ale budeme dělat rovný uzel. Začátek je stejný jako u předchozího uzlu.

Uchopíme levý provázek a položíme ho na hlavní provázky tak, aby směřoval doprava. Potom vezmeme pravý provázek, položíme ho přes ten předchozí a pod hlavní provázky. Následně ho vytáhneme přes ouško z levého provázku zdola nahoru. Potom uchopíme konec pravého i levého provázku a uzel utáhneme.
 
Krok č. 19: Vezmeme pravý provázek, položíme ho přes hlavní provázky, aby směřoval doleva. Potom uchopíme levý provázek, položíme ho přes ten předchozí a pod hlavní provázky. Následně ho vytáhneme přes ouško pravého provázku a utáhneme.
Krok č. 20: Vezmeme korálek a provlečeme jej přes vnitřní dva provázky až nahoru. Potom pokračujeme s tvorbou uzlíků podle kroků 18 a 19, dokud nebude mít tato část ramene i s korálkem 12 cm.
Krok č. 21: Stejně jako u prvního ramene budeme postupovat i u dalších dvou ramen.
Tip: Jednotlivá ramena vždy porovnávejte – zda jsou stejně dlouhá a zda jednotlivé části začínají na stejném místě.
Krok č. 22: Když máme všechna ramena hotová, přecházíme na nejsložitější část. Jedná se o část, kdy musíme všechna tři ramena vzájemně propojit.

Položte si závěs na stůl a rozdělte si vedle sebe ramena na první, druhé a třetí tak, aby byla dostatečně daleko od sebe (alespoň 5 cm).

Z prostředního ramene přisuňte levý vnitřní a levý vnější provázek do volného prostoru k levému rameni. Z levého ramene přisuňte pravý vnější a pravý vnitřní provázek k odděleným provázkům z prostředního ramene. Odměřte 15 cm a v tomto místě spojte oddělené provázky klipsou. Stejně pokračujte s pravými provázky prostředního ramene a pravým ramenem. To znamená, že z prostředního ramene vezmete zbývající dva provázky a spojíte je klipsou se dvěma provázky (levý vnější a vnitřní) pravého ramene. Poslední volné provázky z levého a pravého ramene rovněž spojte dohromady. Všechna tři spojení musí být vzdálena 15 cm od uzlíkové části.
Poznámka: Proč takové spojování? Protože potřebujeme vytvořit jakýsi košík, který bude držet náš květináč. Pokud bychom jen na spodku spojili všechna 3 ramena dohromady, květináč v závěsu nebude držet. Tím, že jsme propojili jednotlivá ramena mezi sebou, vytvoříme pevný úplet, z kterého květináč nikdy nevypadne, ani kdybychom do něj silně udeřili.
Krok č. 23: Nyní potřebujeme provázky oddělené klipsami spojit uzlíky. Uděláme je podle postupu z kroku č. 18 a 19. Na každém spoji uděláme čtyři uzlíky rovným stylem, to znamená, že budeme střídat pletení – jeden uzel z levé strany, druhý uzel z pravé strany, třetí uzel z levé strany, čtvrtý uzel z pravé strany.
Krok č. 24: Nyní si od posledního uzlíku odměříme 10 cm na všech ramenech. Označíme si dané místo klipsou. Tentokrát už dáváme dohromady všechny visící provázky a jdeme náš závěs ukončit.
Krok č. 25: Vezmeme poslední vedlejší provázek o délce 60 cm a jdeme opět udělat šibeniční uzel (stejně jako v krocích č. 10, 11, 12).

Uchopíme si závěs v místě od klipsy dolů a na stůl si připravíme vedlejší provázek ve tvaru U tak, aby ohyb směřoval dolů a konce nahoru. Jeden konec bude opět kratší (přibližně 7 cm), tím delším budeme obmotávat.
Krok č. 26: Přiložíme ohnutý vedlejší provázek tak, aby jeho kratší konec přečníval klipsu. Všechno držíme v jedné ruce. Druhou rukou uchopíme delší konec vedlejšího provázku a začneme obtáčet volné (visící) konce. S obtáčením začínáme co nejtěsněji pod uzlíkovou částí. Takto uděláme 10 až 12 otáček.
Krok č. 27: Konec pracovního provázku, s kterým jsme obtáčeli, strčíme do spodního ouška (U, které jsme si udělali ještě před zahájením obtáčení). Jakmile máme konec pracovního provázku prostrčený přes vzniklé ouško, zatáhneme směrem vzhůru ten krátký konec, který jsme si nechali přečnívat přes klipsu. Takto schováme celý spoj obtočené části dovnitř. Skřipec odstraníme a vyčnívající konec provázku odstřihneme.
 
Krok č. 28: Teď už jen zastřihneme visící konce do stejné délky a rozčešeme je kartáčem na vlasy.
 
Závěs na květináč je hotový. Stačí mu najít to správné místo ve vašem interiéru nebo exteriéru, pověsit ho na háček, vložit do něj pěkný květináč s rostlinou a mít radost z dobře odvedené práce a krásné dekorace. Věříme, že se vám povede a bude dlouho i dobře sloužit. 😊
Pro další bytové doplňky, které si můžete vytvořit sami, tentokrát z obnošeného oblečení se můžete inspirovat v našem magazínu.

Čtěte také

Ukázat další články

Nástěnné a stojanové věšáky – šikovní pomocníci do každého bytu

Dnes se blíže podíváme na užitečné, ale často opomíjené pomocníky v domácnosti – nástěnné a stojanové věšáky. Jsou vítané na více místech v domácnosti, nejen v předs…

Zútulněte terasu stromy, kterým se daří i v květináčích

Asi není nikdo, kdo by si v teplých měsících rád neposeděl na terase. V současnosti se tomuto prostoru věnuje hodně pozornosti. Stává se jakýmsi „obývákem na čerstvé…