Domů / MAGAZÍN / ZAŘIZUJEME / 7 pravidel, jak zařídit ložnici

7 pravidel, jak zařídit ložnici

28. 04. 2022, SCONTO Nábytek
Zdánlivě jednoduchý úkol se v praxi může změnit na obrovský problém, pokud si nevyjasníte základní pravidla o zařizování a výběru nábytku do ložnice. Když se jich ale budete držet, určitě se ve své zemi snů budete cítit skvěle.

PRAVIDLO Č. 1: POSTEL JE SRDCEM LOŽNICE

Ložnice není místo, které budete svým hostům vystavovat na odiv, z hlediska vašeho zdraví a dlouhodobé duševní pohody však patří k nejdůležitějším částem interiéru. Proto by se její zařízení nemělo brát na lehkou váhu. Základní funkcí této místnosti je poskytnout uživatelům maximální pohodlí k odpočinku a vydatný spánek. Postel je proto klíčovým kouskem, který je potřeba vybírat jako první v pořadí. Až poté můžete řešit zbývající nábytek do ložnice.

Při koupi postele vycházejte především z proporcí místnosti. Známá interiérová designérka Emily Henderson doporučuje, abyste mezi postelí a jiným nábytkem ponechali „komunikační“ prostor alespoň 90 cm. V tom případě budete moci postel obcházet pohodlně, dokonce i rozespalí, a to aniž byste zakopávali o její rohy. Pro příjemný spánek obou partnerů jsou optimální modely manželských postelí o rozměrech 180 × 200 cm. Nezapomínejte však na to, že alfou a omegou dobré postele je kvalitní matrace.
 

Menší rozměry

Pokud nemáte dostatek místa, zvažte výběr menšího modelu (například o rozměrech 140 × 200 cm nebo 160 × 200 cm) nebo přesunutí postele do rohu pokoje. Přístup na lůžko sice pro jednoho z partnerů nebude ideální, ale prostor určitě ušetříte a zbytek místnosti bude „dýchat“.

Zvláště pokud bydlíte v garsonce nebo jednopokojovém bytě, může být dobrou možností rozkládací lůžko, které přes den nebude překážet v pohybu a večer poskytne dostatek místa na spaní. V současnosti existují různé typy pohovek s možností rozložení – zde hledejte model určený ke každodennímu používání. Vynikající volbou může být i zabudovaná postel, která během dne „zmizí“ ve skříni.

Kromě rozměrů berte v úvahu také design postele. Nezapomeňte, že je dominantou, ale s ostatním zařízením ložnice musí být v harmonii. Pokud tedy toužíte po rustikálním dřevěném lůžku, budete tomu muset přizpůsobit i šatní skříň, komodu či noční stolky. K dosažení vizuální i pocitové pohody vám pomůže, když postel „orámujete“ třeba velkým kobercem nebo menšími běhouny podél jejích bočních částí a čela, případně obrazem zavěšeným nad záhlavím postele.

PRAVIDLO Č. 2: Noční stolky schovají drobnosti

Malý odkládací prostor u postele se hodí za všech okolností – k uložení mobilu, náramkových hodinek, budíku, sklenice vody, časopisu či knihy. Před volbou nočního stolku se tedy nejprve zamyslete nad tím, k čemu všemu by vám měl sloužit. Někdy je vhodné, když obsahuje i otevřené police, například na knihy nebo studijní materiál, případně zásuvky, kam lze ukrýt léky, kapesníky a jiné drobnosti. Pokud nechcete mít noční lampy zavěšené na stěně, samozřejmě je třeba počítat i s dostatečnou plochou na toto nezbytné zařízení. Přístup k vypínači by přitom měl být pohodlný – měli byste ji umět rozsvítit takříkajíc poslepu.
Při výběru stolku myslete také na to, že:
 
  • Výška stolku by měla být na úrovni matrace, resp. stolek by neměl převyšovat matraci nebo být pod její úrovní o více než 10 až 12 cm.
  • Design stolku musí korespondovat s postelí. Masivnější postel vyžaduje výraznější stolky, k subtilnějším postelím se hodí jednodušší modely. Zároveň by měl stolek ladit nejen s postelí, ale také s celým zařízením ložnice. Dokonalé sladění jednotlivých kousků poskytují zejména ložnicové programy.
 
Náš tip
Nikde není psáno, že noční stolek musí být dokonale sladěn s postelí. Pokud máte v ložnici dostatek místa a nejste odkázáni na úložné prostory, můžete experimentovat. Jako příruční solitér tak mohou posloužit i různé
přístavné stolky nebo nevšední taburety.

PRAVIDLO Č. 3: ŠATNÍ SKŘÍŇ MÁ BÝT PROSTORNÁ A PRAKTICKÁ

Když vyřešíte spánkovou zónu, na řadě jsou úložné prostory. Výběr šatní skříně je stejně důležitý jako volba postele, především tehdy, nemáte-li v bytě nebo domě dostatek místa. Pokud potřebujete velké množství odkládacích ploch a dispozice ložnice to umožňuje, klidně si vyberte širokou šatní skříň (například o délce 3 m), která vyplní jednu celou stěnu. Ložnice bude působit uceleně a zároveň vám nabídne spoustu úložných prostorů. Vhodný je i rohový model šatníku, který vám pomůže chytře vyřešit hluché místo v pokoji.

Pokud místnost potřebujete opticky zvětšit, volte šatník se zrcadlem. Zároveň tím ušetříte místo, které byste museli obětovat zvlášť stojícímu nebo visícímu zrcadlu.

 

Ladění skříně s postelí

Ideální je, když dekor šatní skříně ladí se samotnou postelí, nemusí to však být pravidlem. Pamatujte hlavně na to, že v centru pozornosti je lůžko, šatník by proto neměl v prostoru dominovat – rozhodnete-li se pro výrazný model postele, zvolte skříně v jednodušším designu.

Velkou pozornost věnujte také způsobu otevírání dveří – otočné dveře zaberou v místnosti více místa, skříně s posuvnými dveřmi ho naopak ušetří. Nejdůležitější část zařizovacího rébusu se ale ukrývá uvnitř.

Organizace a počet polic, závěsných tyčí, zásuvek, vnitřních komod nebo košů závisí jen na vašich vlastních potřebách. Ujasněte si, co všechno a jakým způsobem do šatníku potřebujete uložit. Otevřete svůj nynější šatník a prohlédněte veškeré oblečení. Máte hlavně šaty, saka a halenky? Sáhněte po skříni s možností zavěšení. Preferujete spíše trička, kalhoty a svetry? Vhodnou volbou budou poličky a zásuvky. Pro zjednodušení celého procesu si neváhejte celou sestavu skříně i rozkreslit. Takto si sami definujete rozměry, tvar a uspořádání šatní skříně, která pro vás bude optimální.

Pokud jste si již nyní jisti, že budete potřebovat mnohem více úložného prostoru, než vám nabídne šatní skříň, vraťte se zpátky k lůžku. Existují totiž postele s úložným prostorem, které pomáhají řešit problém s nedostatkem místa. I u nich ale sledujte rozložení prostoru a otevírání. Když v okolí postele není dostatek místa, určitě si nevyjímejte šuplíky. Lepším řešením je výklopný mechanismus.

PRAVIDLO Č. 4: KOMODA – EXTRA prostor pro menší oblečení

Komody jsou menší sestry šatních skříní. V ložnici se nejvíce uplatňují modely se šuplíky, které hravě a přehledně zorganizují drobné šatstvo, například spodní prádlo, ponožky, šátky, ale také hygienické potřeby, kosmetiku, šperky nebo sezónní oblečení, jako jsou plavky a tuniky. Design komody by měl ladit s šatní skříní nebo postelí, resp. nočními stolky. Perfektní bude, když se vám podaří sehnat model ze stejné kolekce.

Důležitý parametr, který je nutné sledovat, je hloubka zásuvek. Pokud by byly příliš mělké, nemusely by vám na určitý typ věcí stačit. Vhodnější volbou proto mohou být komody s menším počtem hlubších zásuvek než komody s větším počtem mělkých zásuvek. Myslete tedy i zde na to, co do nich chcete dát.
Tip:
Komoda je nejen praktickým úložným místem, ale také nabízí skvělý prostor pro vystavení sběratelských kousků, sošek, fotografií, svíček, parfémů, dekorativní kosmetiky nebo milých památek z cest. Pokud nad ni umístíte zrcadlo, oblíbené umělecké dílo či stále populárnější macramé, vytvoříte si vedle spánkové zóny útulné zátiší.

PRAVIDLO Č. 5: PRACOVNÍ NEBO TOALETNÍ KOUTEK

V ložnici by se zejména po večerech nemělo pracovat. Pokud však v bytě není jiná možnost, kde zřídit pracovní koutek, pak je vhodné hledat méně nápadné modely, které ložnici neoberou o uklidňující atmosféru a ladí se zbytkem zařízení. Dobrou alternativou jsou také vyklápěcí stolky, které na první pohled vypadají jako komoda, ale pokud potřebujete pracovat, snadno je přeměníte na psací stůl.
Funkci pracovního stolu však mohou zastat vybrané i toaletní stolky, které využijete jak ke kosmetickým úpravám, tak i k příležitostné práci. Obzvlášť dobře v tomto případě poslouží modely s vyklápěcím zrcadlem ukrytým v pracovní desce.
Toaletní stolek Make Up a Linda. Zdroj: Sconto

PRAVIDLO Č. 6: Příležitost k relaxaci nejen v posteli

Myslete na to, že ložnice je místem příjemného partnerského soužití. Nemusí proto sloužit jen ke spánku a odkládání šatstva. Klidně ji můžete přeměnit na místo společných zážitků či krátkého relaxu v průběhu dne. V ložnicích luxusních rezidencí nebo v hotelových pokojích se i z toho důvodu často využívají lenošky nebo pohodlná křesla – zejména ušáky s taburety. Umožňují svým obyvatelům dopřát si třeba odpolední siestu, aniž by narušili úhledný denní „styling“ postele. Délka chaise longue křesla by neměla přesáhnout délku čela postele a ani výška jeho sedací části by neměla přečnívat výšku ložní matrace. Na variabilní výšku objektů myslete také při výběru dalších doplňků, jako jsou koše na deky, truhly či taburety.

Pokud vám lenoška nebo křeslo nevyhovuje, existuje ještě klasika ve formě houpacího křesla. Jedná se o skvělou a pohodlnou možnost, v které si výborně odpočinete. Navíc jde oproti ušákům často o lehčí modely, které není problém přemístit v bytě podle potřeby jinam – například do obývacího pokoje, kdy se sejde početnější návštěva.

PRAVIDLO Č. 7: SE SVĚTLEM OPATRNĚ

Osvětlení je pro ložnici sice důležité, ale mnohem podstatnější je zajistit v ní příjemné přítmí. Souvisí to s lidským biorytmem a tvorbou hormonů, které ovlivňují kvalitu našeho spánku. Odebrat se do říše snů v dostatečně tmavém prostoru napomáhá vylučování melatoninu – hormonu spánku. Když jeho vylučování funguje správně, váš organismus si přes noc dokonale odpočine.

Kromě centrálního lustru se zaměřte zejména na dobré stínění oken, noční lampy, případně i na jemné podsvícení hlavních částí postele. V ložnici se určitě vyhněte studenému světlu, které tvorbu melatoninu narušuje, protože tělu připomíná denní světlo. V současnosti jsou designovým hitem i visící lampy spuštěné ze stropu po stranách postele.

Měkké světlo dokáže navodit i správnou intimní atmosféru. Právě díky ní se v ložnici můžete uvolnit a dobře si odpočinout.

Tip na závěr – barvy mixujte s rozvahou

Barevné řešení ložnice bude mít vliv na celkový pocit při usínání i probouzení, podobně jako na kvalitu samotného spánku. Odborníci radí volit pro tento typ místnosti raději neutrální tóny, které působí uklidňujícím dojmem a snadno se ladí s ostatními. Co byste dále měli vědět?
 
  • K neutrálním odstínům se řadí bílá, béžová, ale i šedá a černá. V ložnici působí nenápadně a snadno se kombinují.
  • Ve spánkové zóně se nemusíte striktně řídit pravidly o bledých barvách, které vytvářejí dojem vzdušnosti, a tmavých barvách, které místnosti opticky zmenšují. Tmavé odstíny ložnici budou slušet – vytvoří pocit větší útulnosti a pohodlí.
  • Vyhněte se naopak výrazným odstínům, nápadným kontrastům nebo do očí bijícím vzorům, které působí příliš stimulačně. Místo toho zvolte raději pastelové nebo světlé zemité tóny.
  • Věděli jste, že nejintimnější barvou není růžová, bílá ani červená, ale béžová? V lidech prý vyvolává dokonalý pocit bezpečí, pro ložnici je proto podle psychologů jako stvořená.
  • Skvělý způsob, jak ložnici ozvláštnit a zároveň jí ponechat decentní výraz, je namalovat barevně pouze stěnu za záhlavím postele.
  • V rámci počtu barev je dobré zvolit maximálně tři odstíny.

Čtěte také

Ukázat další články

Mám boty. Hodně bot... Kam s nimi?

Botníky jsou nedílnou součástí předsíní. Bez nich by ve vstupních prostorách vznikl doslova chaos, protože obuv už není jen o nutnosti a pohodlnosti, ale je také sou…

Inspirujte se: 7 designů kuchyně

Kuchyně je doslova mikrosvět, který by měl být uspořádán podle vašich představ a jehož návrh i zařizování vyžadují svůj čas. Interiérový styl, který v kuchyni prefer…