Domů / MAGAZÍN / ZAŘIZUJEME / 7 pravidel, jak zařídit ložnici

7 pravidel, jak zařídit ložnici

22. 04. 2020, SCONTO Nábytek
Zdánlivě jednoduchý úkol se v praxi může změnit na obrovský problém, pokud si nevyjasníte základní pravidla o zařízení a výběru nábytku do ložnice. Když se jich budete držet, určitě se ve své krajině snů budete cítit skvěle.

PRAVIDLO Č. 1: POSTEL JE SRDCEM LOŽNICE

Ložnice sice není místem, které budete svým hostům vystavovat na odiv, z hlediska vašeho zdraví a dlouhodobé duševní pohody však patří k nejdůležitějším částem interiéru. Proto není její zařízení možné brát na lehkou váhu. Základní funkcí této místnosti je poskytnout jejím uživatelům maximální pohodlí pro odpočinek a vydatný spánek. Postel je proto klíčovým kouskem, který je nutné vybrat jako první v pořadí. Až následně můžete řešit zbývající nábytek do ložnice.

Při koupi postele vycházejte především z proporcí místnosti. Známá interiérová designérka Emily Henderson doporučuje, abyste mezi postelí a ostatním nábytkem ponechali „komunikační“ prostor aspoň 90 cm. V tom případě budete moci postel obcházet pohodlně, dokonce i rozespalí, a to bez toho, abyste zakopávali o její rohy. Oceníte to zvláště tehdy, když se v noci odeberete na toaletu nebo zkontrolovat děti. Pro příjemný spánek obou partnerů jsou optimální modely manželských postelí s rozměrem 180 × 200 cm. Nezapomínejte však, že alfou a omegou dobré postele je kvalitní matrace.
Polohovací postel GLORIA

Menší rozměry

Pokud nemáte dostatek místa, zvážte výběr menšího modelu postele (například s rozměry 140 × 200 cm nebo 160 × 200 cm) anebo její přesunutí do rohu pokoje. Přístup na lůžko sice pro jednoho z partnerů nebude ideální, ale prostor určitě ušetříte a zbytek místnosti bude „dýchat“.

7 pravidel, jak zařídit ložnici

Myslete na to, že styl postele určí charakter celého zařízení ložnice. Jestli tedy toužíte po rustikálním dřevěném lůžku, budete tomu muset přizpůsobit i šatní skříň, komodu a noční stolky. Pro dosažení vizuální i pocitové pohody vám pomůže, když postel „orámujete“ například velkým kobercem anebo menšími běhouny podél jejích bočných stran a čela, případně dominantním obrazem zavěšeným v záhlaví postele.

PRAVIDLO Č. 2: NOČNÍ STOLKY „UKLIDÍ“ DROBNOSTI

Malý odkládací prostor vedle postele se hodí za každých okolností – na uložení mobilu, náramkových hodinek, budíku, sklenice vody, zápisníku, časopisu nebo knihy.

Před volbou nočního stolku se nejdříve zamyslete nad tím, na co všechno by vám měl sloužit. Někdy je vhodné, když obsahuje i otevřené police, například na knihy nebo studijní materiály, případně zásuvky, kam se dají ukrýt léky, šperky či jiné drobnosti. Samozřejmě nesmí chybět ani noční lampa s pohodlným přístupem k vypínači – měli byste ji umět rozsvítit takřka poslepu.
Noční stolek IDEA

 

Náš tip

Nikde není psáno, že noční stolek musí být dokonale sladěný s postelí. Jestli máte v ložnici dostatek místa a nejste odkázaní na úložné prostory, můžete experimentovat. Jako příruční solitér tak můžou posloužit i různé přístavné stolky či nevšední taburety.

7 pravidel, jak zařídit ložnici
Kvůli pohodlnému přístupu by měl vedle postele stát noční stolek s přiměřenou výškou, to znamená, že v porovnání s výškou matrace by neměl mít víc ani méně než 10–12 cm. Jeho velikost by se zároveň měla přizpůsobit objemu postele. Masivní postel si logicky žádá výraznější noční stolky, a naopak menší postel o mnoho subtilnější solitér. Jestli si netroufáte kombinovat nábytek podle vlastního uvážení, můžete si vybrat postel s nočními stolky, které výrobce dodává ve stejném designu.
 

PRAVIDLO Č. 3: ŠATNÍ SKŘÍŇ MÁ BÝT PROSTORNÁ A PRAKTICKÁ


Když vyřešíte spací zónu, jsou na řadě úložné prostory. Výběr šatní skříně je stejně důležitý jako volba postele, především tehdy když nemáte v bytě nebo v domě dostatek místa. Pokud potřebujete velké množství úložných prostor a dispozice ložnice to umožňuje, klidně si vyberte širokou šatní skříň (například s délkou 3 metry), která vyplní jednu celou stěnu, ložnice bude působit uceleně a zároveň vám nabídne hodně úložných míst. Vhodný je rohový model šatníku, který vám pomůže šikovně vyřešit hluché místo v místnosti.
Šatní skříň s osvětlením ARTI AR-01

Ladění skříně s postelí 

Ideální je, když dekor šatní skříně ladí se samotnou postelí, nemusí to však být pravidlo. Pamatujte hlavně na to, že v centru pozornosti je lůžko, šatník by proto neměl v prostoru dominovat – když se rozhodnete pro výrazný model postele, zvolte skříň v jednodušším designu.

7 pravidel, jak zařídit ložnici

Velkou pozornost věnujte i způsobu otevírání dveří – otočné dveře zabírají v místnosti víc místa, skříně s posuvnými dveřmi ho naopak šetří. Nejdůležitější část zařizovacího rébusu se však ukrývá uvnitř. Organizace a počet polic, závěsných tyčí, zásuvek, vnitřních komod či košů závisí jen na vašich potřebách. Ujasněte si, co všechno a jakým způsobem potřebujete do šatníku uložit, případně si neváhejte celou sestavu skříně rozkreslit. Takto si sami definujete rozměry, tvar a uspořádání šatní skříně, jež bude pro vás optimální.
Jestli jste si už teď jistí, že budete potřebovat o mnoho víc úložného prostoru, než vám nabízí šatní skříň, vraťte se zpět k lůžku. Existují totiž postele s úložným prostorem, díky nimž vyřešíte další problém s nedostatkem místa.

PRAVIDLO Č. 4: KOMODA – EXTRA PROSTOR PRO DROBNĚJŠÍ OBLEČENÍ

Komody jsou menší sestry šatních skříní. Nevyužívají se jen v ložnici, ale i v dětských pokojích, obývacích pokojích, pracovnách či halách. V ložnici se nejvíc uplatňují modely se zásuvkami, které hravě a přehledně zorganizují drobné šatstvo, například spodní prádlo, ponožky, šátky, ale i hygienické potřeby, kosmetiku, šperky nebo sezonní oblečení, jako jsou plavky a tuniky.


Design komody by měl ladit se šatní skříní nebo postelí, resp. nočními stolky. Perfektní je, když se vám podaří sehnat model ze stejné kolekce.

Komoda má ještě jednu výhodu – nabízí skvělý prostor k vystavení sběratelských kousků, sošek, fotografií, svíček, parfémů, dekorativní kosmetiky nebo milých památek z cest. Když nad ní umístíte zrcadlo, oblíbené umělecké dílo či čím dál víc populární macramé, vytvoříte si vedle spací zóny nové útulné zátiší.

7 pravidel, jak zařídit ložnici

PRAVIDLO Č. 5: PRACOVNÍ NEBO TOALETNÍ KOUTEK?

Ložnice, obzvlášť ty v bytových domech, nejsou extra velké, a proto mají partneři či manželé občas dilema, jestli sem umístit i malý pracovní koutek nebo toaletní stolek.
Přístavný / toaletní stolek BAROQUE 438/58

Vzhledem k povaze této místnosti se jako logické řešení jeví dámský budoár se zrcadlem a židličkou, který něžné polovičce poslouží na zkrášlovací procedury. Vzhledem k nedostatku místa v bytě je tu možné zařídit i drobný pracovní stolek – avšak jen za předpokladu, že ho budete využívat jen příležitostně. V ložnici byste po večerech rozhodně neměli pracovat!

PRAVIDLO Č. 6: PŘÍLEŽITOST NA RELAX NEJEN V POSTELI

Myslete na to, že ložnice je místem příjemného partnerského soužití. Nemusí proto sloužit jen ke spánku a ukládání šatstva. Klidně ji můžete proměnit na místo společných zážitků nebo krátkého relaxu v průběhu dne. V ložnicích luxusních rezidencí či v hotelových pokojích se i z tohoto důvodu často využívají také lavice, lenošky či pohodlná křesla – hlavně ušáky s taburety. Umožňují svým obyvatelům dopřát si například odpolední siestu, a to bez toho, aby narušili úhledný denní „styling“ postele.

 

Vhodné rozměry 

Délka lavice nebo chaise longue křesla by neměla přesáhnout délku čela postele a ani výška jejich sedací části by neměla přečnívat výšku lůžkové matrace. Na variabilní výšku objektů myslete i při výběru dalších doplňků, jako jsou koše na deky, truhly či taburety.

7 pravidel, jak zařídit ložnici

PRAVIDLO Č. 7: SE SVĚTLEM OPATRNĚ

Osvětlení je pro ložnici sice důležité, ale mnohem podstatnější je v ní zabezpečit příjemné přítmí. Souvisí to s lidským biorytmem a tvorbou hormonů, které ovlivňují kvalitu našeho spánku. Odebrat se do říše snů v dostatečně tmavém prostoru napomáhá vylučování melatoninu – hormonu spánku. Pokud jeho vylučování funguje správně, váš organismus si během noci dokonale odpočine.
Program Bellevue

Kromě centrálního lustru se zaměřte hlavně na dobré odstínění oken, noční lampy, případně i na jemné podsvícení hlavních částí postele. V ložnici se určitě vyhněte studenému světlu, které tvorbu melatoninu narušuje, protože tělu připomíná denní světlo. V současnosti jsou velkým designovým hitem i visící lampy spuštěné ze stropu po stranách postele.

TIP NA ZÁVĚR – BARVY MIXUJTE ROZVÁŽNĚ

Barevné řešení ložnice bude mít vliv na celkový pocit při usínání i probouzení, ale i na kvalitu samotného spánku. Odborníci radí volit pro tento typ místnosti raději neutrální tóny, které působí uklidňujícím dojmem a snadno se ladí s ostatními. Co byste dále měli vědět?
 
  • K neutrálním odstínům se řadí bílá, béžová, ale i šedá a černá. V ložnici působí nenápadně a lehce se kombinují.
  • Ve spánkové zóně se nemusíte striktně řídit pravidly o světlých barvách, které vytvářejí dojem vzdušnosti, a tmavých barvách, které místnosti opticky zmenšují. Tmavé odstíny ložnici maximálně sluší – vytvoří pocit větší útulnosti a pohodlí.
  • Vyhněte se naopak výrazným barvám, nápadným kontrastům nebo do očí bijícím vzorům, jež působí příliš stimulujícím dojmem, místo toho zvolte raději pastelové či světle zemité tóny.
  • Věděli jste, že nejintimnější barvou není růžová, bílá ani červená, ale béžová? V lidech prý vyvolává dokonalý pocit bezpečí, pro ložnici je proto podle psychologů jako stvořená.
  • Skvělým způsobem, jak ložnici ozvláštnit a zároveň jí ponechat decentní výraz, je barevně odlišit zeď pouze za záhlavím postele.
7 pravidel, jak zařídit ložnici

Čtěte také

Ukázat další články
Dobrý dojem začíná v předsíni. Jak ji zařídit?

Dobrý dojem začíná v předsíni. Jak ji zařídit?

Předsíň je první místnost v domě, kterou vidí každá návštěva, a hodně napovídá o zbytku interiéru. Její zařízení slouží primárně k praktickému skladování bot, kabátů…
Číst dál
Máte malý byt? Při zařizování vsaďte na těchto 7 praktických tipů!

Máte malý byt? Při zařizování vsaďte na těchto 7 praktických tipů!

Pořídili jste si menší byt, než jste původně plánovali? Vejít do něj celý svůj svět může být někdy náročné. Existuje ovšem pár triků, jak z malého prostoru vytvořit …
Číst dál