Domů / MAGAZÍN / INSPIRACE / Očima designéra: Jak sladit nábytek v ložnici

Očima designéra: Jak sladit nábytek v ložnici

01. 02. 2022, SCONTO Nábytek
Jak si zařídit ložnici tak, abychom se v ní cítili co nejlépe? Vhodný design a atmosféra v prostoru má sílu podpořit pozitivní náladu a dobrý spánek. Jelikož každá ložnice je místem, kde se odpočívá, určitě by měla být navržena tak, aby vám k příjemnému odpočinku napomohla.
Zařizování ložnice by nemělo být bráno na lehkou váhu. V první řadě je potřeba vymezit styl, který se vám líbí a zároveň vás odráží. Klidně lze spojovat i naoko nespojitelné. Například zkombinovat i více stylů, pokud si nemůžete vytyčit ten správný, který by odpovídal vašemu charakteru. Samozřejmě je třeba sahat hlavně po oblíbených materiálech, barvách a vzorech. Pokud si nevíte rady a potřebujete inspiraci k vytvoření vlastní dokonalé oázy klidu, jste na správném místě. Malou ukázkou, kterou jsme si pro vás připravili, vám pomůžeme vizualizovat alespoň jednu možnost, jak by taková bezvadná ložnice mohla vypadat.

Od postele až k doplňkům

Základ ložnice tvoří samozřejmě postel. Při jejím výběru jsme záměrně sáhli po čalouněné dvoulůžkové, v krásné tyrkysové barvě, jelikož mnohým se takové výrazné barvy líbí, ale neumí je zkombinovat s ostatním nábytkem v místnosti, nebo se naopak bojí, jakého celkového feelingu nakonec docílí. Při použití výrazné barvy postele v ložnici je třeba dbát na to, aby byla stále dominantou, ale aby zároveň celý prostor nepůsobil vulgárně a přeplněně. Proto je nutné při výběru zbylých kousků nábytku postupovat uváženě.
Čalouněná postel v mnoha případech vytváří luxusní a honosný dojem v prostoru. Je toho docíleno hlavně použitím textilie, prošívaným čalouněním a celkovým designovým provedením produktu. Vyberete-li si takový typ lůžka, nemusíte ho nutně doplňovat jen luxusně působícím nábytkem. Máte spoustu možností, jak vytvořit jednoduchou eleganci. Protiklady se přitahují a platí to i v této alternativě. Proto jsme na ukázku k posteli vybrali prvky, které jsou buď ze dřeva, nebo mají mírný industriální nádech. Tím se cíleně vytvoří jemně elegantní a teplý prostor ložnice.
Hřejivé působení dřeva na skříni a nočních stolcích umožňuje použití dalších prvků v tlumenějších a tmavších tónech. Dřevěné prvky navíc barevně ladí i s takovým detailem, jako jsou nohy postele. Nápaditá černá barva v kombinaci se dřevem vytváří zajímavý kontrast a hloubka tmavých stěn navozuje relaxační pocit. Bojíte se sáhnout po takovém tmavém odstínu? Sami vidíte, že interiér na základě všech sladěných předmětů působí stále vkusně a harmonicky.

Abyste dosáhli celkového zjemnění místnosti, můžete použít doplňky organických tvarů. V naší ukázce tyto doplňky zastupují svítidla, tedy designové lampy na nočních stolcích a na stropě. Oblé linie a křivky nejen zútulní prostor, ale zároveň vytvoří jakousi rovnováhu mezi jednotlivými objekty. Každý kus nábytku je vybrán pečlivě tak, aby interiér fungoval jako celek. Aby místnost nepůsobila stroze, může se doplnit několika dekoracemi, které podtrhnou elegantní vzhled a zároveň dodají osobnější charakter.

S šatníkem, nebo bez něj?

V ložnici je za všech okolností vítán praktický nábytek, který plní účel „němého sluhy“. Malý odkládací prostor, ať už ve formě křesla, taburetu, nebo lavičky, jednoznačně hraje dobrou roli například na odložení županu, okrasných polštářů z postele, nebo na přehození deky. Samozřejmě záleží na velikosti místnosti, co nám rozměrově a proporčně dovolí.
Pokud musíme mít v ložnici i šatní skříň, ideální je, aby vyplňovala celou volnou stěnu. Jelikož vybraná čalouněná postel hraje dominantu našeho prostoru, skříň jsme volili v jednoduchém designu s posuvnými dveřmi, kvůli omezenému prostoru mezi lůžkem a samotnou skříní. U takového typu dispozic je třeba být na způsob otevírání dveří obzvláště opatrný.
Výběr skříně se zrcadlem byl záměrný. Nejenže nám opticky zvětšuje celou místnost, ale také zajišťuje zrcadlový prvek v ložnici. Vytváří i zajímavější duplikovaný obrazový efekt s odrazem a místnost tedy nepůsobí stísněně. Zrcadlo v kombinaci s tmavými plochami a dřevěným horizontálním pásem dodává sebevědomý, hravý charakter nejen skříni, ale celé místnosti.

Ložnice dle vlastních představ

Malá vizuální ukázka ložnice, kterou jsme pro vás připravili, má za úkol inspirovat vás a pomoci vám k zařízení vlastní ložnice. Neutrální barvy nábytku a doplňků umožňují, aby se dominantou ložnice mohla stát postel i v jiné výrazné barvě – určitě si dokážete představit alternativu ve vínovém, žlutém nebo dalším sytém odstínu. Přejeme vám, aby se vám podařilo vytvořit si dle vaší fantazie vlastní dokonalou oázu klidu, v které se budete cítit příjemně. Na závěr vám nabízíme přehled, jaké produkty z nabídky Sconto jsme v ukázce použili:
Ukázku pro čtenáře Sconto Magazínu vytvořil LL design interior.

Čtěte také

Ukázat další články

Očima designéra: Obývací pokoj v eklektickém stylu

Jste kreativní a nemáte rádi uhlazenost ani stereotyp? Rádi se lišíte od ostatních a neláká vás jít ruku v ruce s aktuálními trendy, ale přesto chcete, aby vaše bydl…

Jaký typ skříně vybrat do pracovny?

Práce s notebookem na kolenou z gauče nebo u kuchyňského stolu je častou náhradou improvizované domácí kanceláře. Jakmile se ale začnou ozývat vaše přetížené trapézy…