Domů / MAGAZÍN / ZAŘIZUJEME / Šatní skříně se zrcadlem – praktické i elegantní

Šatní skříně se zrcadlem – praktické i elegantní

27. 02. 2021, SCONTO Nábytek
Uvažujete o koupi šatní skříně? Pak se určitě nezamýšlíte jen nad její velikostí, výběrem materiálu a způsobem otevírání, ale také dumáte, zda si vybrat model se zrcadlem, nebo bez něj. Co vše byste o šatních skříních se zrcadlem měli vědět?

6 výhod skříně se zrcadlem

Modely se zrcadlem přinášejí uživatelům hned několik benefitů:
  • Jelikož duplikují obraz, vytvářejí v prostoru působivější atmosféru.
  • Místnost opticky „nafouknou”, což využijete například v malých ložnicích nebo chodbách.
  • Odrážejí světlo, takže díky nim působí prostor světleji.
  • Pokud potřebujete v pokoji mít větší zrcadlo, ušetří vám místo.
  • Jsou praktické, protože při zkoušení outfitů se můžete ihned zkontrolovat v zrcadle.
  • Využijete je i v případě, kdy vaše ložnice nebo dětský pokoj plní funkci fitness koutku – zrcadlo vám pomůže provádět cviky technicky správně.

Odraz světla

Šatní skříně se zrcadlem se nemusí hodit do každé místnosti. Pokaždé je potřeba zohlednit především úhel, pod kterým do pokoje dopadají sluneční paprsky, a to v průběhu celého dne. Velmi silné odrazy totiž mohou způsobit nepříjemné oslnění, případně mohou vytvářet odlesky na různých předmětech, například obrazovce televizoru, lustru nebo komodě s lesklou úpravou. To může být nevyhovující z praktického i estetického hlediska. Skříň tedy umisťujte tak, aby nebyla v dosahu přímého slunce. Snažte se vyhnout hlavně situování proti oknu. Postavte ji však co nejblíže k oknu, aby se do pokoje díky odrazům dostalo maximum přirozeného světla.

Šatní skříň Quadra 226
Tip pro vás

Pokud důvěřujete filozofii feng-šuej, umístěte zrcadla, resp. šatní skříně se zrcadlem na severní nebo východní stěnu, díky čemuž bude do místnosti proudit příliv pozitivní energie.

Pozor na to, co všechno je vidět v zrcadle

Zrcadla bývají zrádná, protože často ukážou i to, co za jiných okolností zůstává skryté nebo méně viditelné. Pokud například pod postelí bez úložného prostoru skladujete krabice s botami a vaše šatní skříň má zrcadlo po celé výšce dvířek, riskujete, že při vstupu do místnosti budou krabice „vystavené na odiv“.
 
Místnosti se zrcadlem vyžadují i mnohem větší pořádek. Pokud tedy máte ve zvyku ležérně odložit šaty nebo kabát na židli nebo na postel, tohoto (zlo)zvyku se raději rychle vzdejte, jinak budete v pokoji mít rovnou „dvě“ identické hromádky oblečení.
Šatní skříň Syncrono
Šatní skříň Jurua

Dvířka jsou důležitá

Zrcadla mají nesmírně univerzální využití. Hodí se k šatním skříním v nejrozličnějších stylech. Zatímco zrcadla na klasických otočných dvířkách dají vašemu šatníku tradiční, venkovský nebo vintage „look”, na posuvných panelech budou působit moderně, minimalisticky a čistě. Zrcadla na více otočných dvířkách umíte využít i tehdy, pokud si svůj outfit chcete pohodlně prohlédnout z jiného úhlu. Vzájemným natočením dvou zrcadel totiž získáte pohled na sebe z boku nebo zezadu (pokud jsou zrcadla samozřejmě umístěna na otočných dvířkách, která se otáčejí k sobě).

Šatní skříň Merano 21

Zrcadla versus materiály

Dobrá zpráva je, že zrcadla dokážou ladit s celou škálou materiálů. Zrcadlové plochy rámované základním materiálem šatní skříně mohou dát tomuto funkčnímu nábytku nečekaně elegantní nádech. V kombinaci s bílou působí zrcadlové skříně čistě a svěže, tmavé rámy se zrcadlem mají pro změnu ladný rafinovaný vzhled, šedé plochy nebo povrchy s výraznou texturou jim propůjčují sebevědomý moderní charakter.
Šatní skříň Marion
Šatní skříň Arsala
Dřevěný dekor se zabudovanými zrcadlovými plochami vytvoří ještě hravější kontrast, zároveň ale místnosti dodá hřejivou náladu. Zrcadla mohou být kombinována i s lakovaným povrchem, který funguje jako nevtíravá designová „ozvěna“ výraznější zrcadlové plochy.

Šatní skříň Mainleus
Náš tip

Pohrát si můžete i s geometrií. Zrcadlové panely mohou být úzké, vysoké, nebo široké, umístěné ve středové linii, nebo přerušené linií jiného materiálu:
  • Pokud jste si vybrali skříň se zrcadlovými pásy, můžete tento „motiv“ využít i v jiné části ložnice.
  • Vysoké vertikální pásy zrcadel pomohou místnostem s nízkými stropy.
  • Horizontální vkládaná zrcadla opticky rozšíří šatní skříň i samotný pokoj.
  • Šatní skříň s kompletními zrcadlovými dvířky dá místnosti luxusní nádech.

Šatní skříň Merwin

Zrcadlové plochy nejen na skříni

Pokud má být přímo naproti skříni s velkým zrcadlem umístěna manželská postel, klidně si vyberte lůžko s výrazným čelem, které takto vynikne i z opačného úhlu. V případě velké ložnice se nemusíte bát kombinovat i více zrcadlových kousků. Zrcadlové prvky nebo dvě zrcadlové plochy byste však zásadně neměli umisťovat přímo proti sobě – vytvářejí totiž nekonečně znásobený odraz, což může působit rušivě. Zrcadlo přímo proti posteli má své příznivce i odpůrce. Jisté pověry například tvrdí, že probouzení se s pohledem do zrcadla přináší úspěch. Některým lidem je však takové umístění vyloženě nepříjemné. Pokud uvažujete nad touto možností, ale nemáte s ní zkušenosti, raději si takové řešení předem vyzkoušejte.

Šatní skříň Queen

Připravte si hadr

Výraznějším úskalím šatních skříní se zrcadlem je častější čištění. Jelikož jsou  na reflexní ploše snáze vidět šmouhy, otisky prstů nebo prach (a to hlavně při dopadajících slunečních paprscích, ale také při silném umělém osvětlení), je potřeba je pravidelně, minimálně jednou týdně čistit. Nejlepší je použít čisticí prostředek určený na zrcadlo a mírně vlhčený bavlněný hadřík, který nepouští vlákna. Zrcadlová dvířka by se měla čistit diagonálně a následně přeleštit suchým hadříkem, abyste plochu zbavili všech šmouh. Až tehdy dosáhnou šatní skříně se zrcadlem toho správného efektu!

Čtěte také

Ukázat další články

Jaká je ta „nej“ a jaké vybavení do dětské postýlky je vhodné?

Sníte o tom, že postýlka vašeho miminka bude měkká, se spoustou hraček a baldachýnem nad ní? Je to sice pěkná představa, ale v tomto případě platí, že méně je více. …

Konferenční stolek: co zohlednit při výběru?

Jaký by to byl obývací pokoj bez konferenčního stolku? Vybrat si ten správný ale může být pořádná fuška. Stolek by měl stylově zapadat do interiéru, plnit svou funkc…