Domů / MAGAZÍN / BYDLÍME / Eco & Smart Home: 10 rad pro ekologičtější domácnost

Eco & Smart Home: 10 rad pro ekologičtější domácnost

15. 06. 2023, SCONTO Nábytek
Trend eko a bio v posledních letech zasáhl všechny možné sféry a proniká i do domácností. Nemyslete si ale, že se jedná o módní vlnu – naše životní prostředí rozhodně potřebuje pomoc. Prozradíme vám, jak a zejména proč se připojit k dalším ekologickým domácnostem.

Čas nás tlačí – každý krok se počítá

I vy patříte k lidem, kteří stále nechápou, proč soused neustále třídí odpad a známí chodí na nákup s vlastními taškami nebo s hrnky na kávu? Dělají to zřejmě proto, že vědí, že to s naší planetou vůbec není růžové.

„Podle aktuálních vědeckých varování máme na zvrácení situace poslední roky. S největší pravděpodobností překročíme do konce století hranici oteplení o více než 1,5 °C, což může znamenat ještě větší destabilizaci přírodních ekosystémů nebo zrychlení vymírání živočišných druhů a poklesu biodiverzity,“ vysvětluje Jakub Hrbáň, výkonný ředitel iniciativy Klíma ťa potrebuje.

Znamená to, že pokud chceme předejít nejhoršímu, máme přibližně sedm let na to, abychom emise skleníkových plynů snížili o polovinu a nejpozději do roku 2050 dosáhli uhlíkové neutrality. Proč se o to snažit právě v domácím prostředí?

Ekologie neznamená ztrátu pohodlí

Podle údajů Eurostatu se domácnosti podílejí na celkové spotřebě energie přibližně jednou čtvrtinou. „Obecně představují problém pro životní prostředí zejména z pohledu energetiky a tvorby odpadů. Řešením v těchto oblastech tak je například zateplování domů – tím se zvyšuje energetická efektivita budov a snižuje spotřeba energie, ať už elektrické, nebo tepelné,“ pokračuje Jakub Hrbáň.

Pokud je to tak vážné, proč se bojíme něco udělat? „Lidé odrazuje představa toho, že se ochrana životního prostředí pojí s jakýmsi sebeomezováním. Spousta individuálních řešení, ať už třídění, bezobalové nákupy, nebo výměna auta za kolo sice představuje změnu, ale při správném nastavení (lokální dostupnosti služeb či dostupnosti bezpečných cyklostezek) může nejednou jít o zdravější a lepší alternativy,“ podotýká Jakub Hrbáň.

Co můžete udělat pro ekologičtější domácnost?

1. Nakupujte s rozumem

Naše ekologické chování začíná již v samotném obchodě. Nejvíce obvykle plýtváme na spontánních nákupech. Seznam potřebných věcí může být jednou z věcí, která vás udrží na uzdě. Při výběru potravin je lepší volit větší balení než malé či jednorázové. Všechno, co můžete jednoduše doplnit, nakupujte raději v náhradních náplních. Případně si najděte drogerie, kde vám mohou čistící prostředky přímo načepovat.

Ovoce si vybírejte raději z volných regálů než balené, nebo sáhněte po baleních, která dokážete recyklovat. Papírové podložky jsou lepší než plastové, zeleninu a ovoce si můžete s přehledem dávat do vlastních sáčků. Čím lepší plán pro svůj nákup si vytvoříte, tím méně nakoupíte věcí, které nespotřebujete a zahodíte.

2. Vařte s úsporou energie

Obrovské množství energie spotřebujete už při řešení základní potřeby – přípravy jídla. Během jednoho vaření se doporučuje raději uvařit více pokrmů najednou než každý den nanovo pouštět sporák nebo troubu. Pokud pečete, automaticky ztlumte topení, spotřebič totiž vyvine dostatek nadbytečného tepla, které ohřeje místnost nebo celý prostor. Dodržovat můžete i další jednoduché zásady:
 
  • Snažte se používat hrnce, které mají stejnou nebo srovnatelnou velikost s varnou plochou, spotřebují méně tepla.
  • Nepřeplňujte hrnce vodou. Pokud potřebujete ohřát více vody, využijte raději úspornou rychlovarnou konvici.
  • Varnou desku, resp. hořáky udržujte v čistotě, nánosy zbytků jídla totiž snižují jejich efektivitu.
  • K vaření využívejte kvalitní nádobí z materiálů, které dobře vedou teplo – obvykle spotřebují až o 25 % méně tepla. Zatímco sklo a keramika vám prokážou dobrou službu v troubě, hrnce a pánve s měděným dnem lépe udrží teplo na varné desce.
  • Pořiďte si i menší spotřebiče, jako jsou tlakové hrnce nebo tzv. pomalé hrnce.
  • Trouba vytváří zbytkové teplo i po vypnutí – využijte ho k dopečení pokrmů.

3. Reorganizujte lednici

Významných úspor dosáhnete i tím, že správně rozmístíte potraviny v lednici. V opačném případě může spotřebič – dokonce i nejnovější model – spotřebovávat mnohem více energie. Ve finále dokážete ušetřit stovky až tisíce kilowatthodin ročně.

V zásadě platí tato pravidla: Umisťuje potraviny s dřívějším datem spotřeby dopředu a trvanlivější dozadu. Po ruce, tedy více vpředu, byste měli ukládat i potraviny, které vyndaváte častěji. Lednici zároveň nepřeplňujte, aby v ní mohl volně proudit vzduch.

4. Vytápějte bez velkých ztrát

Tady vám hned v úvodu dáme jednu nečekanou radu – otužujte se! Takto posílený organismus totiž nepotřebuje tolik tepla jako méně otužilý. Můžete toho dosáhnout tak, že budete postupně snižovat teplotu v místnostech nebo v domě, až se například z 22 °C dostanete na 19 °C.

Naučte se při nižších teplotách i spát, přinese vám to lepší a vydatnější spánek. Pokud si hned ráno zacvičíte, rozproudíte krevní oběh a nebude vám takové chladno. Kromě úspory energie za topení se budete cítit zdravěji.
Náš tip

Nikdy nezakrývejte radiátor závěsy ani vlhkým prádlem, aby se vysušilo. Brání to totiž cirkulaci vzduchu, a tedy i efektivnímu topení. Nepříjemným vedlejším efektem může být zvýšená vlhkost v domě a plísně.

5. Kontrolujte chlad i sluneční paprsky

Jednoduchým, ale účinným trikem je využívat během chladných zimních večerů žaluzie nebo rolety. Oceníte to zejména tehdy, jedná-li se o starší modely oken, které nemají kvalitní izolační sklo. Rolety výplň otvoru lépe uzavřou a zabrání tak úniku tepla nebo prostupu chladu dovnitř.

U oken, která si v určitých úsecích dne užívají přímého slunce, v zimě nikdy nezatahujte závěsy. Využijte přírodní energie, která je zdarma, a nechte vyhřát místnosti přirozeným způsobem.

6. Snižujte spotřebu elektřiny

Úsporou elektřiny chráníte přírodu a zároveň šetříte svoji peněženku. Omezit spotřebu přitom dokážete různým způsobem. Pokud elektronická zařízení, jako například televizor, zrovna nevyužíváte, odpojte je z elektrické zásuvky – chovají se totiž jako upíři, tajně požírají energii i tehdy, když jsou „vypnuté“.

Upřednostňujte osvětlení konkrétních zón, jako je pracovní nebo jídelní stůl, oproti celým místnostem. Se stejným vědomím vybírejte i samotné žárovky – více wattů a silnější světlo budete potřebovat jen při určitých činnostech, například při práci za kuchyňskou linkou nebo líčení v koupelně, méně pak pro náladové podsvícení.
Věděli jste, že...?

Zajímavé energetické bilance dosáhnete i díky barvě stěn – světlé povrchy dokážou snížit spotřebu elektřiny o 40 až 80 procent. Lépe totiž rozptylují světlo, dělají tak interiéry prosvětlenější a oddalují potřebu používat umělé osvětlení.

7. Voda, co drží planetu nad vodou

Važte si každé kapky vody. Pokud v koupelně déle čekáte na teplý proud, tekoucí studenou vodu nenechte zbytečně odtékat do odpadu, můžete ji zachytit a využít například později k zalévání květin. Odstátá voda je pro rostliny dokonce lepší než čerstvě „načepovaná“.

Při denní hygieně pak upřednostněte rychlou svěží sprchu před horkou vanou. Jednak je osvěžující pro tělo, jednak spotřebujete mnohem méně litrů vody. To, že bychom při čištění zubů neměli nechávat kohoutek puštěný, snad ani nemusíme zmiňovat.

Přestože mezi lidmi dlouho panoval názor, že myčky nádobí plýtvají vodou, ve skutečnosti dokážou ve srovnání s ručním mytím hodně vody ušetřit. Nejúspornější modely si na jeden cyklus vystačí i s 10 litry vody. Vybírejte si ale spotřebiče vyšší energetické třídy (ideálně A+ nebo A++) a využívejte jejich kapacitu na maximum. V rámci detergentů upřednostňujte ekologické netoxické tablety.

8. Čistěte šetrněji a levněji

I udržování pořádku může být nákladné a problematické pro životní prostředí. Kromě výměny chemických čisticích prostředků za přírodní (mýdlové ořechy, tuhé mýdlo, jedlá soda či ocet) omezte i používání populárních papírových utěrek – vyměňte je za textilní, které lze vyprat a opakovaně použít. Zkuste si to spočítat a určitě zjistíte, že ve finále dokážete ušetřit stovky korun.
Náš tip

Chcete-li přebít octový pach, můžete do domácích přípravků přidat pár kapek citronu nebo přírodní esence, jako je levandule nebo máta. Některé z těchto aromat dokonce odpuzují hmyz a vás nebude bolet hlava.
Nepřehánějte to ani s antibakteriálními čisticími prostředky. Několik studií ukázalo, že jejich nadužívání může vést k podpoře superbakterií odolných vůči antibiotikům. Dávejte pozor obzvláště na ty přípravky, které obsahují triclosan.

9. Nebojte se recyklovat

„K běžným opatřením v domácnosti patří i důsledná recyklace, kde se třídí především kuchyňský, resp. potravinový odpad. Takto lze nejen snížit množství skládek, ale také omezit emise a přispět ke kvalitnějšímu hospodářství. Navíc je lepší kompostovat než zahazovat potraviny do koše. Končí totiž na skládkách nebo ve spalovnách, které produkují metan, což je několikanásobně škodlivější skleníkový plyn než oxid uhličitý,“ podotýká Jakub Hrbáň.
Věděli jste, že...?

Je lepší kompostovat než zahazovat potraviny do koše. Končí totiž na skládkách nebo ve spalovnách, které produkují metan – několikanásobně škodlivější skleníkový plyn než oxid uhličitý.
Nejprve si ale v domácnosti udělejte systém a důkladně si ujasněte, jaký odpad do kterého koše patří. Odborníci totiž říkají, že ještě horší než nerecyklování je tzv. wish-recycling, tedy třídění odpadů sice s dobrým úmyslem, ale naprosto nesprávným způsobem. Vhodíte-li do recyklační nádoby byť jen jediný odpad, který tam nepatří, zcela znehodnotíte celou várku recyklační suroviny. Kilogramy až tuny odpadu tak zbytečně skončí na skládce.

10. Upřednostňujte recyklované

Recyklaci podpoříte také tím, že při nákupech budete upřednostňovat produkty z recyklovaných materiálů. Například při výrobě recyklovaného papíru se spotřebuje o 70 % méně energie než při produkci nového.

„Cirkulární ekonomika je jednou z klíčových oblastí řešení změny klimatu, která dokáže velmi efektivně ovlivňovat chování a smýšlení lidí. Ať už jde o recyklaci starého nábytku, dostupné možnosti oprav stále funkčních kousků, nebo jejich opětovné využívání,“ povzbuzuje Jakub Hrbáň.

Věříme, že osvojit si kterékoliv z našich tipů pro vás bude hračka. Bonusem je, že často vedou nejen k ekologičtější, ale také zdravější domácnosti.

Čtěte také

Ukázat další články

Světloplachý hmyz milující vlhké prostředí? To je rybenka domácí

Rybenka domácí nekouše a není pro člověka nebezpečná. Je ale signálem, že doma máte vlhko. A vlhko jde ruku v ruce s tvorbou plísní, což už pro vaše zdraví znamená o…

Jak usušit květiny a naaranžovat je do kytic?

Květiny jsou dekorací, která si najde své místo v každé domácnosti. Jejich krásu si můžete užívat celoročně, stačí se naučit, jak květiny správně sušit a aranžovat d…