Domů / MAGAZÍN / ZKRÁŠLUJEME / Velké pokojové rostliny, které se v domě budou dobře vyjímat

Velké pokojové rostliny, které se v domě budou dobře vyjímat

10. 02. 2022, SCONTO Nábytek
Velké pokojové rostliny ozvláštní každou domácnost. Dobře poslouží například jako výplň prázdných rohů místnosti a prostoru vdechnou nový život a energii. V článku vám přinášíme pár rad k výběru, umístění nebo správné péči a také nabízíme tipy na konkrétní rostliny, které si můžete pořídit na zkrášlení vašeho interiéru.

Co zvážit při výběru

Prvním krokem je výběr rostliny, kterou si přinesete domů. Ujistěte se, že rostlina, kterou kupujete, může žít v podmínkách, které máte ve vaší domácnosti. Do úvahy je rozhodně potřeba vzít přístup ke světlu, teplotu nebo vlhkost v místnosti.

Další otázkou, kterou byste měli zvážit, je, kolik času a pozornosti jste ochotni nové rostlině věnovat. Pokud máte vztah k pěstování a péči o květiny a dokážete se jim věnovat pravidelně i každý den, můžete si troufnout i na pěstování náročnějších rostlin. Pokud jste však zaneprázdněni, bude lepší vybrat si takovou, která nevyžaduje příliš pozornosti.

Správné zalévání pokojových rostlin

Každá rostlina vyžaduje jiný systém zalévání, proto je nutné předem zjistit, jaké množství vody a v jakých intervalech má v oblibě ta vaše. Zalévání se ale obecně nejlépe provádí ráno. Základním pravidlem je řídit se tím, zda je půda suchá, nebo je stále vlhká. Pokud je půda příliš vlhká, může způsobit hnilobu kořenů a další problémy. Množství vody potřebné pro rostlinu záleží také na ročním období. V létě budou vaše rostliny kvůli horkému vzduchu potřebovat pravidelnější zalévání než v zimě.

Rostliny nikdy nezalévejte teplou vodou. Doporučuje se odložit vodu do lahví a nechat ji pár dní odstát. Taková voda dělá rostlinám lépe a podporuje jejich zdravý růst.

Pravidelně odstraňujte prach z rostlin

Téměř všechny pokojové rostliny vypadají lépe při pravidelném čištění. Na listech se hromadí prach, proto je omyjte vodou pokojové teploty nebo je oprašte měkkým kartáčem. Nejenže to zlepší vzhled vaší rostliny, ale také jí to pomůže absorbovat více světla.

Dávejte si pozor na škůdce

Pokud si všimnete, že se na některých listech nebo stoncích dělají fleky, případně jiné zvláštní tvary, odstřihněte je, abyste zabránili šíření nemoci. Mezi běžné choroby pokojových rostlin, na které je potřeba dávat pozor, patří například padlí, které vypadá jako práškové bílé skvrny na listech. Někdy se na listech tvoří také houbové skvrny. K ošetření rostlin vám mohou posloužit různé přípravky běžně dostupné v zahradnictví nebo květinářství. Dávejte si také pozor na hnilobu kořenů, která je způsobena nadměrným zaléváním či hmyzem.

Tipy na oblíbené velké rostliny

1. Strelície královská (Strelitzia reginae)

Strelicie královská, rostlina jinak nazývaná také rajský pták, se může pochlubit ohromujícími velkými tropickými listy. Pro tuto květinu je vhodné místo mimo větracích otvorů a průvanu. Rostlina zároveň potřebuje spoustu slunečního světla, proto ji doporučujeme umístit na jasné světlo, nejlépe na jižní nebo západní stranu. Strelície si užívá vlhkou (ale ne promočenou) půdu. Snažte se, aby půda zcela nevyschla, ale zároveň se vyhněte nadměrnému zalévání.

Rostlinu pravidelně otáčejte, abyste zajistili rovnoměrný růst ze všech stran, a nebojte se ostříhat zabarvené nebo polámané listy. Důležité je také často oprašovat její listy, aby mohla efektivně fotosyntetizovat. Na důkladné otření prachu z každého listu použijte rozprašovač a hadřík z mikrovlákna.

2. Fíkovník lyrovitý (Ficus Lyrata)

Tato pokojová rostlina stromového typu dorůstá ve svém přirozeném prostředí do výšky více než 15 metrů, v interiéru do 3 metrů. Pokud ji ale nebudete pravidelně přesazovat, můžete zpomalit nebo zastavit její růst. Každé místnosti dodá tropický a svěží nádech.

Pěstování fíkovníku není vhodné pro ty, kteří upřednostňují něco jednoduššího, protože vyžaduje pravidelnou a dlouhodobou péči. Rostlina je citlivá na chlad a potřebuje správné podmínky, aby se jí dařilo. Vyberte si pokoj, který je velký a světlý, vyhněte se však přímému slunečnímu záření, které může jeho listy spálit. Umístěte ho v blízkosti okna orientovaného na východ nebo na jih s jasným nepřímým světlem. Dejte si pozor, abyste ho nadměrně nepřelévali.
Vhodnou pokojovou alternativou k fíkovníku lyrovitému je fíkovník pryžodárný (Ficus Elastica) nebo i fíkovník drobnolistý (Ficus Benjamina).

3. Monstera skvělá (Monstera Deliciosa)

Tato rostlina je okamžitě rozpoznatelná díky svým jedinečným tropickým listům. Monstera je nenáročná rostlina a obecně je bez škůdců, takže je vhodnou volbou i pro začátečníky.

Nejlépe se jí daří na teplých místech s nepřímým slunečním zářením. Postačí jí normální vlhkost v místnosti, ale upřednostňuje vlhké podmínky. Zvažte použití jemné mlhy nebo zvlhčovače pro zvýšení úrovně vlhkosti v interiéru. Zalévejte ji cca každé 2 týdny, aby půda mezi zaléváním vyschla. Počítejte s tím, že je potřeba ji častěji zalévat při silnějším světle a naopak méně často při slabším.
Kromě výše zmíněných rostlin existují samozřejmě i mnohé další, které si můžete pořídit. K oblíbeným patří například:
  • Juka obrovská (Yucca Gigantea)
  • Šeflera stromkovitá (Schefflera Arboricola)
  • Difenbachie (Diffenbachia)
  • Polyscias scutellaria
  • Chamédorea úhledná (Chamaedorea elegans)
Tip:

Pokud uvážíte, že velké rostliny pro vaši domácnost nejsou tím pravým řešením, vhodnou alternativou mohou být menší rostliny umístěné ve vysokých květináčích či stojanech na květiny. Obzvlášť stylově mohou působit zejména kompozice rostlin, resp. sestavy rostlin ve stojanech různé výšky nebo designu.
Pokojové rostliny jsou oblíbeným doplňkem domácnosti, protože o ně jde poměrně jednoduše pečovat, poskytují zdravotní benefity a rozzáří každý interiér. Jsou přírodní dekorací, která nikdy nevyjde z módy a hodí se do jakéhokoli stylu bydlení. Pokud na ně máte dostatek místa, neváhejte a určitě si alespoň jednu rostlinu pořiďte. Při správné péči se z ní budete těšit dlouhá léta.

Čtěte také

Ukázat další články

Nástěnné a stojanové věšáky – šikovní pomocníci do každého bytu

Dnes se blíže podíváme na užitečné, ale často opomíjené pomocníky v domácnosti – nástěnné a stojanové věšáky. Jsou vítané na více místech v domácnosti, nejen v předs…

Zútulněte terasu stromy, kterým se daří i v květináčích

Asi není nikdo, kdo by si v teplých měsících rád neposeděl na terase. V současnosti se tomuto prostoru věnuje hodně pozornosti. Stává se jakýmsi „obývákem na čerstvé…