Ve čtvrtek 28.9.2023 budou naše obchodní domy zavřené.
Domů / MAGAZÍN / ZAŘIZUJEME / Dobrý dojem začíná v předsíni. Jak ji zařídit?

Dobrý dojem začíná v předsíni. Jak ji zařídit?

24. 01. 2022, SCONTO Nábytek
Předsíň je první místnost v domě, kterou vidí každá návštěva, a hodně napovídá o zbytku interiéru. Její zařízení slouží primárně k praktickému skladování bot, kabátů a věcí, které potřebujeme vzít s sebou, když odcházíme z domu, ale mělo by zároveň působit příjemným dojmem. Hledáte inspiraci, jak zařídit vaši předsíň tak, aby splňovala praktickou i estetickou funkci? Poradíme vám, jak na to.

Úložného prostoru není nikdy dost

Základ předsíně tvoří nábytek určený k odkládání svrchního oděvu a obuvi. Malým prostorům sluší subtilnější tvary, bledší barvy a modely s nožičkami, které navozují vzdušný dojem. Do větších předsíní můžete volit také masivnější kousky tmavších barev.

Nejjednodušší řešení, aby zařízení v předsíni bylo ve vzájemné harmonii, nabízejí předsíňové sestavy. Ty se skládají z nábytku, který potřebujete a reálně i využijete. Standardně je tvoří botník, skříň na kabáty nebo věšákový panel a lavice k sezení během obouvání. V rámci sestav přitom často bývá dostupných několik variant skříněk, takže si můžete vybrat ty modely, které nejvíce vyhovují vašim prostorovým možnostem a potřebám. Speciální pozornost věnujte výběru botníku. Přece jen, předsíň plná bot, o které zakopávají i samotní obyvatelé, není vábnou záležitostí. V malých panelákových chodbách se osvědčí zejména úzký botník s výklopnými zásuvkami.
Botník z předsíňového programu Flap. Zdroj: Sconto
Pamatujte si:
Při vybírání nábytku a volbě rozměrů je třeba myslet i na to, aby nám v předsíni zbylo dost místa na pohodlné zouvání a oblékání, resp. abychom měli dostatek manipulačního prostoru.

Jak vytvořit čisté prostředí v předsíni?

  • Uzavřené skříňky jednoduše skryjí veškerý „nepořádek“ v podobě několika bund a kabátů. Na věšáku nechte uložené jen ty, které momentálně nosíte.
  • Rukavice, čepice, šály pro vás a děti, případně pytlíky, vodítko a obojky pro psy. Malé věci, které se nám na chodbě často povalují a vytvářejí nepořádek. Dobře proti nim poslouží komody se šuplíky, ale také různé doplňkové košíky nebo boxy, do kterých všechny tyto drobnosti jednoduše a rychle schováte.
  • Rohožka je praktická, s kobercem si to ale dobře rozmyslete. Na chodbě se z něj stává zbytečný lapač nečistot. Pokud mu ale nemůžete odolat, volte menší koberec, který lze vyprat v pračce, případně model ze snadno udržovatelného materiálu.

Minimalisticky, moderně, nadčasově

Chodba by měla stylově ladit se zbytkem interiéru. Pokud ve vašem domově převládá minimalistická, čistá bílá, klidně si ji vyberte i pro nábytek v předsíni. Bílá barva opticky zvětší prostor, prosvětlí i menší plochy a působí moderním dojmem.
Dobrou alternativou do předsíně je také dřevo, resp. nábytek s dekorem dřeva. Vytváří hřejivý pocit domova a přináší atmosféru přírody přímo do našich domácností. Jedná se o nadčasový materiál, který se hodí do všech stylů bydlení.
Moderní se v posledních letech stala také kombinace dekorů. To nábytku dodává živější, originálnější ráz. Oblíbené je také spojení dřeva nebo dřevěných materiálů s černým kovem, které se využívá především v domovech zařízených v průmyslovém stylu.
Předsíňový program Yambio a Tucson. Zdroj: Sconto
Pokud je předsíň otevřená, resp. vizuálně propojená s další místností, volte nábytek z programu, který se skládá z kousků určených pro více místností. Tak zajistíte jednotný ráz obou místností a dokonalé sladění celého prostoru.
Nábytkový program Manhattan vhodný na zařízení obýváku, jídelny i předsíně. Zdroj: Sconto
Pamatujte si:
Do předsíně je vhodná podlaha s protiskluzovou úpravou. Do menší předsíně se více hodí velkoformátový obklad. Menší dlaždice by místnost opticky zmenšily kvůli spárám. Příliš mnoho spár také znamená horší údržbu.

Doplňky dělají domov

Síla doplňků by se neměla podceňovat. Pro mnohé doplňkem, pro jiné zase základní kus nábytku zrcadlo. Kromě toho, že si v něm před odchodem z domu zkontrolujete zevnějšek, plní i jinou funkci. Zrcadlo se doporučuje zejména do malých prostorů, dokáže totiž opticky zvětšit místnost. Pokud v předsíni není místa nazbyt, je vhodné zvolit skříň se zrcadlovými dveřmi. Pokud ale nejste fanouškem takového nábytku, případně v předsíni není místo pro skříň, postačí i menší závěsné zrcadlo, které umístíte nad botník nebo komodu.
Pamatujte si:
Pokud vám to prostor dovoluje, dobrým estetickým doplňkem může být i menší křeslo. Navíc jde o praktický kousek, který poslouží při obouvání nebo vyzouvání.

5 rad, čím zútulnit předsíň

  • Hezká rohožka – zaujme a poslouží k očištění bot. Dnes je výběr vzorů a motivů veliký. Najděte si takovou, která doplní celkový vzhled předsíně, nebo svým motivem vykouzlí úsměv na tváři každému, kdo k vám zavítá.
  • Polštářek nebo poduška k sezení – umístěte je na lavici nebo křeslo. Chodbu na pohled oživí a zároveň zjemní.
  • Obrázky a dekorace na postavení – v předsíni na ně často zapomínáme, ale právě ony dotváří celkovou atmosféru. Výhodou je, že se dají snadno měnit podle aktuální módy nebo sezóny a zároveň jsou schopny dodat předsíni osobitý ráz.
  • Zeleň – kromě toho, že interiéru dodá život, čistí ovzduší a hodí se ke každému odstínu nábytku či podlahy.
  • Osvětlení – barvou a výběrem osvětlení dokážete změnit celkový vzhled místnosti. Útulněji působí žlutý odstín světla. Při výběru svítidel do menší předsíně doporučujeme stropní bodová svítidla, která z výšky osvětlí celou místnost.
Předsíňový program Terry a Thessa. Zdroj: Sconto
Ať už vám více vyhovuje menší zádveří, nebo upřednostňujete velkou předsíň, zařizování vstupních prostor určitě nepodceňujte. Myslete na vše, co v nich nutně musí být, ale také na to, že jde o plnohodnotný prostor, který by měl být stejně příjemný jako ostatní místnosti vašeho domova.

Čtěte také

Ukázat další články

Mám boty. Hodně bot... Kam s nimi?

Botníky jsou nedílnou součástí předsíní. Bez nich by ve vstupních prostorách vznikl doslova chaos, protože obuv už není jen o nutnosti a pohodlnosti, ale je také sou…

Inspirujte se: 7 designů kuchyně

Kuchyně je doslova mikrosvět, který by měl být uspořádán podle vašich představ a jehož návrh i zařizování vyžadují svůj čas. Interiérový styl, který v kuchyni prefer…