Domů / MAGAZÍN / ZKRÁŠLUJEME / 5 tipů, jak dosáhnout hřejivé atmosféry v chladných měsících

5 tipů, jak dosáhnout hřejivé atmosféry v chladných měsících

02. 02. 2021, SCONTO Nábytek
Minusové teploty venku v nás vzbuzují touhu po teplém domovu. Ze skříní vytahujeme deky, zateplené papuče a zásoba čajů v kuchyni bývá větší než v jiných měsících v roce. Jak do bytu vnést hřejivou atmosféru? Inspirujte se našimi pěti tipy. Vždyť ta nejlepší pochvala, kterou můžete v zimním období dostat, je, že váš domov působí útulně a hřejivě.

Přidejte teplé barvy do svého interiéru

Teplé barvy jsou na kruhovém diagramu barevného spektra vyznačeny jako všechny odstíny červené, oranžové a žluté. Obzvlášť dobře budou fungovat výrazné barvy, které vytvoří útulné prostředí. Syté odstíny červené budou působit teple a útulně, zatímco rezavá, cihlově oranžová a hořčicově žlutá upoutají pozornost a pomohou zapojit fantazii. Prostor zútulní i stěny v odstínech béžové, smetanové a hnědé. Tepla ovšem nedosáhnete jen barvou, ale i zvoleným dekorem a typem materiálu. S dřevěnými podlahami a dřevěným nábytkem je snadné vytvořit útulný dojem. Ten podtrhnou židle oděné v sametu, nebo alespoň dekorativní polštář v této látce.

Vrstvěte světlo

Osvětlení je jednou z nejvíce prohlížených oblastí, pokud jde o vytvoření schématu interiérového designu. Navzdory tomu je to určitě jeden z nejjednodušších způsobů, jak vytvořit útulné prostředí nejen v obývacím pokoji. Osvětlení vytváří náladu, vylepšuje texturu a upřimuje pozornost tam, kde to potřebujeme. S menší dávkou přirozeného světla v zimních měsících vám tyto jednoduché tipy mohou pomoci k lepší náladě. Vyberte si stmívatelné hlavní osvětlení, například stropní nebo nástěnné svítidlo, a přidejte stojací lampy pro osvětlení konkrétních míst na konkrétní činnosti (čtení). Nebojte se být kreativní při výběru designu nebo povrchové úpravy. Těmi správnými tóny světla můžete místnosti také přidat teplý prvek. Neoddělitelnou součástí takového světelného plánu na zimní měsíce jsou i svíčky.

Vytvořte si svůj oblíbený hřejivý koutek

Možná už máte své oblíbené místečko, do kterého se s radostí pohodlně usadíte a čtete si v něm knihu, popíjíte teplý čaj nebo kávu… Pokud ne, investujte do pohodlného křesla, nejlépe ušáku, do kterého se můžete zabořit a který vás obejme. Ušák, tedy mohutné lounge chair vypadá dobře na hotelových recepcích, v kavárnách, ale i v domácnostech. Díky vysokým područkám poskytuje příjemné sezení a občas se prodává rovnou s praktickou podnožkou ve stejném designu. Přidejte k tomu teplou deku nebo kožešinu pro dekoraci či zachumlání se. K dokončení takového útulného útočiště doplňte koutek o příruční stolek na odložení knihy nebo hrnku.

Volte vhodné textilie

Velkou roli při vnášení útulnosti do místnosti sehrává textura. K vytvoření dokonalého prostředí poslouží polštáře, plédy, koberečky, kožešiny, záclony, závěsy a přikrývky. Pomohou při udržování tepla a zabrání průvanu. Dejte ale pozor na zbytečné překrytí radiátorů, které by vás o teplo naopak připravilo. Vybírejte materiály, jako jsou samet, vlna a satén. Jsou těžší opticky i hmotnostně a navodí luxusní dojem. Perfektním doplňkem bude i plyšový huňatý koberec té správné barvy nebo velká přírodní ovčí kůže pod nohami. Věděli jste, že vrstvit můžete i koberce? Pokud máte doma jutový koberec nebo jiný z přírodních vláken, přehoďte přes něj koberec v perském nebo marockém stylu. Hotovo!

Ozdobte stěny

Máte krásný gauč, stolek, koberec, vše je na svém místě, ale obývák vám stále nepřijde dostatečně útulný? Možná jsou jen prázdné vaše stěny, a proto vše působí chladně. Řešení je jednoduché – přidejte police, obrazy, plakáty, rostliny v závěsných květináčích nebo nové zrcadlo. Můžete si vybrat místo, z kterého uděláte nostalgickou stěnu s fotografiemi, barvu rámečků můžete zkombinovat tak, aby společně ladily (bílou s černou, černou se zlatou, …). Rodinné fotografie doplňte o barevné ilustrace a grafické potisky. Pokud nemáte zálibu v obrázcích, můžete si vybrat z jiných, rozličných nástěnných dekorací, případně „oblečte” stěnu do tapety nebo malby. To s prostorem umí udělat hotové divy.

Čtěte také

Ukázat další články

Nástěnné dekorace se hodí do každé místnosti

Dekorace v bytě jsou jako módní doplňky, které nejenže zrcadlí vaši osobnost a vkus, ale také podtrhují charakter bytu. Dnes se podíváme na závěsné dekorace, které –…

Ozvláštněte stůl jednoduchou a efektní dekorací. Jak ji vyrobit?

Čekáte návštěvu nebo pořádáte rodinný oběd či večeři? Ozvláštněte váš stůl originálními dekoracemi na utěrky nebo ozdobné ubrousky a příbory. Tyto jednoduché doplňky…