Domů / MAGAZÍN / ZKRÁŠLUJEME / 5 tipů, jak na různá aranžmá v bytě

5 tipů, jak na různá aranžmá v bytě

02. 03. 2021, SCONTO Nábytek
Jak si zkrášlit byt? Přece prostřednictvím aranžmá. A nemusí jít jen o klasické dekorace z řezaných a květináčových rostlin. Trendem je stabilizovaný mech, náladové osvětlení nebo dekorace ve skleněných nádobách různých tvarů a velikostí. Inspirujte se tipy na různá aranžmá, která do interiéru vnášejí příjemnou atmosféru.

Podle ročního období

Aranžmá můžete v interiéru měnit podle ročního období. Ideálně k tomu poslouží – jak jinak – rostliny, květiny a jiné dary přírody. Přicházející jaro bude ohlašovat aranžmá s pestrými cibulovinami, jako jsou narcisky, hyacinty a zakrslé tulipány. V létě využijte luční květiny, trávy nebo zralé klasy, které si donesete z procházky. Podzimní barvy do interiéru zakomponujete malým věnečkem na stůl nebo na stěnu – zkuste netradičně použít eukalyptus, gevilleu, skimii, limonku, šípky a barevné listy dubu nebo buku. Nebo vydlabejte dýni, vložte do ní aranžovací hmotu a zapichujte barevné listy stromů spolu s malými drobnými květinami a větvičkami. V zimním aranžmá můžete jako základ použít jehličnany, ale i jiný rostlinný materiál, například hortenzii, eukalyptus nebo cesmínu. Atmosféru ročního období dokreslí i různé sošky, obrázky a jiné dekorace, které jsou typické pro dané období (zajíčci nebo kuřátka spojovaní s obdobím Velikonoc, sobi spojovaní s vánočním obdobím a podobně).

Náš tip:
Pokud si vyrábíte aranžmá ze sezónních rostlin, snažte se o rovnoměrnost, ne však zrcadlovost. Nic se nestane, když nebude geometricky přesné. Naopak, trendem je přirozenost a naturálnost. Používejte autentické materiály jako kámen, dřevo, keramiku, živé řezané a květináčové rostliny.

Aranžmá s mechem

Ani vás jistě neobešel trend mechových obrazů, hodin se severským lišejníkem a mechových aranžmá. Stabilizovaný mech je v současnosti nejžádanějším doplňkem na stěně. Je speciálně upraven, takže se nemusíte bát hmyzu nebo plísně. Proces stabilizace zachovává přirozenou čerstvost rostlin a mech si udrží svou barvu i měkkost. Jednoduše se o dekoraci z takového mechu nemusíte starat. Mech je zároveň indikátorem vlhkosti – pokud je v bytě vlhko, změkne; když je sucho, ztvrdne. Životnost takového aranžmá do bytu je odhadována na 7 až 10 let, nejlépe se mu bude dařit v místnostech s vlhkostí nad 40 %.

Aranžmá pro milovníky pokojových rostlin

Málokterý prvek dokáže osvěžit a zútulnit interiér tak jako pokojové rostliny. Pokud si netroufáte na pěstování živých rostlin v květináči, nebo je chcete umístit do podmínek, v kterých by za normálních okolností nepřežily, můžete si koupit i umělé květiny. Zahoďte předsudky, umělé květiny od živých dnes už nerozeznáte. Nevoní, ale ani nezvadnou. Umělé pokojové rostliny, kytice a umělá terária bez námahy oživí váš domov po celý rok a ozdobíte nimi místnost, kdy budete chtít. Příjemně působí také aranžmá ze sušených květin. Dlouhotrvající zůstanou i dekorace a aranžmá z preparovaných květin. Preparované květiny vznikají tak, že se živé květiny namáčejí do speciálního roztoku, který je zakonzervuje a zajistí jejich pružnost. Často se tímto způsobem ošetřují růže, hortenzie a karafiáty.

Náš tip:
Živé rostliny si můžete preparovat i doma, bude vám k tomu stačit glycerol z lékárny, který rozmícháte s teplou vodou v poměru 1:2 (1 dcl glycerolu na 2 dcl vody). Roztok nalijte do připravené skleněné nádoby a vložte do něj rostliny se seříznutými stonky tak, aby byly stonky potopené. Hladina ale nesmí být zbytečně vysoko, abyste nezamastili listy a květy. Rostliny nasají mastný roztok, díky čemuž budou pružné. Proces trvá přibližně dva týdny.

Aranžmá do skla

Sklo je elegantní materiál a dekorace v něm budou působit decentně. Použít nemusíte jen vázy, ale i skleněné misky nebo pěkné sklenice. Vyniknou samostatně stojící, ale i v různých kompozicích, přičemž se mohou lišit velikostí, tvarem nebo barevností skla. Aranžmá ve skle mohou být různorodá – od klasického vrstvení písků a kamínků přes dekorace ulitami, svíčkami, exotickými plody a naplaveným dřevem až po sukulenty ve skleněných nádobách a řasokoule ve vodě. Nejnáročnější na údržbu bude právě aranžmá s řasokoulemi – jednou za dva týdny jim musíte vyměnit vodu a při tomto procesu je jemně pokoulet v rukách. V přírodě se do kulovitého tvaru formují přirozeně, ale v interiérech je potřeba jim pomoct.

Světlo jako dekorace

Architekti považují světlo za stavební prvek architektury. Osvětlení však může být i příjemnou dekorací interiéru. Jak na to? Umístěte na poličku v obýváku světelné řetězy (buď samostatně, nebo ve skleněné váze či malém akváriu). Na nočním stolku vyniknou malá světýlka v dřevěné dekoraci, nejlépe dutá. Světla můžete omotat i kolem věšáku nebo stojanu ve vstupní místnosti, případně kolem jakýchkoliv jiných nábytkových kousků. Kromě světelných řetězů do interiéru zakomponujte i různé designové svícny, lucerny a svíčky. Ty se zároveň postarají o příjemnou vůni.

Postel Karlonie
Náš tip:
Nejkvalitnější jsou svíčky ze včelího vosku. Ty jsou ideální i pro alergiky. Přírodním voskem je i sójový vosk, který byl vyvinut speciálně pro výrobu svíček. Jelikož sója je obnovitelným zdrojem, jde zároveň o ekologickou alternativu. Tento vosk má nižší teplotu topení, vůně se z něj tedy uvolní rychleji a svíčka hoří déle.

Čtěte také

Ukázat další články

Nástěnné dekorace se hodí do každé místnosti

Dekorace v bytě jsou jako módní doplňky, které nejenže zrcadlí vaši osobnost a vkus, ale také podtrhují charakter bytu. Dnes se podíváme na závěsné dekorace, které –…

Ozvláštněte stůl jednoduchou a efektní dekorací. Jak ji vyrobit?

Čekáte návštěvu nebo pořádáte rodinný oběd či večeři? Ozvláštněte váš stůl originálními dekoracemi na utěrky nebo ozdobné ubrousky a příbory. Tyto jednoduché doplňky…