Pro veřejnost jsou naše prodejny otevřené pro nákup domácích potřeb a pro výdej zboží, firmy a živnostníci mohou nakupovat bez omezení. Více informací zde. 

Co se starými parketami?

Dřevěná parketová podlaha je oblíbená již celé generace. Důvodem jsou nejen dobré tepelnoizolační vlastnosti nebo dlouhá životnost materiálu, ale také její vizuální stránka. Parkety se hodí do různých stylů interiéru, mohou hrát různými barevnými odstíny a jsou nadčasovou volbou, která z módy jen tak lehko nevyjde. Dřív, než se rozhodnete dát starým parketám v domě sbohem, popřemýšlejte, zda nestojí za trochu námahy jejich renovace. Jestli není podlaha příliš poškozená, dá se její vzhled ještě zachránit.
 

JAK NA RENOVACI PARKET

Parkety se obvykle renovují jednou za 10–20 let. Jejich renovace vyžaduje trpělivost, čas a důslednost, ale pokud si dáte záležet, podlaha bude vypadat opět jako nová. Jak na to?

1. Broušení

Nejdříve se parkety musí obrousit. V případě moc nepoškozených parket se brousí zejména starý lak do hloubky 1 mm, pokud však nejsou v příliš dobrém stavu, pak je nutné přitlačit až na 3 mm. Parkety je nutné brousit v několika vrstvách – hrubým, středním, a nakonec jemným broušením. Po každém broušení ale odstraňte brusný prach.

Co se starými parketami?
Co se starými parketami?

2. Tmelení spár a lišty

Pokud v průběhu času vznikly mezi parketami spáry, je třeba je opravit. Na ty menší můžete použít tmel (jemný dřevní prach + pryskyřice). Pokud jsou však spáry větší, můžete mít s vytmelováním problém, a proto je lepší vyplnit je lištami.

3. Povrchová úprava

Na závěr se provádí povrchová úprava. Je důležité si dobře promyslet, jak chcete, aby parkety ve finále vypadaly. Zvažte, zda je chcete nalakovat, naolejovat, nebo navoskovat. Oleje a vosky zvýrazní přirozenou krásu dřeva, laky mu dodají lesk a luxusní nádech. Nemusíte však zůstávat jen u tradičního přirozeného vzhledu a můžete sáhnout i po mořidlech různých barevných odstínů.

Co se starými parketami?
 

CO S VELMI POŠKOZENOU PODLAHOU?

Pokud se parkety pohybují, vržou nebo se svažují směrem do středu, pak vás pouhé přebroušení a lakování nezachrání. Na parkety se bude muset podívat odborník. Následná práce záleží na stupni poškození podlahy – v lepším případě půjde jen o částečnou opravu, v tom horším bude třeba rozebrat a přeskládat parkety.

Dřevěné parkety jsou krásným interiérovým doplňkem, který ihned zaujme. Pokud jsou kvalitní a dobře se o ně staráte, vydrží celé roky. Proto se nebojte jejich renovace – výsledkem bude podlaha, která bude vypadat téměř jako nová a vašemu bydlení dodá příjemnou atmosféru.

MAGAZÍN

Zařizujete, nebo jen zkrášlujete bydlení? Inspirace není nikdy dost. V našem magazínu najdete spoustu zajímavých tipů a praktických rad, jak vylepšit a zútulnit jakoukoliv část vašeho domova.
všechny články
Chyby, kterých se často dopouštíme při zařizování interiéru

Chyby, kterých se často dopouštíme při zařizování interiéru

Jsou to maličkosti, na které často zapomínáme nebo s nimi nepočítáme. V konečném důsledku vedou ke snížení komfortu bydlení nebo k nespokojenosti se zařízeným interi…
Číst dál
Obývací stěna s dekorem dřeva – světlá, nebo tmavá?

Obývací stěna s dekorem dřeva – světlá, nebo tmavá?

Obývací stěny z masivu nebo s povrchovou úpravou imitující dřevo jsou dlouhodobě oblíbené. Na pohled totiž působí příjemně hřejivě, a některé kousky dokonce nikdy ne…
Číst dál
Cookies Tyto stránky používají cookies. Setrváním na stránkách s tímto souhlasíte. Více informací