Vážení zákazníci, omlouváme se za případné zdržení při výdeji zboží, které je způsobené vyšší nemocností našich zaměstnanců. Prosíme Vás o trpělivost.
Domů / MAGAZÍN / ZKRÁŠLUJEME / Co se starými parketami?

Co se starými parketami?

22. 04. 2020, SCONTO Nábytek
Dřevěná parketová podlaha je oblíbená již celé generace. Důvodem jsou nejen dobré tepelnoizolační vlastnosti nebo dlouhá životnost materiálu, ale také její vizuální stránka. Parkety se hodí do různých stylů interiéru, mohou hrát různými barevnými odstíny a jsou nadčasovou volbou, která z módy jen tak lehko nevyjde. Dřív, než se rozhodnete dát starým parketám v domě sbohem, popřemýšlejte, zda nestojí za trochu námahy jejich renovace. Jestli není podlaha příliš poškozená, dá se její vzhled ještě zachránit.
 

JAK NA RENOVACI PARKET

Parkety se obvykle renovují jednou za 10–20 let. Jejich renovace vyžaduje trpělivost, čas a důslednost, ale pokud si dáte záležet, podlaha bude vypadat opět jako nová. Jak na to?

1. Broušení

Nejdříve se parkety musí obrousit. V případě moc nepoškozených parket se brousí zejména starý lak do hloubky 1 mm, pokud však nejsou v příliš dobrém stavu, pak je nutné přitlačit až na 3 mm. Parkety je nutné brousit v několika vrstvách – hrubým, středním, a nakonec jemným broušením. Po každém broušení ale odstraňte brusný prach.

Co se starými parketami?
Co se starými parketami?

2. Tmelení spár a lišty

Pokud v průběhu času vznikly mezi parketami spáry, je třeba je opravit. Na ty menší můžete použít tmel (jemný dřevní prach + pryskyřice). Pokud jsou však spáry větší, můžete mít s vytmelováním problém, a proto je lepší vyplnit je lištami.

3. Povrchová úprava

Na závěr se provádí povrchová úprava. Je důležité si dobře promyslet, jak chcete, aby parkety ve finále vypadaly. Zvažte, zda je chcete nalakovat, naolejovat, nebo navoskovat. Oleje a vosky zvýrazní přirozenou krásu dřeva, laky mu dodají lesk a luxusní nádech. Nemusíte však zůstávat jen u tradičního přirozeného vzhledu a můžete sáhnout i po mořidlech různých barevných odstínů.

Co se starými parketami?
 

CO S VELMI POŠKOZENOU PODLAHOU?

Pokud se parkety pohybují, vržou nebo se svažují směrem do středu, pak vás pouhé přebroušení a lakování nezachrání. Na parkety se bude muset podívat odborník. Následná práce záleží na stupni poškození podlahy – v lepším případě půjde jen o částečnou opravu, v tom horším bude třeba rozebrat a přeskládat parkety.

Dřevěné parkety jsou krásným interiérovým doplňkem, který ihned zaujme. Pokud jsou kvalitní a dobře se o ně staráte, vydrží celé roky. Proto se nebojte jejich renovace – výsledkem bude podlaha, která bude vypadat téměř jako nová a vašemu bydlení dodá příjemnou atmosféru.

Čtěte také

Ukázat další články
Přírodní odstíny v interiéru – neutrální i uklidňující

Přírodní odstíny v interiéru – neutrální i uklidňující

Přírodu do interiéru dostanete nejen materiály, tvary a strukturami, ale především barvami. Inspirujte se barvou mechu, jehličí, písku, oblohy, kamenů nebo půdy. Ukl…
Číst dál
4 důvody, proč mít koberec a trendy tip na závěr

4 důvody, proč mít koberec a trendy tip na závěr

Koberec je stylový doplněk každé domácnosti. Zajímavý design přitahuje pozornost a dokáže rozzářit i tu nejnudnější místnost. Jeho výhodou je, že má více funkcí. Kro…
Číst dál