Domů / MAGAZÍN / ZKRÁŠLUJEME / Dekorace si vydobyly své místo i na podlahách

Dekorace si vydobyly své místo i na podlahách

31. 01. 2021, SCONTO Nábytek
Podlaha je plocha, na které se skvěle vyjímají leštěné keramické dlaždice, dřevo nebo koberec. Uvažovali jste ale nad tím, že podlaha nabízí prostor i pro bytové dekorace? A rozhodně jich není málo, stačí se inspirovat.

Na stěně, nebo na podlaze?

Pokud milujete obrazy na stěnách, budete překvapení, jak stylově mohou vypadat položené na zemi a ležérně opřené o stěnu. A nemusí jít jen o jedno umělecké dílo, fotografii nebo citát. Klidně zkombinujte rámy různé velikosti a poskládejte je tak, aby se vzájemně překrývaly, případně použijte jeden výškový a druhý šířkový obraz. Takové řešení vytváří hloubku a dimenzi a dodává interiéru i trochu nenucenosti a vtipu.
Náš tip
Opřete o stěnu velký obraz s jednoduchým rámem a před něj postavte menší, například ozdobný rám bez výplně. Případně malbu nebo fotografii zkombinujte s velkým zrcadlem.

Řešení místo krbu

Marně toužíte po hřejivém pocitu u ohniště? Nevšední atmosféra se dá vytvořit i pomocí svítidel nebo svícnů umístěných na podlaze. Světlo přicházející zdola totiž působí velmi příjemně, lidi v prostoru zbytečně neoslňuje a nejvěrněji se podobá na oheň v krbu. Přítmí ve výšce očí má tajuplný nádech a navozuje dojem ještě větší útulnosti.
Nábytkový program Gent
Nejlépe vám k tomu poslouží stolní lampy s velkým stínidlem a nízkou podstavou, které mají zdroj světla umístěný co nejblíže k zemi – v prodejnách určitě najdete i svítidla s netradičním kulovitým tvarem, která vypadají jako zářící kameny. V současnosti jsou však populární i různé druhy svícnů a luceren, které můžete uložit na zem, a to dokonce i ve skupinkách. Nejenže působí romanticky, ale mnohé z nich jsou i bezpečné, jelikož jsou hořící svíčky chráněny sklem.

Náš tip
Na podlahu můžete umístit klidně i světelné řetězy se žárovkami ve formě koulí nebo rolniček. Pokud rádi vyrábíte vlastní dekorace, zkuste si svícny udělat i sami – postačí vám k tomu několik zavařovacích sklenic, které zkrášlíte pomocí barev na sklo nebo jiných technik.

Váza jako umělecké dílo

Vázy se v interiérech používaly stovky let před naším letopočtem. Kromě vystavování květin ale sloužily hlavně jako praktické nádoby na vodu (hydria), víno (amfora) nebo olej (lékythos). Samozřejmě byly náležitě vyzdobeny malbami nebo ornamenty, postupně se tak staly pýchou majitelů domu a působivou bytovou dekorací. Zvětšily i svůj objem, a tak dnes není nic výjimečného vidět v domácnostech obrovské a různě tvarované vázy, které připomínají umělecké skulptury.

Náš tip
Pokud máte v obýváku nebo předsíni umístěný konzolový stolek na vysokých nožičkách, můžete prázdné místo pod ním vyplnit právě vázami různých výšek a barev.
Vyšší vázy se dají vystavit v zapomenutých koutech předsíní, chodeb nebo obýváků. Dávají totiž prostoru dramatický akcent. Velmi dobře fungují i jako „společnice” vašich komod, televizních stolků, krbů nebo pohovek. Pokud je váza dostatečně výrazná, nepotřebuje ani květiny. Ve vysokých vázách se však budou dobře vyjímat i sušené trsy trávy nebo různě tvarované větve. Skleněné vázy dávají pro změnu ještě větší prostor kreativitě – můžete je vyplnit třeba světýlky. Podobně jako jiné dekorace i vázy dobře zapůsobí ve dvojicích nebo skupinkách. Hrát si můžete s barvami, odstíny stejné barvy, velikostmi, povrchovou strukturou, kontrasty i motivy.

Čtenářské dilema

Pokud máte příliš mnoho knih, které se nevejdou do police, vyzkoušejte jiný trik – prostě je  poskládejte na zem. Můžete položit jednu na druhou a vytvořit vyšší stoh pod konferenčním stolkem, u stěny, případně u samotné knihovny. Stejně tak si můžete udělat vlastní „aranžmá” v rohu místnosti, kde vyložíte různé hromádky vašich oblíbených titulů a doplníte je vázami, soškami nebo rostlinami v květináčích. Lidé, kteří milují usínání s knihami, si je mohou dokonce elegantně poskládat vedle postele.
 

Smeč na „koš“

S košem se už nechodí jen na dřevo nebo na nákup. Z velkých košů z proutí, vlny, juty (ale i jiných materiálů) se postupně stala populární dekorace do bytu. Často mají nejen estetický, ale i praktický význam. Slouží totiž k uskladnění nejrozličnějších věcí, jako jsou papuče, deky nebo dětské hračky. Navíc místnosti propůjčují útulný „hygge” či exotický nádech, pokud jsou vyrobeny v „etno” duchu – například s ornamenty ve stylu makramé nebo s třásněmi. V koupelně se zase rychle promění na originální koš, v kterém schováte špinavé prádlo.
Náš tip
Koše jsou řešením i pro nevzhledné květináče, které můžete vložit dovnitř. Navíc se přírodní materiály, z kterých jsou většinou vyrobené, budou krásně snoubit se zelenými i kvetoucími rostlinkami.

Na co je potřeba dát pozor?

Ať už budete na podlahu umisťovat jakékoliv podlahové dekorace, myslete na to, že nesmějí být překážkou v běžném pohybu ani v místnosti vytvářet příliš velký chaos. Jejich použití zvažte i tehdy, pokud máte malé děti, které by do nich během hraní nebo nahánění mohly nechtěně narazit. Myslete také na praktické hledisko – ukládejte je tak, abyste při vysávání nebo vytírání podlahy nemuseli na každém kroku odstraňovat něco z cesty.

Čtěte také

Ukázat další články

Nástěnné dekorace se hodí do každé místnosti

Dekorace v bytě jsou jako módní doplňky, které nejenže zrcadlí vaši osobnost a vkus, ale také podtrhují charakter bytu. Dnes se podíváme na závěsné dekorace, které –…

Ozvláštněte stůl jednoduchou a efektní dekorací. Jak ji vyrobit?

Čekáte návštěvu nebo pořádáte rodinný oběd či večeři? Ozvláštněte váš stůl originálními dekoracemi na utěrky nebo ozdobné ubrousky a příbory. Tyto jednoduché doplňky…