Domů / MAGAZÍN / ZKRÁŠLUJEME / Dlouhé zimní večery? Pusťte se do výroby makramé

Dlouhé zimní večery? Pusťte se do výroby makramé

15. 02. 2021, SCONTO Nábytek
Makramé (v původním názvu macramé) je technika, která je známá už stovky let. S rozšířením hnutí hippies se opět dostalo na výsluní a stalo se součástí bohémské kultury, kterou propagovaly děti květin. Díky skandinávskému stylu se makramé dnes udomácňuje i v našich interiérech. Chcete si ho vyrobit i vy?
Tato technika připomínající háčkování se nazývá i „drhání”. Je velmi jednoduchá, protože k ní nepotřebujete žádné jehlice ani háčky. Základem jsou totiž provázky, které se ručně splétají do různých uzlů. Z těch následně vznikají geometrické vzory. Takto je možné vyrobit nejrozličnější makramé doplňky, které interiéru dodají texturu, od povlaků na polštáře a držáky na květináče přes dekorace na stěnu, ozdobné lapače snů a stínidla svítidel až po náročné textilní houpačky. Vše závisí jen na tom, jak jste zruční a kolik máte času.
Náš tip
Makramé výrobky se dají dobře kombinovat s jakýmikoliv přírodními materiály, ať už je to bavlna, vlna, přírodní dřevo, nebo kožešina. Takové výrobky také výborně ladí s květinami a zelenými rostlinkami.

Technika starověkých tkalců

Říká se, že makramé vzniklo už kolem roku 500 před naším letopočtem a objevilo se ve východní čínské i arabské kultuře. Ve 13. století přinesli tuto techniku do Evropy Maurové. Makramé si později oblíbila také anglická královna Marie II., ale hitem se stalo i ve viktoriánské éře, kdy se touto technikou vyráběly límce nebo opasky.
 
V současnosti makramé místnostem a dekoracím dodává jemný vintage nádech. Nejčastěji se setkáme s jednobarevnými doplňky v přírodních odstínech, můžete však upustit uzdu fantazii a splétat různobarevné pramínky nebo vytvářet makramé s ombré efekty.

Předtím než začnete...

  • Jako základní pomůcku na vázání můžete použít tenký dřevěný klacek, kovovou tyčku, věšák, případně obyčejnou větev ze stromu – pomůcku na uchycení provázků si někam zavěste, aby vám pletení šlo lépe od ruky.
  • Na vázání provázků si opatřete makramé provaz, vyrobený ze speciální příze. Pokud jste ekologicky založení, hledejte ten ze 100% recyklované bavlny.
  • Je důležité, abyste si provázky nastříhali dostatečně dlouhé, při vázání totiž spotřebujete značné množství materiálu.
  • Makramé provázek zakoupíte v různých tloušťkách i barvách, ve výpletech ho však můžete klidně střídat se stuhami nebo připlétat různé ozdoby, například dřevěné korálky.
  • Než se pustíte do výroby složité dekorace, vyzkoušejte si nejprve nanečisto různé typy uzlů, které plánujete při pletení makramé využívat. Následně se pokuste vyrobit něco jednoduchého, například náramek.
  • Dávejte si pozor, aby byl každý uzel dobře zatažený a prameny provázků po každém „tahu“ pěkně vyrovnané, jinak by se vám ve vzoru mohly vytvářet nerovnosti.
  • Zbylé části provazů můžete odstřihnout, nebo nechat viset volně jako třásně.

Hodně uzlů, hodně možností

Údajně jich existují celé desítky až stovky. K nejznámějším uzlům patří například ploché a žebrové, ale i kroužkovací, řetízkové, turecké, josefínské, japonské uzly, nebo různé druhy spojů a smyček, třeba lodní. Tipy na vázání najdete snadno na internetu, případně ve video návodech na YouTube. Některé uzly zvládnou i menší děti, jiné už vyžadují zkušené ruce, trpělivost a dobrý cit. Typy vázání a kombinace uzlů se přitom čítají na tisíce. Není tedy vyloučeno, že si časem vymyslíte i vlastní způsob vázání. V každém případě můžete výrobou makramé strávit zimní večery celkem příjemně a užitečně, přičemž svůj příbytek doplníte o originální doplňky, které mohou nějakému účelu posloužit v jakékoliv místnosti.

Čtěte také

Ukázat další články

Zútulněte terasu stromy, kterým se daří i v květináčích

Asi není nikdo, kdo by si v teplých měsících rád neposeděl na terase. V současnosti se tomuto prostoru věnuje hodně pozornosti. Stává se jakýmsi „obývákem na čerstvé…

Moderní stolní lampa – malé světlo s velkým efektem

Někteří lidé hledají pěkné místo k bydlení, jiní dokážou každý obytný prostor udělat pěkným. Takoví lidé totiž vědí, jaké prvky a doplňky použít, aby i nudnější inte…