Dlouhé zimní večery? Pusťte se do výroby makramé

Domů / MAGAZÍN / ZKRÁŠLUJEME / Dlouhé zimní večery? Pusťte se do výroby makramé
Publikováno: 15. 02. 2021
Makramé (v původním názvu macramé) je technika, která je známá už stovky let. S rozšířením hnutí hippies se opět dostalo na výsluní a stalo se součástí bohémské kultury, kterou propagovaly děti květin. Díky skandinávskému stylu se makramé dnes udomácňuje i v našich interiérech. Chcete si ho vyrobit i vy?
Tato technika připomínající háčkování se nazývá i „drhání”. Je velmi jednoduchá, protože k ní nepotřebujete žádné jehlice ani háčky. Základem jsou totiž provázky, které se ručně splétají do různých uzlů. Z těch následně vznikají geometrické vzory. Takto je možné vyrobit nejrozličnější makramé doplňky, které interiéru dodají texturu, od povlaků na polštáře a držáky na květináče přes dekorace na stěnu, ozdobné lapače snů a stínidla svítidel až po náročné textilní houpačky. Vše závisí jen na tom, jak jste zruční a kolik máte času.
Náš tip
Makramé výrobky se dají dobře kombinovat s jakýmikoliv přírodními materiály, ať už je to bavlna, vlna, přírodní dřevo, nebo kožešina. Takové výrobky také výborně ladí s květinami a zelenými rostlinkami.

Technika starověkých tkalců

Říká se, že makramé vzniklo už kolem roku 500 před naším letopočtem a objevilo se ve východní čínské i arabské kultuře. Ve 13. století přinesli tuto techniku do Evropy Maurové. Makramé si později oblíbila také anglická královna Marie II., ale hitem se stalo i ve viktoriánské éře, kdy se touto technikou vyráběly límce nebo opasky.
 
V současnosti makramé místnostem a dekoracím dodává jemný vintage nádech. Nejčastěji se setkáme s jednobarevnými doplňky v přírodních odstínech, můžete však upustit uzdu fantazii a splétat různobarevné pramínky nebo vytvářet makramé s ombré efekty.

Předtím než začnete...

  • Jako základní pomůcku na vázání můžete použít tenký dřevěný klacek, kovovou tyčku, věšák, případně obyčejnou větev ze stromu – pomůcku na uchycení provázků si někam zavěste, aby vám pletení šlo lépe od ruky.
  • Na vázání provázků si opatřete makramé provaz, vyrobený ze speciální příze. Pokud jste ekologicky založení, hledejte ten ze 100% recyklované bavlny.
  • Je důležité, abyste si provázky nastříhali dostatečně dlouhé, při vázání totiž spotřebujete značné množství materiálu.
  • Makramé provázek zakoupíte v různých tloušťkách i barvách, ve výpletech ho však můžete klidně střídat se stuhami nebo připlétat různé ozdoby, například dřevěné korálky.
  • Než se pustíte do výroby složité dekorace, vyzkoušejte si nejprve nanečisto různé typy uzlů, které plánujete při pletení makramé využívat. Následně se pokuste vyrobit něco jednoduchého, například náramek.
  • Dávejte si pozor, aby byl každý uzel dobře zatažený a prameny provázků po každém „tahu“ pěkně vyrovnané, jinak by se vám ve vzoru mohly vytvářet nerovnosti.
  • Zbylé části provazů můžete odstřihnout, nebo nechat viset volně jako třásně.

Hodně uzlů, hodně možností

Údajně jich existují celé desítky až stovky. K nejznámějším uzlům patří například ploché a žebrové, ale i kroužkovací, řetízkové, turecké, josefínské, japonské uzly, nebo různé druhy spojů a smyček, třeba lodní. Tipy na vázání najdete snadno na internetu, případně ve video návodech na YouTube. Některé uzly zvládnou i menší děti, jiné už vyžadují zkušené ruce, trpělivost a dobrý cit. Typy vázání a kombinace uzlů se přitom čítají na tisíce. Není tedy vyloučeno, že si časem vymyslíte i vlastní způsob vázání. V každém případě můžete výrobou makramé strávit zimní večery celkem příjemně a užitečně, přičemž svůj příbytek doplníte o originální doplňky, které mohou nějakému účelu posloužit v jakékoliv místnosti.
Publikováno: 15. 02. 2021
Autor článku: SCONTO Nábytek

MAGAZÍN

Zařizujete, nebo jen zkrášlujete bydlení? Inspirace není nikdy dost. V našem magazínu najdete spoustu zajímavých tipů a praktických rad, jak vylepšit a zútulnit jakoukoliv část vašeho domova.
všechny články
Co s pokojem, když se z dítěte stane teenager?

Co s pokojem, když se z dítěte stane teenager?

Zařídili jste krásný pokojíček pro vaši princezničku nebo malého rošťáka, ale dnes už vašeho potomka jaksi neoslovuje? Když se z dítěte stane teenager, objeví se ind…
Číst dál
Toppery – kdy se vám hodí?

Toppery – kdy se vám hodí?

Pokud jste si koupili novou matraci, určitě vám leželo na srdci nejen to, aby byla pohodlná, ale také trvanlivá. Možná netušíte, že komfort během spánku a životnost …
Číst dál
Cookies Tyto stránky používají cookies. Setrváním na stránkách s tímto souhlasíte. Více informací