Pro veřejnost jsou naše prodejny otevřené pro nákup domácích potřeb a pro výdej zboží, firmy a živnostníci mohou nakupovat bez omezení. Více informací zde. 

Jak proměnit klasický květináč v DIY kousek

Domů / MAGAZÍN / ZKRÁŠLUJEME / Jak proměnit klasický květináč v DIY kousek
Květináč bychom mohli přirovnat k oblečení pro rostlinu. Když zvolíte ten správný, bude vás pohled na něj dlouho těšit a nebudete ho chtít převlékat. Pokud v obchodě nemůžete najít takový, který by se vám líbil, vyrobte si svůj vlastní.

Pokud máte doma klasické terakotové květináče, které se vám zdají nudné, během volných večerů z nich můžete vykouzlit originální kousky, a to různými metodami. Vyzkoušet můžete:

 • malování akrylovými barvami nebo fixem,
 • nanášení barvy s efektem surového betonu,
 • dekupáž a krakelování ve vintage stylu,
 • oblepování krajkou nebo sisalovým provázkem,
 • zdobení pírky a třásněmi v boho stylu,
 • stříkání metalickým lakem nebo sprejem s efektem rzi,
 • mramorování mramorovacími barvami nebo laky na nehty.

Právě poslední zmíněnou metodu jsme se rozhodli vyzkoušet i my a přinášíme vám jednoduchý postup, jak na to.
 

Co budeme potřebovat:

 
 • terakotové květináče,
 • laky na nehty v různých barvách,
 • nádobu s vodou pokojové teploty,
 • párátko nebo špejli,
 • mřížku na schnutí,
 • kuchyňské utěrky nebo papírové ubrousky,
 • odlakovač.

Jak postupovat při výrobě:

 

1. Připravte si nádobu s vodou. V našem případě to byla skleněná mísa. Velikost nádoby záleží na průměru květináče – použijte takovou, abyste do ní květináč zvládli ponořit. Voda by měla mít pokojovou teplotu, tedy ani příliš studenou, ani teplou.

2. Do nádoby s vodou začněte kapat lak na nehty. Postupně přidávejte jiné barvy podle toho, jakou barevnou kombinaci chcete vytvořit. Laky můžete kapat v různých směrech nebo je lít v kruzích.

3. V nádobce vytvoříte konečný vzor párátkem nebo špejlí. Můžete nimi táhnout od středu k okrajům nebo laky pomíchat jako při míchání těsta vařečkou. Vznikne zajímavý mramorový vzor, díky kterému bude každý jeden kousek originálem. Po každém tahu párátkem byste ho měli očistit.

4. Vezměte si květináč a ponořte ho do vody na několik sekund. Pak ho pomalu vytáhněte. Pokud jste zvolili terakotový květináč s dírkou na odtékání vody, připravte se na to, že se vám voda nabere i do jeho vnitřku a potrvá pár sekund, než úplně vyteče. Pokud se rozhodnete květináč zabarvit až po vrch, použijte dostatečně hlubokou nádobu na vodu, případně i rukavice, abyste se nezašpinili od laku.

5. Takto nabarvený květináč nechte pořádně vyschnout. Ideální k tomu bude podložka v podobě mřížky na odkapávání, pod kterou pro jistotu můžete umístit ještě kuchyňskou utěrku nebo papírový ubrousek. Pozor, květináč nikdy nepokládejte jen na samotný ubrousek nebo papír – nalepil by se totiž na jeho spodní stranu.

6. Květináč nemusíte ponořovat celý, pokud chcete mít vzor jen na „přední části“, ponořte do vody jen ji. Na případné úpravy mramorového vzoru můžete použít i odlakovač a odstranit ním místa nebo vzory, které se vám nelíbí. Oceníte ho i při čištění nádoby na vodu. Vyschnutý DIY květináč je hotový a připravený k použití.

FOTOPOSTUP:

Jak proměnit klasický květináč v DIY kousek

MAGAZÍN

Zařizujete, nebo jen zkrášlujete bydlení? Inspirace není nikdy dost. V našem magazínu najdete spoustu zajímavých tipů a praktických rad, jak vylepšit a zútulnit jakoukoliv část vašeho domova.
všechny články
Vrstvení v interiérovém designu. Co to vlastně je?

Vrstvení v interiérovém designu. Co to vlastně je?

Vrstvení je pojem, který se v rámci interiérového designu zmiňuje často, málokdo mu ale opravdu rozumí a troufá si ho i sám aplikovat. Co je tedy to slavné „vrstvení…
Číst dál
Přemýšlíte nad koupí sedací soupravy ve tvaru U?

Přemýšlíte nad koupí sedací soupravy ve tvaru U?

Pokud vám hlavou víří podobné úvahy, zřejmě patříte ke šťastlivcům, kteří ve svém interiéru mají dostatek prostoru na takové řešení. Pamatujte ale, že i za dobrých d…
Číst dál
Cookies Tyto stránky používají cookies. Setrváním na stránkách s tímto souhlasíte. Více informací