Domů / MAGAZÍN / ZKRÁŠLUJEME / Jak proměnit klasický květináč v DIY kousek

Jak proměnit klasický květináč v DIY kousek

23. 05. 2020, SCONTO Nábytek
Květináč bychom mohli přirovnat k oblečení pro rostlinu. Když zvolíte ten správný, bude vás pohled na něj dlouho těšit a nebudete ho chtít převlékat. Pokud v obchodě nemůžete najít takový, který by se vám líbil, vyrobte si svůj vlastní.

Pokud máte doma klasické terakotové květináče, které se vám zdají nudné, během volných večerů z nich můžete vykouzlit originální kousky, a to různými metodami. Vyzkoušet můžete:

 • malování akrylovými barvami nebo fixem,
 • nanášení barvy s efektem surového betonu,
 • dekupáž a krakelování ve vintage stylu,
 • oblepování krajkou nebo sisalovým provázkem,
 • zdobení pírky a třásněmi v boho stylu,
 • stříkání metalickým lakem nebo sprejem s efektem rzi,
 • mramorování mramorovacími barvami nebo laky na nehty.

Právě poslední zmíněnou metodu jsme se rozhodli vyzkoušet i my a přinášíme vám jednoduchý postup, jak na to.
 

Co budeme potřebovat:

 
 • terakotové květináče,
 • laky na nehty v různých barvách,
 • nádobu s vodou pokojové teploty,
 • párátko nebo špejli,
 • mřížku na schnutí,
 • kuchyňské utěrky nebo papírové ubrousky,
 • odlakovač.

Jak postupovat při výrobě:

 

1. Připravte si nádobu s vodou. V našem případě to byla skleněná mísa. Velikost nádoby záleží na průměru květináče – použijte takovou, abyste do ní květináč zvládli ponořit. Voda by měla mít pokojovou teplotu, tedy ani příliš studenou, ani teplou.

2. Do nádoby s vodou začněte kapat lak na nehty. Postupně přidávejte jiné barvy podle toho, jakou barevnou kombinaci chcete vytvořit. Laky můžete kapat v různých směrech nebo je lít v kruzích.

3. V nádobce vytvoříte konečný vzor párátkem nebo špejlí. Můžete nimi táhnout od středu k okrajům nebo laky pomíchat jako při míchání těsta vařečkou. Vznikne zajímavý mramorový vzor, díky kterému bude každý jeden kousek originálem. Po každém tahu párátkem byste ho měli očistit.

4. Vezměte si květináč a ponořte ho do vody na několik sekund. Pak ho pomalu vytáhněte. Pokud jste zvolili terakotový květináč s dírkou na odtékání vody, připravte se na to, že se vám voda nabere i do jeho vnitřku a potrvá pár sekund, než úplně vyteče. Pokud se rozhodnete květináč zabarvit až po vrch, použijte dostatečně hlubokou nádobu na vodu, případně i rukavice, abyste se nezašpinili od laku.

5. Takto nabarvený květináč nechte pořádně vyschnout. Ideální k tomu bude podložka v podobě mřížky na odkapávání, pod kterou pro jistotu můžete umístit ještě kuchyňskou utěrku nebo papírový ubrousek. Pozor, květináč nikdy nepokládejte jen na samotný ubrousek nebo papír – nalepil by se totiž na jeho spodní stranu.

6. Květináč nemusíte ponořovat celý, pokud chcete mít vzor jen na „přední části“, ponořte do vody jen ji. Na případné úpravy mramorového vzoru můžete použít i odlakovač a odstranit ním místa nebo vzory, které se vám nelíbí. Oceníte ho i při čištění nádoby na vodu. Vyschnutý DIY květináč je hotový a připravený k použití.

FOTOPOSTUP:

Jak proměnit klasický květináč v DIY kousek 

Čtěte také

Ukázat další články

Zútulněte terasu stromy, kterým se daří i v květináčích

Asi není nikdo, kdo by si v teplých měsících rád neposeděl na terase. V současnosti se tomuto prostoru věnuje hodně pozornosti. Stává se jakýmsi „obývákem na čerstvé…

Moderní stolní lampa – malé světlo s velkým efektem

Někteří lidé hledají pěkné místo k bydlení, jiní dokážou každý obytný prostor udělat pěkným. Takoví lidé totiž vědí, jaké prvky a doplňky použít, aby i nudnější inte…