Domů / MAGAZÍN / ZKRÁŠLUJEME / Jak zkrášlit byt na Vánoce

Jak zkrášlit byt na Vánoce

09. 12. 2022, SCONTO Nábytek
Každý už pociťuje příchod těch pár dní v roce, které jsou více než jiné poznamenány radostí, domácí pohodou a větší pozorností vůči blízkým. K povznesené náladě přispívá vůně vánočního cukroví, známé melodie znějící z rádií, světýlky vyzdobené ulice, podobně jako domovy zkrášlené ozdobami typickými pro tyto oblíbené svátky. Ještě nevíte, jak si na Vánoce vyzdobit byt? V článku vám přinášíme několik tipů, jak si doma vytvořit půvabnou vánoční atmosféru.

Vánoční výzdoba s přírodním kouzlem

Vsaďte na přírodu. Tento druh výzdoby je univerzální, krásně provoní domácnost a hodí se nejen do rustikálně laděného interiéru. Sezónní přírodní dekorace fungují po celý rok i v moderně zařízeném bytě. A nejlepší je, že u těchto dekorací pro kreativitu vůbec nemusíte chodit daleko. Stačí například natrhat pár jehličnatých větviček a svázané mašlí je pověsit u okna, nebo nasbírat šišky, nechat uschnout pár plátků pomeranče, přidat k tomu kousky skořice a badyánu a naplnit si dekorativní misku na stůl. Pokud budete přece jen chtít něco tradičnějšího, můžete ji doplnit také o vánoční koule nebo figurky.

Pokud hledáte jednodušší řešení, rozložte větvičky a šišky jen tak v prostoru. Už samy o sobě totiž působí vánočně a v kombinaci s dalšími dekoracemi dokážou vytvořit to pravé sváteční zátiší. K tomu stačí už jen zapálit svíčku, například v kovovém svícnu, který podtrhne celkový dojem – a vánoční atmosféra je na světě.
K populárním a krásným dekoracím, které mohou mít řadu podob, patří i vánoční věnce, ať už stolní, nebo závěsné. Pokud patříte mezi tvůrčí lidi,  můžete si je vyrobit i sami. Není to nic složitého, vyžaduje to jen trochu víc času, tavnou pistoli a vhodný materiál. Na přírodní věnec stačí nasbírat potřebné „suroviny“, jako jsou chvojí, menší šišky nebo například červené plody (cesmína, jeřabina). O něco více vánoční atmosféry vašemu věnci dodají malé dekorativní kuličky, červená mašle nebo malý perníček. Věnec můžete pro lepší efekt postříkat stříbrnou nebo zlatou barvou ve spreji nebo ho obmotat světýlky.
Alternativou k věncům mohou být i různé ikebany uvité přesně na míru místu, kam je hodláte dát. Případně se může jednat o jednoduché girlandy z větviček, které dozdobí stoly, ale i krbové římsy, schodišťová zábradlí nebo skříňky.
V jednoduchosti je krása – okenní parapet a jídelní stůl můžete ozdobit vázou, do které přidáte pár různých větviček. Na ně zavěste vánoční koule nebo jiné ozdoby. Vázičku můžete ozdobit mašlí z provázku nebo stuhy. Bude působit dobře v tandemu s dalšími stolními dekoracemi, například soškami nebo lucernami.
Kromě jehličnatých větviček jsou pro vánoční výzdobu vhodné i holé větve. Můžete je nechat v přírodním zbarvení, budou ale kouzelné i namalované na bílo, zlato nebo stříbrno. Stejně jako na větvičky na ně můžete pověsit různé ozdoby, hezké ale budou i bez nich. Větší větve naaranžujte do vyšších váz a klidně je umístěte i na zem.

Barevné ladění výzdoby

Doplňkové barvy našemu bytu většinou dodávají ten správný ráz. S příchodem Vánoc ale vše kolem začíná zářit, svítit, blikat a na scéně se objevují dekorace v mnoha barevných i materiálových provedeních. Abyste si nenarušili domácí harmonii, ale naopak podtrhli útulnost a soulad, používejte jen jednu dominantní barvu v různých odstínech. K této hlavní barvě můžete zvolit další, doplňkovou barvu (ideálně jednu, popřípadě dvě), kterou tu dominantní jemně ozvláštníte.
Pro módní nadšence je vhodné zmínit, že tyto Vánoce může vašim domovům kralovat fialová, jelikož ta byla v odstínu Very Peri (tmavě fialová s modrošedým podtónem) vyhlášena společností Pantone za barvu roku. Trendové jsou ale také přírodní a neutrální tóny, klasika v podobě červené, zelené a bílé, sofistikovaně působící královská modrá a černá nebo různé pastelové a metalické odstíny. Pokud toužíte po něčem extravagantnějším, hitem jsou i neonové, pestrobarevné kombinace v retro duchu. Všechny zmíněné barvy se mohou nést celým příbytkem, včetně výzdoby vánočního stromku.

Koutek zasvěcený Vánocům

Slaměná zvířátka, různé figurky, dřevěné betlémy, keramické miniatury andělů nebo stromků – s takovými druhy dekorací se to nemusí příliš přehánět. Místo jejich rozmisťování po celém bytě nebo domě jim zkuste věnovat vybraný kousek prostoru, který si následně zkrášlíte. Vhodný je například okenní parapet, krbová římsa, komoda nebo malý stolek. Skupina takových k sobě naaranžovaných dekorací vytvoří krásný vánoční koutek.
Tip pro vás
 
Vytvořená zátiší můžete doplnit o různé textilie nebo kožešiny. Dodáte jim tak na pohled plnější, jemnější, kompaktnější a hřejivý ráz.

Tipy na závěr

K útulné atmosféře přispívají různá světýlka a svíčky. Zakomponovat je do výzdoby je tedy více než vítáno. O příjemný efekt se postaráte, když je umístíte v blízkosti metalických předmětů nebo zrcadla, které odrážejí světlo. Skvěle bude působit i zátiší vytvořené z více svíček. 
 
Při vánoční výzdobě vám dobře poslouží také textilní doplňky. Ty zútulňují prostor a vytvářejí „teplo“ domova. Sáhnout můžete po dekoračních polštářích, dekách, ubrusech s vánoční tématikou, ale i po jednobarevných kouscích (červených, zelených, bílých, ...), které celkově doplní výzdobu. O kouzelnou atmosféru v ložnici nebo dětském pokoji se postará tématické ložní prádlo.
Bez ohledu na to, pro jakou výzdobu se rozhodnete, pamatujte, že je vhodné držet se jednoho stylu, aby celý domov působil harmonicky. Nesnažte se do prostoru zakomponovat automaticky všechny vánoční ozdoby, které se u vás za ta léta nasbíraly. Zapojte do výzdoby srdce, ale nechte se vést i rozumem – jak již bylo nesčetněkrát řečeno, méně je někdy více.

Čtěte také

Ukázat další články

Nástěnné dekorace se hodí do každé místnosti

Dekorace v bytě jsou jako módní doplňky, které nejenže zrcadlí vaši osobnost a vkus, ale také podtrhují charakter bytu. Dnes se podíváme na závěsné dekorace, které –…

Ozvláštněte stůl jednoduchou a efektní dekorací. Jak ji vyrobit?

Čekáte návštěvu nebo pořádáte rodinný oběd či večeři? Ozvláštněte váš stůl originálními dekoracemi na utěrky nebo ozdobné ubrousky a příbory. Tyto jednoduché doplňky…