Domů / MAGAZÍN / ZKRÁŠLUJEME / Komody z masivu stárnou do krásy

Komody z masivu stárnou do krásy

02. 12. 2020, SCONTO Nábytek
Když přijde řeč na komody z masivu, mnozí si možná představí těžké a bohatě zdobené starožitné kousky. Mobiliář z přírodního dřeva se však může vyjímat i v moderní domácnosti.
Nábytek z masivního dřeva si získává stále nové příznivce. Na rozdíl od levnějších kousků z kompozitních materiálů má totiž originální a autentický vzhled. Fanoušky masivu neodradí ani vyšší cena, která vyplývá z použití výsostně přírodního materiálu. Masiv je totiž – na rozdíl od dřevotřísky – náročný na zpracování. Výsledný produkt vždy závisí na kvalitě samotného dřeva, které musí být bez boulí, trhlin nebo různých poškození. Nezanedbatelný je i proces sušení nebo použitá technologie výroby. Výsledkem je pak nádherný solitér, který bude skvěle vypadat i po desítkách let – prakticky zestárne spolu s vámi.

Proč se rozhodnout pro nábytek z masivu?

Masivní nábytek je samozřejmě mnohem těžší než mobiliář vyrobený z kompozitních materiálů. Manipulace s ním tedy může být namáhavější. Také je třeba říct, že vyžaduje důslednější péči než nábytek z dřevotřísky, je potřeba ho pravidelně kontrolovat a přetírat ochranným nátěrem, aby si zachoval odolnost a svůj charakteristický vzhled. Ve prospěch nábytku z masivu hraje hned několik argumentů:
  • Jde o stoprocentně přírodní a zdravotně neškodný materiál.
  • Dřevo zanechává v interiéru svou charakteristickou příjemnou vůni, působí nadčasově a elegantně.
  • jedinečný vzhled – stejné kousky jednoho modelu nikdy nebudou úplně stejné, ale budou se lišit unikátní kresbou dřeva. Mnozí designéři dokonce i různé nedokonalosti jako praskliny nebo boule povyšují na ornamenty, díky kterým jednotlivé kousky nábytku dostávají jedinečný ráz.
  • dlouhou životnost a poměrně jednoduchou obnovitelnost – poškozený povrch je možné zbrousit, přelakovat a vdechnout mu nový život.

Komoda Guru

Všestranný pomocník, kterému čas neubírá na kráse ani hodnotě

Jen málokterý nábytkový solitér má tak široké využití jako komoda. Pokud je navíc vyrobena z trvanlivého masivu, získáte nesmírně šikovný, nadčasový a prakticky „nesmrtelný“ kousek. Dokonce i případné povrchové změny, které vznikly ať už přirozeným stárnutím materiálu, nebo používáním (odřený lak, škrábance), bývají nejednou vnímány jako znaménka krásy, která nábytku přidávají na hodnotě.

Díky zásuvkám nebo dalším doplňkovým policím komoda nabízí množství úložného prostoru, který umožňuje přehledně zorganizovat doslova cokoliv. Uskladní jednotlivé kousky spodního prádla i doplňky vašeho šatníku, jako jsou šperky, bižuterie, šály, rukavice a čepice, ale i různé dokumenty, školní potřeby nebo boty. Bohatě členěný zásuvkový a policový systém vám pomůže udržet ve věcech logické uspořádání a pořádek.
Náš tip

Pokud nemáte dostatek místa v kuchyni, s trochou fantazie uděláte z komody nevšední příborník, který bude dokonale ladit s obývací stěnou nebo jídelním stolem. Místo zde najdou talíře, sklenice a šálky na každodenní používání, ale i slavnostní servis.
Komody z masivu se uplatní v předsíni, obýváku, jídelně, ale i v dětském pokoji, pracovně, ložnici, nebo dokonce v koupelně. Jejich výhodou je také to, že nezaberou tolik prostoru jako šatní nebo obývací stěna, takže vám pomohou vyplnit různá místa u stěny nebo v rohu pokoje. Takto dokážou elegantně „sekundovat“ dominantnějším kusům nábytku, aniž byste zároveň měli pocit přeplněného prostoru.
Někdy stačí trocha fantazie...

Vrchní desku komody z masivu můžete využít k dekorativním účelům. Uložte na ni zrcadlo nebo zajímavý obraz a doplňte ho o svíčky, vázu s řezanými květinami, fotografie, uměleckou skulpturu nebo domácí aranžmá – obyčejný nábytek s úložnou funkcí rázem povýšíte na pýchu své předsíně nebo obýváku.

Design od vynálezu světa

Komody během své historie prošly pozoruhodným vývojem. Začaly se používat v 17. století jako praktické skříňky se zásuvkami. Později je vyplňovaly různými ozdobnými sekcemi, jejich těla nabyla různě zvlněných tvarů a byla doplněna o nespočetné ornamenty ve stylu čínských nebo orientálních motivů. V dekoru se objevily květiny, mramorové desky nebo filigránské mosazné úchytky. V 18. století se jejich součástí staly dokonce zásuvky s nočníky. Jejich dnešní název je odvozen od spojení commodes-tombeau, které se používalo během éry André-Charlese Boulla, jednoho z nejslavnějších výrobců skříňového nábytku.

Komody Carving
Současné komody z masivu mají nespočetně mnoho tvarů, velikostí i povrchových úprav. Nejčastěji se vyrábějí z domácích dřevin, jako borovice, dub, kaštan nebo akát, ale oblíbené jsou také exotické druhy dřeva, jako akáciové nebo mangové. Komody mohou být kombinací zásuvkových a otevřených nebo uzavíratelných policových dílů. Některé dokonce přebírají design klasických příborníků nebo sekretářů, takže jejich využití může být ještě širší. V kurzu jsou nejen úzké skříňky, ale i podlouhlé komody, které můžete klidně použít jako doplněk obývací stěny, třeba ve funkci skříňky pod televizor.

Komoda GOA

5 tipů, jak si vybrat vhodnou komodu:

  • Tento kousek nábytku má především praktickou úložnou funkci, nejdřív tedy popřemýšlejte nad tím, co a jakým způsobem do ní chcete uložit. Zjistěte tedy, kolik místa budou vaše věci vyžadovat. Podle toho si vyberte velikost a typ skříňky.
  • Pokud potřebujete účelný prostor na odkládání a zároveň se chcete vyhnout velkým kusům nábytku, komody můžete také kombinovat nebo umístit dva stejné modely vedle sebe.
  • Komoda dokáže fungovat jako samostatný solitér, ale může doplňovat i celou kolekci nábytkové sestavy. Záleží jen na vás, zda chcete mít místnost zařízenou v jednotném stylu, nebo si přejete vytvořit originální koutek, který bude kontrastovat se zbytkem pokoje.
  • Zvolte si styl komody, který perfektně zapadne do vašeho interiéru. V nabídce jsou nevtíravé klasické kousky, ale i moderní minimalistické, odvážné industriální nebo romantické rustikální kousky. V rámci eklektického stylu se dokonce v jedné místnosti mohou setkat různé typy nábytku, které si naoko vůbec nejsou blízké.
  • Dbejte na detaily – hlavně tehdy, pokud komoda sehrává roli dominantního prvku. Všímejte si velikosti a tvaru nožiček nebo podstavy, kresby dřeva nebo povrchové úpravy zásuvek a skříněk, například ve formě vintage potisku nebo vyřezávaných motivů, typických pro nábytek v koloniálním stylu. Čím výraznější prvek zvolíte, tím decentnější by měl být laděn zbytek pokoje.

Komoda Parquet

Čtěte také

Ukázat další články

Nástěnné dekorace se hodí do každé místnosti

Dekorace v bytě jsou jako módní doplňky, které nejenže zrcadlí vaši osobnost a vkus, ale také podtrhují charakter bytu. Dnes se podíváme na závěsné dekorace, které –…

Ozvláštněte stůl jednoduchou a efektní dekorací. Jak ji vyrobit?

Čekáte návštěvu nebo pořádáte rodinný oběd či večeři? Ozvláštněte váš stůl originálními dekoracemi na utěrky nebo ozdobné ubrousky a příbory. Tyto jednoduché doplňky…