Domů / MAGAZÍN / ZKRÁŠLUJEME / Podložka pod hrnek, udělejte si ji samy technikou makramé

Podložka pod hrnek, udělejte si ji samy technikou makramé

11. 05. 2023, SCONTO Nábytek
Podložky pod sklenice jsou užiteční pomocníci, kteří chrání stoly před poškozením, ale také tlumí bouchání při pokládání nádobí na stůl. Kromě toho jsou zároveň estetickými doplňky, které dotvářejí atmosféru místa ke stolování. Jednoduché podložky pod hrnky si nyní můžete vyrobit také samy podle našeho foto postupu.
V předchozím foto postupu jsme vám ukázali, jak si pomocí techniky makramé vyrobit závěsnou dekoraci. Nyní stejnou techniku, která spočívá v tvorbě uzlíků, využijeme i při výrobě jednoduché podložky pod hrnek. Nebudete potřebovat žádné speciální nástroje, stačí vám příze makramé. Všechny ostatní pomůcky jistě bez problémů naleznete i doma. Pusťme se tedy do práce, zabere nám 30 až 45 minut.

Budete potřebovat:

  • 1 ks příze makramé 500 g libovolné barvy (my jsme použili přízi o tloušťce 3 mm v odstínu latte hnědá),
  • dřevěnou tyčku (můžete použít větší vařečku nebo tyč od koštěte, my jsme použili hůlku na bubny; ideální je tyčka s obvodem 5–8 cm),
  • krejčovský metr (nebo pravítko),
  • hřeben nebo kartáč na vlasy,
  • nůžky,
  • lak na vlasy nebo jiné lepidlo,
  • lepicí pásku.
K upřesnění
Námi vyrobená podložka je velká 14 x 14 cm včetně třásní. Spotřebovali jsme přibližně 10 m příze.

Postup na výrobu podložky pod hrnek

Podložka se skládá ze dvou částí. První část tvoří hlavní provázky, které uvážeme o hůlku. Druhou část tvoří vedlejší provázky, které se budou uvazovat o ty hlavní.

Krok 1: Nastříháme si hlavní provázky. Budeme potřebovat osm kusů provázků dlouhých 45 cm. Následně si nastříháme vedlejší provázky, kterých budeme potřebovat deset kusů dlouhých 65 cm.

Krok 2: Vezmeme si hlavní provázky a ohneme je v polovině.
Krok 3: První hlavní provázek uvážeme o hůlku. Uděláme to následovně. Hůlku položíme na ohnutý provázek (pár centimetrů od ouška), uchopíme volné konce provázku, přehneme je přes hůlku, prostrčíme ouškem provázku a utáhneme.
Tak to uděláme i se zbývajícími sedmi hlavními provázky.
Krok 4: Vezmeme hůlku s uvázanými provázky a položíme si ji před sebe tak, aby hůlka byla nahoře a provázky směřovaly dolů. Nyní nastává čas, kdy jdeme pracovat s nastříhanými vedlejšími provázky (10 x 65 cm). Vezmeme si první a jdeme ho postupně uvazovat o hlavní provázky na hůlce.
Krok 5: Jeden konec vedlejšího provázku si podsuneme pod hůlku. Tento úkon uděláme čistě z praktického hlediska, abychom si zachovali alespoň 4–5 cm volného provázku, který ve finální fázi tvorby podložky rozčešeme a stanou se z něj třásně.

Poznámka: Pleteme tak, že máme vždy hlavní provázky položené na desce. Při tomto projektu postupujeme při pletení zprava doleva. Jeden vedlejší provázek bude představovat vždy jeden řádek podložky, přičemž provázkem budeme dělat vždy dva uzly na každém z hlavních provázků. Takže to bude vypadat takto: dva uzly na prvním hlavním provázku, dva uzly na druhém hlavním provázku, dva uzly na třetím až osmém provázku. Jak jsme napsali již v kroku 5, na začátku řádku potřebujeme nechat vždy alespoň 4 cm volného provázku, a podobně nám i na jeho konci musí zůstat nějaký volný kousek.

Krok 6: Nyní si vysvětlíme, jak dělat uzel, který budeme používat po celou dobu pletení. Na provázku si uděláme smyčku tak, aby jeho dlouhý konec byl vždy nahoře (viz obrázek). Smyčku vždy zatáčíme směrem doleva, i volný konec musí směřovat doleva (u prvního uzlu to může být opačně, ale u ostatních už musí být vše směrováno doleva).
Krok 7: Nyní uchopíme první dvojici provázků (dva konce prvního hlavního provázku) a provlečeme z vrchu naší připravené smyčky. Dvojici provázků položíme a vedlejší provázek utáhneme.
Krok 8: Když to máme utažené, postup zopakujeme – na straně si uděláme smyčku, uchopíme tu samou dvojici provázků a z vrchu je prostrčíme přes smyčku. Dvojici položíme a utáhneme uzel.
Krok 9: První dvojici provázků si trochu odhrneme, aby nám mezi prvním a druhým hlavním provázkem vznikl prostor pro vytváření smyček. Vedlejší provázek, s nímž pracujeme, si dáme do středu našeho vzniklého prostoru a uděláme opět smyčku jako v předchozích krocích. Uchopíme druhou dvojici hlavních provázků, prostrčíme je přes smyčku a utáhneme. Toto zopakujeme ještě jednou a pak pokračujeme na další, tedy třetí dvojici provázků.
Takto budeme postupovat až do konce, tedy dokud neuděláme uzly i na posledním, osmém hlavním provázku. Tím jsme vytvořili první řadu podložky.
Krok 10: Uděláme ostatní řady podložky. Postupujeme stejně jako při tvorbě první řady. Na každou novou řadu si vždy vezmeme další vedlejší provázek, to znamená, že vytvoříme ještě devět řad. Když začínáte dělat novou řadu, vždy si nejprve přiložte provázek k předchozí řadě, abyste věděli, jak dlouhou část provázku je třeba ponechat na třásně.
Krok 11:  Jakmile jsme vytvořili všechny řady, můžeme dřevěnou hůlku stáhnout z podložky.
Krok 12: V místě, kde jsme stáhli hůlku, nám zůstala ouška, která musíme narovnat. V místě ohybu je následně prostřiháme.
Krok 13: Vezmeme si krejčovský metr a odměříme si, jak dlouhé chceme mít boční třásně. My jsme si odměřili 3 cm a třásně jsme na tuto délku zkrátili. V konečném výsledku však budou mít pouhých 2 cm, a to proto, že ten jeden centimetr navíc nám sloužil k sestřihávání do konečného tvaru. Vždy si nechte raději delší třásně, abyste měli z čeho sestřihovat, třeba i kvůli nějakým nedokonalostem.

Tip: Aby se vám třásně dobře stříhaly, použijte libovolnou lepicí pásku, kterou si nalepíte na třásně v požadovaném místě stříhání. Tak můžete třásně odstřihnout rovně a beze strachu, že něco odstřihnete víc nebo míň.
 
Krok 14: Jakmile máme třásně na každé straně ustřižené, pořádně je rozčešeme na hladká tenká vlákna.
Krok 15: Pokud chceme, aby rozčesaná vlákna dobře držela tvar, můžeme je zalakovat lakem na vlasy, nejprve z jedné strany a po zaschnutí z druhé strany (před lakováním si pod podložku dejte papír, abyste ochránili stůl). Zatvrdlé třásně ještě obstříháme tak, abychom vytvořili buď oblé, nebo ostré hrany. Sestřihneme i vlákna, která přečnívají.
A máme to! Podložka pod hrnek je hotová. Stačí ji už jen položit na stůl a užívat si ji.
Na závěr zbývá jen dodat, že si návod můžete přizpůsobit vlastním představám a potřebám. Pokud máte dostatek času a výdrže, můžete si vyrobit také mnohem větší podložku, například pod talíř. V případě, že použijete silnější přízi, dokážete z ní vykouzlit dokonce i kobereček. Samozřejmě si můžete přizpůsobit i vzhled podložky. Sáhněte po vaší oblíbené barvě, případně zkombinujte různé odstíny a slaďte tak podložky s vaším interiérem.

Přejeme vám spoustu pěkných chvil při této krásné tvůrčí činnosti a okouzlující výsledky. 😊

Čtěte také

Ukázat další články

Nástěnné a stojanové věšáky – šikovní pomocníci do každého bytu

Dnes se blíže podíváme na užitečné, ale často opomíjené pomocníky v domácnosti – nástěnné a stojanové věšáky. Jsou vítané na více místech v domácnosti, nejen v předs…

Zútulněte terasu stromy, kterým se daří i v květináčích

Asi není nikdo, kdo by si v teplých měsících rád neposeděl na terase. V současnosti se tomuto prostoru věnuje hodně pozornosti. Stává se jakýmsi „obývákem na čerstvé…