Domů / MAGAZÍN / BYDLÍME / 13 zlozvyků v domácnosti. Který z nich máte vy?

13 zlozvyků v domácnosti. Který z nich máte vy?

21. 05. 2021, SCONTO Nábytek
Domov je prostor, v kterém si každý vytváří vlastní pravidla a návyky. Některé manýry nám nicméně mohou být skutečně na škodu, ať už z hlediska hygieny, nebo celkového hospodaření. Které „zlozvyky“ se objevují v domácnostech nejčastěji a je dobré se jim vyhýbat?

Větráte nedůsledně nebo příliš

I větrání může být otázkou špatného návyku, přitom je nesmírně důležité pro naši pohodu i zdravé bydlení. Zapomeňte na to, že stačí na půl hodiny použít štěrbinu okna v klasickém větracím režimu. Vzduch v místnosti se nejlépe vymění s oknem otevřeným dokořán. Vyměnit vzduch v interiéru bychom měli minimálně třikrát za den, nejlépe nárazovým větráním po dobu několika minut.
Náš tip
Mikroklima v interiéru vylepšíte křížovým větráním pomocí oken umístěných proti sobě (klidně i křížem přes celý byt) nebo oken umístěných nad sebou, čemuž se říká komínový efekt. Za horkých dní je potřeba větrat zejména v noci, kdy klesá teplota i vlhkost vzduchu.
Větrejte vždy nárazově, s okny nebo balkónovými dveřmi otevřenými dokořán. Zdroj: Sconto/ ložnicový program Tyler

Větráte u zapnutých radiátorů

Pokud to děláte, pak doslova vyhazujete peníze ven oknem. Platíte totiž za topení, které je zcela zbytečné, protože uniká do exteriéru. Radiátor přitom nemusíte vypínat úplně, stačí ho trošku ztlumit. Abyste netopili víc, než je třeba, nepokládejte na něj žádné předměty ani vlhké ručníky a nepřekrývejte ho záclonami. Topná tělesa je dobré ztišit v každé místnosti, v které se vůbec nezdržujete, pokud jste v práci nebo více dní mimo domov. Vytápění můžete velmi efektivně regulovat například pomocí termostatu.
Věděli jste, že...?
Až 40 procent úniků tepla může vzniknout naším vlastním přičiněním, například nesprávným vytápěním či větráním.

Nezhasínáte světlo

Osvětlení spotřebovává značné množství energie. V současnosti se už sice používají úsporné zářivky, to však neznamená, že můžete svou domácnost nechávat rozzářenou jako vánoční stromeček. Naopak, velmi dobrý krok uděláte, pokud se naučíte zhasnout světlo pokaždé, když opouštíte nějakou místnost nebo prostor v domě. V případě, že chcete v noci nechat rozsvícené světlo, například v ložnici, dětském pokoji, případně na chodbě nebo v kuchyni, využijte k tomu speciální bezpečnostní podsvícení, noční světla do zásuvek s nízkou spotřebou nebo svítidla s možností stmívání.
Zdroj: Sconto/postel s osvětlením Denton

Necháváte spotřebiče v elektřině

Nechce se vám pokaždé ze zásuvky vytahovat počítač nebo nabíječku na smartphone, a tak je necháváte v pohotovostním, tzv. stand-by režimu? Vězte, že i tak „zkonzumují“ nemálo elektřiny. Pokud je pro vás problém sehnout se k zásuvce, použijte například prodlužovačku s vypínačem. Spotřebiče s výjimkou ledničky byste měli kompletně vypnout vždy, když odjíždíte na dovolenou.

Stelete postel hned po probuzení

Rozum vám káže ustlat si postel hned po ranním vstávání. Je to koneckonců logické, pokud nechcete mít v ložnici nepořádek. Pokud ale ložní prádlo ukládáte do peřiňáku nebo ho zakrýváte dekorační přikrývkou, měli byste počkat minimálně dvě hodiny, případně do doby, než půjdete do práce. V peřinách a polštářích je totiž zbytková vlhkost (kterou mají velmi rádi roztoči), proto je nutné je před uložením dobře provětrat. Nejlépe tedy uděláte, když dobře natřesete polštář i přikrývku a ložnici pořádně vyvětráte.

Necháváte si utírání prachu na závěr

Děláte chybu, protože při stírání prachu z polic se jeho drobné částečky znovu rozvíří ve vzduchu a dopadají i na podlahu. Prachovku proto použijte ještě před samotným vysáváním nebo umýváním podlahy. Platí také pravidlo, že hadřík je potřeba vyklepat nebo očistit po setření každé větší plochy, abyste nečistoty zbytečně neroznášeli na jiné povrchy.

Během vaření nepoužíváte pokličky

Je přirozené, že během přípravy pokrmů chcete mít stoprocentní přehled o tom, co se děje v hrncích. Takové vaření však není ani trochu hospodárné. Pokud použijete pokličku a do hrnce budete nahlížet jen v nezbytných případech, zabráníte tomu, aby teplo unikalo z nádoby ven a budete šetřit elektřinou i plynem. Totéž platí i o troubě během pečení, otevírat byste ji měli co nejméně.
Dobré rady:
  • Používejte varné nádoby na plotýnkách se stejným nebo podobným průměrem – takto využijete maximum tepla z varné desky.
  • Neprůhledné pokličky vyměňte za skleněné.
  • Naučte se péct ve vhodnou dobu, vyhýbejte se používání trouby uprostřed parného horkého dne nebo tehdy, když je v provozu klimatizace.
  • Pokud je to možné, zužitkujte i zbytkové teplo trouby či sporáku, které se uvolňuje i po jejich vypnutí. Díky tomu můžete jídlo dovařit nebo dopéct „nasucho“.

Do lednice vkládáte ještě teplé pokrmy

Z hygienického hlediska by jídlo nemělo chladnout volně v místnosti déle než dvě hodiny. V takovém krátkém čase, a to zejména v létě, se ale málokdy zcela zbaví veškerého tepla. Pokud ho tedy vložíte do lednice, zvyšujete její spotřebu (neboť bude muset zvýšit výkon chlazení). Jídlo před uskladněním v lednici můžete ochladit například tak, že hrnec ponoříte do větší nádoby se studenou vodou.

Dvířka ledničky necháváte dlouho otevřená

Jak říkají naše mámy, lednička není televize. Nerozhodně civět na regály s otevřenými dvířky totiž enormně zvyšuje nejen výkon spotřebiče, ale také množství spotřebované elektřiny. Stejně platí, že byste ji neměli otevírat nesčetněkrát za den nebo vícekrát po sobě. I tak totiž plýtváte energií a zároveň můžete způsobit rychlejší opotřebení těsnění.

Nemyjete nádobí hned po jídle

Míváte ve dřezu skladiště špinavého nádobí? Pokud si jeho mytí necháváte na později, je na čase to změnit. Riskujete totiž dvě věci – jednak hromadění bakterií v rozkládajících se zbytcích jídla, jednak mnohem náročnější mytí. K odstranění pevně ulpívající mastnoty totiž nejenže utratíte více energie při drhnutí, ale také spotřebujete více vody a saponátu.

Nešetříte práškem na praní

Ve snaze získat co nejčistší prádlo nehledíte na doporučení výrobců pracích prostředků a aviváží a neberete do úvahy ani pokyny na štítcích oděvu. Jenže i dobrého hodně škodí a v případě detergentů to platí dvojnásob. Takový způsob praní může zničit vaše oblečení i pračku. Zejména pokud používáte programy o nízké teplotě, nemusí se při máchání odstranit zbytky pracího prostředku, které pak zůstávají na oblečení a přispívají například k rychlejšímu blednutí barvy či tvorbě zatuchliny. Zbytky nevymytého prášku se mohou usazovat i uvnitř pračky, přičemž časem způsobují nepříjemný zápach.
Věděli jste, že...?
Ani při úklidu to nepřehánějte s přípravky na čištění. Takto se může snadno stát, že i při důkladném setření zůstane na povrchu zbytek chemikálie, která bude paradoxně přitahovat nečistoty.

Splachujete vždy na maximum

Máte na toaletě nainstalovaný duální splachovač, ale i tak pokaždé stlačujete větší tlačítko, případně obě? Naučte se po malé i velké potřebě využívat ta správná tlačítka. Čtyřčlenná rodina dokáže díky dvojitému splachování snížit roční spotřebu vody až o neuvěřitelných 40 procent. A pokud takový typ toalety nemáte, možná je načase uvažovat nad její výměnou.

Necháte téct vodu proudem

Děláme to často neúmyslně, ze zvyku, například při mytí rukou, zubů, holení nebo při odličování. Tušili jste ale, že některé rodiny mohou takto denně vyplýtvat až 40 litrů vody? Vynásobte si to počtem dní v roce a vyjde vám poměrně vysoké číslo. Myslete na to, že při mnohých úkonech nemusí téct voda naplno. Na vyplachování úst používejte sklenici s vodou, dokud si čistíte zuby nebo nanášíte holicí pěnu na obličej, voda nemusí téct vůbec.
Pokud jste mezi zmíněnými zlozvyky objevili i ten svůj, neváhejte svůj přístup změnit. Jak se říká, lepší pozdě než nikdy.

Čtěte také

Ukázat další články

Koberec do kuchyně: jaké jsou plusy i minusy této volby

Otázka položení koberce do kuchyně dělí společnost na dva tábory. Jeden na něj nedá dopustit, druhý by si koberec do kuchyně nepořídil za žádnou cenu. Abychom vám po…

Jak si poradit se strašidlem? Vyžeňte dětský strach z pokoje

Dětský pokoj má velký vliv na pohodu a vývoj dítěte. Měl by působit příjemně, hravě a bezpečně. Při zařizování je ale třeba zohlednit i fakt, že děti od narození boj…