Domů / MAGAZÍN / BYDLÍME / 5 rad, jak se zbavit pavouků v našich domovech

5 rad, jak se zbavit pavouků v našich domovech

08. 08. 2022, SCONTO Nábytek
Spousta očí a množství končetin z nich pro mnohé lidi dělají na pohled nepříliš hezká stvoření. Ano, mluvíme o pavoucích. Celý život posloucháme, že se bojí více nás než my jich, že jsou neškodní a nijak nám neublíží, tedy většina z nich. Jenže pro ty, kteří celoživotně zápasí s arachnofobií, je obtížné těmto větám uvěřit, a proto hledají způsoby, jak pavouky vyhnat ze svého domu. Pokud k nim patříte i vy, přinášíme vám 5 rad, jak na to.
Mnozí se už při slově pavouk otřesou. Jde o nežádoucího návštěvníka domova, u kterého by bylo nejlepší, kdyby se ani nedostal přes práh jejich dveří. Podívejme se tedy, co se dá dělat, aby pro pavouky naše domácnosti nebyly přívětivým útočištěm.

1. Uklízejte pravidelně

Začínáme lehce s jednou z hlavních rad. Je logické, že pravidelný úklid je polovina úspěchu. Zbavujte se na pravidelné bázi prachu, vysávejte, vynášejte častěji odpad a kontrolujte mísu s ovocem, zda v ní něco nehnije. Mušky, které často vidíme v okolí smetí a potravin, jsou delikatesou pro pavouky – nelákejte je tímto způsobem. Ideální je mít v oknech i síťky proti hmyzu. Pokud se budete řídit těmito radami, nebudou u vás pavouci mít ideální podmínky pro zabydlení.

2. Používejte ocet

Ocet je takový malý zázrak, který by neměl chybět v žádné domácnosti, a to nejen jako přísada při vaření. Vyčistí skvrny, neutralizuje pach, je antibakteriální, zbaví vás vodního kamene a v neposlední řadě i pavouků.

Obsahuje kyselinu octovou, díky které má silnou kyselou vůni i chuť, což je pro ocet příznačné. Věděli jste ale, že tento octový pach a chuť je pro pavouky malým postrachem? Roztok z octa, vody a esenciálního oleje (nejlepší volbou je levandulový nebo mátový) můžete nastříkat u oken a dveří, kterými návštěvníci vstupují k vám, nebo na místa, kde vám nejčastěji způsobují starosti svou přítomností.

3. Pořiďte si kočku

Zabijákem pavouků jsou i oblíbená domácí zvířátka – kočky. Máte nějakou doma? Poděkujte jí za její služby a pokud se pavouků opravdu bojíte, zvažte její koupi. Samozřejmě, dobře si to promyslete – přece jen jde o živého tvora, který bude potřebovat péči.

4. Dopřejte domovu rostlinné aroma

Sílu bylinek a různých rostlin znali už naši předkové. Ozdravují nejen naše tělo, ale jsou i skvělým přírodním repelentem. Je zajímavé, že to, co nám nejvíce voní, překáží pavoukům.

Máta peprná

Má intenzivní aroma, které vám dokáže provonět domácnost, výbornou specifickou chuť a mnoho léčivých účinků. Zatímco pro nás je její vůně příjemná, pro pavouky a různý hmyz ne.

Levandule

Mnozí z vás ji znají zejména díky uklidňujícím účinkům, je ale také efektivním a přirozeným odpuzovačem pavouků a hmyzu. Nejen čerstvá levandule v květináči, ale také sušená forma této voňavé byliny je dokáže odradit.

Eukalyptus

Podobně jako jeho bylinkoví parťáci levandule a máta slouží jako přírodní repelent. Usušené větvičky můžete zavěsit do kuchyně nebo v koupelně, kromě funkce repelentu dodají prostorům i svěží vůni. Ta odplaší nejen pavouky, ale také komáry.
TIP: Rostliny můžete pěstovat na parapetu, balkoně nebo v blízkosti oken a dveří v exteriéru. Zmíněným druhům se daří i v interiéru. Zakoupit si můžete také výrazné esenciální přírodní oleje, které lze použít v difuzérech, aromalampách nebo na výrobu domácího osvěžovače. Čerstvé, sušené nebo v tekuté formě – za každých okolností pomáhají bojovat proti stejnému nepříteli – pavoukům i hmyzu, kterým se živí.

5. Vystavte si plody stromů

Nejen různé rostlinky, ale také vybrané plody stromů mohou být účinným prostředkem k odpuzování pavouků. Některé jsou dostupné jen sezónně, jiné máme k dispozici celoročně. Které například?

Citrusy

Stejně jako octový pach prý pavouky odpuzuje vůně citrusů. Umístěte je do mísy v kuchyni nebo šťávu z nich přidejte do čisticího prostředku a omyjte ním okna, dveře či jiné povrchy.
TIP: Usušená kolečka pomerančů a citronů můžete použít i jako dekoraci do domácnosti. Při sušení zanechávají celou domácnost voňavou a tím odpuzují vaše úhlavní nepřátele.
Kaštany

Věděli jste, že i kaštany dokážou odpudit pavouky? Kulaté hnědé plody krásných stromů mnoho z nás využívá jako dekoraci do domu. Dětičky z nich vyrábějí postavičky, zvířátka. Místo stolku nebo poličky jim najděte místo na parapetu okna.

Na podzim se začíná ochlazovat, zima se malým tvorům nelíbí, a tak se chtějí nastěhovat k vám. Vy je ale můžete přivítat kaštanovými kamarády, kteří je odeženou za vás. Jejich výhodou je také to, že dlouho vydrží, a tak máte klid na několik měsíců.

Nevítaní, ale užiteční tvorové

Přestože pavouci vyvolávají strach, je dobré si uvědomit, že jsou to užiteční tvorové, kteří mají svůj účel – zbavují nás množství hmyzu. Pokud se jich tedy vysloveně nebojíte, zkuste je raději chytit a vypustit ven. Pro ty, kteří se strachem z nich marně bojují, jsou zde naše rady, jak jim z domácnosti udělat nehostinné místo. Držíme palce, ať se vašim domovům zdaleka vyhýbají. Na závěr nabízíme malou ukázku, například na jaké „krasavce“ doma můžete natrefit:

Čtěte také

Ukázat další články

Koberec do kuchyně: jaké jsou plusy i minusy této volby

Otázka položení koberce do kuchyně dělí společnost na dva tábory. Jeden na něj nedá dopustit, druhý by si koberec do kuchyně nepořídil za žádnou cenu. Abychom vám po…

Jak si poradit se strašidlem? Vyžeňte dětský strach z pokoje

Dětský pokoj má velký vliv na pohodu a vývoj dítěte. Měl by působit příjemně, hravě a bezpečně. Při zařizování je ale třeba zohlednit i fakt, že děti od narození boj…