Domů / MAGAZÍN / BYDLÍME / 5 tipů, jak relaxovat doma

5 tipů, jak relaxovat doma

23. 02. 2021, SCONTO Nábytek
Existuje celá řada výzkumů, které dokazují, že relax pozitivně ovlivňuje nejen naši náladu, ale i produktivitu. Jednoduše lidé, kteří umí oddychovat, se cítí šťastnější, mají více energie a práce jim jde od ruky. Na pravidelný relax bychom neměli zapomínat ani doma. Víte, jak se můžete odreagovat ve svém vlastním království?

Domácí wellness

Horkou koupel je možné zařadit k základním domácím wellness procedurám. Je však důležité vybrat si správnou vanu a stejně tak i koupelnové doplňky. K sanitární klasice patří velké oválné nebo obdélníkové vany, samostatně stojící vany nebo rohové kousky, které dobře poslouží i páru. V případě romantické koupele ve dvojici však dbejte na to, aby vana měla odtok ve středu. Pokud máte malou koupelnu, ale nechcete se vzdát svého pohodlí, můžete zvolit asymetrický model, který dokáže poskytnout dokonce mnohem víc prostoru než tradiční vana.

Jak si vylepšit koupel?

 • Pokud si rádi čtete, hledejte modely s ergonomickými opěrnými prolisy pro ruce. Široké lemování zase vytváří prostor pro uložení svíček a vonných difuzérů.
 • Při výběru dbejte i na pozvolný ergonomický sklon v zádové části.
 • Některé vany jsou navrženy tak, aby už při napouštění vody vytvářely příjemný masážní efekt v oblasti beder.
 • Nejvyšší „level“ představují vany se zabudovaným hydromasážním systémem.
 • Praktickým doplňkem je i podhlavník z měkkého polyuretanu, který vám umožní dopřát si v teplé vodě i krátké zdřímnutí.
 • Do vody můžete přidat pár lžic hrubozrnné mořské soli, několik kapek vonného oleje, lupeny růží nebo sušené bylinky, například levanduli nebo rozmarýn.
 • Po koupeli si vytvořte atmosféru domácího tepidária (vyhřátá místnost v lázních, v které si člověk může dopřát terapii teplem) – stačí se zabalit do teplé deky, přidat k ní termofor nebo termo polštář.

Spánkem proti celodenní únavě

I drobné přestávky během dne můžete využít na krátký, ale efektivní oddych. Není nic špatného na tom, když občas potřebujete „šlofíka“ nebo obětujete půl až jednu hodinku dobré knize. Právě naopak, mozek se v těchto chvílích „přepne“ do jiného režimu a dokonale si uleví od povinností. Při regeneraci navíc roste jeho kreativita a vnímavost na podněty.
Lenošte s budíkem
Víte o tom, že by zdřímnutí nemělo trvat více než 20 až 30 minut? Za tuto dobu se totiž tělo neponoří do hluboké spánkové fáze. Když budete spát déle, vzbudíte se rozespalí a podráždění.

 
Spánek si můžete dopřát přímo v posteli. Pokud však striktně dodržujete režim denní a noční zóny, pořiďte si lenošku (nebo takzvaný chaise lounge), kterou umístíte do klidného koutku společenské části bytu, případně využijte otoman v rámci sedací soupravy v obýváku. Takto uzpůsobený sedací nábytek tělu poskytne potřebnou oporu a pohodlí i během krátkého spánku. Vhodným doplňkem je i křeslo s výraznou zádovou opěrkou, takzvaný ušák. Zde se můžete schoulit a klidně se začíst do své knihy.

Sedací souprava Nestor s otomanem, lenoška Miami, křeslo/ušák Helsinki
Sedací souprava Nestor s otomanem, lenoška Miami, křeslo/ušák Helsinki. Zdroj: Sconto
Pokud máte zařízený home office, na krátký oddych vám poslouží i kancelářské židle s praktickým podhlavníkem i s funkcí aretace, která vám umožní nastavit ji do šikmé polohy vhodné pro krátké zdřímnutí. Takto si můžete dopřát malý oddych a nemusíte přitom opustit vlastní pracovní stůl.

Kancelářské židle George, Esteban a Expert
Kancelářské židle (zleva) George, Esteban a Expert. Zdroj: Sconto

Relax pro čistou mysl

Svému mozku můžete pomoci i pravidelnou meditací. Ta podobně pomáhá odbourávat stres a soustředit se na kouzlo přítomného okamžiku. Pokud s meditací jen začínáte, nezapomeňte si předtím prostudovat různé materiály nebo se podívat na videa dostupná například na kanálu YouTube. Alfou a omegou je správné dýchání – už tento bod napovídá, že na meditaci budete potřebovat příjemnou, tichou, a hlavně dobře větranou místnost. Svůj kontemplativní prostor můžete dále doplnit:
 • květinami a zelenými rostlinami, díky kterým budete mít pocit, že jste v přírodě;
 • svíčkami a vonnými tyčinkami, vybírejte však jen ty, které jsou vyrobené z přírodních ingrediencí, jinak vás může bolet hlava;
 • pohodlnou karimatkou nebo polštáři – sedět můžete na zemi, ale pokud je vám to příjemnější, klidně se uložte na postel.

Náš tip
Prostor vyhrazený k meditaci by neměl být zbytečně přeplněn. Věci, na které se díváte, vás totiž mohou zbytečně rozptylovat.

Endorfiny díky pohybu

Patříte k lidem, kteří upřednostňují aktivní oddych, protože se rádi udržují v dobré kondici? Pak můžete relaxovat i při cvičení. Zřídit si domácí posilovnu přitom nemusí být tak složité. Základem je vyhradit si vhodné – ideálně slunečné a dobře provětrávané místo, například v obýváku u okna. Pokud máte dostatek prostoru a dostatečný rozpočet, můžete si zakoupit i profesionální fitness nářadí, například stacionární kolo, boxovací pytle nebo náročnější domácí posilovací věž. Co dalšího možná budete potřebovat?
 • Ochraňte podlahu – pořiďte si ochranné fitness podložky nebo karimatky. Potěší sousedy i vaše chodidla, protože tlumí nárazy a vibrace.
 • Pořiďte si velké zrcadlo, v kterém budete vidět celou svou postavu. Takto můžete kontrolovat techniku jednotlivých cviků. Můžete využít i vestavěné zrcadlo na šatní skříni.
 • Cvičení vám může usnadnit i vertikální opěrná tyč namontovaná na stěně.
 • K levnějším pomůckám patří posilovací činky, fitness gumy, míče nebo švihadla.
 • Je dobré si v rámci fitness koutku vyčlenit i skříň nebo police na potřebné náčiní nebo oblečení.

Věděli jste, že...?
Cvičení nestimuluje jen náš kardiovaskulární nebo imunitní systém. Má podobný účinek jako objetí nebo smích, protože vyplavuje hormony štěstí – endorfiny.

Radost z vaření

Mnohým navozuje falešné pocity štěstí vyjídání lednice. S jídlem se však spojuje i jiná relaxační aktivita, která slučuje příjemné s užitečným, ale také praktické zručnosti s kreativitou, a to je vaření. Kuchtění vám pomůže zbavit se nepříjemných myšlenek a zároveň přenese vaši mysl do nových sfér – zpočátku se možná budete spoléhat na recepty a přesné gramáže, později však začnete experimentovat a budete vytvářet vlastní gurmánské speciality. A přitom si zaručeně oddychnete.
Když cesta je cíl
Výhodou vaření je to, že končí společným stolováním a gurmánským požitkem. Skvělé je, že se příprava jídel může z běžné rutiny rychle proměnit na dobrodružství v podobě objevování nových chutí a vůní. A to je důvod, proč mnozí lidé nejlépe zrelaxují právě u sporáku.
Pokud máte v plánu se stát kulinářským mistrem, zaměřte se na praktické vybavení vaší kuchyně. Sporák by měl být umístěn v trojúhelníku mezi dřezem a lednicí, případně komorou – takto budete mít vše po ruce. V dosahu byste měli mít solničku, kořenky, bylinky, ale i vařečky a nože. Varná plocha by měla být dostatečně velká na to, abyste na ni mohli rozložit připravené ingredience a zároveň mít prostor na jejich předpřípravu. V případě potřeby si pořiďte praktické příruční stolky na kolečkách.

Kuchyně Riva
Jak jste se mohli přesvědčit, i vlastní dům nebo byt může poskytnout množství prostoru a impulsů pro kvalitní a účinný relax. Občas stačí i málo a za pár okamžiků se můžete cítit jako znovuzrození.

Čtěte také

Ukázat další články

Světloplachý hmyz milující vlhké prostředí? To je rybenka domácí

Rybenka domácí nekouše a není pro člověka nebezpečná. Je ale signálem, že doma máte vlhko. A vlhko jde ruku v ruce s tvorbou plísní, což už pro vaše zdraví znamená o…

Jak usušit květiny a naaranžovat je do kytic?

Květiny jsou dekorací, která si najde své místo v každé domácnosti. Jejich krásu si můžete užívat celoročně, stačí se naučit, jak květiny správně sušit a aranžovat d…