Domů / MAGAZÍN / ZAŘIZUJEME / Bydlení s noblesou – to je glamour styl

Bydlení s noblesou – to je glamour styl

17. 04. 2021, SCONTO Nábytek
Definice slova glamour zní lákavě, vzrušivě a kouzelně. Přesně takový pocit budete mít z interiéru zařízeného v glamour stylu, který je pastvou pro oči. Tento styl bydlení je časem prověřený, elegantní, a přece trochu extravagantní. Kde má svůj původ a jak na něj, aby i u vás doma působil noblesně, a ne kýčovitě?
Pokud máte rádi vše, co se třpytí, eleganci a zdobenou sofistikovanost, je to styl právě pro vás. Ačkoliv vznikl původně v Hollywoodu v 30. letech minulého století, v dobách zlatého věku Hollywoodu, pro pocit bohatosti a okouzlení, který vyvolává, je stále žádaný i dnes. Producenti a režiséři se tehdy snažili vnést do filmů „hvězdný prach“, takže si do filmových ateliérů vybírali opulentní dekorace, které se pak přenesly i do interiérů domů filmových hvězd, například Joan Crawfordové.

Glamour z domovů hollywoodské smetánky

Typickým interiérovým designérem reprezentujícím tento styl se stal dobrý přítel výše zmíněné herečky, William Haines. Byl původně hercem, ale pro svou otevřenou homosexualitu a odmítnutí fingovaného sňatku s ženou, do kterého ho tlačilo filmové studio, musel s kariérou herce skončit. Spolu se svým partnerem začal obchodovat se starožitnostmi a navrhovat tehdejším filmovým hvězdám interiéry s elegantním nábytkem a přepychovými textiliemi. Haines zároveň spolupracoval s nejvýznamnějšími architekty té doby a pustil se i do designu nábytku. Z domovů hollywoodské smetánky se glamour styl rychle rozšířil i do běžných domácností a stal se oblíbeným díky prošívaným pohovkám, řeckým i egyptským vzorům a nábytku s výraznou siluetou.
Cit pro detail
Glamour styl je díky svému původu známý také jako hollywoodský regentský styl. Je protikladem strohých minimalistických interiérů a při zařizování vyžaduje cit pro detaily.

Odvážná barevná schémata

Druhou osobností, která ho proslavila, je americká dekoratérka Dorothy Draperová, známá především díky interiérům hotelů, klubů a také zakázkami pro „high society“. Původní glamour styl osvěžila černými lakovanými povrchy a množstvím pruhů i nadrozměrných botanických potisků na kobercích a tapetách. Barevná schémata, která používala, byla pestrá, ženská a odvážná. Zajímavé je také to, že si vybudovala úspěšnou kariéru v době, kdy ženy nepracovaly mimo domov a pomohla ke zrodu profese interiérového designéra. K populárním designérům, kteří dnes za velkou louží reprezentují styl hollywood regent, patří například Jonathan Adler, Kelly Wearstlerová a Nate Berkus. Glamour styl bydlení si ale v posledních letech našel příznivce i v našich zeměpisných šířkách.

Noblesa v interiéru

Noblesní glamour styl je velmi propojený se stylem Art Deco, a to v siluetách, detailech, vzorech i barvách. Přestože jsou oba podobně zaměřené na bohaté textury, kontrastní vzory, metalické povrchy a zářivé barvy, Art Deco není až takový eklektický. Moderní podoba tohoto stylu je „mužnější“, méně zdobená a přináší spoustu povrchových úprav s dekorem dřeva, který v původním glamour není znát. Barvy a vzory glamour stylu jsou výrazné, není jich však příliš. Osvědčila se černobílá kombinace doplněná kovovými odlesky či barevnými tóny drahokamů. Glamour styl je charakteristický i lakovanými povrchy, od jídelního stolu až po noční stolek. Vyznačuje se noblesními a luxusními solitéry, které pozvednou bydlení o úroveň výš. Důraz klaďte i na detaily a do interiérového designu začleňte látky jako samet nebo hedvábí, ale také třásně, sklo a křišťál.

Jak dosáhnout glamour stylu u vás doma?

  • Zaměřte se na dva až tři navzájem se doplňující odstíny. Dobrou volbou bude fialová, šedá nebo klasické černobílé schéma. O ostatní se postarají doplňky, textury a vzory.
  • V glamour stylu se vyskytují odvážné vzory – od mřížky přes zvířecí vzory až po řecký klíč. Najdete je především na záclonách, tapetách a kobercích.
  • Glamour má rád textury a mix látek. Vhodný bude samet, velur, hedvábí, damašek, semiš, kůže i barevné kožešiny. V tomto stylu najdou své uplatnění drapérie – těžké neprůhledné záclony a dekorativní řasené závěsy.
  • V kuchyni zařízené v glamour stylu nesmí chybět mramor nebo žula. Chladný kámen ideálně doplní měděné nebo zlaté doplňky.
  • Při zařizování myslete na výrazné doplňky, jako nadrozměrné lustry, nástěnná zrcadla, stolní lampy, obrazy a hodiny.
  • Zrcadla v glamour stylu nejsou pouze doplňky na stěnu, typickým je také zrcadlový nábytek. Kromě nich v interiéru najdete i sklo a křišťál.
  • V éře hollywoodských večírků se uspořádání místností soustředilo zejména na lidi a jejich rozhovory. Oblíbené jsou proto lehátka, prošívané pohovky a denní postele v obývacím pokoji.
  • Noblesu a luxus tomuto stylu dodávají třpytivé a metalické povrchy, například ve zlaté a stříbrné.
  • Glamour styl může mít několik tváří; americký glamour má rád metalické povrchy, v tom pařížském zase naleznete romantické pudrově růžové odstíny.

Čtěte také

Ukázat další články

Jaká je ta „nej“ a jaké vybavení do dětské postýlky je vhodné?

Sníte o tom, že postýlka vašeho miminka bude měkká, se spoustou hraček a baldachýnem nad ní? Je to sice pěkná představa, ale v tomto případě platí, že méně je více. …

Konferenční stolek: co zohlednit při výběru?

Jaký by to byl obývací pokoj bez konferenčního stolku? Vybrat si ten správný ale může být pořádná fuška. Stolek by měl stylově zapadat do interiéru, plnit svou funkc…