Domů / MAGAZÍN / ZAŘIZUJEME / Bydlení s noblesou – to je glamour styl

Bydlení s noblesou – to je glamour styl

17. 04. 2021, SCONTO Nábytek
Definice slova glamour zní lákavě, vzrušivě a kouzelně. Přesně takový pocit budete mít z interiéru zařízeného v glamour stylu, který je pastvou pro oči. Tento styl bydlení je časem prověřený, elegantní, a přece trochu extravagantní. Kde má svůj původ a jak na něj, aby i u vás doma působil noblesně, a ne kýčovitě?
Pokud máte rádi vše, co se třpytí, eleganci a zdobenou sofistikovanost, je to styl právě pro vás. Ačkoliv vznikl původně v Hollywoodu v 30. letech minulého století, v dobách zlatého věku Hollywoodu, pro pocit bohatosti a okouzlení, který vyvolává, je stále žádaný i dnes. Producenti a režiséři se tehdy snažili vnést do filmů „hvězdný prach“, takže si do filmových ateliérů vybírali opulentní dekorace, které se pak přenesly i do interiérů domů filmových hvězd, například Joan Crawfordové.

Glamour z domovů hollywoodské smetánky

Typickým interiérovým designérem reprezentujícím tento styl se stal dobrý přítel výše zmíněné herečky, William Haines. Byl původně hercem, ale pro svou otevřenou homosexualitu a odmítnutí fingovaného sňatku s ženou, do kterého ho tlačilo filmové studio, musel s kariérou herce skončit. Spolu se svým partnerem začal obchodovat se starožitnostmi a navrhovat tehdejším filmovým hvězdám interiéry s elegantním nábytkem a přepychovými textiliemi. Haines zároveň spolupracoval s nejvýznamnějšími architekty té doby a pustil se i do designu nábytku. Z domovů hollywoodské smetánky se glamour styl rychle rozšířil i do běžných domácností a stal se oblíbeným díky prošívaným pohovkám, řeckým i egyptským vzorům a nábytku s výraznou siluetou.
Cit pro detail
Glamour styl je díky svému původu známý také jako hollywoodský regentský styl. Je protikladem strohých minimalistických interiérů a při zařizování vyžaduje cit pro detaily.

Odvážná barevná schémata

Druhou osobností, která ho proslavila, je americká dekoratérka Dorothy Draperová, známá především díky interiérům hotelů, klubů a také zakázkami pro „high society“. Původní glamour styl osvěžila černými lakovanými povrchy a množstvím pruhů i nadrozměrných botanických potisků na kobercích a tapetách. Barevná schémata, která používala, byla pestrá, ženská a odvážná. Zajímavé je také to, že si vybudovala úspěšnou kariéru v době, kdy ženy nepracovaly mimo domov a pomohla ke zrodu profese interiérového designéra. K populárním designérům, kteří dnes za velkou louží reprezentují styl hollywood regent, patří například Jonathan Adler, Kelly Wearstlerová a Nate Berkus. Glamour styl bydlení si ale v posledních letech našel příznivce i v našich zeměpisných šířkách.

Noblesa v interiéru

Noblesní glamour styl je velmi propojený se stylem Art Deco, a to v siluetách, detailech, vzorech i barvách. Přestože jsou oba podobně zaměřené na bohaté textury, kontrastní vzory, metalické povrchy a zářivé barvy, Art Deco není až takový eklektický. Moderní podoba tohoto stylu je „mužnější“, méně zdobená a přináší spoustu povrchových úprav s dekorem dřeva, který v původním glamour není znát. Barvy a vzory glamour stylu jsou výrazné, není jich však příliš. Osvědčila se černobílá kombinace doplněná kovovými odlesky či barevnými tóny drahokamů. Glamour styl je charakteristický i lakovanými povrchy, od jídelního stolu až po noční stolek. Vyznačuje se noblesními a luxusními solitéry, které pozvednou bydlení o úroveň výš. Důraz klaďte i na detaily a do interiérového designu začleňte látky jako samet nebo hedvábí, ale také třásně, sklo a křišťál.

Jak dosáhnout glamour stylu u vás doma?

  • Zaměřte se na dva až tři navzájem se doplňující odstíny. Dobrou volbou bude fialová, šedá nebo klasické černobílé schéma. O ostatní se postarají doplňky, textury a vzory.
  • V glamour stylu se vyskytují odvážné vzory – od mřížky přes zvířecí vzory až po řecký klíč. Najdete je především na záclonách, tapetách a kobercích.
  • Glamour má rád textury a mix látek. Vhodný bude samet, velur, hedvábí, damašek, semiš, kůže i barevné kožešiny. V tomto stylu najdou své uplatnění drapérie – těžké neprůhledné záclony a dekorativní řasené závěsy.
  • V kuchyni zařízené v glamour stylu nesmí chybět mramor nebo žula. Chladný kámen ideálně doplní měděné nebo zlaté doplňky.
  • Při zařizování myslete na výrazné doplňky, jako nadrozměrné lustry, nástěnná zrcadla, stolní lampy, obrazy a hodiny.
  • Zrcadla v glamour stylu nejsou pouze doplňky na stěnu, typickým je také zrcadlový nábytek. Kromě nich v interiéru najdete i sklo a křišťál.
  • V éře hollywoodských večírků se uspořádání místností soustředilo zejména na lidi a jejich rozhovory. Oblíbené jsou proto lehátka, prošívané pohovky a denní postele v obývacím pokoji.
  • Noblesu a luxus tomuto stylu dodávají třpytivé a metalické povrchy, například ve zlaté a stříbrné.
  • Glamour styl může mít několik tváří; americký glamour má rád metalické povrchy, v tom pařížském zase naleznete romantické pudrově růžové odstíny.

Čtěte také

Ukázat další články

Mám boty. Hodně bot... Kam s nimi?

Botníky jsou nedílnou součástí předsíní. Bez nich by ve vstupních prostorách vznikl doslova chaos, protože obuv už není jen o nutnosti a pohodlnosti, ale je také sou…

Inspirujte se: 7 designů kuchyně

Kuchyně je doslova mikrosvět, který by měl být uspořádán podle vašich představ a jehož návrh i zařizování vyžadují svůj čas. Interiérový styl, který v kuchyni prefer…