Domů / MAGAZÍN / ZKRÁŠLUJEME / Dekorační polštářky pro stylový domov

Dekorační polštářky pro stylový domov

10. 03. 2021, SCONTO Nábytek
Jako samostatné doplňky jsou v podstatě nenápadné, jako dekorace však umí dělat velké zázraky a zcela změnit atmosféru sedacího koutku nebo celého interiéru. Naučíme vás pár triků, jak kouzlit s dekoračními polštářky.

Jaké jsou jejich hlavní výhody?

Dekorační polštářky patří k nejoblíbenějším bytovým doplňkům, protože mají hned několik předností:
 • Kromě dekorační funkce mohou fungovat jako praktické relaxační polštáře nebo podhlavníky.
 • Díky měkkosti propůjčují sedacímu nábytku nebo posteli ještě komfortnější a útulnější dojem, který se násobí s počtem použitých polštářků.
 • Většina z nich má povlaky, které lze svléknout a vyprat.
 • Nabízejí nekonečnou variabilitu při přeměnách interiéru díky množství vzorů, velikostí, barev, textur, tvarů a můžete je měnit tak často, jak se vám zachce.

Akcenty a kontrasty

Vycházejte z barvy nábytkového prvku, který se chystáte dozdobit dekoračními polštářky, ať už jde o křeslo, sedací soupravu, nebo postel. Pokud využijete doplňky ve stejném nebo podobném odstínu, znásobíte a podtrhnete objem samotné sedačky či postele. V případě polštářů se vyplatí vsadit zejména na akcentující tóny a motivy, které vytvoří příjemný kontrast. Stejně si můžete vyskládat paletu příbuzných barev, které spolu dobře ladí a jsou na pohled příjemné.
Náš tip
Polštářky mohou být zkombinovány s dalšími textilními prvky, jako jsou závěsy, záclony, ložní přikrývky a deky, ale také s ostatními dekoračními doplňky, například vázami, obrazy či uměleckými díly. Mohou oživit jednobarevnou pohovku, ale také zjemnit sedací soupravu s nápaditou texturou či motivy, třeba s květinovým vzorem.
Pohovka Cannes
Doplňovat polštářky do celkového interiérového dekoru je jako přidávat ingredience do kulinářského pokrmu. Pokud chcete dosáhnout dobrého výsledku, začněte malými „ochutnávkami“, při kterých budete pracovat nejprve s malým počtem dekoračních polštářků. Pomůže vám, když si vzorky nebo obrázky doplňků, které chcete koupit, položíte vedle sebe. Budete tak vidět, jak by spolu dekorační polštářky „hrály“. Některé kombinace působí nečekaně stylově, originálně a moderně.
Náš tip
Některé sedací soupravy mají místo souvislé zádové opěrky velké dekorační polštáře. Samozřejmě i ty můžete bez obav doplnit dalšími, ideálně menšími dekoračními polštáři. V tomto případě by však sedačka měla mít dostatečnou hloubku, aby vás polštářky „nevytlačily“  z pohovky.
Pohovka Merino

Čemu se vyhnout hned na úvod

 • Nepřežeňte to s množstvím polštářků. Přestože jsou měkké, při větším počtu vás mohou paradoxně obírat o potřebný komfort. Jen těžko budete hledat místo, kam si sednout nebo lehnout, takže vám nezbude nic jiného, než polštářky přesouvat z místa na místo, případně je dočasně uložit na zem. To může být problém například při větším počtu hostů nebo v menší ložnici.
 • Příliš nekombinujte, zejména grafické potisky s jinými. Není sice vyloučeno, že spolu mohou vypadat dobře, odvážnější mix polštářů ale patří do rukou zkušeného dekoratéra nebo designéra.
 • Nesnažte se polštářky dekorovat úplně každý sedací kout, protože pak může prostor působit neuklizeně a chaoticky.

Vsaďte na různé velikosti

Nemáme na mysli pouze rozličné rozměry, ale i netypické formy polštářů, jako jsou válce, podlouhlé polštáře, kruhy, srdíčka, hvězdy, nebo dokonce polštáře ve formě pohádkových postaviček a zvířátek, které si děti velmi rychle oblíbí, protože se k nim mohou tulit nebo si s nimi hrát. Polštáře v různých formátech budou působit ještě příjemněji, protože vytvoří efekt vrstvení a hloubky. Postupujte od největších polštářů vzadu až po nejmenší či nevšedně tvarované polštářky v popředí.
Náš tip
Ty největší polštáře můžete příležitostně využívat i jako podsedáky na podlaze.

Kouzlete s materiály

Při výběru dekoračních polštářků zvažte kromě barev a vzorů i materiály, které do interiéru vnesou více textury. Kromě klasických textilních povlečení jsou v kurzu i kožešinové, kožené, háčkované, polštářky s metalickým efektem, s třásněmi, bambulemi, 3D motivy nebo flitry. Je jasné, že některé z uvedených nemusí být natolik pohodlné, sedačce či posteli ovšem dodají vzhled perfektně „nastylovaného“ koutku ve stylu skandinávského hygge.

Nezapomeňte
I dekorační polštářky vyžadují pravidelnou péči. Pokud jde o modely s povlečením, můžete ji snadno svléknout a vyprat v pračce na běžných 30 až 40 °C. Některé, zejména atypické dekorační polštářky se dají prát vcelku, případně je stačí zbavit špíny a prachu hadříkem a vhodným čisticím prostředkem.

Stylujte jako profesionálové

 • Na začátek můžete zvolit polštáře stejné velikosti, nejčastěji v rozměru 50 × 50 cm, které se snadněji kombinují.
 • Je vhodné, pokud si v úvodu vyberete tři základní barvy, které doplníte jedním vzorem, například květinami, a grafickým motivem, třeba pásky.
 • Ve velké skupině polštářků by vždy měly být dekorační kousky v neutrálních barvách.
 • Nezapomeňte, že ve složení by měly převažovat jednobarevné polštářky, výraznější kousky s obrázky, vzorky či nápisy by měly být pouze jakousi příjemnou tečkou.
 • Dekorační polštářky na sedačku nejlépe vyniknou v lichém počtu, například tři, pět nebo sedm – pokud do jednoho rohu pohovky uložíte tři polštáře, v druhém rohu ponechte jen dva.
 • Pokud jde o klasickou dvoumístnou nebo trojmístnou pohovku, případně o rohovou pohovku s otomanem, můžete soustředit skupinky dvou či tří polštářků v jednotlivých rozích – taková dekorace dokáže zjemnit i hranatější sedací soupravy.
 • Pokud má sedací souprava velké zádové opěrky, můžete je doplnit polštáři po celé délce, zvýrazníte tak čelní část sedačky.
 • Dekorační polštářky na postel se obvykle vrství symetricky ve dvou řadách, a to od čela postele, od největších po nejmenší, přičemž nejspodnější vrstvu budou představovat základní polštáře na spaní. Celou skupinu může jako „třešnička na dortu“ zdobit jeden malý polštářek v popředí, například i v atypickém tvaru. Vaše lůžko bude působit nejen uklizeně, ale doslova královsky.
 • Postel můžete dozdobit polštářky i rozvážnějším nedbalým způsobem, díky čemuž bude království vašich snů působit mnohem hravěji.
 • Polštáře nemusíte ukládat pouze svisle, některé můžete nechat naležato „volně“  pohozené na sedačce. Pokud půjde o jeden či dva polštáře, bude celá kompozice působit nenuceně, ale stále elegantně.
 • Z každé běžné dětské postele vytvoříte za pomoci polštářků pohodlnou pohovku s měkkým záhlavím.
 • V případě větších jídelních křesel a židlí nebo lavic můžete dekoračními polštářky osvěžit i sezení u kuchyňského stolu nebo celkově kuchyni jako takovou.

Kuchyně Speed

Čtěte také

Ukázat další články

Nástěnné dekorace se hodí do každé místnosti

Dekorace v bytě jsou jako módní doplňky, které nejenže zrcadlí vaši osobnost a vkus, ale také podtrhují charakter bytu. Dnes se podíváme na závěsné dekorace, které –…

Ozvláštněte stůl jednoduchou a efektní dekorací. Jak ji vyrobit?

Čekáte návštěvu nebo pořádáte rodinný oběd či večeři? Ozvláštněte váš stůl originálními dekoracemi na utěrky nebo ozdobné ubrousky a příbory. Tyto jednoduché doplňky…