Domů / MAGAZÍN / ZKRÁŠLUJEME / Dekorační polštářky pro stylový domov

Dekorační polštářky pro stylový domov

08. 01. 2024, SCONTO Nábytek
Dekorační polštářky
Jako samostatné doplňky jsou v podstatě nenápadné, jako dekorace ale umí dělat velké zázraky a zcela změnit atmosféru koutku určeného k sezení nebo celého interiéru. Dáme vám pár tipů, jak kouzlit s dekoračními polštářky.

Jaké jsou hlavní výhody dekoračních polštářků?

Dekorační polštářky patří k nejoblíbenějším bytovým doplňkům, neboť mají hned několik předností:
 • Kromě dekorační funkce mohou fungovat i jako praktické relaxační polštáře nebo podhlavníky, vybrané modely dokonce jako sedací polštáře.
 • Díky své měkkosti propůjčují sedacímu nábytku nebo posteli ještě komfortnější a útulnější vzhled, který se násobí počtem použitých polštářků.
 • Většina z nich má povlaky, které se dají svléknout a vyprat.
 • Nabízejí nekonečnou variabilitu v rámci přeměny interiéru díky množství vzorů, velikostí, barev, textur, tvarů. Můžete je navíc měnit tak často, jak se vám zachce.
Čeho si všímat při výběru
Dekorační povlak na polštářky může mít vzor buď jen na jedné straně, nebo z obou stran. Před koupí si rozmyslete, která z možností vám vyhovuje víc.

Vytvářejte akcenty a kontrasty

Vycházejte z barvy nábytkového prvku, který se chystáte dozdobit dekoračními polštářky – ať už jde o křeslo, sedací soupravu, nebo postel. Když využijete doplňky ve stejném nebo podobném odstínu, znásobíte a podtrhnete objem samotné sedačky nebo postele. V případě polštářků se vyplatí vsadit zejména na akcentující tóny a motivy, které vytvoří zajímavý kontrast. Stejně tak si můžete poskládat paletu příbuzných barev, které spolu dobře ladí a jsou příjemné na pohled.
Náš tip
Dekorační polštářky mohou být zkombinovány s dalšími textiliemi, jako jsou závěsy, záclony, ložní přikrývky a deky, ale také s jinými bytovými doplňky, například vázami, obrazy či uměleckými díly. Mohou oživit jednobarevnou pohovku, ale také zjemnit sedací soupravu s nápaditou texturou nebo motivy, například s květinovým vzorem.
Doplňovat polštářky do celkového interiérového dekoru je jako přidávat ingredience do kulinářského pokrmu. Chcete-li dosáhnout dobrého výsledku, začněte pracovat nejprve s malým počtem dekoračních polštářků. Pomůže vám, když si vzorky nebo obrázky doplňků, které chcete koupit, poskládáte vedle sebe. Budete tak vidět, jak by spolu dekorační polštářky „hrály“. Některé kombinace působí nečekaně stylově, originálně a moderně.
Náš tip: polštářky na gauč
Některé sedací soupravy a pohovky mají místo souvislé zádové opěrky velké polštáře. I ty můžete samozřejmě bez obav doplnit dalšími, ideálně menšími dekoračními polštářky. V tomto případě by ale sedačka měla mít dostatečnou hloubku, aby vás z ní polštářky „nevytlačily“.

Čemu se raději vyhnout

 • Nepřežeňte to s množstvím polštářků. Přestože jsou měkké, při větším počtu vás mohou paradoxně obírat o potřebný komfort. Jen těžko budete hledat místo, kam si sednout nebo lehnout, takže vám nezbude nic jiného než polštářky přesouvat z místa na místo, případně je dočasně uložit na zem. To může být problém například při větším počtu hostů nebo v menší ložnici.
 • Příliš nekombinujte, zejména grafické potisky s jinými. Není sice vyloučeno, že spolu mohou vypadat dobře, odvážnější mix polštářů však patří do rukou zkušeného dekoratéra nebo designéra.
 • Nesnažte se nimi dekorovat úplně každý sedací koutek, prostor pak může působit neuklizeně a chaoticky.

Vsaďte na různé velikosti

Nemáme na mysli pouze rozličné rozměry, ale i atypické formy polštářů, jako jsou válce, podlouhlé polštáře, kruhy, srdíčka, hvězdy, nebo dokonce polštáře ve formě pohádkových postaviček a zvířátek, které si děti velmi rychle oblíbí, protože se k nim mohou toulit nebo si s nimi hrát. Kombinace polštářů v různých formátech budou působit ještě příjemněji, protože vytvoří efekt vrstvení a hloubky. Postupujte od největších polštářů vzadu až po nejmenší nebo neotřele tvarované polštářky v popředí.
Náš tip: velké polštáře nejen jako dekorace
Ty největší polštáře můžete příležitostně využívat také jako podsedáky na podlaze. Ideální to může být například v dětských pokojích, kde si děti rády hrají na zemi.

Materiály povlečení na polštářky

Kromě barev a vzorů budou při výběru dekoračních polštářků rozhodovat také materiály a provedení, které do interiéru vnesou více textury. Vedle klasického textilního povlečení jsou v kurzu také kožešinové, kožené, háčkované, polštářky s metalickým efektem, s třásněmi, s bambulkami, 3D motivy nebo flitry. Je jasné, že některé z uvedených nemusí být tak pohodlné, sedačce nebo posteli ovšem dodají vzhled perfektně nastylovaného koutku.
Materiály, z jakých jsou vyrobeny dekorační povlaky na polštářky, do značné míry ovlivňují i to, jakým dojmem tyto doplňky celkově působí. Podobně i různé vzory. Lesklé úpravy nebo samet jsou typické pro luxusní dekorační polštářky, různá kožešinová provedení a pleteninové variace dodávají interiéru hřejivou atmosféru a najdou uplatnění například v bydlení zařízeném v boho chic stylu, geometrické vzory dobře zapadnou do moderně nebo skandinávsky laděných interiérů, drobné květinové potisky zase do venkovských apod.
Nezapomeňte na údržbu
I dekorační polštářky vyžadují pravidelnou péči. Pokud jde o modely s povlakem, můžete ho snadno svléknout a vyprat v pračce na běžných 30 až 40 °C. Některé, zejména atypické dekorační polštářky lze prát v celku, případně je stačí zbavit nečistot a prachu hadříkem a vhodným čistícím prostředkem.

Aranžujte dekorační polštářky jako profesionálové

 • Pro začátek můžete zvolit polštáře stejné velikosti, například v rozměru 45 × 45 cm, které se snáze kombinují.
 • Je vhodné, když si v úvodu vyberete tři základní barvy, které doplníte jedním vzorem, například květinami, a grafickým motivem, třeba pásky.
 • Ve velké skupině polštářků by vždy měly být dekorační kousky v neutrálních barvách.
 • Pamatujte, že ve složení by měly převažovat jednobarevné polštářky; výraznější kousky s obrázky, vzorky či nápisy by měly být pouze jakousi příjemnou tečkou.
 • Dekorační polštářky na gauč nejlépe vyniknou v lichém počtu, například tři, pět nebo sedm – pokud do jednoho rohu pohovky uložíte tři polštáře, ve druhém rohu ponechte jen dva.
 • Pokud se jedná o klasickou dvoumístnou nebo třímístnou pohovku, případně o rohovou pohovku s otomanem, můžete soustředit skupinky dvou nebo tří polštářů v jednotlivých rozích – taková dekorace dokáže zjemnit i vizuálně hranatější sedací soupravy.
 • Pokud má sedací souprava velké zádové opěrky, můžete je doplnit polštářky po celé délce. Zvýrazníte tak čelní část sedačky.
 • Dekorační polštářky na postel se obvykle vrství symetricky ve dvou řadách, a to od čela postele od největších po nejmenší, přičemž nejspodnější vrstvu budou představovat základní polštáře na spaní. Celou skupinu může zdobit jako třešnička na dortu jeden malý polštářek v popředí, například i v atypickém tvaru. Vaše lůžko bude působit nejen uklizeně, ale doslova královsky.
 • Postel můžete dozdobit polštářky i v nedbale upravené verzi, díky čemuž bude království vašich snů působit mnohem hravěji.
 • Polštáře nemusíte ukládat pouze svisle, některé můžete nechat naležato „volně“ pohozené na sedačce. Půjde-li o jeden nebo dva polštářky, bude celá kompozice působit nenuceně, ale stále elegantně.
 • Z každé běžné dětské postele vytvoříte za pomoci polštářků pohodlnou pohovku s měkkým záhlavím.
 • V případě větších jídelních křesel a židlí nebo lavic můžete dekoračními polštářky osvěžit i sezení u kuchyňského stolu nebo celkově kuchyni jako takovou.

Čtěte také

Ukázat další články

Zútulněte terasu stromy, kterým se daří i v květináčích

Asi není nikdo, kdo by si v teplých měsících rád neposeděl na terase. V současnosti se tomuto prostoru věnuje hodně pozornosti. Stává se jakýmsi „obývákem na čerstvé…

Moderní stolní lampa – malé světlo s velkým efektem

Někteří lidé hledají pěkné místo k bydlení, jiní dokážou každý obytný prostor udělat pěkným. Takoví lidé totiž vědí, jaké prvky a doplňky použít, aby i nudnější inte…