Domů / MAGAZÍN / ZAŘIZUJEME / Home office – jak zařídíte domácí kancelář?

Home office – jak zařídíte domácí kancelář?

03. 04. 2023, SCONTO Nábytek
Práce z domova byla kdysi velkým přáním mnoha zaměstnanců, dnes se stává všední realitou. Mnohé firmy jako jeden z benefitů nabízí možnost pracovat alespoň některé dny v týdnu či měsíci v pohodlí svého domova. Víte, jak si vytvořit opravdu dobrou domácí kancelář?

Kde začít?

Nejprve rozhodněte, kde se bude váš pracovní koutek nacházet. Pokud k tomu máte vyčleněnou samostatnou místnost, máte zpola vyhráno. Pokud ne, je třeba uvažovat o reorganizaci stávajících místností a vytvoření ideální pracovní zóny. Vhodným místem bývá ložnice, zejména proto, že v ní trávíte čas pouze v noci, přičemž ve dne je prakticky nevyužitá. Můžete ji tedy přeměnit na klidné útočiště k řešení vašich pracovních povinností.
 
Za určitých okolností si pracovnu můžete zařídit také v obýváku, kuchyni nebo otevřené společenské zóně vašeho bytu nebo domu. Takové frekventované místnosti nicméně vyžadují promyšlené zónování a jsou vhodné pouze za předpokladu, že nežijete v početné domácnosti, ale maximálně se svým partnerem, který se vám v době velkého pracovního nasazení přizpůsobí a nebude vás rušit. V případě nevyužitých chodeb můžete dát novou funkci hluchým místům. Pokud pracujete do návratu ostatních členů rodiny, nebude problém „okupovat“ právě takový koridor.

Než se pustíte do práce
Pokud domácí kancelář umístíte do ložnice, dejte si pozor na to, abyste dodržovali denní rituály. V žádném případě nezapínejte počítač ihned po probuzení, nejprve zamiřte do koupelny a dopřejte si snídani, případně ranní rozcvičku nebo meditaci. V opačném případě se vám může snadno stát, že vás pracovní povinnosti na většinu dne „přilepí“ k počítači v pyžamu.

Odpovězte si na základní otázky

Hlavním prvkem kancelářského koutku je, zcela logicky, pracovní stůl. Zjistěte rozměry prostoru, do kterého ho plánujete umístit, před výběrem vhodného modelu ale dobře popřemýšlejte i nad následujícími body:
 

  • Jak často budete home office využívat? Pokud každý den, nebojte se investovat do kvalitního nábytku a své kanceláři vyhradit více prostoru. Občasnou práci na doma vyřídíte i v menším koutku, který můžete sdílet třeba se svým partnerem.
  • Má pracovna dostatek přirozeného světla? Na první pohled je to zanedbatelný faktor, sluneční záření však dokáže ovlivnit náladu i pracovní nasazení. Nebojte se vybrat si ten nejkrásnější výhled v bytě, zejména pokud vás v pracovně čekají celé hodiny či dlouhé dny práce. Je důležité, abyste se zde cítili příjemně.
  • Z které strany bude místnost prosvětlená? Světlo by nemělo dopadat přímo na monitor a zároveň by vám nemělo svítit do očí. Pokud neexistuje jiná možnost, zajistěte si dobré stínění okna.
  • Poskytuje kancelářský koutek dostatek úložných prostor? Pamatujte nejen na počítač, ale také na tiskárnu, místo na dokumenty, spisy, pořadače a kancelářské potřeby. Ve své vlastní kanceláři můžete mít zřízenou také knihovnu s oblíbenou beletrií, odbornou literaturou nebo časopisy. Inspiraci tak budete mít hned po ruce.
  • Chcete vytvořit „místnost v místnosti“? Pak vyzkoušejte různé dělící prvky, které pracovní kout opticky oddělí od zbytku pokoje. Vynikající jsou například různé regály a regálové díly, které lze umístit kdekoliv v prostoru, a mohou být doplněny také o praktické dekorační boxy. Myslete na to, že regály je v prostoru potřeba zajistit proti převrhnutí.

Jaký tvar kancelářského stolu zvolit?

Nejpraktičtější jsou klasické podélné stoly, které nezaberou moc místa a vejdou se téměř kamkoliv. Vhodným řešením jsou také PC stoly, které jsou ergonomicky navrženy speciálně pro potřeby lidí pracující s počítačem a poskytují ideální místo pro samotný počítačový hardware, včetně místa pro „bednu“, klávesnici a monitor.

Pokud potřebujete vhodně vymezit pracovní zónu v rámci otevřené dispozice, vyzkoušejte stůl ve tvaru písmene L, resp. rohová řešení. Takové stoly poskytují více místa pro práci, což je optimální zejména tehdy, pokud kromě počítače pracujete i s různými dokumenty.
Pokud vám jde v první řadě o to, aby pracovní koutek zapadl do stylu, ve kterém je zařízený váš interiér, můžete si vybrat působivější designový kousek, třeba stůl s atypickýma nohama a zajímavou deskou.
V případě, že potřebujete dostatek úložného místa, můžete sáhnout po psacích stolech, které mají zakomponované regály. Dělají se v různých provedeních, s uzavřenými i otevřenými policemi, takže si můžete vybírat z různých subtilnějších i robustnějších modelů podle potřeby. Náhradou za regály mohou být také kontejnery a vozíky.

Sedavá práce vyžaduje kvalitní židli

Z ergonomického a zdravotního hlediska je nejdůležitější „ingrediencí“ kancelářská židle. Dlouhé hodiny za počítačem se mohou odrazit na stavu vaší páteře, častých bolestech hlavy a dalších problémech neurologického původu. Tady platí – čím více času trávíte prací na počítači, tím kvalitnější kancelářskou židli potřebujete.
Otočná židle je příjemná a praktická, díky ní nemusíte moc otáčet svůj trup. Důležitější ale je, aby se židle dala přizpůsobit vaší postavě – byla tedy výškově nastavitelná. Skvělý je i houpací mechanismus, který umožňuje dynamické sezení a brání tělu upadnout do strnulé a nezdravé polohy. Pokud k práci potřebujete maximální pohodlí, hledejte židle s opěrkou hlavy, bederní opěrkou či opěrkami pro lokty. Všímejte si také toho, jaká má židle kolečka – většinou se uvádí, na jaký typ podlahy jsou vhodná.

Domácí kancelář v samostatné místnosti

Pokud máte na kancelář vyhrazenou samostatnou místnost, pak to budete mít s prací z domova podstatně jednodušší. Podobně i se zařízením. Stačí se poohlédnout po kancelářských nábytkových programech. Ty zahrnují všechny základní prvky, přičemž si z nich zvolíte ty, které budou nejvíce vyhovovat vašim prostorám a potřebám. Výhodou je, že spolu dokonale ladí, takže domácí kancelář bude bez větší námahy působit dobře a harmonicky. Určitě se nevyhýbejte ani dekoracím a doplňkům, které kancelář zútulní.

Trocha psychologie na závěr

Jakkoli úžasná se může jevit práce z domova, zkušenosti vás velmi rychle zbaví růžových brýlí. Home office je ideální zejména pro práci s vysokým stupněm koncentrace. Zavření mezi čtyřmi stěnami a chránění před okolními ruchy máte předpoklad soustředit se na svůj úkol opravdu maximálně. Jenže lidská mysl je velmi nedisciplinovaná, a tak nás od dobrého úmyslu často odvedou úvahy o čemkoliv jiném, jen ne o práci. Od tendence odbíhat myšlenkami pryč od cíle a odkládat dokončení věcí na později vás může ochránit i účelný a promyšlený design vašeho domácího pracovního koutku. Jeho naplánování a zařízení tedy věnujte opravdu dostatečnou pozornost.

Čtěte také

Ukázat další články

Jaká je ta „nej“ a jaké vybavení do dětské postýlky je vhodné?

Sníte o tom, že postýlka vašeho miminka bude měkká, se spoustou hraček a baldachýnem nad ní? Je to sice pěkná představa, ale v tomto případě platí, že méně je více. …

Konferenční stolek: co zohlednit při výběru?

Jaký by to byl obývací pokoj bez konferenčního stolku? Vybrat si ten správný ale může být pořádná fuška. Stolek by měl stylově zapadat do interiéru, plnit svou funkc…