Home office – jak zařídíte domácí kancelář?

Domů / MAGAZÍN / ZAŘIZUJEME / Home office – jak zařídíte domácí kancelář?
Publikováno: 11. 05. 2020
Práce z domu byla kdysi velkou touhou mnohých zaměstnanců, dnes sa stává všední realitou. A to nejen v případě, že jste živnostník. I firmy jako jeden z benefitů nabízejí možnost pracovat některé dny v měsíci v pohodlí svého domova. Víte ale, jak si vytvořit opravdu dobrý kancelářský koutek?

KDE ZAČÍT?

Nejprve se rozhodněte, kde se bude váš pracovní koutek nacházet. Jestli na to máte vyhrazenu samostatnou místnost, máte napůl vyhráno. Jestli ne, bude třeba uvažovat o reorganizaci stávajících místností a vytvoření ideální pracovní zóny. Vhodným místem bývá ložnice, především proto, že v ní trávíte čas jen v noci a přes den je prakticky nevyužitá. Můžete ji tedy proměnit na klidné útočiště k řešení svých pracovních povinností.

Za určitých okolností si pracovnu můžete zřídit i v obývacím pokoji, kuchyni nebo otevřené společenské zóně svého bytu nebo domu. Avšak takové frekventované místnosti si vyžadují promyšlené zónování a jsou vhodné jen za předpokladu, že nežijete v početné domácnosti, ale maximálně se svým partnerem, který se vám v době velkého pracovního nasazení přizpůsobí a nebude vás rušit. V případě nevyužitých chodeb můžete dát novou funkci hluchým místům. Když pracujete do návratu ostatních členů rodiny, nebude problém „okupovat“ právě takovéto místo.

Dřív než se pustíte do práce

Když domácí kancelář umístíte do ložnice, dejte si pozor na to, abyste dodržovali denní rituály. V žádném případě nezapínejte počítač hned po probuzení, nejdříve zamiřte do koupelny a dopřejte si snídani, případně ranní rozcvičku či meditaci. Jinak se vám může lehce stát, že vás pracovní povinnosti „přibijí“ na většinu dne k počítači v pyžamu.

Psací stůl CLIF

POLOŽTE SI ZÁKLADNÍ OTÁZKY

Hlavním prvkem kancelářského koutku je celkem logicky pracovní stůl. Zjistěte si rozměry prostoru, do kterého ho plánujete umístit, před výběrem vhodného modelu se zamyslete nad následujícími body:

  • Jak často budete home office využívat? Jestli každý den, nebojte se investovat do kvalitního nábytku a svojí kanceláři vyhraďte více místa. Občasnou práci doma zvládnete i v menším koutku, který můžete sdílet třeba se svým partnerem.
  • Má pracovna dostatek přirozeného světla? Na první pohled se to jeví jako zanedbatelný faktor, sluneční záření však dokáže ovlivnit náladu i pracovní nasazení. Nebojte se vybrat si ten nejhezčí výhled v bytě, především jestli vás v pracovně čekají celé hodiny nebo dny práce. Je důležité, abyste se zde cítili příjemně.
  • Ze které strany bude místnost prosvětlená? Světlo by nemělo dopadat přímo na monitor a zároveň by vám nemělo svítit do očí. Pokud neexistuje jiná možnost, pořiďte si dobré zastínění oken.
  • Poskytuje kancelářský koutek dostatek úložných prostorů? Pamatujte nejen na počítač, ale i na tiskárnu, místo na dokumenty, spisy, zakladače, šanony a kancelářské potřeby. Ve své vlastní kanceláři můžete mít zřízenou i knihovnu s oblíbenou beletrií, odbornou literaturou nebo časopisy. Inspiraci tak budete mít hned po ruce.
Regál / knihovna LITE RM44

Chcete vytvořit „místnost v místnosti“?

Pak vyzkoušejte různé dělicí prvky, které pracovní kout opticky oddělí od zbytku pokoje. Vynikající jsou například různé regály a regálové díly, které se dají umístit kamkoli v prostoru a mohou být doplněné i praktickými dekoračními boxy.

JAKÝ ZVOLIT TVAR STOLU?

Nejpraktičtější jsou klasické podlouhlé stoly, které nezabírají moc místa a vejdou se skoro všude. Vhodným řešením jsou i subtilní PC stoly, jež jsou ergonomicky navržené speciálně pro potřeby lidí pracujících s počítačem a poskytují ideální místo pro samotný počítačový hardware včetně místa pro „bednu“, klávesnici a vyvýšený monitor.

Pokud potřebujete vhodně vymezit pracovní zónu v rámci otevřeného prostoru, vyzkoušejte stůl ve tvaru písmena L, resp. rohové řešení, případně stůl ve tvaru půlkruhu.

PC stůl FRANZ
Rohový psací stůl QUADRO 39
Jestli vám jde v první řadě o to, aby pracovní kout zapadl do stylu, ve kterém je zařízený celý váš interiér, můžete si vybrat působivější designový kousek, třeba stůl s atypickými nohami a zajímavou deskou.
Home office – jak zařídíte domácí kancelář?

SEDAVÁ PRÁCE SI VYŽADUJE KVALITNÍ ŽIDLI

Z ergonomického a zdravotního hlediska je nejdůležitější „ingrediencí“ pracovny kancelářská židle. Dlouhé hodiny za počítačem se mohou projevit na stavu vaší páteře, častých bolestech hlavy nebo dalších problémech neurologického původu. Tady platí – čím víc času strávíte  prací na počítači, tím kvalitnější kancelářskou židli potřebujete. Otočná židle je příjemná a praktická, díky ní nemusíte stále otáčet celý trup. Důležitější však je, aby se židle  dala přizpůsobit vaší postavě – byla tedy výškově nastavitelná. Skvělý je i houpací mechanismus, který umožňuje dynamické sezení a brání tělu zůstat ve strnulé a velmi nezdravé poloze. Když potřebujete k práci maximální pohodlí, hledejte židli s opěrkou hlavy, bederní opěrkou a područkami pod lokty.
Kancelářské křeslo MAG

TROCHU PSYCHOLOGIE NA ZÁVĚR

Jakkoli úžasná se může jevit práce z domu, praxe vás růžových brýlí zbaví velmi rychle. Home office je ideální hlavně na práci s vysokým stupněm koncentrace. Zavřeni mezi čtyřmi zdmi a chráněni před ruchy okolí máte předpoklad soustředit se na svůj úkol opravdu maximálně. Jenže lidská mysl je velmi nedisciplinovaná, a tak nás od dobrého úmyslu často odvedou úvahy o všem možném, jen ne o práci. Od tendence odbíhat myšlenkami pryč od cíle a  odkládání věcí na později vás může zachránit i účelný a promyšlený design vašeho domácího pracovního koutu.
Publikováno: 11. 05. 2020
Autor článku: SCONTO Nábytek

MAGAZÍN

Zařizujete, nebo jen zkrášlujete bydlení? Inspirace není nikdy dost. V našem magazínu najdete spoustu zajímavých tipů a praktických rad, jak vylepšit a zútulnit jakoukoliv část vašeho domova.
všechny články
Co s pokojem, když se z dítěte stane teenager?

Co s pokojem, když se z dítěte stane teenager?

Zařídili jste krásný pokojíček pro vaši princezničku nebo malého rošťáka, ale dnes už vašeho potomka jaksi neoslovuje? Když se z dítěte stane teenager, objeví se ind…
Číst dál
Toppery – kdy se vám hodí?

Toppery – kdy se vám hodí?

Pokud jste si koupili novou matraci, určitě vám leželo na srdci nejen to, aby byla pohodlná, ale také trvanlivá. Možná netušíte, že komfort během spánku a životnost …
Číst dál
Cookies Tyto stránky používají cookies. Setrváním na stránkách s tímto souhlasíte. Více informací