Domů / MAGAZÍN / ZKRÁŠLUJEME / Jak si vyrobit jednoduchý závěsný makramé list

Jak si vyrobit jednoduchý závěsný makramé list

17. 04. 2023, SCONTO Nábytek
Jste tvořiví a rádi si občas něco vyrobíte vlastníma rukama? Zkuste tento jednoduchý makramé list, který je aktuálně velmi populární interiérovou dekorací. Hotový je přibližně za půl hodiny, přičemž si vedle jeho tvoření určitě stihnete vypít i šálek vašeho oblíbeného nápoje.
Různé doplňky z makramé v současnosti zdobí mnohé domácnosti. Jedná se o trendovou záležitost, která do interiéru vnáší vintage atmosféru. Obrovskou výhodou je, že k výrobě nepotřebujete žádné speciální nástroje (potřebné pomůcky míváme běžně doma), nejdůležitější je mít vhodnou přízi, šikovné ruce, trpělivost a kreativní mysl. Samozřejmě i makramé má své vyšší levely, kde se jeden kousek tvoří i několik hodin či dní, my si však ukážeme výrobu závěsného listu, který zvládne bez problémů i začátečník. Takže, pojďme na to.

Budete potřebovat:

  • 1 ks příze makramé 500 g libovolné barvy (my jsme použili přízi o tloušťce 3 mm v odstínu latte hnědá),
  • klasickou kancelářskou podložku s klipem (na trhu jsou dostupné i originální podložky pro tvorbu makramé),
  • krejčovský metr (nebo pravítko),
  • hřeben nebo kartáč na vlasy,
  • nůžky,
  • lak na vlasy (nebo jiné lepidlo),
  • šablonu listu vystřiženou z kartonu,
  • ozdoby (my jsme použili dřevěné korálky).
K upřesnění
Velikost vyráběného listu je 20 x 13 cm. Na výrobu jsme spotřebovali přibližně 4 m příze.

Postup pro výrobu makramé listu:

List se skládá ze dvou částí. První část tvoří jeden hlavní provázek, o který se vážou menší provázky. Druhá část sestává z menších provázků – ty vytvářejí boky listů.

Krok 1: Začínáme hlavním provázkem. Z příze si odvineme provázek o délce 44 cm a odstřihneme. Pak provázek přehneme na polovinu.
Krok 2: Jdeme na druhou část listu, tedy jeho boky. Nastříháme si 22 ks menších provázků o délce 16 cm. Pak je přehneme na polovinu. Vždy musíme mít sudý počet menších provázků, protože se na hlavní provázek vážou v párech.
Krok 3: Vezmeme hlavní provázek a v bodě, kde je ohnutý, ho zachytíme do klipu podložky. Tím je hlavní provázek dobře upevněn a můžeme na něj začít přichytávat vedlejší provázky.

Krok 4: Vezmeme si 2 kusy krátkých provázků ohnutých v polovině a položíme si je na podložku tak, aby v bodě ohybu (budeme ho nazývat jako ouško) směřovaly k hlavnímu provázku. Hlavní provázek bude ve středu mezi nimi.
Krok 5: Vezmeme si do rukou levý kratší provázek a podložíme ho pod hlavní provázek.
Krok 6: Následně vezmeme pravý kratší provázek a v místě ohybu ho podložíme pod ustřižené konce levého provázku.
Krok 7: Konce pravého provázku provlečeme svrchu dolů přes ouško levého provázku.
Krok 8: Uzel, který nám vznikl kolem hlavního provázku, utáhneme.
Rada: Uzly začínejte dělat přibližně 4 cm od začátku uchycení, aby vám zbylo místo na ozdobu a dostatečně dlouhé vrchní ouško na zavěšení dekorace.
Krok 9: Pod prvním uzlem uděláme z dalšího páru provázků druhý uzel. Takto postupujeme až do doby, než na hlavní provázek navážeme všechny zbylé menší provázky. Nakonec tedy budeme mít na hlavním provázku pod sebou udělaných 11 uzlů. Na závěr ještě všechny uzly pořádně utáhneme.
Krok 10: Následně jdeme boky listu krásně rozčesat. Položíme ruku na jednu polovinu listu a volnou část začneme rozčesávat na jemná vlákna. Pak rozčešeme stejným způsobem i druhý bok listu.
 
Krok 11:  Rozčesané provázky nyní jemně začešeme do stran a mírně dolů, aby nám na spodku vznikl cíp listu. Takto upravená vlákna zalakujeme ze spodní i vrchní strany lakem na vlasy a necháme zaschnout (zalakujeme nejprve jednu stranu a když zaschne, zalakujeme i druhou stranu).
Krok 12: Vezmeme si kartonovou šablonu. Ta vznikla tak, že jsme na karton nakreslili tvar listu, jaký se nám líbil, a následně jsme ho z kartonu vystřihli. Šablonu přiložíme na list, uchopíme list spolu se šablonou do rukou a ostříháme nitě podle šablony.
Rada: Můžete stříhat zhruba půl centimetru od šablony, abyste měli dost místa pro případné úpravy a doladění nerovností. Není to ale nutné.
Krok 13: Vezmeme korálek a navlečeme ho přes vrchní ouško. List je tím hotov.
Můžete ho použít jako ozdobu na zeď, nebo zavěsit na jiná místa, jako například větvičky ve váze, hrdlo láhve, úchytky dvířek atp. Kombinovat lze různé velikosti, barvy a tvary, vždyť jak se říká, fantazii se meze nekladou. Přejeme vám příjemné chvíle při výrobě, ať se makramé listy povedou podle vašich představ. :)

Čtěte také

Ukázat další články

Zútulněte terasu stromy, kterým se daří i v květináčích

Asi není nikdo, kdo by si v teplých měsících rád neposeděl na terase. V současnosti se tomuto prostoru věnuje hodně pozornosti. Stává se jakýmsi „obývákem na čerstvé…

Moderní stolní lampa – malé světlo s velkým efektem

Někteří lidé hledají pěkné místo k bydlení, jiní dokážou každý obytný prostor udělat pěkným. Takoví lidé totiž vědí, jaké prvky a doplňky použít, aby i nudnější inte…