Domů / MAGAZÍN / BYDLÍME / Jak tyto Vánoce ozdobit stromeček?

Jak tyto Vánoce ozdobit stromeček?

08. 12. 2020, SCONTO Nábytek
Neodmyslitelný symbol Vánoc dnes můžeme vidět v nejrůznějších aranžmá. Jednoduché přírodní, třpytivé a pohádkové, elegantní a luxusní, supermoderní a extravagantní stromečky jsou důkazem velké lidské fantazie, ale i potěšení a radosti, které zdobení stromečků přináší. Co je spojováno s tímto vánočním zvykem a jak letos ozdobit stromeček?
Ačkoliv nejkrásnější svátky v roce mají křesťanský základ, samotné zdobení stromečku vychází paradoxně z pohanských tradicí. Lidé už od pradávna věřili, že zelená barva, větvičky a lístky jsou symbolem života a že mají moc odhánět zlé duchy. I proto si v zimním období, když bylo v přírodě méně zeleně, zdobili své příbytky větvičkami jehličnanů, na které věšeli různé ozdoby. Ty zase představovaly oběť, která měla lidem zajistit hojnou úrodu v následujícím roce.
Věděli jste, že...?
Vánoční dárečky pod stromečkem jako první zavedly protestantské rodiny, které tak odměňovaly děti za dodržování půstu.
První vánoční stromečky v jejich „novodobé“ formě vznikly pravděpodobně až začátkem 16. století v luteránském Německu. Byly zdobeny různými dobrotami, které nabízel sklep, tedy oříšky, ovocem, pečivem a sladkostmi, později figurkami a dekoracemi ze slámy, případně háčkovanými a vyšívanými ozdobami, svíčkami nebo prskavkami. Vánoční stromečky si nejprve oblíbili v zámožnějších městských rodinách, později se ale ve skromnější podobě začaly objevovat i na vesnicích. Tato pěkná tradice se rychle rozšířila do celého světa.
Věděli jste, že...?
Elektrické žárovky se na stromečku poprvé v historii rozsvítily 22. prosince 1882 v Menlo Parku ve Spojených státech. Zasloužili se o to Thomas A. Edison a jeho přítel Edward H. Johnson, který zkonstruoval světelný řetěz.

Od husího peří k toaletnímu kartáči

Ještě stále si mnoho lidí neumí ve své domácnosti představit jiný než živý vánočný stromeček. Už koncem 19. století – v reakci na masivní odlesňování v Německu – však spatřily světlo světa první neživé stromečky. Větvičky byly zhotoveny z husího peří barveného nazeleno. Na počátku 20. století přišla americká firma Addis Brush Company s dalším nápadem – vyrobila umělý plastový stromeček s využitím vlastní technologie výroby toaletních kartáčů. Tyto stromečky měly mnohem lepší nosnost, díky čemuž je lidé mohli zdobit velkoryseji.

Živý, umělý, nebo úplně jiný

Vylepšenou verzí byly hliníkové stromečky v 60. letech a plastové stromečky v 80. letech minulého století. Vyráběly se v různých barvách, dokonce i v bílé, aby tak připomínaly sněhem zapadlé jehličnany v horách. Domácí hospodyňky se těšily hlavně tomu, že je ušetřily opadaného jehličí. V současnosti už samozřejmě mnoho lidí uvažuje ekologicky, a tak raději volí jiné verze stromečků – například dřevěné, papírové nebo zasazené v květináčích, které rostou celoročně.

Stromečku právem patří nejlepší místo v domě

Kouzlo vánočního stromečku spočívá hlavně v tom, že do domu vnáší jednak ducha přírody, jednak pohádkovou atmosféru, o kterou se starají světélka a dekorace, na jaké jen pomyslíme. Možná se ale i vy ptáte, kam ho nejlépe umístit?
 • Velmi často nalézá své místo u okna, díky čemuž může vysvícený jehličnan vysílat do světa zprávu, že Vánoce zavítaly i do vašeho domova.
 • Je dobré, když působí jako dominanta prostoru už při vstupu do místnosti.
 • Idylické zátiší vytváří vyzdobený stromeček u plápolajícího krbu. Pokud ho nemáte, můžete využít niku ve stěně nebo polici, kde na ohnivzdornou podložku položíte velké množství hořících svíček. Pokud se obáváte rizika požáru, vhodným řešením může být i umístění svíček do luceren.
 • Pokud má stromeček stát v otevřeném prostoru, který spojuje dvě místnosti, například kuchyni s obývákem, měl by být umístěn na jejich rozhraní, aby náležel jedné i druhé zóně a byl oživením pro obě tyto funkční části prostoru.
 • Pokud vám stačí malý stromeček, můžete ho položit i na komodu, konferenční stolek nebo kuchyňský ostrůvek.
 • Lidé dnes mají vánoční stromečky také v ložnicích, dětských pokojích nebo pracovnách, přičemž každý z nich svou výzdobou vyhovuje gustu jednotlivého člena rodiny.
Věděli jste, že...?
Možná jste to netušili, ale i feng-šuej nabízí vlastní pravidla, jak v příbytku co nejlépe situovat nejkrásnější symbol Vánoc. Stromeček prý patří tam, kde se nachází element dřeva, tedy do východní části místnosti (což zajistí zdraví), jihovýchodní (peníze a hojnost) nebo jižní (kde spočívá pověst a úcta).

Jak ho vyzdobit?

Podle průzkumu Pinterestu jsme tento rok začali řešit Vánoce mnohem dříve než v minulých letech. Může za to hlavně aktuální těžká situace, která nutí lidi hledat únik z reality. Vánoční svátky proto každý očekává s nadějí, že mu alespoň na chvilku pomohou zapomenout na starosti spojené s pandemií. Podle frankfurtského veletrhu Christmasworld se dekorace budou nést v duchu ekologie, jednoduchosti a recyklace. Z analýz Google Trends zase vyplývá, že lidé ještě více touží prožít svátky v kruhu rodiny, přátel a nostalgické atmosféry. To vše se zrcadlí i v aktuálních trendech zdobení vánočních stromečků.
 
Stromeček můžete vystrojit například v minimalistickém severském duchu pomocí ozdob z přírodních materiálů, jako jsou dřevo, papír, provázek a korek, nebo „živých“ ozdob, třeba větviček jmelí, jeřabiny a eukalyptu. Takový stromeček ve vesnickém stylu by měl být oděn hlavně do zemitých tónů, kapraďové zelené, hnědočervené, šedé, antracitové nebo pískové. Můžete ho dozdobit květinovými a zvířecími motivy, ozdobami z foukaného skla nebo připomínajícími akvarel.
Množství respondentů se v průzkumu Pinterestu vyjádřilo, že očekává Vánoce v užším rodinném kruhu a ve skromnějším duchu. Mnozí nechtějí nakupovat nové ozdoby, ale recyklovat a vytvořit si vlastní dekorace. Tento trend přináší do našich domovů aranžmá v decentních neutrálních barvách. Jak toho dosáhnout? Například tak, že zkombinujete jednoduché bílé a krémové vánoční koule v různých velikostech s lehkými stuhami nebo obyčejnými šiškami, které nasbíráte v lese. Na výrobu vlastních ozdob můžete použít starý papír, karton z krabic (například těch, v kterých vám přicházejí nakoupené dárky z e-shopů), kovová víka ze sklenic od zavařenin nebo korkové špunty z vína, plast z lahví od minerálek, starý textil atd.
Věděli jste, že...?
Nejtypičtější ozdobu vánočního stromečku, foukanou skleněnou kouli, jako první vytvořil Francouz Pierre Dupont v roce 1889. Nápaditou dekoraci si nechal i patentovat.
Léto jsme si užili takříkajíc s odřenýma ušima, možná i proto nám strážci trendů nabízejí možnost prožít Vánoce v rozmarné paletě veselých pastelů. Základní smetanové odstíny je možné v tomto typu výzdoby kombinovat s tóny připomínajícími ovocné zmrzliny. Barevné ledové království stačí završit průhlednými nebo skleněnými dekoracemi, ozdobami s metalickým nádechem, hedvábným leskem a sametovou povrchovou úpravou.
Pokud jste si stále nenašli čas vybalit ozdoby po babičce, možná je na čase prohledat půdu. Vánoce jsou totiž v tomto roce, a to více než kdy jindy, symbolem rodiny, ale i přátel nebo vzdálených příbuzných, s kterými se bohužel můžeme setkat jen online. Tento trend vás okouzlí pohádkovou výzdobou plnou tradičních vánočních barev. Na stromečku se budou vyjímat koule s kreslenými motivy, vintage ozdoby nebo různé figurky a postavičky.

5 tipů pro milovníky extravagance

 • Kdysi vánoční stromečky hrály všemi barvami. Dnes můžete jít bez obav proti proudu a zvolit monochromatický vzhled – pohrajte si hlavně s tvary a velikostmi ozdob.
 • Působivá je i černobílá vánoční kombinace. Nejde sice o přelomový druh výzdoby, šachovnicové zdobení však bude vždy působit rafinovaně a nadčasově.
 • Nadšenci vzácných kovů si mohou zahrát na alchymisty a zkombinovat zlaté dekorace se stříbrnými nebo zlaté s měděnými. Vintage look zase stromečku dodají mosazné doplňky.
 • Zapomeňte na rozvrstvené barevné ozdoby po celém stromečku – místo toho vytvořte souvislé linie kontrastních barev, které budou procházet od špičky až po nejnižší část kmene. Můžete je dělat horizontální i vertikální – říká se tomu color-blocking.
 • Pokud jste za jemnější a přitom stále nápaditou výzdobu, vytvořte na svém stromečku ombré efekt, což znamená, že dekorace vytvoří gradient od nejsvětlejšího až po nejtmavší odstín jedné barvy.
Tak co, v jakém duchu se ponese výzdoba vašeho vánočního stromečku? Máte už svého favorita?


 

Čtěte také

Ukázat další články

Světloplachý hmyz milující vlhké prostředí? To je rybenka domácí

Rybenka domácí nekouše a není pro člověka nebezpečná. Je ale signálem, že doma máte vlhko. A vlhko jde ruku v ruce s tvorbou plísní, což už pro vaše zdraví znamená o…

Jak usušit květiny a naaranžovat je do kytic?

Květiny jsou dekorací, která si najde své místo v každé domácnosti. Jejich krásu si můžete užívat celoročně, stačí se naučit, jak květiny správně sušit a aranžovat d…