Domů / MAGAZÍN / VYBÍRÁME / Jak vybrat psací stůl

Jak vybrat psací stůl

04. 04. 2024, SCONTO Nábytek
Pracovní stůl je důležitý kus nábytku, který ovlivňuje vaši práci. Před koupí je nutné promyslet, k čemu přesně ho potřebujete, jaké pomůcky musíte mít po ruce, ale i kde bude stát a podobně. V následujících řádcích vám poradíme, jak si vybrat psací stůl tak, abyste měli při vykonávání jednotlivých činností požadovaný komfort.

Pohodlí za psacím stolem

Stůl na psaní musí odpovídat vaší postavě. Obecně platí, že když sedíte u stolu, kolena, bedra a lokty by měly svírat pravý úhel a další prvky stolu by vám neměly bránit v přirozeném pohybu. Pohodlí se ale neodvíjí jen od něj, ale také od kvalitní kancelářské židle k psacímu stolu, proto se doporučuje je vybírat společně. Je ideální, když se v obchodě posadíte ke stolu do ergonomické židle a vyzkoušíte si psaní nebo zkusíte otevřít několik zásuvek – jen tak skutečně zjistíte, jestli se vám u stolu bude sedět a pracovat pohodlně. Ergonomická kancelářská židle nebo křeslo by mělo poskytovat stabilní oporu pro delší pohodlné sezení.

Pracovní plocha by vám měla dovolit rozložit si všechny pracovní pomůcky - vhodná je i podložka na psací stůl. Mělo by vám zůstat i trochu osobního manévrovacího prostoru. Stejně pohodlně by se měly cítit i vaše nohy – neměly by být omezovány nevhodně umístěnými šuplíky nebo jinými prvky.

Při výběru tvaru zohledněte umístění stolu

Umístění psacího stolu vychází z prostorových možností místnosti. Určitě by měl ale být co nejblíže zdroji přirozeného nebo umělého osvětlení, což vám zajistí optimální světelné podmínky. Obvykle stoly mívají tvar obdélníku, avšak v případě potřeby si můžete pořídit například i rohový psací stůl, jehož výhodou je velká pracovní plocha.
Zda umístíte stůl ke zdi, nebo volně do prostoru, je hlavně o vašich preferencích. Stůl u stěny obvykle poskytuje méně rušivý pracovní koutek, umožňuje prakticky využít i plochu stěny na doplňky, jako je nástěnka, police a regály. Stůl umístěný volně v prostoru zase umožňuje dobrý přístup k věcem ze všech stran, což je výhodné například tehdy, sdílíte-li pracovní pomůcky či dokumenty s dalšími lidmi. Takové umístění vytváří vzdušné, otevřené, přátelsky působící pracovní prostředí.

Materiál stolu do pracovny

Jako u jiného nábytku, tak i u stolů do pracovny nebo kanceláře se standardně využívá zejména dřevo a jeho alternativy – například dřevotřískové či dřevovláknité desky s různými povrchovými úpravami (lakování, fóliování). Samozřejmě, životnost je nejdelší u psacího stolu z masivu, to se však promítá i do jeho ceny, která bývá v porovnání s ostatními materiály vyšší. V současnosti jsou z designového hlediska velmi oblíbené kombinace dřeva a dřevěných materiálů s kovovými podnožemi, které stolům dodávají industriální nádech. Skvěle je doplní kancelářské kožené křeslo.

Co se týče manipulace se stolem, může pro vás být důležitá jeho hmotnost. Masiv je těžší než dřevěné materiály, je ale potřeba hledět i na celkovou velikost a konstrukci, resp. vybavení stolu (zásuvkami, policemi a podobně), které se podepisují na jeho váze. Výběr odstínu závisí jen na vašem vkusu, myslete ale na to, že světlejší barvy opticky zvětšují a prosvětlují místnost, zvláště do tmavších místností proto mohou být vhodnější.

Různé modely psacích stolů

Pokud používáte klasický počítač, je vhodné při výběru stolu zohlednit i tuto skutečnost. Budete potřebovat místo pro monitor ve výšce očí a ve vzdálenosti kolem 60 cm od očí. Pod stolem by měl být dostatek místa pro umístění počítače a pod pracovní plochou vysouvací deska na klávesnici. Kromě toho uvítáte otvory pro kabeláž, ať už pracujete na počítači, nebo notebooku. Využít je lze i pro vedení kabelů stolních lamp a podobně.
Trendem v kancelářích jsou výškově nastavitelné pracovní stoly, které umožňují i práci ve stoje. Jde o skvělou vymoženost zejména pro osoby, které u stolu musí sedět nemalou část dne, čímž jejich záda poměrně trpí. Změna poloh při práci zlepšuje koncentraci i krevní oběh a je celkově prospěšná z fyzického i psychického hlediska. Ovládání bývá elektronické, takže nastavení výšky stolu je velice jednoduché. Pokud se ale nechcete sezení vzdát, pečlivě vybraná ergonomická židle k počítači vám zdravé pohodlí zajistí.
Dva v jednom vám zase nabízejí psací stoly spojené s regály. Získáte tak nejen pracovní plochu, ale také úložné místo na vše potřebné. Mnohá designová provedení odpovídají různým prostorovým a odkládacím požadavkům uživatelů.
Zvláštní kategorii tvoří dětské psací stoly. Stůl bude největším pomocníkem vašeho malého školáka, proto by ho měl jít vybírat s vámi. Může mít pevnou výšku nebo to může být tzv. rostoucí psací stůl, u kterého lze nastavovat výšku nebo sklon pracovní plochy.
Tip na doplňkové úložné místo
V případě, že si vyberete jednoduchý model stolu bez úložného prostoru, doplnit ho můžete jednoduše kontejnerem nebo vozíkem. Ty jsou často volitelným příslušenstvím, pokud vybíráte stůl z nábytkového programu určeného do pracovny.

Stůl pro každodenní práci nebo občasné použití

Pokud si nenosíte práci domů, resp. nepracujete z domova a potřebujete na stole jen občas podepsat nějaké dokumenty, pak vám bude stačit menší stůl (zřejmě i bez úložného prostoru). Pracovní stůl se sice nedoporučuje umisťovat do ložnice, ale v tomto případě si to můžete dovolit, protože u něj nebudete trávit moc času. Pokud stůl budete využívat často, zvolte raději jinou místnost. Různé designové psací stoly umožňují i do takového reprezentativního pokoje, jakou je obývák, sehnat takový model, který tam perfektně stylově zapadne.
Tip do malých bytů
Máte-li omezené prostory, vhodnou volbou mohou být stoly „ukryté“ do komod, které rozložíte jen tehdy, když potřebujete něco udělat.

Několik rad na závěr

Jak již bylo uvedeno, výběr pracovního stolu je velmi individuální záležitost, kterou ovlivňuje několik faktorů, jako jsou velikost a styl místnosti, předpokládané použití, charakter práce a podobně. Co ještě k pracovním stolům dodat? Pokud se řídíte principy feng-šuej, umístěte stůl jako středobod pracovny. Zaoblené stoly jsou vhodné pro kreativní práci, velké stoly zase vyzařují sebevědomí. Měli byste sedět zády ke stěně a mít výhled na místnost a na dveře, případně nad stůl zavěsit zrcadlo. Při výběru stolu je opravdu o čem přemýšlet, nemyslíte?

Čtěte také

Ukázat další články

Objevte výhody sedacích lavic do předsíně

Předsíň je jako obálka knihy. Je to první prostor, který vaši hosté po vstupu uvidí. Předsíň by je měla vítat vřelou a příjemnou atmosférou. Proto je její správné za…

Proč a jak si vybrat polohovatelný rošt do postele?

Polohovací rošty nabízejí maximální komfort. Umožňují nastavení sklonu v oblasti hlavy i nohou. Jeho výhody ocení nejen senioři nebo špatně pohybliví lidé, ale všich…