Dne 28.11. do 12:00 bude z technických důvodů uzavřen výdej zboží na obchodním domě v Brně.
Domů / MAGAZÍN / ZAŘIZUJEME / Jak zařídit obývací pokoj, pokud rádi a často měníte atmosféru místnosti

Jak zařídit obývací pokoj, pokud rádi a často měníte atmosféru místnosti

13. 05. 2020, SCONTO Nábytek
I vy patříte k lidem, kteří milují změny? Ani vás na dlouho neuspokojí aktuální vzhled vašeho obývacího pokoje a po krátkém čase už přemýšlíte, co upravit? Působivý redesign přitom člověka nemusí stát celoživotní úspory. Stačí jen vědět, jak na to.
Základem obývacího pokoje, který často mění svůj vzhled, je neutrální a lehce kombinovatelný nábytek. Hravě je možné sladit třeba jednoduchou obývací stěnu a pohovku nebo sedací soupravu s minimalistickým tvarem a méně výraznou barvou. K neutrálním barvám se zařazují bílá, černá a šedá, případně hnědá, smetanová a béžová. Tyto barvy můžete bez obav míchat s jinými odstíny nebo vzory. Pro základní součásti nábytkového zařízení a pro stěny jsou proto nejvhodnější. Stačí, když si pro inspiraci zajdete například do Skandinávie, kde umí nenápadné nábytkové solitéry perfektně zvýraznit barvami, vzory a texturami.
Obývací stěna NEW VISION 3

NENÁPADNÝ MATERIÁL

Sedací souprava FLAME
Nábytek do obývacího pokoje by měl tvořit nenápadné pozadí, a to platí i v případě dřevěného dekoru. Dobrou službu vám prokáže světlé dřevo s méně výraznou kresbou. Masivnější kousky s různými úpravami už působí rustikálněji, takže je vždy složitější je zkombinovat. V případě sedacích souprav se vyhněte nápadné textuře látek, vícerým barvám dezénu nebo pestrým motivům. Naopak atmosféru místnosti hravě změníte s modulárními sedacími soupravami, které mohou vytvářet různé konfigurace v prostoru, případně mají množství sklápěcích prvků, jako jsou opěrky nebo výsuvné opěrky nohou.

TEXTILIE

Základním prvkem, s kterým se dají dělat rychlé a finančně nenáročné změny v interiéru, jsou všechny látkové doplňky. Stačí zvolit jiné závěsy, záclony, polštáře, přikrývky nebo ubrusy a hned se ocitnete v „jiné“ místnosti. Pokud vás například omrzí modrá, můžete vsadit na úplně jiný odstín a aranžovat místnost do zemitých tónů hnědé, měděné a oranžové.

Nezapomínejte na to, že textilie mají svou texturu, s kterou stejně tak dokážete udělat nemalé zázraky. Zatímco hustě tkaná látka dává interiéru měkkost a pocit hřejivosti, jemně tkané textilie, jako například voálové záclony, zlehka filtrují světlo, takže místnost prozáří a vytvoří snovou atmosféru. Pokud je zkombinujete, dáte prostoru hloubku. Jedním ze zlatých pravidel kreativního dekorování interiéru je také vrstvení – materiálů, barev, textur i vzorů. Jednoduché hladké polštáře doplňte pletenými, koženými nebo vyšívanými, ale stejně tak i kožešinami nebo rozumně přehozenými přikrývkami. Neutrální textilie budou skvěle ladit s nápadnými vzory, případně s motivy v rozličném měřítku, třeba drobné květy s velkými výraznými květinovými vzory nebo vzory zelených listů a trav.

Přístavný stolek CAMILA
Jak zařídit obývací pokoj, pokud rádi a často měníte atmosféru místnosti

Naučte se pracovat s barvami


Nemusíte být odborník, abyste dokázali vytvořit harmonické kombinace barev. Postačí vám jednoduchá pomůcka – kolečko barev. Jde o paletu, která znázorňuje celé spektrum odstínů a jejich vzájemné působení, samozřejmě, s výjimkou neutrálních tónů. Barvy ležící naproti působí kontrastně, zatímco sousední barvy vytvářejí soulad, ale také jemné akcenty, díky kterým dosáhnete příjemného monochromatického ladění – o takový efekt se postarají například odstíny modré s akcentem fialové barvy. Typickými opozity jsou pak například žlutá a modrá.

Jak zařídit obývací pokoj, pokud rádi a často měníte atmosféru místnosti

KOBERCE

Zařizují se sice k textiliím, ale představují samostatnou kapitolu interiérových doplňků, vytvářejí totiž půdu pro nábytek i ostatní bytové doplňky. Stačí si představit rozdíl mezi velkometrážním kobercem, který pokrývá celou podlahu, a kobercem s vysokým vlasem nebo zajímavým vzorem, který je umístěn v centrální části obývacího pokoje. Zatímco první vytváří jednolitý povrch, ten druhý nasměruje pozornost na dominantní zónu obývacího pokoje, například sezení nebo relaxační koutek před krbem. Pokud zvolíte menší koberce v různých částech místnosti, můžete pomocí nich poměrně lehce měnit i samotnou atmosféru pokoje.
Jak zařídit obývací pokoj, pokud rádi a často měníte atmosféru místnosti

DROBNÝ NÁBYTEK

Jak zařídit obývací pokoj, pokud rádi a často měníte atmosféru místnosti
Patří sem různé odkládací stolky, konferenční stolky, servírovací vozíky na kolečkách nebo taburety. Díky jejich malé velikosti i hmotnosti je můžete v místnosti kdykoliv přesouvat a vytvářet z nich rozličná seskupení. Je vhodné, pokud mají takové bytové doplňky odlišnou výšku, případně i barvu nebo materiál, ve skupině pak vytvářejí nápaditou stupňovitou kompozici. Když je na druhou stranu rozdělíte, můžete je využít jako stolky pod lampu, stojany na květinové aranžmá nebo odkládací stolky na kávu.

LAMPY A SVÍTIDLA

Nic neovlivní atmosféru místnosti tak, jak to dokáže světlo. Zkušení interiéroví designéři vám proto budou oprávněně tvrdit, že byste osvětlení měli řešit jako první. Světelný systém by se měl vytvářet ideálně už během projektování domu nebo předělávky bytu, resp. ještě předtím, než začnete zařizovat. Už tehdy je potřeba přemýšlet nad tím, které zóny mají být osvětleny, jak intenzivně a jakou barvou světla. Studené světlo působí intenzivněji, teplé světlo však v pokoji vytvoří hřejivý nádech a zároveň má příznivější vliv na organismus ve večerních hodinách před spánkem.

Nespoléhejte se jen na stropní svítidla, vhodnější je sílu světla v místnosti rozložit – jedno světlo se může vyjímat nad hlavní sedací částí, lampa u čtenářského koutku, svítidlo na skříňce nebo těsně vedle sedačky. Takto budete mít pokaždé několik možností, jak pomocí světla vyčarovat rozličnou atmosféru. Využijte také lustry, které umožňují jednotlivá svítidla nasměrovat na různé části místnosti. Pokud si přejete dotáhnout světelný koncept do dokonalosti, ptejte se v prodejně na svítidla, která se dají stmívat, takže jedno svítidlo vám poskytne rozličné intenzity světla.

Jak zařídit obývací pokoj, pokud rádi a často měníte atmosféru místnosti
Jak zařídit obývací pokoj, pokud rádi a často měníte atmosféru místnosti

Světlo, které léčí duši


Osobité místo mají v interiéru svíčky, svícny a lucerny. Plápolající plamen svíček, ať už volně vystavených na stolcích, policích či okenních parapetech, nebo uložených ve svícnech nebo lucernách, působí uklidňujícím dojmem a obývacímu pokoji dodá hřejivou atmosféru.

Jak zařídit obývací pokoj, pokud rádi a často měníte atmosféru místnosti

SKRYTÉ KOUZLO RÁMŮ

Obrazy na stěnách dávají obývacímu pokoji galerijní charakter. Z prázdných stěn vytvoří prostor různých příběhů. Jejich výhodou je, že je po čase lehce vyměníte nebo přemístíte, čímž umíte velmi jednoduše změnit celkovou atmosféru prostoru. V současnosti se v rámu nemusí vynikat jen zátiší nebo avantgardní malba – populární jsou i fotografie vytisknuté na plátně nebo motivační citáty, které vyplývají ze životního postoje majitelů. Populární jsou dokonce i prázdné rámečky. Ty je možné velmi rychle vyměnit za jiné, podobně jako textilie, vždy, když vás váš obývací pokoj začne nudit.
Vitrína JAMBO T1

FLOWER POWER

Jak zařídit obývací pokoj, pokud rádi a často měníte atmosféru místnosti
Vsadit na sílu květin je vždy dobrý nápad. Rostliny do každé místnosti přinesou závan živé přírody – jelikož jsou součástí takzvaného biofilního designu (vycházejícího z teorie, že lidské bytosti podvědomě inklinují k přírodním prvkům), působí na člověka přirozeně a vyvolávají v něm pocity klidu a vnitřní harmonie. S rostlinami si také můžete pěkně hrát, doplňovat existující živé exponáty o nové rostlinky, kombinovat velkolisté s drobnými, kvetoucí se zelenými. Věřte, že i obyčejná kytice polních květin ve váze změní místnost k nepoznání. Své designové výtvory proto pokaždé završte zelenými prvky a v obývacím pokoji se hned budete cítit lépe

 

Čtěte také

Ukázat další články

Výbava každé kuchyně: Hrnce a pánve

Hrnce a pánve jsou základní nádobí do kuchyně, bez nichž si teplé jídlo v podstatě neuvaříme – nepočítáme-li tedy instantní polévky, které stačí zalít horkou vodou. …

Pro příjemný spánek: přikrývky, polštáře a matracové chrániče

Spánek je důležitý pro regeneraci těla a zdraví organismu. Na jeho kvalitu má vliv řada faktorů, včetně světla, tepla nebo samotného vybavení postele. Jak si vybrat …