Jak zvládnout stěhování?

Domů / MAGAZÍN / BYDLÍME / Jak zvládnout stěhování?
Publikováno: 17. 05. 2020
Už při pouhém pomyšlení na stěhování mnohým naskakuje husí kůže. Balení, převážení, rozbalování, stres. Není divu, že stěhování je považované za jeden z největších stresujících faktorů. Dá se to ale udělat i jinak. Poradíme vám, jak zvládnout stěhování v klidu a bez zbytečného stresu.

JE ČAS ZBAVIT SE NEPOTŘEBNÝCH VĚCÍ – MĚSÍC PŘED STĚHOVÁNÍM

Za několik let se u vás dokáže nahromadit množství nepotřebných věcí, které nemáte energii protřídit nebo vyhodit. Stěhování představuje ideální čas na pořádné protřídění všeho, co doma máte. Právě to by měl být první krok ještě před tím, než vytáhnete krabice a začnete balit.
Náš tip: Marie Kondo se proslavila jako expertka na organizování domácnosti. Vytvořila tzv. KonMari metodu, která spočívá v třídění předmětů na ty, které ve vás vzbuzují radost, a ty, které je čas vyhodit.

JAK SI ROZTŘÍDIT VĚCI METODOU KONMARI?

1. Rozhodněte se, že je čas roztřídit své věci. 

2. Představte si svůj ideální život ve svém novém příbytku. 

3. Začněte třídit -- Marie Kondo nedoporučuje třídit předměty podle místnosti, v které se nacházejí, ale podle druhu. 

4. Zkuste se zaměřit nejprve na oblečení, poté na knihy, papíry, smíšené předměty a na závěr na sentimentální předměty. 

5. Zamyslete se, jestli vám daná věc přináší radost, nebo ne. 

V praxi to může vypadat tak, že posbíráte oblečení z celého bytu, hodíte ho na hromadu a následně budete procházet jednu věc za druhou a vyberete ty kousky, které si chcete vzít s sebou. Následně uděláte to samé s knihami, papíry a tak dále.


Náš tip: Vytvořte si několik hromádek, na které si budete skládat věci. Na jednu položte všechny věci, které si chcete vzít s sebou. Na další věci, které jsou na vyhození. A na další dvě hromádky dejte věci, které můžete a chcete prodat, a věci, které chcete darovat.
Jak zvládnout stěhování?

SPOTŘEBUJTE VŠE, CO SE DÁ – MĚSÍC PŘED STĚHOVÁNÍM

Nezapomeňte na zásoby potravin, které doma máte. Abyste je zbytečně nemuseli přenášet z domu do domu, pokuste se spotřebovat vše, co se dá. Při této inventuře pravděpodobně narazíte i na množství expirovaných potravin, které byste měli vyhodit. Trvanlivé potraviny, jako jsou konzervy, zavařeniny, rýže, luštěniny, mouka nebo mražená jídla mohou být spotřebované v průběhu vašeho posledního měsíce, stačí si připravit jídelníček.


Náš tip: Opouštět domov ve vás může vyvolávat nostalgické pocity. Uctěte své vzpomínky domácími večeřemi se svou rodinou. Udělejte si seznam všech potravin, které byste měli spotřebovat a připravte speciální večery s dobrým jídlem a společnými aktivitami. Kromě dobrého pocitu se zaraduje i vaše peněženka.

Jak zvládnout stěhování?

KONTAKTUJTE STĚHOVACÍ FIRMU – MĚSÍC PŘED STĚHOVÁNÍM

Stěhovací firma vám ušetří množství stresů. Pokud se pro ni rozhodnete, je vhodné rezervovat ji v dostatečném předstihu -- ideálně měsíc před stěhováním. Může se totiž stát, že pokud ji oslovíte na poslední chvíli, nebude už mít kapacitu. V případě, že vám se stěhováním pomáhá rodina, je také vhodné dohodnout se a naplánovat si vše předem.

ZAČÍNÁME S BALENÍM – DVA TÝDNY PŘED STĚHOVÁNÍM

V první řadě si sežeňte krabice, pytle, fólie a jiný obalový materiál, do kterého zabalíte všechny vaše věci. Během balení postupujte podle kategorií a důležitosti. Na krabice a obaly si pište, co obsahují. Výborným pomocníkem vám bude seznam věcí, které si s sebou jednoduše musíte a chcete vzít.

Náš tip: Vytvořte si speciální krabici na všechny důležité dokumenty a dobře ji označte, tato krabice půjde do vašeho nového domu jako absolutní priorita. Neméně významná je krabice první pomoci, vložte do ní obvazy, léky, lékárničku, prakticky vše, co můžete potřebovat v případě úrazu nebo zdravotních problémů. Během balení myslete na to, co pro vás bude na začátku v novém domě nejdůležitější.
Jak zvládnout stěhování?
Nábytek před stěhováním částečně rozeberte, obalte ho fólií a důkladně označte. Jednotlivé kusy nábytku držte během převážení u sebe, aby se vám opětovně lehce skládaly.

KONTROLA PO VYSTĚHOVÁNÍ

Přivezli jste vše do nového domu? Výborně! Je čas pořádně překontrolovat starý příbytek. Může se totiž stát, zvláště pokud z něj neodvážíte vše, ale necháváte něco novým podnájemníkům nebo majitelům bytu, že v něm zapomenete část mixéru, zahrabané dokumenty a podobně. Pokud je vše v pořádku, je čas vybalovat a zařídit si váš nový domov podle vašich představ.
Publikováno: 17. 05. 2020
Autor článku: SCONTO Nábytek

MAGAZÍN

Zařizujete, nebo jen zkrášlujete bydlení? Inspirace není nikdy dost. V našem magazínu najdete spoustu zajímavých tipů a praktických rad, jak vylepšit a zútulnit jakoukoliv část vašeho domova.
všechny články
Co s pokojem, když se z dítěte stane teenager?

Co s pokojem, když se z dítěte stane teenager?

Zařídili jste krásný pokojíček pro vaši princezničku nebo malého rošťáka, ale dnes už vašeho potomka jaksi neoslovuje? Když se z dítěte stane teenager, objeví se ind…
Číst dál
Toppery – kdy se vám hodí?

Toppery – kdy se vám hodí?

Pokud jste si koupili novou matraci, určitě vám leželo na srdci nejen to, aby byla pohodlná, ale také trvanlivá. Možná netušíte, že komfort během spánku a životnost …
Číst dál
Cookies Tyto stránky používají cookies. Setrváním na stránkách s tímto souhlasíte. Více informací