Domů / MAGAZÍN / VYBÍRÁME / Jakou kuchyňskou pracovní desku vybrat?

Jakou kuchyňskou pracovní desku vybrat?

03. 12. 2020, SCONTO Nábytek
Pracovní deska je jedním z pilířů, na kterých stojí funkčnost kuchyně. Namáhaná kuchyňská linka si zaslouží materiál, který vyniká vzhledem i odolností. Důležitým kritériem při výběru kuchyňské pracovní desky je i jednoduchá údržba a hygieničnost. Jakou kuchyňskou linku si vybrat, pokud…

Chcete, aby kuchyně působila nadčasově

Zastánci dřevěné pracovní desky z masivu argumentují, že je volbou srdce a životní filozofie. Na jedné straně jde o nadčasové a dlouhodobé řešení, které je ukázkou řemeslné poctivosti a vizuálního požitku, na druhé straně tato pracovní deska potřebuje pravidelnou péči, aby zůstala krásná po celá desetiletí. Důležité je už samotné správné osazení a dokonalé utěsnění spojů.
 
K běžné údržbě patří natírání masivní pracovní desky přípravkem na bázi rostlinného oleje, ideálně čtyřikrát do roka. Takové ošetření desku hloubkově ochrání. I tak je však potřeba dávat pozor, aby v okolí dřezu nikdy nestála voda – deska ji totiž nasakuje. Na každodenní umývání postačí jeden hadřík namočený v teplé vodě a druhý na vytření do sucha. Při správné péči dostane pracovní deska z masivu patinu používaného dřeva. Velkou výhodou tohoto řešení je lehká oprava škrábanců a zářezů – postačí je jen jemně přebrousit a znovu napustit přírodním olejem. Vyšší odolnost pracovní desky zaručí exotické dřeviny.

Kuchyně Nobilia Cascada

Nemáte velký rozpočet

Kuchyňské pracovní desky z aglomerovaných materiálů, jako dřevotříska nebo dřevovláknité desky, jsou kompromisním řešením, které je na trhu už desítky let a nabízí nespočetné možnosti. Jak se říká, za málo peněz hodně muziky. Dokážou působit jako dřevo, kámen nebo beton, přitom jsou však cenově dostupné a nenáročné na údržbu. Postačí vám švédská utěrka a teplá voda. Dřevotřísková pracovní deska s laminátovým povrchem má vyšší mechanickou odolnost než dřevo a je relativně odolná i vůči vyšším teplotám.
 
Ani tato pracovní plocha nemá ráda dlouhý kontakt s vodou. Ačkoliv její upravený povrch odolává stojaté vodě, hrozí, že zateče do spojů. Nasáknuté hrany a spoje nabobtnají a mohou je ohrozit plísně. Pokud je na desce nalepená dýha, deformuje se. To zkracuje životnost desky. Při spojování pracovních desek s dřevotřískovým jádrem do tvaru písmene L nebo U byla kdysi na spoj využívána lišta. Zakryla sice mezeru mezi deskami, ale byla náchylná k zachytávání nečistot a překážela v plynulém pohybu. Modernějším a lepším řešením je zámkový spoj se speciálním kováním ze spodní strany desky. Takový spoj je pevný a designově kompaktní.

Kuchyně Nobilia Chalet

Potrpíte si na design i funkčnost

Výjimečný design a vynikající funkční vlastnosti do kuchyně vnesou přírodní a umělé kameny. Díky nim už nebudete muset hledat místo, kam položit horký hrnec. Na pracovní desce z přírodního kamene můžete dokonce krájet nebo klepat maso. Lehce se udržuje, nepohlcuje tekutiny ani mastnotu a je chemicky odolná. Standardně si své místo v kuchyních našla žula, která je dostupná s lesklou nebo plastickou povrchovou úpravou.
 
Umělý kámen je jedním z nejlepších materiálů na pracovní desku. Je tvrdý, odolný a bezpórový, takže něco vydrží a snadno se čistí. Zároveň je to nejlepší volba do designových kuchyní, protože nabízí širokou paletu barev (i čistě bílou) a svou odolností vůči teplotě se vyrovná přírodnímu kameni. Jako jeho největší výhodu architekti vnímají možnost spojování bez spár a integrování kuchyňského dřezu bez viditelných spojů. Drobná poškození a škrábance se dokonce dají opravit přebroušením. Nevýhodou pracovní desky z umělého kamene je její vysoká cena.

Kuchyně Nobilia York

Hledáte extra tenkou pracovní desku

Keramické pracovní desky jsou hitem posledních let. Vnesou do kuchyně vizuální lehkost, dají se totiž realizovat i jako extrémně tenké. Zároveň nejsou problémem ani nadměrné délky nebo hloubky. Keramická pracovní deska je vyrobená z hlíny, křemene a živice. Jelikož její póry se v procesu vypálení uzavírají a vytvoří glazuru, je i vysoce hygienická a nenasákavá.
 
Mezi její velké výhody patří tvrdost, odolnost vůči poškrábání, teplu i vodě a jednoduché čištění. Díky velkému výběru vzorů a designů si můžete vybrat od jednoduché keramiky až po přírodní vzory napodobující kámen, kov nebo beton. Užitkové vlastnosti takovéto pracovní desky se vyrovnají například přírodní žule, ale cenově ji přesahují. Na druhou stranu je z hlediska designu trochu limitující, že se keramické pracovní desky vyrábějí jen s matnou povrchovou úpravou, i když s různými povrchovými strukturami (hladká, jemné zrno, výrazné zrno). Počítat musíte i se spoji v tloušťce 1 až 2 mm.

Kuchyně Nobilia Lux

Vaříte jako šéfkuchař

Pracovní desky z antikoru si spojujeme spíše s profesionálními kuchyněmi, ale své místo si začínají dobývat i v domácnostech. Jejich výhodou je snadná údržba, neporézní a nenasákavý povrch a hygieničnost. Nerezavějící ocel se vyznačuje vysokou odolností vůči mechanickému poškození, vysokým teplotám a dlouhou životností bez změny vzhledu.
 
Svou kvalitou jsou pracovní desky z nerezavějící ocele předurčeny do kuchyní, které jsou vysoce zatížené. Není problém umístit do nich dřezy nebo varná centra bez spojů a spár. Drobnou nevýhodou je, že na dokonalé vyleštění takovéto desky potřebujete speciální prostředek na nerez, jinak bude působit jako flekatá. Zapomenout můžete i na drátěnku, na antikoru by zanechala škrábance. Ačkoliv je nerezová pracovní deska exkluzivní záležitostí, působí chladně na dotek a podle některých i na pohled.


 

Čtěte také

Ukázat další články

Jak si vybrat matraci: co všechno vzít v úvahu?

Výběr matrace je jeden z důležitých kroků pro vaše zdraví. Kvalitní matrace se přizpůsobí vašemu tělu, díky čemuž brání nevhodným polohám během spaní a odbřemeňuje p…

Spát v povlečení z mikrovlákna, nebo z bavlny?

To, že někdo spal jak v bavlnce, jste již určitě slyšeli. Jenomže když se s přirovnáním „jako v bavlnce“ začalo, o mikrovlákně nikdo ještě ani nesnil. V čem tedy rad…