Domů / MAGAZÍN / ZAŘIZUJEME / Je pro vás rohový psací stůl ideální?

Je pro vás rohový psací stůl ideální?

10. 02. 2021, SCONTO Nábytek
Tento typ kancelářského uspořádání patří k řešením, která nabízejí celou řadu výhod, ale mají také svá úskalí, o kterých je dobré vědět. Než si naplánujete pracovní koutek ve tvaru písmene L, je dobré udělat si jasno v několika důležitých otázkách. Na co myslet, když vybíráte rohový psací stůl?
Asi největší předností rohových psacích stolů je vyplnění často nevyužitého prostoru, jelikož rohy obvykle zůstávají hluchými místy bez velkého užitku. Pokud do něj umisťujete pracovní stůl, vyřešíte jednou ranou hned dva problémy. Rohový psací stůl samozřejmě nemusí být nutně umístěn v koutě místnosti – jednou hranou se může opírat o stěnu, zatímco druhá část „křídla” bude směřovat volně do prostoru. Dokonce, máte-li dostatečně velkou domácí pracovnu nebo dětský pokoj, ho můžete klidně situovat doprostřed místnosti.
Rohový psací stůl Jana
Rohový psací stůl Chille

Přednosti rohových stolů

  • Patří mezi univerzální kousky nábytku – je možné je využít všestranným způsobem. Z rohového stolu snadno vytvoříte i pracovní koutek ve tvaru písmene U, pokud ho doplníte třeba skříňkami nebo policemi u stěny.
  • Jsou ideální jako řešení pracovního koutku v rámci místnosti s jinou funkcí, například ložnice nebo obýváku. Tvar písmene L pracujícímu zajišťuje vizuálně uzavřený a příjemně oddělený prostor.
  • Rohový stůl obvykle nabízí dokonce dvě samostatné pracovní plochy. Zatímco jednu můžete využít jako prostor pro počítač nebo notebook, ta druhá může sloužit k zapisování poznámek, práci s dokumenty nebo dalším kancelářským činnostem – takové rozdělení místa dokáže zlepšit komfort během práce, ale i celkovou produktivitu.
  • V případě potřeby splní rohový psací stůl i funkci malé zasedačky pro dva nebo tři lidi.
  • Takové modely mají obvykle množství variant – jsou v nabídce jako jednoduché stoly s doplňky, které se dají postupně dokoupit, ale i jako náročnější sestavy s vestavěnými policemi a zásuvkovými díly.
  • Vybrané modely si můžete sestavit podle vlastního uvážení – pracovní deska a skříňka se dá nastavit na levé i pravé provedení, případně z rohového stolu uděláte klasický obdélníkový stůl.
Psací stůl Diego
Psací stůl Diego

Myslete i na nedostatky

  • Zásadním problémem je orientace pracovního místa vzhledem k oknu jakožto zdroji přirozeného světla, hlavně pokud pracujete s počítačem – neměl by být umístěn ani zády, ale ani přímo proti oknu, protože tehdy se mnohem více namáhá zrak. S rohovým pracovním stolem to není vždy tak jednoduché.
  • Čáru přes rozpočet vám může způsobit i orientace konkrétního modelu do levé nebo pravé strany. Každý stolek tedy nemusí vyhovovat vašim prostorovým požadavkům. Také je třeba myslet na to, jak velký prostor vám roh vlastně poskytuje – omezení mohou představovat například radiátory nebo dveře, jejichž vzdálenost od rohu místnosti je určující pro to, jak dlouhá vlastně mohou být jednotlivá ramena vašeho stolu.
  • Z psychologického hlediska může pro mnohé lidi být problém pracovat zády ke dveřím nebo s omezeným přehledem o tom, kdo vstupuje do místnosti. Na druhou stranu můžete tento nedostatek vyřešit tak, že počítač umístíte na tu část křídla, která umožňuje pracovat s výhledem na vstupní, případně jinou žádanou část místnosti.
  • Na práci „v rohu“ je také potřeba si zvyknout – fakt, že budete hledět do stěny, můžete vyřešit vhodnými doplňky, jako jsou obrazy, fotky, květiny nebo velké nástěnky. Šikovným prvkem bývají i nástěnné police, které mohou mít rohové řešení podobně jako samotný stůl.
Rohový psací stůl Manager
Rohový psací Quadro

Způsob práce určuje design stolu

Pokud si chcete vybrat optimální psací stůl, zamyslete se nejprve nad způsobem své práce. Používáte téměř výhradně počítač, nebo u toho studujete množství dokumentů, které si rádi rozkládáte po stole? Potřebujete hodně úložného prostoru v dosahu ruk? Skladujete spisy a dokumentaci raději v zásuvkách? Od takových detailů se odvíjí design a vybavení samotného stolu.

Některá rohová řešení jsou v podstatě kombinací pracovní desky a skříněk, komod, resp. polic. V tomto případě sice obvykle nezískáte větší psací plochu, ale na druhou stranu budete mít dostatek úložných prostor, které se stolem tvoří elegantní a kompaktní celek. Roh pod psací deskou stolu je sice hůře dostupným místem, ale na ukládání věcí, s kterými pracujete jen zřídka, je to ideální „úkryt“.
Pracovní stůl Thales 2
Pracovní stůl Monoblok 1
Věděli jste, že...?

Kout rohového psacího stolu je ideální místo pro kancelářskou lampu. Jelikož máte k dispozici velkorysejší prostor, vyniknou zde i větší modely stolních svítidel.
Z estetického hlediska je dobré, když je stůl vzadu překryt deskou v té části křídla, která směřuje do prostoru – tímto způsobem bude stůl působit jako přirozený dělicí prvek. Pokud ale hledáte model, který bude v prostoru působit vzdušněji, zvolte takový, který sestává jen z desky a jedněch opěrných noh nebo minimalistické podstavy. Dbejte však na to, abyste subtilní design vyvážili dostatkem úložných prostor v příslušejících poličkách a skříňkách.
Psací stůl Tico
Psací stůl Nuovo

Shrnutí na závěr

Rohový pracovní stůl má hodně výhod, s jeho koupí by se to ale nemělo příliš unáhlit. Dobře změřte vaše prostory, promyslete si, k čemu všemu by měl sloužit, ale i to, v jakých podmínkách rádi pracujete – rohy jsou pro někoho útulným místem s možností lépe se koncentrovat, na některé lidi však mohou při práci působit stísňujícím dojmem. Myslete také na estetické hledisko, ať už stůl kupujete do kanceláře, nebo do bytu, měl by odpovídat stylu místnosti. Hlavně pokud ho míníte umístit do otevřeného prostoru, předem si promyslete, jak a kudy k němu povedete elektřinu potřebnou k zapojení nutného pracovního vybavení, jako je svítidlo, počítač, tiskárna a podobně.
Náš tip

Jelikož má rohový psací stůl dvě plochy, mezi kterými se pohybujete, je dobré doplnit ho otočnou kancelářskou židlí na kolečkách.

Čtěte také

Ukázat další články

Znáte nejnovější trendy v interiérovém osvětlení?

Svítidla v interiéru jsou nejen funkčním prvkem, ale svými tvary, velikostí a barvou se podílejí také na celkovém vzhledu místnosti a pomáhají vytvořit celkovou atmo…

Žlutá sedačka interiér prozáří. Proč se tato barva hodí do obývacího pokoje?

Žlutá barva většinou není první odstín, pro který se rozhodujeme při výběru sedačky. A je to škoda. Dokáže totiž obývací pokoj prosvětlit a rozzářit. Pokud právě uva…