Domů / MAGAZÍN / ZKRÁŠLUJEME / Kam jaký koberec?

Kam jaký koberec?

21. 06. 2021, SCONTO Nábytek
Koberec je doplněk interiéru, který má nejen estetickou funkci. Místnosti dodá útulnost, zahřeje vás a je oblíbeným místem pro dětské hry. Jaké koberce se hodí do jednotlivých pokojů, z jakých materiálů se vyrábějí a čím se řídit při výběru jejich velikostí?
Koberce zlepšují akustiku prostoru, pohlcují prach, který by jinak poletoval ve vzduchu, udrží až 25 procent tepla a zvyšují pocitovou teplotu až o 4 stupně Celsia. Ochrana před chladem ve stanech byla vlastně asi tím prvním důvodem, proč se někdy mezi čtvrtým a druhým tisíciletím před naším letopočtem objevily v Mongolsku první koberce. Dnešní koberce můžeme rozdělit podle různých kritérií. Podle způsobu pokládky si můžete vybrat celoplošné koberce, které se pokládají volně, nebo se lepí na podklad. Kromě tepelné a zvukové izolace přinášejí i čistý vzhled místnosti. Jako doplněk pro jiné druhy podlahových krytin se nejčastěji používají kusové koberce.
 
Koberce zútulní interiér a dokážou podlahu ochránit před poškozením. Jejich nevýhodou je „cestování po místnosti“, což lze ale vyřešit protiskluzovou podložkou. Podobně jsou na tom i běhouny – úzké koberce v metráži, které najdeme nejčastěji na chodbách, ve vstupních halách nebo také na schodištích. Kobercové dlaždice přinášejí odolný systém, jehož výhodou je rychlá výměna opotřebovaných dílů. Podle technologie výroby rozeznáváme tkané koberce, ručně vázané koberce, všívané nebo chemicky spojované koberce. V moderních domácnostech se dnes hojně využívají ručně tkané koberce, tato technika výroby je známá více než 32 tisíc let.
Věděli jste, že?
K nejlevnějším typům tkaných koberců patří jutové koberce. Zkuste je občas navlhčit, pomůžete tak jejich poddajnosti a tvarovatelnosti.
Jutový koberec Juta. Zdroj: Sconto

Koberce z přírodních materiálů

Přírodní vlákna, která se používají na výrobu koberců, nemají konkurenci. Vyznačují se nejlepšími izolačními vlastnostmi, jsou odolná vůči znečištění a je příjemné po nich chodit i naboso. K nejvzácnějším patří hedvábné koberce, můžete se setkat i s označením kašmírové. Jsou symbolem luxusu a kvality spojené s tradicí a historií. Vlněné koberce jsou oblíbené pro svou přirozenou krásu. Za tu si však také připlatíte. Nevýhodou je, že se mohou snadno zašpinit, proto nejsou vhodné do dětského pokoje ani do obýváku s malými dětmi. Na druhé straně si dlouho udrží pěkný vzhled, jsou hebké, mají schopnost hřát a upravují mikroklima v místnosti.
 
Bavlněné koberce patří mezi měkké a příjemné na dotek, zároveň jsou pevné a lze je prát. Dělají se z nich většinou koberce menších rozměrů. Mezi přírodní materiály řadíme i viskózu, která se vyrábí z celulózového vlákna a je citlivější na čištění – takový koberec se doporučuje čistit pouze suchou cestou. Speciální variantou viskózového vlákna je tencel, který není tak náchylný na vznik skvrn. Tkané bouclé koberce s nízkou smyčkou bývají často vyrobeny ze sisalu, tvrdého a odolného přírodního materiálu. Do ložnice se hodí koberce splétané z mořské trávy a bavlny. Přinášejí do interiéru útulnost a jednoduše se udržují. Hnědá a béžová jsou přirozenou barvou kokosového vlákna, které se díky své odolnosti hodí na výrobu rohoží do předsíní a před vstupní dveře.
Věděli jste, že?
U vlněných koberců se stává, že zpočátku pouštějí chloupky a vlasy. Nelekněte se, není to vada, ale přirozený jev. Jde o uvolňování zbytkových vláken. Může se stát, že při vysávání nasbíráte i plný sáček. Uvolňování přestane přibližně po půl roce. Nejméně vlasů pouštějí koberce z novozélandské vlny
.

Odolná a levná umělá vlákna

Koberce ze syntetických materiálů umí nabídnout nízkou cenu i snadnou údržbu. Mohou mít dokonce i ekologický rozměr. Kusové i metrážové koberce se často vyrábějí z polypropylenu. Tento syntetický materiál se snadno udržuje, je antistatický a dobře se barví. Proto se z něj vyrábějí plyšové koberce. Polypropylenové koberce z recyklovaného plastu můžete klidně umístit i na balkon nebo terasu. Samotné recyklované vlákno se vyrábí z PET lahví nebo rybářských sítí. Pro zlepšení vlastností se polypropylen dále upravuje na akryl, který se podobá vlně, je však podstatně levnější. Akrylové koberce se vyznačují vysokou hustotou vláken.
O něco pružnější než polypropylen je polyamid, který patří k nejodolnějším syntetickým materiálům na výrobu koberců. Vyrábějí se z něj i tzv. zátěžové koberce, které udělají službu v kanceláři či rušné domácnosti plné dětí. V některých zemích bývá označován také jako nylon. Polyesterové koberce se pyšní širokou škálou barev i stylů. Hodí se do obývacího pokoje i do ložnice a pro svou měkkost je doporučujeme například jako koupelnové předložky. Z praktického hlediska je lepší sáhnout po kusovém koberci s nižším vlasem.
Tip na údržbu
Péče o koberce by měla obsahovat hlavně pravidelné čištění – vysávejte je několikrát týdně, u shaggy koberců s dlouhým vlasem i častěji. Pokud máte doma zvířátko, koberec s nízkým vlasem občas přetřete navlhčenou stěrkou na mytí oken. Skvrny a hloubkové nečistoty odstraní tepování – mokré čištění. Můžete ho dělat sami, mechanicky, nebo si najmout profesionální firmu. Přenosné čističe se dají i pronajmout.
Dětské koberce SafariSea World. Zdroj:Sconto

Na co myslet při výběru koberce

  • Velikost koberce ovlivňuje velikost místnosti a rozložení nábytku. Před jeho koupí si vyzkoušejte, jak bude vypadat v prostoru – umístěte na podlahu noviny ve stejných rozměrech nebo naznačte jeho okraje na zem malířskou páskou.
  • Příliš malý koberec by u nábytku mohl zaniknout a místnost bude působit proporčně nevyváženě.
  • Koberec by měl respektovat tvar a velikost nábytku. Pod kulatý jídelní stůl se hodí kruhový koberec.
  • V obývacím pokoji můžete zase zkombinovat i dva větší tenké koberce částečně přehozené přes sebe – dosáhnete tím vrstvení. Pokud chcete jen jeden koberec, měl by obklopovat celý prostor na sezení, případně by se na něm měl nacházet alespoň jeden pár nohou z každého nábytku.
  • Do kuchyně, jídelny a dětského pokoje jsou vhodnější koberce s nízkým vlasem – snáze se z nich budou odstraňovat drobky a skvrny. Kromě toho, vysávání koberce s nízkým vlasem je jednodušší.
  • Pokud do ložnice umístíte jeden velký koberec pod postel, přihlížejte k její šířce. Zpod postele by měl přesahovat alespoň 45 cm. Když z ní spustíte nohy, měli byste se dotknout teplého koberce.
  • Na místa, kde je vyžadována vysoká odolnost opotřebení, se dávají zátěžové koberce, na které jsou kladeny náročné požadavky. Setkáte se s nimi v komerčních prostorách, například v kancelářích nebo bankách.

Čtěte také

Ukázat další články

Zútulněte terasu stromy, kterým se daří i v květináčích

Asi není nikdo, kdo by si v teplých měsících rád neposeděl na terase. V současnosti se tomuto prostoru věnuje hodně pozornosti. Stává se jakýmsi „obývákem na čerstvé…

Moderní stolní lampa – malé světlo s velkým efektem

Někteří lidé hledají pěkné místo k bydlení, jiní dokážou každý obytný prostor udělat pěkným. Takoví lidé totiž vědí, jaké prvky a doplňky použít, aby i nudnější inte…