Domů / MAGAZÍN / BYDLÍME / Kam umístit televizi?

Jak vysoko pověsit televizi

09. 05. 2020, SCONTO Nábytek
Sledování televize je populární odměnou po náročném dni v práci. Mnozí si bez televize neumí představit den a jejímu sledování dokáží věnovat i celé hodiny. Dlouhé sledování televize ale zatěžuje naše oči, krční svalstvo a páteř. Proto byste měli zvážit kromě výběru správného modelu televize i to, do jaké výšky TV dát a v jak velké vzdálenosti od pohovky.
Při nákupu televize byste měli myslet v první řadě na vhodnou pozorovací vzdálenost. Ta se odvíjí od dvou základních parametrů – délky úhlopříčky a rozlišení. Úhlopříčka se měří v palcích, přičemž jeden palec se rovná délce 2,54 cm. Obecně platí – čím větší úhlopříčka, tím větší vzdálenost obrazovky od pohovky bude nutná.

Kvalita obrazu pro dokonalý filmový zážitek

Vše závisí na rozlišení (HD Ready, Full HD nebo 4K, jemuž se říká také Ultra HD), které zásadně ovlivňuje kvalitu obrazu. Je třeba myslet na to, že vám ani obrovská úhlopříčka nezaručí dokonalý obraz. Televize postavená v příliš malém pokoji, na nevhodném místě nebo s vlastností horšího rozlišení, vám může filmový zážitek výrazně pokazit. Později vysvětlíme, jak vysoko umístit televizi tak, aby společně s vybraným rozlišením bylo její sledování co nejpříjemnější.

Pozor na rozlišení obrazovky

V případě modelu s toutéž úhlopříčkou, zejména u větších typů televizí, se může optimální pozorovací vzdálenost vzhledem ke kvalitě rozlišení lišit až o metr. Je proto velmi důležité sledovat při výběru rozlišení obrazovky.

Co se stane, když výběr parametrů podceníte? Buď se vám obraz bude zdát nejasný a rozostřený (slangově „rozpixelovaný“ - budete jemně rozeznávat jednotlivé pixely), nebo se vám budou ztrácet detaily. V prvním případě sedíte příliš blízko, v tom druhém je obrazovka umístěná daleko. Zároveň se může paradoxně stát, že pro vás menší obrazovka s lepším rozlišením bude ideální, zatímco větší se slabším rozlišením vás jako diváka vůbec neuspokojí.

Informaci o ideální pozorovací vzdálenosti uvádějí výrobci i prodejní sítě s elektronikou v přehledných tabulkách. Údaje se sice mohou mírně lišit, ve výběru vám ale určitě pomůžou. Změřte si vzdálenost sedačky od plánovaného místa pro zavěšení televize a podle toho vybírejte velikost obrazovky a její rozlišení.
Kam umístit televizi?

Jak vysoko pověsit TV?

Nejlepší je, pokud během sledování televize nemáte zakloněnou ani předkloněnou hlavu. Výška TV na zdi je optimální mezi 90 až 120 cm. Sami víte, že vás rychle začne bolet krk, pokud se díváte na obrazovku umístěnou příliš vysoko. To se děje třeba v restauracích během sledování hokejových zápasů. Ideální poloha televize je tehdy, když je střed obrazovky ve výši očí diváka, eventuálně o pár centimetrů níže.

Výška členů rodiny je odlišná, proto se snažte najít vyhovující kompromis. Nejtěžší je přizpůsobit se malým dětem – těm nejmenším je pochopitelně potřeba čas u televize v zájmu jejich zdraví omezit, případně to vyřešit dočasnou malou televizí v jejich vlastním pokoji, která bude odpovídat jejich výškovým proporcím.
TV stolek SUMMER

Umístění televize nasměrujte ke středu pohovky

Při umísťování televize se snažte určit střed pohovky a polohu obrazovky mu co nejvíce přizpůsobit. Pak bude poskytovat dobrý obraz všem sledujícím. Klíčové je to zejména v případě modelů se zakřivenou obrazovkou, které jsou hitem posledních sezón.

SVĚTELNÉ PODMÍNKY

Množství a směrování světla v místnosti, ať už přirozeného, nebo umělého, při umisťování televize nepodceňte. Světlo se totiž může v obrazovce odrážet nebo vytvářet nepříjemné odlesky. Televize by neměla být upevněná na zeď, u které se nachází okno, nebo naproti takové zdi. V prosvětlených místnostech je třeba počítat s vhodnými stínícími prvky, například žaluziemi, které světlo dokážou regulovat, nebo zatemňujícími prvky, jako jsou závěsy nebo rolety. Pokud se stane, že do interiéru zasvítí slunce, jednoduše je zatáhnete.


Klíčovou roli má i rozmístění svítidel. Kvůli zdravému zraku je nevhodné sledovat televizi za úplné tmy, vzniká tak velmi nepříjemný ostrý kontrast. Obrazovka pak takzvaně „tahá oči“. V místnosti by proto nemělo chybět alespoň tlumené osvětlení, které jas obrazovky zmírní. Ideální je takové, které směřuje zpoza ní, vyřešit to mohou i skříňky obývacích stěn se zabudovaným osvětlením nebo decentním podsvícením.
TV stolek GOAL

NA SKŘÍŇKU NEBO NA ZEĎ

Výběr místa pro televizi ovlivňují i ​​další faktory. Například to, v jaké místnosti vám bude dělat společnost, a jak často ji budete sledovat. V ložnici je dobré umístit obrazovku ve výšce postele. V kuchyni můžete od striktních pravidel upustit, tady se člověk sledování nevěnuje v plné míře, máte ji puštěnou víc jako kulisu k vaření.

Nejčastěji se televize umisťují na police obývacích stěn nebo na TV stolky, které jsou k tomu určené. Výrobci nábytku předem počítají s jejich větším zatížením a vybavením, které je potřebné, tedy s policemi a zásuvkami na dálkové ovládání nebo s otvory na organizaci kabelů. Televize jsou doplněny o stylové stojánky v různém designu, díky čemuž se na polici budou skvěle vyjímat.
TV stolek GENT 31

Alternativou je rovněž umístění televize na zeď. K tomu slouží speciální držáky, které jdou přimontovat na stěnu, do rohu, ale i na strop. Instalujte je pouze do betonu, dřeva nebo pálené cihly – sádrokarton totiž nemusí mít dostatečnou nosnost. Existují fixní držáky, ale i polohovatelné, které se dají vysouvat a otáčet. Představují ideální řešení pro otevřené dispozice, v kterých chcete televizi sledovat - například z obývacího pokoje i z kuchyně. Obrazovku na držáku si takto snadno otočíte a nastavíte podle toho, ve které části místnosti se právě nacházíte.
Kam umístit televizi?
Při výběru držáku pro váš model televize je potřeba řídit se jednak hmotností spotřebiče, kterou unese, jednak takzvaným VESA standardem, který stanoví rozpětí určené k zabudování (vzdálenost čtyř otvorů se závitem na přišroubování televize k držáku). To se odvíjí od velikosti úhlopříčky obrazovky, pro kterou je vhodný. Tento parametr uvádí obvykle samotný výrobce, nebo jej lze jednoduše změřit na zadní straně spotřebiče.

NA CO NEZAPOMENOUT

Televize v současnosti nabízejí řadu doplňků, které zintenzivňují zážitek při jejich sledování. Pokud plánujete vybavit svou televizní místnost i reproduktory nebo subwoofery, předem si rozvrhněte jejich umístění tak, aby se zvuk z nich šířil po místnosti rovnoměrně a perfektně tak dokresloval scény na obrazovce. Zároveň by audiotechnika měla souznit s designem nábytku. V menších bytech je pečlivě promyslete vybavení a zvážte, co je nutné a co ne. Díky tomu bude interiér působit vzdušně a vám v něm bude dobře. Přečtěte si naše praktické tipy na to, jak zařídit malý byt.

Čtěte také

Ukázat další články

Světloplachý hmyz milující vlhké prostředí? To je rybenka domácí

Rybenka domácí nekouše a není pro člověka nebezpečná. Je ale signálem, že doma máte vlhko. A vlhko jde ruku v ruce s tvorbou plísní, což už pro vaše zdraví znamená o…

Jak usušit květiny a naaranžovat je do kytic?

Květiny jsou dekorací, která si najde své místo v každé domácnosti. Jejich krásu si můžete užívat celoročně, stačí se naučit, jak květiny správně sušit a aranžovat d…