Dne 28.11. do 12:00 bude z technických důvodů uzavřen výdej zboží na obchodním domě v Brně.
Domů / MAGAZÍN / BYDLÍME / Kam umístit televizi?

Kam umístit televizi?

09. 05. 2020, SCONTO Nábytek
Černá technika je nedílnou součástí našeho domova, mnozí si bez televize neumějí představit den a jejímu sledování dokáží věnovat i celé hodiny. Jenže tento spotřebič není zrovna šetrný k našim očím, krčnímu svalstvu a páteři, proto bychom měli zvážit nejenom výběr správného modelu, ale i jeho ideální umístění.
Při volbě televize bychom v první řadě měli myslet na vhodnou pozorovací vzdálenost, která se odvíjí od dvou základních parametrů – délky úhlopříčky a rozlišení. Úhlopříčka se měří v palcích, přičemž jeden palec se rovná délce 2,54 cm. Obecně platí – čím větší úhlopříčka, tím větší vzdálenost obrazovky od pohovky bude nutná. Úplně tak tomu ale není.

KVALITA OBRAZU

Vše závisí na rozlišení (HD Ready, Full HD nebo 4K, jemuž se říká také Ultra HD), které zásadně ovlivňuje kvalitu obrazu. Je třeba myslet na to, že vám ani obrovská úhlopříčka nezaručí dokonalý obraz, pokud televize bude postavená v příliš malé místnosti, na nevhodném místě nebo bude mít horší rozlišení.

Pozor na rozlišení

V případě modelu s toutéž úhlopříčkou, zejména u větších typů, se může optimální pozorovací vzdálenost vzhledem ke kvalitě rozlišení lišit i o metr. Sledovat druh rozlišení při výběru obrazovky je proto velmi podstatné.

Co se stane, když podmínku správného výběru parametrů nedodržíte? Buď se vám obraz bude zdát nejasný a rozostřený (slangově „rozpixelovaný“, protože budete jemně rozeznávat jednotlivé body – takzvané pixely), anebo se vám budou ztrácet detaily. V prvním případě sedíte příliš blízko, v tom druhém je obrazovka umístěná daleko. Zároveň se může docela paradoxně stát, že pro vás menší obrazovka s lepším rozlišením bude ideální, zatímco větší se slabším rozlišením vás jako diváka vůbec neuspokojí.

Informaci o ideální pozorovací vzdálenosti uvádějí výrobci i prodejní sítě s elektronikou v přehledných tabulkách. Údaje se sice mohou mírně lišit, ve výběru vám ale určitě pomůžou. Změřte si tedy vzdálenost sedačky od plánovaného místa pro televizi a podle toho vybírejte velikost obrazovky a její rozlišení.
Kam umístit televizi?

V JAKÉ VÝŠCE?

Z praktických zkušeností máte určitě vypozorováno, že vás rychle začne bolet krk, pokud se díváte na obrazovku umístěnou příliš vysoko. Často tomu tak bývá třeba v restauracích během sledování hokejových zápasů. Ideální poloha televize je nastavená tehdy, když je střed obrazovky ve výši očí diváka, eventuálně o pár centimetrů níže. Nejlepší je, pokud během sledování televize nemusíte mít zakloněnou ani předkloněnou hlavu. Většinou se jedná o výšku od 90 do 120 cm.

Výška členů rodiny je odlišná, proto se vzhledem k tomu snažte najít vyhovující kompromis. Nejtěžší je přizpůsobit se malým dětem – těm nejmenším je pochopitelně potřeba pobyt u televize v zájmu jejich zdraví omezit, případně to vyřešit dočasnou malou televizí v jejich vlastním pokoji, která bude odpovídat jejich výškovým proporcím.
TV stolek SUMMER

Ke středu pohovky

Při umísťování televize se snažte určit střed pohovky a polohu obrazovky tomu co nejvíce přizpůsobit. Takto bude poskytovat dobrý obraz všem sedícím. Klíčové je to zejména v případě modelů se zakřivenou obrazovkou, jež jsou hitem posledních sezón.

SVĚTELNÉ PODMÍNKY

Množství a směrování světla v místnosti, ať už přirozeného, nebo umělého, rozhodně není dobré při umisťování televize podceňovat. Světlo se totiž může v obrazovce odrážet nebo vytvářet nepříjemné odlesky. Za žádných okolností by tento spotřebič neměl být upevněn na zeď, kde se nachází okno, nebo naproti takové zdi.

V prosvětlených místnostech je třeba počítat i s vhodnými stínícími prvky, například žaluziemi, které světlo dokážou regulovat, nebo zatemňujícími prvky, jako jsou závěsy nebo rolety. Pokud se stane, že do interiéru zasvítí slunce, jednoduše je zatáhnete.


Stejnou klíčovou roli sehrává i rozmístění svítidel. Kvůli zdravému zraku je nevhodné sledovat televizi za úplné tmy, neboť tak vzniká velmi nepříjemný ostrý kontrast. Obrazovka tehdy, laicky řečeno, „tahá oči“. V místnosti by proto nemělo chybět alespoň tlumené osvětlení, které jas obrazovky zmírní. Ideální je takové, které směřuje zpoza ní, záchranou ovšem mohou být i skříňky obývacích stěn se zabudovaným osvětlením nebo decentním podsvícením.
TV stolek GOAL

NA SKŘÍŇKU NEBO NA ZEĎ

Výběr místa pro televizi ovlivňují i ​​další faktory, například to, v jaké místnosti vám bude dělat společnost, a jak často ji tedy budete sledovat. V ložnici je dobré umístit obrazovku ve výši postele, v kuchyni ale od striktních pravidel můžete bez obav upustit, neboť se zde člověk sledování nevěnuje v plné míře.

Nejčastěji se televize umisťují na police obývacích stěn nebo na TV stolky, které jsou k tomu určené. Výrobci nábytku předem počítají s jejich větším zatížením a vybavením, které je potřebné, tedy s policemi a zásuvkami na dálkové ovládání nebo s otvory na organizaci kabelů. Televize jsou doplněny o stylové stojánky v různém designu, díky čemuž se na polici budou skvěle vyjímat.
TV stolek GENT 31

Alternativou je rovněž umístění televize na zeď. K tomu slouží speciální držáky, jež jdou přimontovat na stěnu, do rohu, ale i na strop. Instalujte je ovšem pouze do betonu, dřeva nebo pálené cihly – sádrokarton totiž nemusí mít dostatečnou nosnost. Existují držáky fixní, ale i polohovatelné, které se dají vysouvat a otáčet. Představují ideální řešení pro otevřené dispozice, v kterých chcete televizi sledovat například z obývacího pokoje i z kuchyně. Obrazovku na držáku si takto snadno otočíte a nastavíte podle toho, ve které části místnosti se právě nacházíte.
Kam umístit televizi?
Při výběru držáku pro váš model televize je potřeba řídit se jednak hmotností spotřebiče, kterou držák unese, jednak takzvaným VESA standardem, který stanoví rozpětí určené k zabudování (vzdálenost čtyř otvorů se závitem na přišroubování televize k držáku). To se odvíjí od velikosti úhlopříčky obrazovky, pro kterou je vhodný. Tento parametr uvádí buď samotný výrobce, nebo jej lze jednoduše změřit na zadní straně spotřebiče.

NA CO MYSLET NA ZÁVĚR

Patříte-li k náročnějším divákům, určitě nebudete řešit pouze pohodlí a úložné prostory pro dálkové ovladače. Televize v současnosti nabízejí řadu doplňků, které zintenzivňují zážitek při sledování filmu nebo sportovního zápasu. Pokud tedy plánujete vybavit svou televizní místnost i reproduktory nebo subwoofery, předem si rozvrhněte jejich umístění tak, aby se zvuk z nich šířil po místnosti rovnoměrně a perfektně tak dokresloval scény na obrazovce, ale zároveň nenarušoval design nábytkových prvků.

Čtěte také

Ukázat další články

5 rad, jak se zbavit pavouků v našich domovech

Spousta očí a množství končetin z nich pro mnohé lidi dělají na pohled nepříliš hezká stvoření. Ano, mluvíme o pavoucích. Celý život posloucháme, že se bojí více nás…

Co do kterého odpadkového koše aneb Jak třídit odpad

Pokud chceme zanechat tuto planetu i pro další generace, recyklace a třídění odpadu by měly být naší každodenní samozřejmostí a rutinou. Přesto ale mnozí z nás mají …