Domů / MAGAZÍN / BYDLÍME / Když přijdou děti – jak vytvořit bezpečný domov?

Když přijdou děti – jak vytvořit bezpečný domov?

20. 05. 2020, SCONTO Nábytek
Stačí chvilka nepozornosti a nehoda může být na světě. Děti mají úžasný talent vyhledávat katastrofy, ublížit si nebo jen prostě narazit do nábytku. Jejich motorika ani prostorové vidění ještě nejsou dostatečně vyvinuté, a tak se stává, že své okolí jednoduše neodhadnou. Stačí několik úprav v bytě a pláče bude určitě méně.

POZOR NA ELEKTRICKÉ ZÁSUVKY


Dvě dírky ve zdi, které děti doslova hypnotizují. Aby do nich nevkládaly prstíky, jazyk, nebo dokonce kovové předměty, dobře je zajistěte. Do nevyužitých zásuvek vložte ochranu a ty s elektrickými kabely schovejte před dětskýma očima. Ideálně za nábytek ke zdi.   

Batolata si do úst ráda dávají předměty – pokud se vaše nabíječka na telefon zrovna nepoužívá, vytáhněte ji z elektřiny a zásuvku zajistěte. Není neobvyklé, že děti „ochutnávají“ kabely nebo je jednoduše vytáhnou ze zásuvky a malé prstíky mohou skončit tam, kde nechceme.  

Nepotřebné prodlužovačky vytáhněte ze zásuvky a schovejte. Máte-li v nich zapojené spotřebiče, které v daném okamžiku nepoužíváte, vypněte přívod elektřiny.

Když přijdou děti – jak vytvořit bezpečný domov?

ZÁBRANY PŘED SCHODIŠTĚM I PŘEDE DVEŘMI

Když přijdou děti – jak vytvořit bezpečný domov?

Pokud máte v domě schodiště, dobře jej zajistěte, aby se na něj děti nedostaly. Nemusejí přitom ještě ani chodit, ke schodišti se jednoduše doplazí. V obchodech naleznete prostorové zábrany, které je vhodné umístit na vrch i na spodek schodiště. Lezoucím dětem moc nebezpečí nehrozí, buďte ale obezřetní, když už dosáhnou na kliku. Může se stát, že se dostanou i tam, kam nemají, nebo se prostě vydají ven na „výlet“. Vnější dveře a dveře do kotelny či jiných méně bezpečných místností proto raději zamykejte. Výbornou pomůckou je i ochrana proti skřípnutí prstů, která funguje jako nárazník. Pokud náhodou dveře přibouchne průvan, vaše děťátko se nezraní.
Jsou-li okna v dosahu dětí, které by je mohly otevřít, opatřete je bezpečnostní pojistkou. Balkonové dveře raději zavírejte a kdyby byla nějaká šance, že je dítě otevře, přidejte pojistku i na ně. Nikdy nenechte dítě na balkoně osamotě. A to zejména tehdy, pokud tam máte nábytek, po kterém lze šplhat.

ACH, TY OBLÍBENÉ SKŘÍŇKY

Děti přirozeně rády otevírají skříňky a vyhazují z nich všechno, co najdou. Ty menší se u toho dokonce mohou zranit. No a rodiče tento nepřetržitý úklid několikrát denně také nijak zvlášť nebaví. Na skříňky a zásuvky můžete jednoduše připevnit uzávěry nebo pojistky, díky kterým je děti nedokážou otevřít. Na podobném principu fungují i ​​uzávěry na ledničku. Když dítě trhne dveřmi lednice a otevře je, může se uvolnit láhev ve dveřích nebo dítě lednici iniciativně vyhází samo. Policové skříně, na které by mohlo vyšplhat, zajistěte úchytkami o stěnu, abyste předešli pádu skříně na prcka. Opatrnost se vyplácí.

POZOR NA VŠE, CO MŮŽE SPADNOUT

Pokud máte televizi položenou na stolku, raději ji bezpečnostními pásy připevněte ke zdi. Děti se kolem ní mohou motat a nechtěně ji na sebe shodit. To platí i pro monitory, velké reproduktory či jinou elektroniku, která by v případě pádu dítěti ublížila. 

Žehličku odkládejte do skříňky, kterou uzavřete bezpečnostní pojistkou. Nikdy ji nenechávejte na žehlicím prkně bez dozoru. Stejně tak žehlicí prkno opřené o stěnu je příležitost k nehodě, která se může stát v každém okamžiku. Ve vašem bytě by nemělo být nic, co může spadnout nebo co na sebe dítě může shodit.

ROHY ZPŮSOBUJÍ NEJVÍCE SLZIČEK

Snad nejčastější „nehodou“, která se v domácnosti stává, je naražení hlavičkou nebo i celým tělem na roh stolu. Chrániče rohů zmírní náraz a v konečném důsledku ochrání i nábytek před oděrkami. K zajištění celých hran stolu poslouží měkké ochranné pásy.
Když přijdou děti – jak vytvořit bezpečný domov?

KDYŽ HROZÍ PÁD

Postele pro trochu větší děti, konkrétně kolem tří let, by měly mít namontovanou zábranu. Během spánku totiž děti mohou po posteli „putovat“ a spadnout. Takové probuzení ze snu by nechtěl zažít nikdo. Děti mohou spadnout z výšky i během jiných aktivit. Dejte pozor na to, aby neměly možnost lézt po nábytku.

POZOR NA ROSTLINY A LÉKY

Některé rostliny jsou po požití toxické. Měly by proto být mimo dosah dětí, které rády ochutnávají věci ze země. Léky a chemikálie na čištění domácnosti by také měly být uloženy mimo, ideálně ve skříňce, která má zabezpečená dvířka.   

Dítě před každým nárazem, úrazem nebo nehodou neochráníte. Stačí chvilka a ručička je popálená o sporák, horký čaj rozlitý po těle nebo se objevuje boule na hlavičce po nárazu. Naštěstí existuje hodně šikovných pomůcek, které dětem cestu k úrazu podstatně ztíží.

Když přijdou děti – jak vytvořit bezpečný domov?

 

Čtěte také

Ukázat další články

Koberec do kuchyně: jaké jsou plusy i minusy této volby

Otázka položení koberce do kuchyně dělí společnost na dva tábory. Jeden na něj nedá dopustit, druhý by si koberec do kuchyně nepořídil za žádnou cenu. Abychom vám po…

Jak si poradit se strašidlem? Vyžeňte dětský strach z pokoje

Dětský pokoj má velký vliv na pohodu a vývoj dítěte. Měl by působit příjemně, hravě a bezpečně. Při zařizování je ale třeba zohlednit i fakt, že děti od narození boj…