Domů / MAGAZÍN / ZAŘIZUJEME / Klasická kuchyně – současnost s nádechem nostalgie

Klasická kuchyně – současnost s nádechem nostalgie

19. 02. 2021, SCONTO Nábytek
Rustikální vzhled je jedním z trendů pro rok 2021. Moderní varianta venkovského stylu spojuje staré s novým, klasické s moderním. Ačkoliv je kontrast mezi současnou architekturou a kuchyněmi v rustikálním stylu velký, v současnosti je trendem jejich nostalgické spojení. Jaké prvky charakterizují klasické kuchyně?
Zájem o rustikální styl roste – díky němu se lidé cítí útulně a pohodlně. Takto zařízený interiér jim připomíná prázdniny na venkově a vyvolává nostalgické vzpomínky na dětství nebo dovolenou u moře. Ideálně funguje v domácnostech, které už v interiéru mají základ například v podobě odhalených trámů nebo jiných architektonických detailů ve venkovském stylu. Mezi jeho typické prvky patří přírodní materiály nábytku a doplňků, řemeslné detaily a přirozená krása, kterou nechává vyniknout.

Venkovský styl a jeho moderní varianta

Tradiční venkov zůstává v kuchyních mírně v pozadí, centrem pozornosti jsou prvky moderního designu. Moderní variantou venkovského stylu jsou například kuchyně, jejichž design si pohrává se severskými nebo přímořskými prvky. Klasické kontury dodávají kuchyňské lince eleganci. Tento efekt můžete podtrhnout úchytkami z glazované černé nerezové oceli. Použití kovových součástí je také módní záležitostí. Kompozici vhodně doplní mosazné a měděné části, ale nechybí ani chromovaná ocel nebo antikor.

Kuchyně Sylt
Kuchyně Cascada
K takové klasické kuchyni se skvěle hodí zástěna připomínající obklad z tradičních kachliček se vzorem. Může být reálně z pálené keramiky, nebo místo ní zvolte fototapetu s digitálním  potiskem v takovémto vzoru.

Kachličkový vzhled kuchyňských zástěn
Kachličkový vzhled kuchyňských zástěn. Zdroj: Nobilia

Klasická kuchyně nemusí být jen bílá

Moderní design přináší vzdušnost. A to se týká i horních skříněk. Pokud jste doteď byli zvyklí na klasické skříňky na jedné stěně s plnými, neprůhlednými dvířky, možná si na skleněné vitríny s osvětlením budete chvíli zvykat. Takové řešení však působí luxusně a dodává kuchyni vzdušnost. Přední plochy ve formě dvířek, rámových čel a zásuvek si můžete zvolit ve světlých dekorech, například v barvě slonoviny, magnolie. Už dávno ale neplatí, že klasické kuchyně musí mít jen světlé odstíny – zajímavě a originálně bude v interiéru působit šalvějová, šedá nebo černá barva v matném laku. Pokud byste chtěli mírně rozbít harmonický celkový obraz, nastavte si individuální kontrasty – oddělte barevně horní a dolní dvířka kuchyňské linky. Prostoru dodáte hloubku i charakter.

Kuchyně Sylt
Kuchyně Cascada
Kuchyně Credo

Detaily dodají útulnost

Často používaným prvkem v klasických kuchyních je pilastr, římsa nebo kazetové frézování. Klasická kuchyně je plná detailů, které odkazují na její venkovský původ. Těmi jsou například otevřené prvky. Otevřená nástěnná police bude působit rustikálně a bude dokonalou kulisou pro krásné nádobí, které do klasické kuchyně patří. Výsuvné lišty jsou pohodlné na používání a zároveň dekorativní, podobně jako čelní panely z masivního dřeva ve stylu dřevěných bedniček a dekorativní proutěné koše místo šuplíků. Výsuvy s čely z masivního dřeva zkombinované s klasickými předními dvířky vytvoří příjemný moderní chatový vzhled. Esteticky příjemným doplňkem bude kolejnicový systém na zavěšení nářadí, podsvícený LED páskem, díky kterému v kuchyni udržíte pořádek a zároveň poskytne ambientní osvětlení. No a pro opravdové detailisty je tu dřevěný organizér v zásuvkách, který sladíte s dekorem zbytku kuchyně.

Kuchyně Castello
Kuchyně Cascada

Vybíráme pracovní desku a dřez

Ve světě kuchyňských řešení mimořádně záleží na trvanlivosti a povrchových úpravách. U pracovní desky Xtra s výraznou 3D povrchovou strukturou vytvoříte autenticky působící vzhled přírodního kamene nebo dřeva. Nejenže dobře vypadá, ale její inovativní funkční vrstva navíc zajišťuje speciální odolnost vůči nárazům a chrání desku před nasáknutím vodou a nabobtnáním. Plusem je i s plochou lícující montáž dřezů a varných desek, protože výřez je vykonán v rámci funkční vrstvy. Moderní kuchyně ve venkovském stylu jsou často vybaveny nerezovými dřezy, ale i keramickými a kameninovými. Dostupnost barev zajistí, že zapadnou do celkového obrazu klasické kuchyně.

Materiál i design pracovních desek nebo dřezů není v současnosti problém sladit s venkovským stylem kuchyně.
Materiál i design pracovních desek nebo dřezů není v současnosti problém sladit s venkovským stylem kuchyně.

Namáhaná kuchyňská baterie

Z tohoto důvodu byste měli i v rustikálně laděné kuchyni investovat do baterie, která takovou zátěž vydrží. Na trhu dnes najdete například baterie s inovativní technologií PVD, která pochází z leteckého průmyslu. Díky ní jsou kuchyňské baterie desetinásobně odolnější vůči poškrábání a trojnásobně tvrdší v porovnání s chromovými. Kromě zvýšení odolnosti materiálů však tato technologie umožňuje především výrobu dechberoucích barevných variant. To, že bude kuchyně v klasickém stylu, neznamená, že nemůže být i smart. Oceníte to právě u baterií, které mají místo standardní páky tlačítko na hlavici, sloužící ke spuštění a zastavení proudu vody, případně se aktivují jednoduchým klepnutím pomocí zápěstí nebo loktu.

Baterie s úpravou PVD
Baterie s úpravou PVD. Zdroj: franke.com

Čtěte také

Ukázat další články

Jaká je ta „nej“ a jaké vybavení do dětské postýlky je vhodné?

Sníte o tom, že postýlka vašeho miminka bude měkká, se spoustou hraček a baldachýnem nad ní? Je to sice pěkná představa, ale v tomto případě platí, že méně je více. …

Konferenční stolek: co zohlednit při výběru?

Jaký by to byl obývací pokoj bez konferenčního stolku? Vybrat si ten správný ale může být pořádná fuška. Stolek by měl stylově zapadat do interiéru, plnit svou funkc…