Domů / MAGAZÍN / ZAŘIZUJEME / Komoda: úložný prostor a dekorace bytu v jednom

Komoda: úložný prostor a dekorace bytu v jednom

14. 05. 2020, SCONTO Nábytek
Komoda vznikla v druhé polovině 17. století ve Francii. Byla vytvořena jako náhrada velké, těžké skříně a primárně sloužila jako prostor na odkládání prádla. V současnosti už do ní ukládáme i množství dalších věcí v závislosti na tom, v které místnosti ji používáme. Je často skutečným uměleckým dílem, šperkem, kterému mnozí designéři věnují hodně pozornosti. Tyto kousky nábytku jsou nám k dispozici v různých provedeních – od nejjednodušších až po bohatě zdobené, zapadající do každého stylu interiéru.
Asi bychom sotva našli domácnost, v které by komoda chyběla. Díky tomu, že je pěkným, a hlavně užitečným kouskem nábytku, nachází své místo v obývacích i dětských pokojích, v ložnicích, jídelnách i v předsíních. Její design může být přizpůsoben celkovému zařízení interiéru, ale je také možné zvolit do bytu takovou, která vynikne jako samostatný kousek – doplněk dodávající místnosti ozvláštnění a poutající pozornost. Často je součástí různých nábytkových programů, takže ji můžete koupit spolu s jinými kusy nábytku ve stejném provedení. Oblíbená bývá nejen pro její vnitřní úložné prostory, ale i horní plochu, která se často využívá jako místo na tvorbu různých zátiší z doplňků.
Komoda STONE 673-D5
Komoda: úložný prostor a dekorace bytu v jednom

TIPY NA KOMODY

Jak jsme již v úvodu zmínili, dnes jsou komody dostupné v mnohých provedeních, není tedy problém vybrat si takovou, která by odpovídala osobnímu vkusu a přesně zapadala do stylu našeho příbytku. Velmi oblíbené jsou hlavně praktické komody s jednoduchým designem. Decentním dekorem v tomto případě bývají úchyty nebo vrchní deska z jiného materiálu, otevřené police nebo také příjemné osvětlení.
Komoda RANIA
Komoda: úložný prostor a dekorace bytu v jednom
Cítíte se příjemně ve venkovsky zařízeném interiéru, máte rádi provensálský styl nebo si zařizujete chalupu? Zde je nejlepším výběrem komoda s patinou, v rustikálním vzhledu, ozdobená úchytkami z mosazi, železa nebo mědi. Pokud vás oslovuje lesk a luxus, vsaďte na komody s glamour nádechem, pro které jsou typické ohýbané nožičky, oblé tvary, lakované povrchy, světlé i tmavé zářivé barvy a zlaté nebo stříbrné kování.
Komoda: úložný prostor a dekorace bytu v jednom
Komoda BAROQUE
Pokud milujete čistotu a funkčnost, je tou nejlepší volbou minimalistická komoda. Dekorativnost u tohoto stylu nábytku vychází ze základních tvarů, využívá se struktura samotného materiálu, často bývá bez viditelných úchytek. Minimalistický styl bydlení má jednu nespornou, obrovskou výhodu – velmi lehce se zde udržuje pořádek, z čehož vycházejí i strohé linie nábytku. Svou jednoduchostí je charakteristický i skandinávský styl, který reprezentuje například komoda v neutrálních barvách a na štíhlých nožičkách.
Komoda GENUA
Komoda: úložný prostor a dekorace bytu v jednom
Pevná, odolná a velmi osobitá je komoda pojatá v industriálním stylu. Dřevo a železo jsou základní materiály, používané tak, aby vyzněly v plné, drsné kráse. Charakteristické šikmé nožičky připomínající pomalejší tempo života v 60. letech, to jsou zase retro komody. Hravé a pohodové – jako dětství, které nám připomínají. Samostatnou kapitolou jsou designové komody, které se pyšní originálním, neobvyklým zpracováním a často i netradičními barvami a materiály.
Komoda: úložný prostor a dekorace bytu v jednom
Komoda: úložný prostor a dekorace bytu v jednom

KOMODY V JEDNOTLIVÝCH MÍSTNOSTECH

Do komody v ložnici nebo dětském pokoji nejčastěji ukládáme ložní prádlo, ručníky a menší kousky oblečení. K tomuto účelu se nejvíce hodí komoda dostatečně široká a vybavená praktickými zásuvkami, případně kombinovaná s policemi ukrytými za dvířky.
Komoda RUFA
Komoda NOVI
V kuchyni může být skvělým spojencem, pokud máme menší kuchyňskou linku. Velmi praktické jsou nízké zásuvky na příbory. Hluboké zásuvky využijeme k uložení talířů, mís, případně jiného nádobí. Podobně nám komoda může posloužit i tehdy, pokud máme samostatnou jídelnu, případně v obývacím pokoji, kde často hostíme návštěvu. Do obývacího pokoje se často vyrábějí komody kombinující skryté a otevřené úložné prostory v podobě polic, na které je možné vystavit různé dekorace. Sáhnout můžete i po modelech, kde police chrání prosklená dvířka a které jsou decentně osvětlené. Tak jsou dekorace na policích chráněny před prachem a zároveň vyniknou.
Komoda BONANZA
Komoda s LED osvětlením LIMA
Mnoho lidí si odkládá klíče, peněženky a doklady na chodbě. To je jeden z důvodů, proč se komoda hodí i do předsíně. Postará se nejen o zmíněné drobnosti, ale také o čepice, šály, rukavice, obuv a další věci, které máme při vstupu do bytu i vycházení z něj rádi po ruce. Vzhledem k tomu, že chodby obvykle nedisponují velkým prostorem, je vhodné vybírat užší modely skříněk. Komody určené do předsíní bývají obvykle vybaveny několika zásuvkami na drobnosti a policemi ukrytými za dvířkami na odkládání obuvi.
Komoda ROMANCE 2
Komoda: úložný prostor a dekorace bytu v jednom
Další tipy jak vybrat komodu najdete v našem magazínu. Dozvíte se více o provedeních, materiálech a možnostech jednotlivých typů komod, které vám usnadní výběr správného kusu nábytku.

Čtěte také

Ukázat další články

Kupujeme pro miminka: dětská postýlka a přebalovací pult

Čekáte přírůstek do rodiny a chcete své ratolesti připravit útulný a zároveň funkční dětský pokojíček? K jedněm z nejdůležitějších věcí, které jsou součástí výbavy d…

Tipy na zařízení obýváku, pokud rádi měníte atmosféru v místnosti

I vy patříte k lidem, kteří milují změny? Ani vás na dlouho neuspokojí aktuální vzhled obývacího pokoje a po krátké době už přemýšlíte, co upravit? Působivý redesign…