Domů / MAGAZÍN / ZAŘIZUJEME / Konferenční stolek: co zohlednit při výběru?

Konferenční stolek: co zohlednit při výběru?

29. 04. 2024, SCONTO Nábytek
Jaký by to byl obývací pokoj bez konferenčního stolku? Vybrat si ten správný ale může být pořádná fuška. Stolek by měl stylově zapadat do interiéru, plnit svou funkci a zároveň odpovídat specifikům domácnosti i jejích členů. Co byste měli zohlednit při jeho výběru?

Pohodlný přístup k sedačce

Konferenční stolek esteticky doplňuje sedací soupravu. Jeho délka by měla představovat třetinu až polovinu délky sedačky. Výška stolku by měla odpovídat poloze vašich kolen při sezení na sedačce, přibližně 40 cm. Šířka stolku závisí na vašich preferencích, ale ideálně byste měli mít dostatek prostoru pro pohodlný přechod mezi stolkem a sedačkou. Umístěný by od ní měl být ve vzdálenosti 30–50 cm.

Různé tvary moderních konferenčních stolků

Tvarem stolku dokážete prostor v obývacím pokoji optimalizovat. K masivnější sedací soupravě se skvěle hodí čtvercový stolek. V malém prostoru zase vynikne oblý nebo kulatý konferenční stolek. Hranaté obdélníkové stolky jsou zase sázkou na jistotu – hodí se prakticky kamkolikov. Při výběru se zaměřte na celkový design interiéru. Například moderní konferenční stolky s nevšedními tvary nebo podstavami dobře vyniknou u designově jednoduchých, minimalistických sedaček, kulaté stolky dokážou místnost opticky zjemnit.

Jednoduchá elegance i propracovaná úložná místa

Konferenční stolky se dnes nabízejí v různých provedeních. I zde se výběr odvíjí od vkusu a potřeb majitele. Stolky na vyšších nožičkách bez úložných prostor poskytují místo pro natažení nohou, nižší stolky s různými typy zásuvek a polic zase místo na odkládání předmětů, které chcete mít u sebe vždy, když sedíte na sedačce.
Zajímavé pro vás mohou být také výškově nastavitelné konferenční stolky, které jsou ideální například pro práci či stolování u sedačky. Praktické jsou různé rozkládací modely, které umožňují zvětšit plochu stolku dle aktuální potřeby.
 
K moderním řešením patří soupravy dvou až čtyř stolků, které lze u sedačky rozmístit podle libosti. Vybrané modely fungují jako „skládanka“ – stolky se dají zasouvat pod sebe, takže zbytečně nezabírají místo, když jich není třeba. A za pozornost stojí jistě i stolky s otočnou horní deskou. Tu si přiblížíte k sobě, aniž byste museli posouvat celým stolkem.

Materiál konferenčního stolku

K nejoblíbenějším patří konferenční stolky z masivu nebo z dřevěných materiálů. Díky různým povrchovým úpravám, široké barevné a tvarové škále lze z tohoto materiálu vybrat stolek, který bude perfektně ladit do interiéru různých stylů. Za nevýhodu materiálu může být považována náchylnost ke vzniku škrábanců. Je třeba dávat pozor také na kontakt materiálu s vodou, zvláště je-li stolek bez povrchové lakové úpravy.

Stolky ze skla, resp. se skelnými horními deskami mohou být velmi efektním doplňkem například v moderně zařízených obývacích pokojích. Používají se čirá, ale i barevná skla (například bílá, černá). Čiré sklo může být obzvláště vhodnou volbou do malého interiéru, chceme-li dosáhnout „vzdušnosti“ prostoru. Horní desky stolků bývají obvykle z tvrzeného bezpečnostního skla, aby se nerozbily při prvním větším nárazu. Stále je ovšem třeba mít na paměti, že je to sklo, a takový stolek vyžaduje určitě více opatrnosti při manipulaci než dřevěný. Výhodou oproti dřevu je odolnost skla vůči běžným tekutinám a chemikáliím.

Kovový stolek se – podobně jako dřevo – hodí do různých stylů interiérů, závisí to zejména na povrchové úpravě a celkovém designovém provedení. Dobře tak může zapadnout jak do moderně, tak industriálně či venkovsky laděného bytu. Často se kombinuje s jinými materiály, jako jsou dřevo nebo sklo. Výhodou kovu je, že ho jen stěží něčím poškodíte, resp. zdeformujete, a pokud má dobrou povrchovou úpravu, neublíží mu ani případné rozlité tekutiny.
Méně tradičním, ale přece používaným materiálem je kámen. Mramor, břidlice nebo jiný druh kamene, jako například slinutý, může působit opravdu luxusně. Nevýhodou takových stolků může být vysoká hmotnost a tím ztížená manipulace s nimi. Alternativou jsou konferenční stolky z dřevěných materiálů imitujících kámen.

Život kolem konferenčního stolku

Kromě stylu interiéru je při výběru konferenčního stolku vhodné zvážit i to, co se kolem něj a na něm bude dít. To závisí na vašich návycích a na tom, jací členové tvoří domácnost. Zde je pár příkladů, na co myslet při výběru správného modelu či materiálu:
 

  • Pokud máte malé děti, které si rády hrají v obývacím pokoji, je dost možné, že se ze stolku stává místo, na kterém probíhají souboje hraček, první malířské pokusy a pravidelností jsou vylité nápoje či převržené mističky s jídlem. To vše může velmi snadno vést k poškození stolu škrábanci, nežádoucím zabarvením a podobně. Vhodné proto je sahat po materiálech odolných, neporézních, s hladkým, snadno čistitelným povrchem. Také nemusí být ideální bohaté zdobení či členění jednotlivých částí stolku (například vyřezávané nožičky, různé zásuvky), jejichž čištění od případných zatečených nápojů může být dosti zdlouhavé a složité.
  • Rovněž mohou být vhodnější stolky se zaoblenými hranami nebo oválným tvarem. Pokud se vám do interiéru nejvíc hodí stolek s ostrými hranami, zvažte alespoň u nejmenších dětí ochranu rohů stolu.
  • Laky, odlakovače, ostré předměty. Pokud si rádi děláte manikúru nebo pedikúru právě na konferenčním stolku, vyberte si stolek, který lze čistit i chemikáliemi. Asi ani není třeba psát, že stačí kapka odlakovače na nehty a povrch lakovaného dřevěného stolku může být nenávratně poškozen. Tomu skleněnému ale odlakovač určitě neublíží.
  • Jste pořádkumilovní a potřebujete mít vždy všechno tip top? Na skle je vidět každá šmouha a otisk prstu, takže budete mít o zábavu postaráno. Na tmavších, matných, kovových a neleštěných dřevěných površích naopak nejsou podobné nečistoty ani zdaleka tak viditelné.
  • Rádi hostíte rodinu a přátele? Malý, decentní stolek může být pěkný, ale položit na něj větší množství sklenic a drobností k pohoštění asi nebude jednoduché. Rozkládací nebo velký konferenční stolek pro vás bude jistě vyhovující.
  • Pokud jste v malém bytě, ve kterém potřebujete plnohodnotně využít každý centimetr čtvereční, volte stolek s úložným místem – stolek tak nejen splní svůj primární účel, ale bude také užitečnou skříňkou.
  • Pokládání nohou na stolek patří ke „zlozvykům“ mnoha členů domácnosti. Pokud je tomu tak i u vás, vhodnější bude masivní, těžký stolek než nějaký nestabilní kousek, který se může snadno převrhnout.

I konferenční stolek vyžaduje péči

Bez ohledu na to, jaký stolek si vyberete, platí stejně jako u jiného nábytku, že správná údržba a péče jsou základem dlouhotrvající životnosti pěkného vzhledu. Vybírejte uváženě – nejde sice o velký kus nábytku, ale designový konferenční stolek se může výrazně podílet na celkovém dojmu z obývacího pokoje a přispívat k vašemu pohodlí tím, že bude splňovat všechny vaše nároky na funkčnost a praktičnost.

Čtěte také

Ukázat další články

Jaká je ta „nej“ a jaké vybavení do dětské postýlky je vhodné?

Sníte o tom, že postýlka vašeho miminka bude měkká, se spoustou hraček a baldachýnem nad ní? Je to sice pěkná představa, ale v tomto případě platí, že méně je více. …

5 důležitých bodů pro výběr šatní skříně do dětského pokoje

Výběr skříně do pokojíčku vyžaduje pečlivý přístup. Nejdůležitější je bezpečnost a zdravotní nezávadnost. Následuje variabilita, díky které se skříň bude snadno použ…