Pro veřejnost jsou naše prodejny otevřené pro nákup domácích potřeb a pro výdej zboží, firmy a živnostníci mohou nakupovat bez omezení. Více informací zde. 

Kuchyňské království na pár metrech: 4 tipy pro kuchyně do malého bytu

Domů / MAGAZÍN / ZAŘIZUJEME / Kuchyňské království na pár metrech: 4 tipy pro kuchyně do malého bytu
Krásná a praktická kuchyně a malý prostor? Tyto dvě věci se nevylučují. Při zařizování nebo rekonstrukci kuchyně v paneláku mohou prvotní radost nahradit nepříjemné obavy – pojďte se podívat na to, která funkční řešení nahrazují v kuchyni kvantitu.

ÚLOŽNÉ PROSTORY V MALÉ KUCHYNI

Potřeba úložného prostoru je individuální a závisí na velikosti rodiny a životním stylu. Pro velkou rodinu je třeba navrhnout více místa na nádobí a hrnce. Jestliže často vaříte, ale zároveň také často nakupujete, nebudete potřebovat tolik místa na zásoby potravin. Jako majitelé malé kuchyně byste se měli vyhýbat „křečkování“ potravin. Úložné prostory by měly sahat až do stropu – toto řešení vizuálně odlehčíte kombinací skříněk, otevřených polic a výplní dvířek matným nebo čirým sklem. Potenciál úložného prostoru naplno využijete díky úzkým skříňkám, do kterých umístíte různé oleje nebo úzké nádoby. Modulové kuchyně dnes drží krok s kuchyněmi na míru, a proto v nich nechybějí ani takováto šikovná řešení.

Kuchyňské království na pár metrech: 4 tipy pro kuchyně do malého bytu

Náš tip


Prostor pod dřezem můžete využít efektivně díky dvěma výsuvům – hornímu výsuvu ve tvaru U a klasickému vysokému výsuvu zespod. Umístěte do nich například čisticí potřeby, kuchyňské utěrky a nádoby na recyklování odpadu.

 

VÍC POŘÁDKU, VÍC MÍSTA

Za dvířky kuchyňské linky se nesmí skrývat chaos. Rozdělte si věci ve skříňkách a zásuvkách na ty, které používáte v kuchyni stále, často a výjimečně. Uložte je podle toho do blízkosti rukou a výšky očí – představte si kuchyni rozdělenou na tyto tři úrovně. Pro nejméně používané předměty se můžete jednou za čas sehnout nebo natáhnout, nejčastěji používané kuchyňské pomůcky by měly být rychle a lehce dostupné. K dokonalému přehledu vám pomůžou i plnovýsuvy, díky nimž uvidíte celý obsah zásuvky. Čím je kuchyně menší, tím je důležitější její promyšlené vnitřní vybavení. Nešetřete na vnitřním vybavení zásuvek a skříněk v podobě příborníků, rozdělovačů a organizérů.
Kuchyňské království na pár metrech: 4 tipy pro kuchyně do malého bytu

Náš tip


Zásuvky, ve kterých na první pohled najdete, co potřebujete, jsou snem nejedné hospodyňky. Díky flexibilním systémům vnitřního členění zásuvek budou vaše kuchyňské pomůcky na svém místě a při jejich otevírání vás nebude rušit otravné hrkání.

 

MALÁ KUCHYNĚ A ROH

Co s rohem v kuchyni? Problematickou část promění na aktivní zónu rohový dřez a v rovné části linky vám zůstane velkorysý pracovní prostor. Proto je vhodný právě do menších kuchyní. Do 45° rohové skříňky můžete osadit i samostatnou varnou desku, čímž neztratíte úložný prostor pod ní.

Pokud nejste fanouškem tohoto řešení, zaměřte se jen na vnitřky. Rohové skříňky mohou mít klasické police, které sice mají nejhorší dostupnost, ale zároveň nabízejí nejvíce úložného prostoru. Dalším řešením je karusel – drátěný otočný systém, díky kterému budete mít snadný přístup k celému obsahu skříňky.

Kuchyňské království na pár metrech: 4 tipy pro kuchyně do malého bytu

Náš tip


Pokud máte všechny spodní skříňky zásuvkové a chcete tuto linii zachovat i u rohové skříňky, je řešením speciální pojezd – rohový plnovýsuv. Nabízí ergonomický přístup do rohu bez nutnosti se shýbat do zadního koutu.

 

NA ČEM (NE)ŠETŘIT?

Láká vás představa malého dřezu, díky kterému získáte větší pracovní plochu? Zvolte raději klasický dřez, do kterého se vám vejde nádobí a kupte si k němu vhodný kryt. Nešetřete ani na spotřebičích a sáhněte po modelových řadách vestavných spotřebičů určených do malých prostorů. Kuchyně bude působit úhledněji a díky menším rozměrům ušetříte centimetry. Standardní myčku nádobí o šířce 60 cm můžete nahradit její 45 cm verzí. Varné desky se šířkou 30 cm najdete ve verzi od indukčních po plynové. Nezapomeňte přitom na potřebný odstup od skříněk, u plynových varných desek je to nejvíc, aspoň 20 cm.
Kuchyňské království na pár metrech: 4 tipy pro kuchyně do malého bytu

Náš tip


Některé kompaktní typy spotřebičů mají více funkcí, například multifunkční mikrovlnná trouba nabízí i horkovzdušné pečení a vaření v páře.

MAGAZÍN

Zařizujete, nebo jen zkrášlujete bydlení? Inspirace není nikdy dost. V našem magazínu najdete spoustu zajímavých tipů a praktických rad, jak vylepšit a zútulnit jakoukoliv část vašeho domova.
všechny články
5 tipů, jak relaxovat doma

5 tipů, jak relaxovat doma

Existuje celá řada výzkumů, které dokazují, že relax pozitivně ovlivňuje nejen naši náladu, ale i produktivitu. Jednoduše lidé, kteří umí oddychovat, se cítí šťastně…
Číst dál
Chyby, kterých se často dopouštíme při zařizování interiéru

Chyby, kterých se často dopouštíme při zařizování interiéru

Jsou to maličkosti, na které často zapomínáme nebo s nimi nepočítáme. V konečném důsledku vedou ke snížení komfortu bydlení nebo k nespokojenosti se zařízeným interi…
Číst dál
Cookies Tyto stránky používají cookies. Setrváním na stránkách s tímto souhlasíte. Více informací