Domů / MAGAZÍN / ZAŘIZUJEME / Kuchyňské království na pár metrech: 4 tipy pro kuchyně do malého bytu

Kuchyňské království na pár metrech: 4 tipy pro kuchyně do malého bytu

14. 03. 2022, SCONTO Nábytek
Koupě nemovitosti je pro každého z nás velká událost. Přináší s sebou spoustu radostí, ale také starostí. Pokud se těšíte z nového obydlí, ale nedokážete se zbavit nepříjemného pocitu, že je malá kuchyně v bytě problém, naše tipy vám pomohou zahnat obavy. I malá kuchyně může být krásná a praktická. Podívejte se spolu s námi, která funkční řešení v kuchyni nahrazují kvantitu a jak z minima prostoru vytěžit co nejvíce.

Jak maximalizovat úložný prostor a udělat malou kuchyni efektivní

Potřeba úložného prostoru je individuální záležitost. Závisí na počtu členů domácnosti a životním stylu. Pro velkou rodinu je nutné navrhnout více místa na nádobí a hrnce. Pokud pravidelně vaříte, ale zároveň i často nakupujete, nebudete potřebovat tolik místa pro zásoby potravin. Doporučujeme, abyste se jako majitelé malé kuchyně vyhnuli přílišnému zásobování potravinami a raději nakupovali podle aktuální potřeby.

Je ovšem důležité si uvědomit, že i malá kuchyňská linka může poskytovat dostatek úložného prostoru. V tomto případě je ale vhodnější nechat si udělat kuchyni na míru, která dokáže využít každý centimetr prostoru velmi efektivně.

Úložné prostory by měly ideálně sahat až ke stropu – toto řešení vizuálně odlehčíte kombinací skříněk, regálů, otevřených polic a výplní dvířek z matného nebo čirého skla. Efektivně tak využijete prostor i v malé kuchyni do I.
Potenciál úložného prostoru naplno využijete také díky úzkým skříňkám, do kterých umístíte například různé oleje nebo úzké nádoby.
Přemýšlíte nad tím, kam uložit naběračky, koření nebo kuchyňské utěrky? Využijte na maximum prostor zástěny mezi pracovní deskou a horními skříňkami. Namontujte tyč, na kterou zavěsíte veškeré běžně používané nářadí. Doplnit ji můžete také o různé držáky nebo dokonce odkapávač na nádobí, čímž ušetříte místo na pracovní desce i v zásuvkách. Kromě toho působí i dekorativně.
Pokud se vám do malé kuchyně nevešla myčka, snažte se vybrat co nejhlubší dřez, do kterého bez problémů skryjete větší množství špinavého nádobí. V případě potřeby můžete pracovní plochu zvětšit použitím krytu na dřez nebo sporák. Dbejte také na co nejefektivnější využití prostoru pod dřezem. Dva výsuvy – horní výsuv ve tvaru U a klasický vysoký výsuv zespoda šetří prostor. Umístěte do nich například čisticí prostředky, kuchyňské utěrky a nádoby na recyklování odpadu.

Úložný prostor můžete získat také použitím stylových košů či boxů. Zejména pokud horní skříňky nesahají až ke stropu, horní plocha může posloužit k odkládání málo používaných předmětů, ale i ke zkrášlení kuchyně dekoracemi.

Více pořádku, více místa

Obzvláště v malých kuchyních platí, že se za kuchyňskými dvířky nesmí skrývat chaos. Rozdělte si věci ve skříňkách a zásuvkách na ty, které používáte v kuchyni často a ty, které jen výjimečně. Uložte je podle toho do blízkosti rukou a výšky očí – představte si kuchyň rozdělenou na tyto tři roviny. Pro nejméně používané předměty se můžete jednou za čas ohnout nebo natáhnout. Nejčastěji používané kuchyňské pomůcky by měly být rychle a snadno dostupné.
 
K dokonalému přehledu vám pomohou i plnovýsuvy. Díky nim budete dle potřeby vidět celý obsah zásuvky. Plánujete kuchyni do malého prostoru? O to důležitější je promyšlení jejího vnitřního vybavení. Nešetřete na vnitřním vybavení zásuvek a skříněk v podobě příborníků, rozdělovačů a organizérů.

Rohy v malé kuchyni

Chcete-li v malé kuchyni získat co nejvíce úložného a pracovního prostoru, vsaďte na rohovou kuchyni. Malá rohová kuchyňská linka vám poskytne obojí. Její výhodou je, že během vaření máte vše po ruce.
Jak jinak jdou využít rohy v kuchyni? Problematickou část promění v aktivní zónu rohový dřez. V rovné části linky vám zůstane velkorysý pracovní prostor. Proto je vhodný právě pro menší kuchyně. Do rohové skříňky můžete osadit také samostatnou varnou desku. Pokud nejste fanouškem těchto řešení, zaměřte se jen na vnitřek. Rohové skříňky mohou mít klasické police, které mají navzdory horší dostupnosti nejvíce úložného prostoru. Dalším řešením je speciální pojezd – otočný systém s plnovýsuvem, díky kterému budete mít snadný přístup k celému obsahu skříňky.

Na čem nešetřit?

Určitě nešetřete na spotřebičích. Sáhněte po modelových řadách vestavných spotřebičů určených do malých prostor. Kuchyně bude působit více uhlazeně a díky menším rozměrům ušetříte centimetry. Standardní myčku nádobí o šířce 60 cm můžete nahradit její 45centimetrovou verzí. Varné desky o šířce 30 cm naleznete v indukční i plynové verzi. Nezapomeňte přitom na potřebný odstup od skříněk; u plynových varných desek je nejvyšší, tedy alespoň 20 cm.

Věděli jste, že?


Některé kompaktní typy spotřebičů v sobě sdružují řadu funkcí, například multifunkční mikrovlnná trouba nabízí také horkovzdušné pečení horkým vzduchem a vaření v páře.

Extra designové řady do malé kuchyně

Hledáte inspirace pro malé kuchyně do bytu? Záleží vám i na maličkostech, které ji opticky zvětší nebo vkusně doladí? Přidáváme ještě několik designových rad:
 
  • Pokud máte malou kuchyni s minimem přirozeného světla, vsaďte na zrcadla. Pro kuchyni nejsou typické, ale jejich šikovné rozmístění pomůže otevřít prostor a odrážet světlo, což místnost opticky zvětší.
  • Na pohled místnosti přidáte na velikosti i používáním světlých odstínů – mohou být aplikovány od stěn přes nábytek až po výbavu a doplňky. Ideální je bílá, protože rozšiřuje a dobře odráží sluneční světlo.
  • Na celkové oživení kuchyně můžete použít vzorované kuchyňské zástěny, kobereček, ale také výraznější nádobí a doplňky uložené na otevřených policích. Celkový styl kuchyně a příjemné působení podtrhnou obrazy a zeleň.
  • Pokud máte málo prostoru pro jídelní kout, vyberte si z pestré nabídky kulatých jídelních stolů – vejde se za ně více lidí a vizuálně jsou do malé kuchyně lepším řešením než čtvercové nebo obdélníkové. Vhodnou volbou může být také barový pult s židlemi. Přečtěte si náš článek, kde se dozvíte, proč je tato varianta efektivní pro stolování v malé kuchyni.
 

Malá kuchyně: praktická a stylová zároveň

Vlastnit malou kuchyni může být výhodou. Ve srovnání s velkým prostorem je útulnější, vše máte na dosah ruky a při dobré organizaci úložného prostoru je v ní méně nepořádku. Přestože při jejím plánování musíte být obzvlášť důslední, vynaložené úsilí se vám vrátí v podobě praktického prostoru, který navíc nemusí za velkými kuchyněmi nijak zaostávat ani po vizuální stránce. Máte-li obavy o výsledek, svěřte plánování do rukou odborníků a navštivte některé z kuchyňských studií, kde vám pomohou k získání vaší kuchyně snů.

Čtěte také

Ukázat další články

Jaká je ta „nej“ a jaké vybavení do dětské postýlky je vhodné?

Sníte o tom, že postýlka vašeho miminka bude měkká, se spoustou hraček a baldachýnem nad ní? Je to sice pěkná představa, ale v tomto případě platí, že méně je více. …

Konferenční stolek: co zohlednit při výběru?

Jaký by to byl obývací pokoj bez konferenčního stolku? Vybrat si ten správný ale může být pořádná fuška. Stolek by měl stylově zapadat do interiéru, plnit svou funkc…