Domů / MAGAZÍN / ZAŘIZUJEME / Řešení do malých kuchyní: barové pulty a stoličky

Barový pult vyřeší v kuchyni problém s místem

05. 05. 2022, SCONTO Nábytek
Kuchyně s barovým pultem nejsou jenom trendy. Jde o praktické řešení pro mnoho domácností. V případě spojení kuchyně s obývacím pokojem dokáže barový pult jednotlivé místnosti opticky oddělit. Představuje jednoduchý způsob, jak dostat do menšího prostoru místo ke stolování. Využívá se nejen v malých kuchyních, ale také jako moderní prvek v těch prostorných. Čím se řídit, když si chcete pořídit kuchyňský pult se židlemi?
V malé kuchyni si člověk dvakrát rozmyslí, co opravdu využije. Pokud bojujete s nedostatkem prostoru, je pro vás barový pult v kuchyni chytrým řešením. Je ideální pro rychlou snídani a příležitostné krátké stolování během dne. V otevřeném prostoru může být vytvořen rozšířením pracovní plochy kuchyňské linky - pak může jeho výška lícovat s výškou kuchyňské desky. Chcete maximálně využít prostor? Pod barovým stolem může být skříňka nebo jiný typ úložného prostoru, počítejte jen s potřebným prostorem pro nohy během sezení. Na samotnou barovou židli postačí prostor hluboký 35 cm.

Jak vysokou barovou židli vybrat?

Od výšky barového pultu se odvíjí výběr barových židlí. Nejrozšířenější jsou barové židle na jedné noze – jsou vhodné pro různé výšky barových pultů. Výškově nastavitelné sedátko snadno přizpůsobíte výšce svého barového pultu, obvykle je to v rozmezí 58–86 cm.

Barové židle na čtyřech nohách jsou stabilní a mají velkou nosnost, výška sedáku je ale pevná. Oblíbenými se staly také „polovysoké židle“, které kombinují výhody běžné jídelní židle s tou barovou. Plusem některých modelů jsou plastové kluzáky na podnoži, které židli pomáhají vyvážit i na mírně nerovném povrchu.
Tip
Výška židle je pro pohodlné sezení za barovým stolem klíčová. Ujistěte se, že k sobě pasují. Nejlépe uděláte, když budete židle a stůl kupovat najednou, nebo židle až po pultu do kuchyně .

Po jakém materiálu sáhnout?

Barové židle i stoly mají spoustu možností pro barevné i materiálové provedení. Výběr je proto čistě na vás a stylu bydlení, do jakého je chcete zakomponovat. Nejpopulárnější jsou v současnosti kombinace více materiálů, například dřeva a kovu. Skvěle vypadají i kousky vyrobené jen z jednoho.

Dřevo je klasika, která nikdy nezklame. Je nadčasové, působí hřejivě a snadno se kombinuje s jinými prvky v místnosti. Kov se zase pyšní dlouhou trvanlivostí, chladnou elegancí a minimalistickým designem. Snadná údržba a váha jsou typické pro plast, který je v různých barvách a tvarových variacích.
U materiálu je dobré sledovat nejen konstrukci, ale také samotný potah. Luxusní vzhled dodává židlím syntetická a klasická kůže. O příjemnou atmosféru se zase postarají různé textilie. Mikrovlákno je příjemné na dotek a jednoduché na údržbu.
Barové židle v různých materiálových vyhotoveních. Zdroj: Sconto/židle Sonja H, Juliette, Norma, Gladis
Tip
Pokud plánujete barovou židli využívat intenzivněji, pro příjemné a dlouhé večery s rodinou a přáteli kvůli většímu pohodlí zvolte měkké čalouněné modely, nejlépe s vyšší opěrkou zad.

Opěradlo zaručí maximální pohodlí

Barové židle s opěradlem, které uleví zádovým svalům, volte pro časté a dlouhodobé používání. Na výběr máte obvykle dvě možnosti – nižší a vyšší provedení. Nižší opěradlo působí minimalisticky. Je zlatou střední cestou pro ty, kteří si přejí jednoduchou a méně výraznou židli, zároveň však chtějí zádům dopřát alespoň nějakou oporu. Vyšší provedení nabízí komfort podobný klasické jídelní židli, a tak na ní vydržíte posedět i několik hodin. Vítané můžou být i opěrky na ruce, které maximálně zvyšují pohodlí sedícího. Sedadlo barové židle by mělo být alespoň o 20 cm nižší než deska barového pultu.

Typ konstrukce barové židle ovlivňuje komfort

Kromě opěrek může komfort při používání židle ovlivňovat i její konstrukce. Na výběr máte z pevných a otáčivých modelů. Výhodou otáčivého typu je, že si sedák kdykoliv upravíte na tu stranu, kterou potřebujete, a také vstávání od stolu bude pohodlnější. Pevná konstrukce je sice méně praktická, ale uživatelům poskytuje větší jistotu během sezení. Hodí se tehdy, když za barovým stolem chcete sedět po delší dobu.

Při výběru se řiďte nejen funkčností, ale také designem – v malém prostoru upřednostněte vzdušné konstrukce, které se postarají o stylové posezení „na vysoké noze“.

Barový pult do malé i velké kuchyně

Malá kuchyně s barovým pultem dokáže přitáhnout pozornost. Pult umí rozbít nudný vzhled místnosti a vytvořit v ní zajímavý koutek a praktické místo pro stolování. Když je v domácnosti velmi málo místa, vyplatí se sáhnout po minimalistickém kulatém stolku na jedné noze nebo stolu čtvercového tvaru na čtyřech nohách. Ten lze umístit například do prázdného rohu. Židle je lepší volit bez opěradla a opěrek na ruce – působí subtilněji, navíc je můžete schovat pod pult a jsou univerzální pro různé postavy.

Barová deska do kuchyně není určena jen do malých bytů. Jako efektní a praktický doplněk se v současnosti často využívá i do dispozičně velkých kuchyní na míru. Využívají se kompaktnější, ale také na prostor štědrá řešení, která plnohodnotně zastupují samostatné jídelní stoly.

Myslete na bezpečnost

Během používání barových židlí a stolů nepodceňte bezpečnost. Židle jsou vysoké a ti, kteří na ně nejsou zvyklí, z nich mohou snadno sklouznout nebo se převrátit. Pokud jste si zvolili otáčivou židli, dbejte na to, aby její otáčení bylo plynulé, ale ne příliš lehké. Při sesedání vám židle nesmí „utéct“. Bezpečnost podpoří i opěrky na nohy, záda a ruce. Barová židle musí být i dostatečně pevná. Během sesedání nesmí měnit výšku nebo se naklánět. Podobně je na tom stůl, který musí být dostatečně stabilní. Pokud se o něj náhodou opřete, nesmí se převrhnout.

Barové posezení se hodí nejen do kuchyně

Díky tomu, že jsou barové stoly a židle méně náročné na prostor, mohou být praktickým a pěkným doplňkem i v jiných místnostech bytu. Dostupná jsou různá materiálová a designová provedení včetně takových, která jsou vhodná i pro použití v exteriéru. Hledáte-li tedy efektivní řešení stolování a posezení, barové pulty a židle představují ideální nábytek do různých menších, ale i větších prostor.
Při zařizování malé kuchyně si člověk láme hlavu s mnoha věcmi. V našem článku přinášíme praktické inspirace pro malou kuchyň

Čtěte také

Ukázat další články

Jaká je ta „nej“ a jaké vybavení do dětské postýlky je vhodné?

Sníte o tom, že postýlka vašeho miminka bude měkká, se spoustou hraček a baldachýnem nad ní? Je to sice pěkná představa, ale v tomto případě platí, že méně je více. …

Konferenční stolek: co zohlednit při výběru?

Jaký by to byl obývací pokoj bez konferenčního stolku? Vybrat si ten správný ale může být pořádná fuška. Stolek by měl stylově zapadat do interiéru, plnit svou funkc…