Domů / MAGAZÍN / ZAŘIZUJEME / Řešení do malých kuchyní: barové pulty a stoličky

Řešení do malých kuchyní: barové pulty a židle

05. 05. 2022, SCONTO Nábytek
Kuchyně s barovým pultem jsou nejen trendovým, ale také praktickým řešením nejedné domácnosti. Pult dokáže v případě spojení kuchyně s obývacím pokojem jednotlivé místnosti opticky oddělovat a představuje jednoduchý způsob, jak dostat do menšího prostoru místo ke stolování. Využívá se ale nejen v malých dispozicích, ale také jako moderní prvek v prostorných kuchyních. Jaký barový pult s židlemi si vybrat?
V malé kuchyni si člověk opravdu dvakrát promyslí, co opravdu využije. Pokud bojujete s nedostatkem prostoru, je pro vás chytrým řešením barový pult. Je určen především pro rychlou snídani a příležitostné krátké stolování během dne. V otevřeném prostoru může být tvořen rozšířením pracovní plochy kuchyňské linky; pak může jeho výška lícovat s výškou kuchyňské desky. S cílem maximálně využít prostor se můžete rozhodnout také pro skříňku pod barovým stolem či jiným úložným řešením, počítejte však s potřebným prostorem pro nohy během sezení. Na samotnou barovou židli postačí prostor hluboký 35 cm.

Jak vysokou židli vybrat?

Od výšky barového pultu se odvíjí výběr barových židlí. Nejrozšířenější jsou barové židle na jedné noze – jsou vhodné pro různé výšky barových pultů. Výškově nastavitelné sedátko snadno přizpůsobíte výšce svého barového pultu, obvykle je to v rozmezí 58–86 cm.

Barové židle na čtyřech nohách se vyznačují stabilitou a vysokou nosností, ale výška sedáku je pevná. Oblíbenými se staly také „polovysoké židle“, které kombinují výhody běžné jídelní židle s tou barovou. Výhodou některých modelů jsou plastové kluzáky na podnoži, které židli pomáhají vyvážit i na mírně nerovném povrchu.
Tip
Výška židle je pro pohodlné sezení za barovým stolem klíčová. Nejlépe proto uděláte, když budete židle kupovat poté, co si pořídíte stůl, nebo spolu s ním. Ujistěte se, že oba kousky jsou kompatibilní.

Po jakém materiálu sáhnout?

Barové židle mají spoustu barevných i materiálových provedení. Výběr je proto čistě na vás a stylu bydlení, do jakého je potřebujete zakomponovat. Nejpopulárnější jsou v současnosti kombinace více materiálů, například dřeva a kovu, ale skvěle vypadají i kousky vyrobené jen z jednoho.

Dřevo je klasika, která nikdy nezklame. Je nadčasové, působí hřejivě a snadno se kombinuje s jinými prvky v místnosti. Kov se zase pyšní dlouhou trvanlivostí, chladnou elegancí a minimalistickým designem. Snadná údržba a váha jsou typické pro plast, který se nám nabízí více než jiné materiály v různých barvách a tvarových variacích.
U materiálu je dobré sledovat nejen konstrukci, ale také samotný potah. Luxusní vzhled dodává židlím syntetická a klasická kůže. O domáckou a příjemnou atmosféru se zase postarají různé textilie. Oblíbené je například na dotek příjemné a pro údržbu lehké mikrovlákno.
Barové židle v různých materiálových vyhotoveních. Zdroj: Sconto/židle Sonja H, Juliette, Norma, Gladis
Tip
Pokud plánujete barovou židli využívat intenzivněji, pro příjemné a dlouhé večery s rodinou a přáteli kvůli většímu pohodlí zvolte měkké čalouněné modely, nejlépe s vyšší opěrkou zad.

Pro maximální pohodlí

Pro časté a dlouhodobé používání jednoznačně volte barové židle s opěradlem, které umožní zádovým svalům uvolnit se. Na výběr máte zpravidla dvě možnosti – nižší a vyšší provedení. Nižší opěradlo působí minimalisticky. Je zlatou střední cestou pro ty, kteří chtějí jednoduchou a méně výraznou židli, zároveň však chtějí zádům dopřát alespoň nějakou oporu. Vyšší provedení nabízí komfort podobný klasické jídelní židli, a tak si na ní vydržíte posedět i několik hodin. V takovém případě mohou být vítané i opěrky na ruce, které maximálně zvyšují pohodlí sedícího. Sedadlo barové židle by mělo být alespoň o 20 cm nižší než deska barového pultu.

Kromě opěrek může komfort používání ovlivňovat i konstrukce. Na výběr máte z pevných a otáčivých modelů židlí. Výhodou otáčivého typu je, že si sedák židle můžete kdykoliv upravit do strany, do které potřebujete, a také vstávání od stolu tím může být pohodlnější. Pevná konstrukce je sice méně praktická, ale uživatelům poskytuje určitou jistotu během sezení. Hodí se zejména tehdy, když za barovým stolem chcete sedět po delší dobu.

Jednotlivé typy barových židlí mají své výhody i nevýhody. Při výběru se řiďte nejen funkčností, ale také designem – v malém prostoru upřednostněte vzdušné konstrukce, které se postarají o stylové posezení „na vysoké noze“.

V malé i velké kuchyni

Malá kuchyně s barovým pultem dokáže přitáhnout pozornost a zaujmout. Pult umí rozbít nudný vzhled místnosti a vytvořit v ní zajímavý koutek, to hlavní ale je, že ním do malého prostoru dostanete nezbytné místo ke stolování. Když je v domácnosti opravdu velmi málo místa, vyplatí se sáhnout po minimalistickém kulatém stolku na jedné noze nebo stolku čtvercového tvaru na čtyřech nohách, který lze umístit například do prázdného rohu. Židle je lepší volit bez opěradla a opěrek na ruce – působí subtilněji, navíc je můžete schovat pod pult a jsou univerzální pro různé postavy.

Barové posezení ale není určeno jen do malých bytů. Jako efektní a praktický doplněk se v současnosti často zakomponovává i do dispozičně velkých kuchyní na míru, přičemž materiálově a designově dokonale ladí s ostatním zařízením kuchyně. Využívají se kompaktnější, ale také na prostor štědrá řešení, která plnohodnotně zastupují samostatné jídelní stoly.

Myslete na bezpečnost

Během používání barových židlí a stolů myslete hlavně na bezpečnost. Židle jsou vysoké a lidé, kteří na ně nejsou zvyklí, nebo děti z nich mohou snadno sklouznout nebo se převrátit. Pokud jste si zvolili otáčivou židli, dbejte, aby její otáčení bylo plynulé, ale ne příliš lehké. Při sesedání vám židle nesmí „utéct“. Bezpečnost podpoří i opěrky na nohy, záda a ruce. Barová židle musí být rovněž dostatečně pevná. Během sesedání nesmí měnit výšku nebo se naklánět. Podobně je na tom stůl, který musí být dostatečně stabilní. Pokud se o něj náhodou opřete, nesmí se převrhnout.

Nejen do kuchyně

Díky tomu, že jsou barové stoly a židle méně náročné na prostor, mohou samozřejmě být praktickým a pěkným doplňkem i v jiných místnostech bytu. Dostupná jsou různá materiálová a designová provedení včetně takových, která jsou vhodná dokonce i pro použití v exteriéru. Hledáte-li tedy efektivní a efektní řešení stolování a posezení, barové pulty a židle představují ideální nábytek do různých menších, ale i větších prostor.

Čtěte také

Ukázat další články

Výbava každé kuchyně: Hrnce a pánve

Hrnce a pánve jsou základní nádobí do kuchyně, bez nichž si teplé jídlo v podstatě neuvaříme – nepočítáme-li tedy instantní polévky, které stačí zalít horkou vodou. …

Pro příjemný spánek: přikrývky, polštáře a matracové chrániče

Spánek je důležitý pro regeneraci těla a zdraví organismu. Na jeho kvalitu má vliv řada faktorů, včetně světla, tepla nebo samotného vybavení postele. Jak si vybrat …