Řešení do malých kuchyní: barové pulty a stoličky

Kuchyni vnímáme hlavně jako místnost na přípravu jídla, stejně tak v ní ale jídlo můžeme i servírovat. Tradiční jídelní stůl v malé kuchyni zastoupí barový pult. V kuchyni spojené s obývacím pokojem může zároveň tyto dvě zóny oddělovat. Jak se královsky najíst i za barovým pultem a jaké stoličky k němu vybrat?

V malé kuchyni si člověk opravdu dvakrát promyslí, co skutečně využije. Pokud bojujete s nedostatkem prostoru, je pro vás šikovným řešením barový pult. Barový pult je určený především na rychlé snídaně a příležitostné krátké stolování během dne. Jeho standardní výška bývá 100 až 115 cm. V otevřeném prostoru může být tvořen rozšířením pracovní plochy kuchyňské linky, tehdy by jeho výška měla lícovat s výškou kuchyňské desky. Pro maximální využití prostoru se můžete rozhodnout i pro skříňku pod pultem nebo jiným úložným řešením, počítejte však s potřebným prostorem na nohy při sezení. Na samotnou barovou stoličku postačí prostor hluboký 35 cm.

Barové stoly Welcome Stand, Mojito, Bar
Jak vysokou stoličku vybrat?

Od výšky barového pultu se odvíjí výběr barových stoliček. Nejrozšířenější jsou barové stoličky na jedné noze – jsou vhodné pro různé výšky barových pultů. Výškově nastavitelný sedák lehce přizpůsobíte výšce vašeho barového pultu, obvykle je to v rozmezí 58–86 cm. Barové stoličky na čtyřech nohách se vyznačují stabilitou a vysokou nosností, výška sedu je zde však pevná. Oblíbenými se staly i „polovysoké stoličky“, které kombinují výhody běžné jídelní židle s barovou stoličkou. Výhodou některých modelů jsou plastové kluzáky na podnoží, které stoličku pomáhají vyvážit i na mírně nerovném povrchu.

Pro maximální pohodlí

Pro časté a dlouhodobé používání jednoznačně volte barové stoličky s opěradlem, které umožní uvolnit zádové svaly. Pohodlné sezení zaručí sedadlo barové stoličky alespoň o 20 cm níže než deska barového pultu. O maximální pohodlí se postarají i opěrky na ruce. Barové stoličky bez opěradla budou zase v prostoru působit subtilněji, navíc je můžete schovat pod barový pult. Jsou univerzální pro různé postavy a poskytují dostatek místa na sezení.

Jednotlivé typy barových stoliček mají své výhody i nevýhody, při výběru se řiďte nejen funkčností, ale i designem – v malém prostoru upřednostněte vzdušné konstrukce, které se postarají o stylové posezení „na vysoké noze“.

Nejen do kuchyně

Díky tomu, že jsou barové stoly a stoličky méně náročné na prostor, mohou samozřejmě být praktickým a pěkným doplňkem i v jiných místnostech bytu. Dostupná jsou různá materiálová a designová provedení, včetně takových, která jsou vhodná dokonce i na použití v exteriéru. Pokud tedy hledáte efektivní a efektní řešení stolování a posezení, barové pulty a stoličky představují ideální nábytek do různých menších, ale i větších prostor.

Barový stůl MORITZ