Domů / MAGAZÍN / ZAŘIZUJEME / Mám boty. Hodně bot... Kam s nimi?

Mám boty. Hodně bot... Kam s nimi?

24. 08. 2023, SCONTO Nábytek
Botníky jsou nedílnou součástí předsíní. Bez nich by ve vstupních prostorách vznikl doslova chaos, protože obuv už není jen o nutnosti a pohodlnosti, ale je také součástí image. A ty desítky párů bot je přece potřeba někde uskladnit. Kam tedy se vší obuví, z jakých botníků máme na výběr a jak vybrat ten správný?
Podle průměrného dělení úložných prostor v bytě na základě účelu zabírá místo na obuv přibližně sedm procent ze všech skříní a komod. Kdysi dávno tomu tak nebylo a do bytů se chodilo v botách i za cenu náročnějšího udržování pořádku. Naštěstí, hlavně pro pořádkumilovné, jsou tyto doby pryč a ve většině domácností nacházíme dva typy úložných prostor.
 
První pro odkládání právě nošené obuvi podle aktuální sezóny, druhý pro uložení mimosezónních bot. Botník může být součástí vestavěné skříně nebo samostatným kouskem. V současnosti jsou pro odkládání obuvi k dispozici komody různých stylů a provedení, proto není problém vybrat si do svého interiéru takovou, která designově a účelově vyhoví vašim nárokům. Chcete-li, aby zařízení dokonale ladilo, vybírejte botníkovou komodu spolu s ostatním zařízením z předsíňových programů.

Na co myslet při výběru úložných prostor na obuv?

Hloubka skříňky na boty by měla umožnit pohodlné používání i členovi rodiny s největším číslem bot. K tomu ideálně poslouží šikmo osazené police. Uzavřené botníky v podobě komod působí nejelegantněji, kvůli horšímu větrání do nich ale neumisťujte boty hned, jak si je vyzujete, zvláště pokud venku prší nebo sněží.
Botníkové komody s výklopnými dvířky jsou ideálním řešením zejména tam, kde potřebujete ušetřit prostor a zároveň získat dostatek místa pro uložení více párů obuvi. Nejsou ale vhodné pro příliš vysokou obuv, například kozačky.
Kovové policové botníky a regály zajistí díky vzdušnosti dobré větrání obuvi, někomu ale může z estetického hlediska vadit, že obuv bude vidět. V předsíni jsou ovšem dobrým doplňkem pro odložení obuvi na doma a té, která než skončí v uzavřené skříňce, potřebuje vysušit. Vybírat je ale třeba s ohledem na druh obuvi, která se sem bude odkládat – některé modely nemusí být ideální pro obuv s podpatky.
 
Při obouvání oceníte místo k sezení. Pod lavicí se mohou nacházet otevřené nebo uzavřené police na domácí pantofle a přezůvky. Nezřídka bývají součástí lavic i zásuvky či úložné boxy. Odkládacím místem pod lavicí využijete i tento prostor na maximum.
Kromě standardních skříněk a lavic můžete sáhnout i po jiných praktických či designových modelech. Oblíbené jsou například látkové botníky nebo regály sestávající z plastových boxů, které lze sestavit do tvaru skříňky dle libosti.

 

Větší skříně nejen do předsíně

Zejména v menší předsíni byste měli mít uskladněnou jen obuv, kterou v dané sezóně nosíte nejvíce. Ostatní boty mohou nalézt místo ve větší komodě tam, kde je na ni místo. Nemusí přitom jít vysloveně o komodu na boty. Klidně lze vybírat z jiných policových skříní nebo komod určených prioritně pro jiné účely. Takové odkládací místo stačí sladit s nábytkem v místnosti, kde se bude nacházet. To není problém zejména tehdy, pokud jste se rozhodli pro vybavení prostoru nějakým nábytkovým programem – ty obvykle obsahují více typů skříněk jednotného designu, ale s rozdílnými rozměry a vnitřním členěním.
Tip na závěr

Do botníkových komod si můžete pořídit různé pořadače a organizéry, které šetří místem a zpřehledňují jejich obsah. Aby se eliminovaly různé pachy a zamezilo se jejich šíření do prostoru, komody můžete doplnit také o pohlcovače vlhkosti a osvěžovače.

Čtěte také

Ukázat další články

Kupujeme pro miminka: dětská postýlka a přebalovací pult

Čekáte přírůstek do rodiny a chcete své ratolesti připravit útulný a zároveň funkční dětský pokojíček? K jedněm z nejdůležitějších věcí, které jsou součástí výbavy d…

Tipy na zařízení obýváku, pokud rádi měníte atmosféru v místnosti

I vy patříte k lidem, kteří milují změny? Ani vás na dlouho neuspokojí aktuální vzhled obývacího pokoje a po krátké době už přemýšlíte, co upravit? Působivý redesign…