Domů / MAGAZÍN / ZKRÁŠLUJEME / Mini křesla – mix křesla, židle a taburetu

Mini křesla – mix křesla, židle a taburetu

07. 06. 2021, SCONTO Nábytek
Mini křesla jsou šikovnou alternativou klasických křesel, ale i jídelních židlí či taburetů. Zatímco tradiční masivní křeslo zabere více místa a hůře se přemisťuje, standardní židle může být příliš tvrdá na pohodlné usazení. Lehounkému taburetu pro změnu chybí zádová opěrka. Pokud tedy hledáte řešení, které vyřeší všechny tři problémy, malá křesílka pro vás budou ideální.
Malá křesla vám v první řadě poskytnou příjemné sezení v menších prostorách. Jsou sice útlejší a lehčí, zachovávají si však elegantní vzhled a charakter měkkého sedacího nábytku. Existují v různých designových úpravách a provedeních. Některá jsou vytvořena jako originální designové solitéry, jiné za sebou mají vcelku pozoruhodný historický vývoj. Pojďme si tedy představit ty nejznámější.

Koktejlová křesílka

Typický je jejich tvar měkkého čalouněného půlválce, do kterého je kolmo vsunuté sedadlo. Zadní opěrka sahá do poloviny výšky zad a nachází se v jedné výšce s područkami, případně se směrem dopředu mírně svažuje, díky čemuž křeslo nabízí vizuální pocit bezpečí – jakousi ochrannou „hradbu“ pro sedícího. Malým koktejlovým křeslům se výborně daří ve dvojici, přičemž je lze barevně kombinovat.

Malá křesla bez bočních opěrek

Nízce položené křesílko bez bočních opěrek a s čalouněnou sedací částí i zádovou opěrkou je jakousi komfortnější verzí klasické židle. Původně, v 18. století, bylo doménou ložnic. Teprve v 50. letech minulého století si roztomilé křeslo našlo místo v obývacích pokojích. Zásluhu na tom měl zejména americký designér Billy Baldwin, který jim vymyslel nový designový prvek – celočalouněnou podstavu, pod kterou byly skryty všechny nožičky.
Věděli jste, že...?
Čalouněné křeslo bez ruček dostalo v anglicky mluvících zemích název „slipper chair“, v překladu „bačkorové“ křeslo. Ještě během viktoriánské éry sloužilo urozeným dámám jako pohodlné sezení, když jim komorné pomáhaly při obouvání bot nebo pantoflí.
Dnes mohou v interiéru působit jako půvabné retro kousky či moderní křesílka, která nejen že elegantně vypadají, ale navíc šetří prostor. Dobrou službu vám prokážou v úzkých vstupních prostorách, pod schodištěm nebo v halách. Dobře na nich vyniknou i dekorační polštáře, které vytvářejí kontrast s čalouněním křesílka.

Elegantní klubová křesílka

Ze světa barů a nočních podniků pronikly do domácností i klubová křesla. Mají podobný charakter jako „bačkorová“ křesla, ale uživatelům navíc nabízejí komfortní opěrky rukou a loktů. Jejich předchůdci se v 19. století používali zejména v pánských klubech, kde se scházeli gentlemani, aby si vypili skleničku, zapálili doutník a diskutovali o důležitých záležitostech. Takové sedací prvky měly masivní podstavu, většinou byly potaženy tmavší kůží, zatímco dnes je krášlí i různé druhy textilních čalounění.
Věděli jste, že...?
Klubová křesílka údajně vymysleli ještě dříve ve Francii, kde se jim říkalo „fauteuil confortable“ čili pohodlná „fotelka“. Pod tímto pojmenováním je známe i u nás.
V současném interiéru se malá klubová křesla používají jako doplňkové sezení nejen v hlavní části obývacího pokoje, ale také v různých zákoutích domu či bytu, u krbů, jako křesílka v čtenářských koutcích u knihoven, ale i jako příležitostné sezení u psacího či toaletního stolku. Tradičnímu „pánskému“ pojetí sekundují klubová křesílka s romantičtějším ženským nádechem.

Designová mini křesla

Některé typy menších sedacích prvků jsou perfektním příkladem nekonečné tvořivosti produktových designérů. Udivují nejen svým vzhledem, ale také výběrem použitých materiálů. Na trhu dnes najdete nejen klasická křesílka s čalouněním, ale i proutěné solitéry, kousky s textilním potahem, jaký mají například plážová lehátka, křesla se „sedákem“  a opěradlem ve formě nadýchaného polštářku nebo útlá křesílka ve tvaru motýlích křídel. K méně typickému, ale přece používanému doplňkovému sezení také patří uklidňující houpací křesílka.

Jak je využít v interiéru?

Přestože patří k menším a méně nápadným kouskům nábytku, dokážou v prostoru sehrát důležitou roli. Křesílka totiž mohou:
  • nahradit židle u většího jídelního stolu, zejména pokud jde o užší modely, které nezaberou tolik místa – výhodou je pohodlnější sezení, které si můžete užít u oběda nebo večeře,
  • zkrášlit prázdné místo, například pod oknem – stačí k nim přidat menší konferenční nebo příruční stolek, můžete vyzkoušet různé kombinace a textury čalounění,
  • doplnit klasickou sedačku nebo menší pohovku praktickým sezením pro jednoho,
  • oživit sedací sestavu jako výrazně odlišný, ale stále decentní solitér, který do prostoru vnese požadovaný kontrast, ale nebude přitahovat pozornost – zejména pokud si netroufáte zvolit masivněji a dominantněji působící křesla či jiné sedací prvky,
  • posloužit jako drobný sedací prvek v ložnici nebo dětském pokoji, případně i na chodbě, kde může posloužit zejména při obouvání.

Čtěte také

Ukázat další články

Květinové vzory: nechte pokoj rozkvést

Květinové vzory nevyjdou nikdy z módy, své uplatnění najdou v každé místnosti od ložnice až po koupelnu. Nenechte se zmást prvním dojmem, že se hodí jen do rustikáln…

7+1 rad, jak na stylovou předsíň

Prostor, který spatříme jako první, když vstoupíme do jakéhokoli bytu či domu, hraje mnohem důležitější roli, než si možná myslíme. Nejde jen o čtvereční metry, kde …