Domů / MAGAZÍN / ZKRÁŠLUJEME / Nástěnné dekorace se hodí do každé místnosti

Nástěnné dekorace se hodí do každé místnosti

10. 08. 2023, SCONTO Nábytek
Dekorace v bytě jsou jako módní doplňky, které nejenže zrcadlí vaši osobnost a vkus, ale také podtrhují charakter bytu. Dnes se podíváme na závěsné dekorace, které – jsou-li vybrány rozumně – mohou dodat vašemu interiéru jedinečný vzhled. Obrazy a zrcadla jsou klasika, ale možná hledáte něco originálnějšího. Kdo by si nepřál mít perfektně sladěný byt, do kterého je radost vejít? V článku vám přinášíme pár tipů, čím a jak ozdobit stěny vaší domácnosti.

Co do obýváku

Jaké závěsné dekorace se hodí do obývacího pokoje? Pochopitelně záleží především na aktuálním designu místnosti, ale i přesto vám dáme pár tipů. Hodiny jsou velmi praktická a oku lahodící varianta. Díky možnostem dnešního trhu si můžete vybrat styl a materiál přesně podle svého vkusu – od klasických kukačkových hodin přes retro a venkovský styl až po moderní designové kousky.
Zajímavou možností závěsné dekorace jsou nepochybně pokojové rostliny, které místnost rozzáří. Jejich výhodou je, že pasují do každého stylu interiéru, navíc jsou v současnosti opravdu populární. Mohou být zavěšeny v držácích a různých nádobách, uloženy v květináčích v masivním dřevěném rámu, nebo můžete prostor oživit sušenými kyticemi. Obzvlášť moderní jsou různé mechové obrazy, jejichž velkým plusem je, že jsou nenáročné na údržbu.
Kromě hodin a rostlin můžete stěny zkrášlit samozřejmě i dalšími dekoracemi. Vše závisí na vašem vkusu a stylu interiéru. Příchuť domova podtrhnou stromy života nebo jiné kompozice z fotografií, vedle kterých lze na jednoduchý či ozdobný háček zavěsit předměty, které se vážou s příběhy na fotografiích nebo se samotným fotografováním.
Moderní jsou také různé závěsné ornamenty, skulptury, sošky, písmena, texty a doplňky, které svým designem dotváří charakter interiéru. Samostatnou kategorií jsou v obýváku světelné řetězy, závěsné svícny a designová svítidla, která se večer starají o útulnou, intimní atmosféru.

 

Stěny v kuchyni

V kuchyni budete s dekoracemi pravděpodobně opatrnější, protože by vám mohly překážet nebo se snadno ušpinit. Určitě se jim není potřeba vyhýbat úplně, i tento prostor totiž dotváří a zútulňují. Stejně jako do obývacího pokoje se i sem hodí hodiny či rostliny (obzvláště bylinky na dochucování jídel), vítány jsou ale i kovové nástěnky s klipy, tabule na zapisování povinností či chybějících potravin, případně tematické cedulky s různými nápisy a závěsné kalendáře.
Kuchyně je kromě výše uvedeného ideální pro dotváření samotnými kuchyňskými pomůckami. Nářadí může viset na zajímavých háčcích, vyrobit si ale můžete i vlastní držáky na náčiní, například ze starého struhadla apod. Stěny mohou zdobit také formy na pečení (například velikonočního beránka nebo bábovky). Nebojte se experimentovat s kuchyňskými pomůckami a vytvářet nevšední nástěnné kompozice. Pokud si netroufáte vyrobit něco vlastníma rukama, různé hotové doplňky tohoto typu najdete také v obchodech. K dispozici jsou například desky na krájení s různými motivy a nápisy, které nejen poslouží svému účelu, ale vystavené na očích poslouží i jako super dekorace. Namísto obrazů vám v kuchyni mohou posloužit také talíře či ozdobná keramika.

V dětském pokoji vesele

Dětský pokoj představuje prostor, kde se s dekoracemi můžete vyřádit. Druhy dekorací budete pravděpodobně přizpůsobovat věku svých dětí, ale v každém případě platí, že různé barvy a tvary pozitivně rozvíjejí vnímání a představivost. Stěny mohou zdobit nejrůznější dekorace – uplatní se světýlka, různé řetězy, plastické tapety či nálepky. Hodit se může také popisovací tabule, aby se vaše děti kreativně vyjádřily. Neztratí se ani nejrůznější designové držáky na oblečení, hračky a nástěnka na větší množství fotek nebo nástěnný metr na zaznačování, jak dítě roste. A nezapomeňte na stěně také vyčlenit místo, kde si děti budou moci vystavovat své vlastní umělecké výtvory.

Další prostory bytu

Různé nástěnné dekorace se hodí v podstatě do každé místnosti. Netradiční věšáky, instalace či závěsné doplňky jsou dostupné v mnoha materiálových i designových provedeních. V poslední době jsou oblíbené přírodní motivy – větve visící ze stropu nebo upevněné jen tak na stěnách nebo různé textilní doplňky, vytvořené například technikou macramé. Místo na stěnách můžete využít i na předměty související s vašimi koníčky – klidně na ně zavěste hudební nástroje, sportovní náčiní, turistické vybavení atp. Zejména v malých bytech je to nejen dekorativní, ale i praktické řešení – důmyslným zavěšením věcí na zeď získá člověk více úložného prostoru ve skříňkách, zásuvkách nebo na podlaze.
V malých prostorách, jakými často bývají koupelny nebo předsíně, se to s dekorováním stěn nemusí příliš přehánět, ale určitě je dobré jim dopřát alespoň něco menšího na zjemnění či oživení prostoru. Dva v jednom získáte různými ozdobnými věšáky a háčky nebo zrcadly, která nejsou jen praktickým doplňkem, ale zároveň opticky prosvětlí místnost a poslouží jako dekorace stěny.
Se závěsnými dekoracemi se nebojte experimentovat. Můžete kombinovat více druhů a vytvářet tak různé kompozice. Zachováte-li styl svého interiéru, určitě nebudete litovat.

Čtěte také

Ukázat další články

Ozvláštněte stůl jednoduchou a efektní dekorací. Jak ji vyrobit?

Čekáte návštěvu nebo pořádáte rodinný oběd či večeři? Ozvláštněte váš stůl originálními dekoracemi na utěrky nebo ozdobné ubrousky a příbory. Tyto jednoduché doplňky…

Vyrobte si krásný macramé závěs na květináč

Pojďte spolu s námi spojit přírodní materiál s pravou přírodou. Vytvořte si závěs na květináč, který může spolu s vaší oblíbenou rostlinou zkrášlovat nejen interiér,…