Domů / MAGAZÍN / BYDLÍME / Není to žádná hračka, když do domu přibyde kočka

Není to žádná hračka, když do domu přibyde kočka

21. 05. 2020, SCONTO Nábytek
Kočka vám jakožto domácí mazlíček přinese spoustu radosti, rozptýlení a legrace. Musíte ale počítat s tím, že je svým vlastním pánem. Pokud si tedy plánujete takového společníka pořídit, bylo by vhodné vybavit byt věcmi, které mu budou sloužit nejen k odpočinku, ale i ke hrám. Jedině tak docílíte toho, že si nebude brousit drápky o nohy stolu nebo jen tak z nudy nerozkouše potah na sedačce.
Ale nebojte se, kočičí prolézačky mohou také skvěle doplňovat interiér. Pokud už teď máte strach, že to u vás doma bude vypadat jako v pavilonu divokých šelem, přečtěte si náš článek – jistě v něm naleznete zajímavé tipy.

NECHTE JE ŠPLHAT

Pohyb je nesmírně důležitý pro dobrou kondici a zdraví vaše čtyřnohého miláčka. Obzvláště v případech, kdy kočka žije pouze v bytě, by bylo vhodné zajistit jí dostatek pohybu. Jednou z možností, jak jí obohatit aktivní život, jsou šplhací stromy či věže. Na to se hodí trámky nebo tyče obmotané provázkem, které mohou zároveň sloužit jako škrabadla. Šplhadla vám rovněž dají možnost kreativně využít prostor u stropu – k tyči můžete přidělat patra nebo odpočinkové plošinky, které kočce umožní odpočívat ve výšce, kde na vás dobře uvidí. Pokud do toho chcete jít opravdu naplno, můžete udělat hotové lanové centrum pomocí houpaček, tunelů a domečků.
Není to žádná hračka, když do domu přibyde kočka

ODPOČINEK JE STEJNĚ DŮLEŽITÝ JAKO POHYB

Kočka prospí velkou část dne, je tedy dobré předestřít jí možnosti, kde může tuto bohulibou činnost vykonávat. S pelíškem na zemi ale určitě nepočítejte – kočky zkrátka milují malé uzavřené prostory, proto neprohloupíte pořízením domečku nebo boudičky. Ty je ideální umístit někam do výšky, například přimontovat na stěnu nebo jim přenechat jednu svou poličku. A pokud vyberete domeček s více otvory, kterými bude kočka moci prolézat sem a tam, určitě si tím u své chlupaté kamarádky šplhnete.

Tip: Ideálním výstelkovým materiálem je semiš – je příjemný na dotek, a navíc tolik podobný chlupaté srsti vašeho miláčka. Pokud jste domácí kutil a budete kočičí ráj vyrábět v dílně, určitě do něj zakomponujte i tento materiál.
Není to žádná hračka, když do domu přibyde kočka

HRAJU SI A NEZLOBÍM

Není to žádná hračka, když do domu přibyde kočka

Kočka je skutečně aktivní šelmička, proto byste jí měli zajistit dostatek podnětů. Houpačky, prolézačky nebo hračky, důmyslně umístěné tam, kam si pro ně musí vyšplhat. Můžete například pověsit hamaku ke stropu, vytvořit komplex z provazů, plošin a prolézaček, nebo jí nabídnout soustavu poliček, na kterých může skotačit. Co se týče hraček, oblíbené jsou míčky, kuličky… a v podstatě cokoli, do čeho se dá zakousnout nebo co se houpe.

NEZAPOMEŇTE NA „POVOLENÁ ŠKRABADLA“

Abyste předešli situaci, kdy vám kočka oškrábe úplně všechen dřevěný (i jiný) nábytek, musíte po bytě rozmístit škrabadla, kde si kočka bude moci brousit drápky „legálně“. Nemusíte mít jen jedno velké škrabadlo – může jich být více – je dobré rozmisťovat je i mezi oblíbené hračky a prolézačky. Pokud tedy ovinete věže či prolézačky sisalovým provazem, určitě tím snížíte likvidaci nábytku na minimum.

Tip: Když budete kočku učit na škrabadla nebo prolézačky, použijte jako pomocníka bylinku šantu kočičí. Kočky její vůni zbožňují, a proto je takto provoněná místa budou nesmírně přitahovat.
Není to žádná hračka, když do domu přibyde kočka

KDO TO KLEPE NA DVEŘE?

Není to žádná hračka, když do domu přibyde kočka

Pokud máte zahradu a vaše kočky tam občas dovádí, můžete zvážit i klapku na dveře, přes kterou se kočka pohodlně dostane ven a zase zpátky. V případě domovních dveří je ale důležité dbát na bezpečnost – pořiďte si klapku na magnetický nebo infračervený klíč, který bude mít kočka připevněný na obojku. Klapku nemusíte používat jen na vchodové dveře, ale třeba i na dveře od koupelny, kde má kočka svůj záchod – nebudou muset být neustále otevřené. Kromě praktického hlediska to bude jen další zábavná atrakce v báječném životě domácí kočky.
Kočka vám do života určitě přinese spoustu radosti a dobré nálady. Rozhodně věříme, že dobré zážitky bezesporu přebijí jakékoli špatné zkušenosti. Sami víte, že svému miláčkovi nakonec musíte odpustit, že vám občas zničí ty nejlepší kousky nábytku, protože těm jeho kulatým prosebným očím stejně nic neodmítnete.

 

Čtěte také

Ukázat další články

Světloplachý hmyz milující vlhké prostředí? To je rybenka domácí

Rybenka domácí nekouše a není pro člověka nebezpečná. Je ale signálem, že doma máte vlhko. A vlhko jde ruku v ruce s tvorbou plísní, což už pro vaše zdraví znamená o…

Jak usušit květiny a naaranžovat je do kytic?

Květiny jsou dekorací, která si najde své místo v každé domácnosti. Jejich krásu si můžete užívat celoročně, stačí se naučit, jak květiny správně sušit a aranžovat d…