Domů / MAGAZÍN / ZKRÁŠLUJEME / Není věšák jako věšák

Není věšák jako věšák

11. 05. 2020, SCONTO Nábytek
Dnes se budeme bavit o užitečných, ale často opomíjených pomocnících do domácnosti – o věšácích. Věšák jistě využijete na více místech v domácnosti než pouze v předsíni. Existuje spousta různých druhů a tvarů, jež se odvíjejí od funkce, kterou má věšák plnit. Ačkoliv si asi nikdo nepořizuje věšák jen na ozdobu, může být i skvělým dekorativním prvkem, který zdůrazní osobitost interiéru. Takže bez velkých okolků – pojďme se na ně podívat.
 
Na trhu je skutečně obrovský výběr věšáků. Ať už preferujete moderní linie, vintage kousky, menší nebo vetší rozměry, neutrální či nápadnější barevné provedení, určitě najdete přesně takový, který se do vašeho interiéru bude hodit. Pro náročnější jsou v nabídce i složitější tvary nebo celé panely kombinované s tyčemi, poličkami i zrcadly.

DRUHY VĚŠÁKŮ


Stojací věšáky

Stojací věšáky jsou klasika. Umožňují odložení svrchního oblečení, které bude hezky viset a nebude se mačkat. Dělají se z dřevěných, kovových či kombinovaných materiálů, takže není problém najít pěkný kousek, který bude odpovídat vašemu vkusu. Vyžaduje však určitý manipulační prostor, a tak není moc praktický do malých místností.

Věšáky a předsíňové panely
Věšáky a předsíňové panely


Nástěnné věšáky

Nástěnné věšáky nepotřebují podpůrnou konstrukci, hodí se proto do menších prostorů, jelikož nezabírají tolik místa. Ty větší slouží k odkládání svršků, popř. i čepic a šál, zatímco ty menší mohou sloužit jako místo pro klíče či další menší předměty, které snadno ztratíte, pokud nemají v domácnosti své stálé místo. Jestliže chcete nástěnný věšák do předsíně, praktickým řešením pro vás může být panelový věšák se zrcadlem. Pak si můžete před odchodem z domu rychle zkontrolovat, zda je váš outfit v pořádku.

 
Němý sluha

Němý sluha je hravý, ale přesný termín pro věšák, který můžete obvykle najít v ložnicích nebo dětských pokojích. Slouží k odložení šatstva, které zrovna nechcete vracet zpět do skříně. I němý sluha se dnes vyrábí v celé řadě designových provedení, takže si můžete vybrat takového, který podtrhne styl interiéru.
Němý sluha
 

VĚŠÁKY V JEDNOTLIVÝCH MÍSTNOSTECH

Předsíně


Pokud máte v předsíni dost místa, za zvážení určitě stojí stojací věšák, jehož design může předsíni dodat tu správnou atmosféru. Ideální do tohoto prostoru je především předsíňový panel, který má kromě háčků třeba i šatní tyč a poličku. Jeho výhodou je, že se vám pověšené oblečení neopírá o stěnu, což by mohl být problém například po tom, co jste zrovna zmokli a oblečení je celé mokré. Jestli však v předsíni bojujete o každý centimetr, poohlédněte se spíše po jednoduchém nástěnném věšáku s háčky nebo s extra poličkou, který vám pomůže ušetřit trochu místa. Myslete ale na to, že věšák s poličkou není vhodné umístit na stěnu za dveře, protože pak nepůjdou naplno otevřít.
 
Program Bonanza
 

Ložnice a dětské pokoje

 
Do ložnice či dětského pokoje se perfektně hodí nástěnný věšák, který může být užitečný i k pověšení věcí jako kabelky, ruksaky, hračky, ale třeba i závěsné dekorace. V těchto prostorách dobře poslouží také němý sluha, na kterého můžete zavěsit různé kousky oblečení. Existuje mnoho odlišných provedení – např. v kombinaci se židlí, se stojanem na obleky nebo jednodušší provedení pro děti. Jestli máte šatnu, mohl by se vám hodit i pojízdný stojan na šaty nebo stojan s poličkami.
Není věšák jako věšák
 

Koupelny

 
I v koupelně je třeba přemýšlet o rozložení prostoru a o tom, kam budete věšet ručníky, župany a další věci. Proto uvažujte o stojanu na ručníky nebo o nástěnném věšáku, ideálně i s poličkou, na kterou lze uložit třeba kosmetiku nebo čisté ručníky. Věšák na ručníky zde ale můžete zkombinovat také s nějakým druhem topného koupelnového tělesa, který ručníky zároveň usuší.
Není věšák jako věšák
Ještě předtím, než si pořídíte nový věšák, zapřemýšlejte, kam bude umístěn a co na něj budete věšet. Právě od toho se bude odvíjet styl, provedení i materiál věšáku – protože tento kousek nábytku dotvoří váš interiér jak prakticky, tak esteticky. Fantazii se meze nekladou a možná věšáky využijete i nějak netradičně. Třeba vymyslíte soustavu věšáků v kuchyni na naběračky a další náčiní, nebo se vám takové háčky mohou hodit do obývacího pokoje na různé dekorativní prvky. Stejně tak můžete jako věšák použít starý žebřík. Možností je zkrátka tolik, že může být náročné si vybrat.

Čtěte také

Ukázat další články

Dekorační polštářky pro stylový domov

Jako samostatné doplňky jsou v podstatě nenápadné, jako dekorace ale umí dělat velké zázraky a zcela změnit atmosféru koutku určeného k sezení nebo celého interiéru.…

Stojací lampa – tichý společník v domácnosti

Vybrat si dokonalé svítidlo je kumšt. V mnoha případech totiž nejde jen o potřebu osvětlení nějakého prostoru, ale o snahu vytvořit určitou atmosféru. A právě zde se…