4 tipy nejen pro malý balkon

Domů / MAGAZÍN / ZKRÁŠLUJEME / 4 tipy nejen pro malý balkon
Publikováno: 25. 05. 2021
I malý balkon může být příjemným a pěkným místem na relax. Velikost rozhodně není překážkou při vytváření výjimečného místa k odpočinku. Jak zařídit malý balkon, zútulnit ho a jakými různými způsoby ho lze využívat?

1. Koutek na relax

Rádi čtete na čerstvém vzduchu? Nebo jen tak bezmyšlenkovitě pozorujete oblohu a čerpáte sílu na další úkoly, které vás čekají? Mít na balkoně vlastní koutek je k nezaplacení. Umístěte do něj pohodlné křeslo, do kterého se pohodlně zaboříte s knihou v ruce. Na drobnosti, které chcete mít po ruce, může dobře posloužit odkládací nebo příruční stolek. Pokud chcete, aby spolu dokonale ladily, vybírejte z nábytkových zahradních sestav. Soukromí si zachováte díky vysokým rostlinám vedle zábradlí, kovovou zástěnou, která snese i déšť, pergolou s popínavými rostlinami nebo dekorativní clonou z voděodolné textilie, bambusu nebo polyratanu. To balkon ochrání nejen před zvědavými pohledy, ale i před větrem.
Křeslo a odkládací stolek ze zahradní sestavy Florenz. Zdroj: Sconto

2. Občerstvení na čerstvém vzduchu

Místo na úzkém balkoně ušetří skládací židle. Pro malé balkony jsou ideální volbou i sety stolku a dvou židlí, které vám poskytnou místo na snídani nebo odpolední šálek kávy pro dva. Umístěte je podle toho, kde si chcete vychutnat sluneční paprsky. Nepřízni počasí odolají například tvrdé dřevo a hliník, které takovým sestavám zároveň dodají optickou lehkost. Prostor šikovně využijete i díky rohovému sezení. Pozor na množství těchto kousků; malý panelákový balkon zbytečně nábytkem nepřeplňujte.

3. Balkonová záhradka

I na malém balkoně se můžete cítit jako v zahradě. Využijte celou výšku balkonu. Na stěně můžete pěstovat rostliny na více úrovních. Použijte nástěnné úložné díly a stojany s policemi, případně v současnosti populární žebříky a palety, na kterých můžete pěstovat bylinky, různé rostliny, keříčková rajčata, okurky i ovoce. Toužíte po vlastní úrodě jahod? Pokud máte sluneční balkon, byť malý, můžete na něm v závěsných květináčích pěstovat druhy jahod vyšlechtěné přesně pro tento účel. Balkonové jahody jsou zároveň i designovou záležitostí, váš balkon díky nim vydrží pěkný dva až tři roky. Přibližně taková je životnost rostlinek.

4. Útulný na pohled

Aby byl váš balkon útulnější, zkuste vyměnit chladnou dlažbu za dřevo. Nejjednodušším řešením budou dřevěné balkonové dlaždice, které mají zásuvný systém, takže je snadno položíte i bez nástrojů. Pokud je položíte různými směry, balkon opticky rozšíříte. Vyzkoušet můžete koberec, ať už z umělé trávy s perforovaným podkladem, díky němuž voda bez problémů odteče, nebo kusový koberec vhodný i do exteriéru. Útulnou atmosféru na balkoně znásobí i textilní doplňky jako polštářky, malé lampy a světýlka. Zkombinujte solární světelné řetězy s lucernami se svíčkami a závěsnými lampiony a z balkonu se vám večer ani nebude chtít odejít.
Tip na závěr pro eko duše
Pokud jste vyznavači ekologického způsobu života, využijte balkon na kompostování. Na trhu najdete designové vícepatrové kompostéry, které se svými rozměry hodí i na malé balkony. Žížaly v nich bioodpad přemění na kompost a vyprodukují tzv. žížalí čaj, který je výborným hnojivem na rostliny v interiéru. Správně vedený kompost nezapáchá a určitě kolem něj nelétají mušky, takže se nemusíte bát sezení vedle něj. Pozor však na přímé slunce v létě a teploty nad 30 stupňů.
Publikováno: 25. 05. 2021
Autor článku: SCONTO Nábytek

MAGAZÍN

Zařizujete, nebo jen zkrášlujete bydlení? Inspirace není nikdy dost. V našem magazínu najdete spoustu zajímavých tipů a praktických rad, jak vylepšit a zútulnit jakoukoliv část vašeho domova.
všechny články
Co s pokojem, když se z dítěte stane teenager?

Co s pokojem, když se z dítěte stane teenager?

Zařídili jste krásný pokojíček pro vaši princezničku nebo malého rošťáka, ale dnes už vašeho potomka jaksi neoslovuje? Když se z dítěte stane teenager, objeví se ind…
Číst dál
Toppery – kdy se vám hodí?

Toppery – kdy se vám hodí?

Pokud jste si koupili novou matraci, určitě vám leželo na srdci nejen to, aby byla pohodlná, ale také trvanlivá. Možná netušíte, že komfort během spánku a životnost …
Číst dál
Cookies Tyto stránky používají cookies. Setrváním na stránkách s tímto souhlasíte. Více informací