Domů / MAGAZÍN / INSPIRACE / Očima designéra: Jak zařídit menší kuchyni

Očima designéra: Jak zařídit menší kuchyni

15. 08. 2022, SCONTO Nábytek
Kuchyně je považována za jednu z nejdůležitějších místností v domácnosti. Nejenže slouží k vaření a stolování, ale často je i hlavním centrem dění celé domácnosti. Proto je až nezbytně nutné, aby byl právě tento prostor maximálně promyšlený a funkční. Při zařizování je potřeba předem vědět, co se od něj bude vyžadovat. I malá kuchyně ale může být praktická a přitom zaujmout stylem nebo samotným uspořádáním prostoru. Na co myslet, když se pustíte do zařizování kuchyně?
Připravili jsme pro vás vizualizaci, která vám může posloužit jako inspirace při zařizování vlastní kuchyně. Rozhodli jsme se přitom pro méně standardní prostor, protože právě takové bývají pro realizaci náročnější a složitější než prostory velkorysé na místo.

Výběr kuchyňských skříněk

Ať už je kuchyně velká, nebo malá, v každém případě je potřeba zařídit ji tak, aby byla schopná plnohodnotně sloužit svému účelu. Pro zařízení kuchyně malého bytu jsme vybrali nábytek z kuchyňského programu Bilberry, jelikož si jednotlivé skříňky můžeme sestavit dle libosti, respektive rozmístit tak, jak potřebujeme. Program poskytuje skříňky pro zabudovanou lednici, troubu i dřez. Má v nabídce i kuchyňský ostrůvek, který z jedné strany poskytuje úložný prostor a z druhé strany ho lze využít ke stolování – zejména v malých kuchyních, kde není prostor na samostatný stůl, to může být ideální řešení. Toto místo lze využít i tak, že do něj umístíte praktické odkládací kontejnery, regály na nádobí nebo potraviny, případně koše a jiné úložné doplňky. Ostrůvek může zároveň vizuálně oddělovat dvě funkční zóny – například kuchyňskou od jídelní nebo kuchyňskou od obývací. Odkládací prostor ostrůvku lze využít na nádobí, potraviny nebo k uložení menších spotřebičů.
Za velkou výhodu lze považovat to, že je segment mobilní. V případě potřeby ho snadno přesunete na jiné místo, čímž můžete získat například více prostoru ke stolování nebo snadno změnit celkový design kuchyně. Možnost manipulace se skříňkami a jejich přizpůsobování aktuálním potřebám prostoru je v malém interiéru opravdu vítána.
Při bližším pohledu na skříňky si také můžete všimnout, že jsou na nožičkách a bez soklů. Taková řešení patří v malých prostorách k žádoucím, vzhledem k tomu, že prostor je díky nim vzdušnější a vizuálně odlehčenější.

Akcent na oživení kuchyně

Co se týče nábytku, nedoporučuje se s ním v malé kuchyni experimentovat. Prioritou musí být funkčnost a využitelnost místa. Co se designu týče, je lepší vsadit na jednoduchost a minimalismus. Aby ale celý prostor nepůsobil kvůli snaze o praktičnost nudně, je vhodné použít nějaký akcent, který místnost ozvláštní a celkově vizuálně pozvedne.

Akcent lze vytvořit několika způsoby. V tomto případě se vytvořil židlemi svěží žluté barvy, které kuchyňský kout zjemní a oživí. Výhodou je, že pokud vás přestanou „bavit“, jednoduše je vyměníte za nové a kuchyně znovu dostane jiný ráz. Druhou možností, jak v daném prostoru vytvořit akcent, je použití zajímavé zástěny. Ve vizualizaci jsme použili dekor aktuálně velmi oblíbeného vzoru terazzo. Je barevně veselý, jednoduše laditelný a nijak nenarušuje celkovou kompozici kuchyně. Samozřejmě i v tomto případě je možností mnoho a záleží jen na vašem vkusu.

Je dobře známo, že v jakémkoli prostoru udělá hodně i barevnost stěn. Stačí přemalovat byť jen jednu zeď a máte pocit, jako by šlo o úplně jiný prostor. Platí to i v kuchyni. Někomu se líbí výraznější barvy a odstíny, někomu zase méně nápadné, nebo vsadí na bílou klasiku, kterou se nikdy nic nezkazí. V každém případě platí, že pokud chcete dát prostoru nějaký akcent, barva může být právě tím, čím mu dodáte jiný rozměr nebo vzhled – nejde o velkou investici a možností na vymalování je opravdu hodně.

Doplňky tvoří kuchyni

Pokud je potřeba více úložné plochy, ale daný prostor kuchyně neposkytuje další volné místo, lze to vyřešit jednoduchými příručními nebo servírovacími vozíky nebo i regály. Obsahují police a šuplíky, kam je možné odložit a uschovat mnoho užitečných věcí, které patří do kuchyně. V ukázce je použit servírovací stolek, který může sloužit také jako příruční ke stolování. Jeho velkou výhodou jsou kolečka, která ho umožňují snadno přesouvat po celém prostoru.

Navržená kuchyně obsahuje vše pro kvalitní fungování a vaření. Zahrnuje i dostačující odkládací prostor, který je tvořen nejen uzavřenými skříňkami, ale i otevřenými policemi. Ty dávají kuchyni vzdušný, nepřeplněný ráz a mohou posloužit jako úložiště pro kuchyňskou výbavu, různé designové dózy a potraviny, stejně jako na vystavení různých dekorací a doplňků. Ty by měly samozřejmě také odpovídat celkovému stylu kuchyně. Pod policemi je nainstalováno osvětlení pro lepší viditelnost během vaření.
To, že disponujeme malým prostorem, neznamená, že z něj neumíme udělat útulnou, vzdušnou a hlavně praktickou kuchyni. Důležité je zvážit, co je pro nás v tomto prostoru prioritou. Na základě toho vyberte zařízení a poté prostor dotvořte vizuálně tak, abyste dosáhli požadované atmosféry. Pokud si z dostupného nábytku neumíte vybrat, případně si na zařízení netroufáte sami, je možné nechat si vyrobit kuchyni na míru – tak si můžete být jistí, že každý centimetr plochy bude využit efektivně a stylově přesně podle vašich představ. Na závěr vám nabízíme přehled produktů, které jsme použili v ukázce:
  Ukázku pro čtenáře magazínu Sconto vytvořila Mgr. art. Ludmila Lešánek z LL design interior.

Čtěte také

Ukázat další články

Očima designéra: Zařízení pokoje pro 3 děti

Zařídit dětský pokoj pro tři děti může být náročné, zvláště vezmeme-li v úvahu rozdílný věk, pohlaví a zájmy dětí. Je třeba začít od nezbytných prvků, bez kterých se…

Vyrobte si s dětmi motýla z papíru

Ať už vám sychravé počasí nedovoluje vyběhnout s dětmi ven, nebo dostanete jen tak chuť si něco vyrobit spolu a pobavit se u toho, tyto jednoduché origami motýlci js…