Domů / MAGAZÍN / INSPIRACE / Očima designéra: Studentský pokoj pro chlapce

Očima designéra: Studentský pokoj pro chlapce

05. 02. 2024, SCONTO Nábytek
Každý dospívající chlapec touží mít pokoj zařízený podle svých představ a požadavků. Prostor by měl odrážet osobnost teenagera, zároveň je ale třeba myslet na to, že musí být funkční a podporovat jeho efektivitu při učení a celkovou produktivitu. Podívejte se pro inspiraci na ukázku, jak studentský pokoj pro chlapce zařídit.
Na úvod je třeba poznamenat, že z dispozičního hlediska je ideální, pokud je studentský pokoj umístěn v izolovanějším prostoru domu. To znamená, že se jedná o místnost někde na okraji, kde je klid a méně ruchu než ve zbývající části domu. Pokoj by měl být rozdělen na tři základní zóny – jedna určená k práci, druhá k odpočinku během dne a třetí ke spánku.

Jaký nábytek do studentského pokoje?

Studentský pokoj by měl disponovat dostačujícím úložným prostorem pro oblečení a osobní věci. Ke standardní výbavě patří šatní skříň a velmi praktický je také doplňkový nábytek – různé regály a police na knihy, dokumenty, hry či dekorace. Do našeho návrhu jsme zakomponovali základní kusy nábytku – skříň, klasický i nástěnný regál, postel a noční stolek, které jsou z jednoho nábytkového programu, čímž jsme zajistili, že spolu jednotlivé prvky dokonale ladí a vnášejí do prostoru harmonii. K posteli jsme doplnili obklad ve stejné barevné kombinaci, čímž jsme vytvořili příjemný spánkový koutek.
Dalším důležitým nábytkem ve studentském pokoji je pracovní stůl. Jelikož dospívající chlapci rádi hrají počítačové hry, vybrali jsme ergonomicky tvarovaný herní stůl, který poslouží jak pro práci, tak pro zábavu. K němu jsme přidali pohodlnou ergonomickou kancelářskou židli, která napomáhá správnému sezení.

Ujistěte se, že je kolem stolu dostatek místa pro pohyb studenta i po odsunutí židle. Ideální sezení za stolem je zády ke stěně a čelem ke dveřím. Existuje několik důvodů, proč je právě tato pozice nejlepší. Když vidíme vchod, snižuje se úzkost a zvyšuje důvěra.

Úložný prostor u stolu lze vyřešit buď klasickým kontejnerem, nebo regálem. My jsme se rozhodli pro závěsný regál, který zároveň poslouží i jako dekorace stěny.

Celková barevnost a doplňky

Na lidské vnímání mají velký vliv i barvy, proto je při zařizování důležité nepodcenit ani tento aspekt. Na stěny i zařízení do studentského pokoje jsou vhodné tlumené zemité a šedé odstíny, které působí uklidňujícím dojmem, protože mladiství jsou náladoví a náchylní ke stresu. Navíc jde o neutrální odstíny, ke kterým lze snadno doladit různé dekorace a doplňky, které se mohou měnit podle aktuálních preferencí teenagera.
Ke vhodným a praktickým doplňkům patří například sedací vak na lenošení během dne nebo pro návštěvu, žebřiny na domácí cvičení či nástěnný věšák na odkládání denně nošeného oblečení. Případně můžete využít pánského sluhu. K útulnosti přispějete kobercem, jehož vzor podpoří celkový design pokoje. Ideální je vybírat takový, na kterém nebudete vidět každý drobek.

Pro soustředěnost a pracovní povinnosti je velmi důležité i správné osvětlení. Proto je třeba vybírat centrální svítidlo s dostatečnou světelnou intenzitou. Podpořit ho můžete stropním podsvícením po celém obvodu místnosti.
Studentský pokoj pro chlapce by měl být praktický a poskytovat dostatek místa k učení a na různé hobby. Nepřeplňujte ji zbytečně doplňky, které nejsou potřebné, aby pokoj byl vzdušný a snadno se v něm udržoval pořádek. Oživení v podobě výraznějších dekorací je vítáno, myslete však na staré známé heslo, že méně je někdy více.

Na závěr vám nabízíme přehled produktů, které jsme použili v ukázce:
  Ukázku pro čtenáře magazínu Sconto vytvořila Mgr. art. Ludmila Lešánek z LL design interior.

Čtěte také

Ukázat další články

Očima designéra: 4 triky, díky kterým bude malý obývací pokoj vypadat větší

Disponujete malým obývacím pokojem a chcete z něj udělat vzdušný a otevřený prostor? V takovém případě záleží na každém centimetru a detailu. Je třeba vytvářet jakés…

Očima designéra: Černá barva ložnici sluší

Nadčasová a sofistikovaná – taková je černá barva a všechny její odstíny. Hodí se do každého stylu bydlení, závisí jen na míře, v jaké ji použijete. Interiéru dává d…