Domů / MAGAZÍN / ZKRÁŠLUJEME / Ohřejte se ve vlastnoručně vyrobené dece z Alize Puffy

Ohřejte se ve vlastnoručně vyrobené dece z Alize Puffy

21. 12. 2022, SCONTO Nábytek
Vyrobit si vlastní deku není žádná věda. Chce to jen svůj čas, špetku úsilí a jistou míru trpělivosti, než vaše snaha přinese ovoce. Ale ten pocit, když se zachumláte do vlastnoručně zhotovené deky, stojí určitě za vynaloženou námahu. Jak na pletení deky z Puffy vlny?
Zachumlat se během chladných dnů do deky a vychutnat si šálek čaje nebo kávy, to zní vskutku idylicky. Tato oblíbená přikrývka ale není jen praktický doplněk, který nás zahřeje před televizí nebo na terase. Patří i k populárním bytovým dekoracím, které přehozené na sedačce a různých stojanech zútulňují místnost a dodávají jí hřejivou atmosféru. Je to snadno dostupné zboží, které si můžete koupit v rozličných vzorech a materiálech, ale pokud jste byť jen trochu zruční a máte trochu času, deku si snadno vyrobíte i sami. Výhodou je, že si ji můžete vyrobit přesně v takových rozměrech a barvě, jaké vám vyhovují, a navíc si k ní můžete uplést i další doplňky, jako je povlečení na dekorační polštáře, čímž se postaráte o to, že spolu všechno bude dokonale ladit.
 
Postupů, jak si vyrobit deku, je několik. Pokud si rozumíte s jehlicemi nebo háčkem, můžete si ji uplést nebo uháčkovat z vlny. Teplou přikrývku si můžete ušít i z kombinace bavlněné a fleecové látky. Pokud vám tyto ruční práce nejsou moc blízké, můžete zkusit upletení vlastní deky z hrubé příze (například merino) na rukou. Dle návodů z internetu byste to měli zvládnout za necelou hodinku. Řešením je i použití speciální příze Alize Puffy, která má předpřipravená očka na pletení rukama. K práci s ní tedy nepotřebujete jehlice ani háček.

Oblíbená hrubá vlna na deky

Alize Puffy je vyrobena z micro polyesteru a vyznačuje se tím, že je lehká a velmi hebká na dotek. Kvůli malým vláknům působí jako plyš a je vhodná nejen na deky, ale i výše zmíněné povlečení na polštáře, šály, ponča a podobně. Předpřipravená, zhruba 3,5 cm velká očka se táhnou po celé délce příze a jejich zaplétáním vzniká úplet. Práce s ní je jednoduchá a výrobky vznikají rychle. Můžete si ji koupit v galanteriích nebo objednat přes internet. Pojďme si nyní ukázat, jak k výrobě deky z Alize Puffy krok za krokem.

Puffy deka – návod na pletení

Existuje několik typů vzorů na Puffy deky, resp. na úplet. My jsme si pro vás připravili základní vzor, který není náročný a zvládnou ho i začátečníci.
 
Je velmi důležité, abyste samotný úplet tvořili na rovné a tvrdé podložce. Ideální místo pro pletení dek je stůl. Začneme tím, že si změříme, jak dlouhou deku bychom chtěli vyrobit, a až poté začneme s výrobou. Například pro rozměr deky o šířce 70 cm je na první řadu potřeba 38 oček z vlny.
Orientační spotřeba: Kolik vlny potřebuji na deku a povlečení

Návin příze ve standardním klubku Alize Puffy je 9 m. Na výrobu povlečení na dekorační polštář o rozměrech 40 x 40 cm budete potřebovat cca 4 klubíčka, na dětskou deku o rozměrech 80 x 100 cm použijete kolem 5 klubek, na klasickou deku 120 x 180 cm přibližně 12 klubek.

Výroba deky – ukázka tvorby základního vzoru

 
Milé šikovné ručičky, na závěr vám chceme popřát spoustu trpělivosti a kreativity. Nenechte se odradit případným prvním neúspěchem. Ruční pletení je jednoduchá záležitost s určitými pravidly, ve kterých si každá tvůrčí duše časem vytvoří svůj systém. Je krásný pocit vzít do rukou po několikahodinové práci konečný výrobek, který je měkký, hebký a dotváří útulnost domova. Deka z Puffy vlny vás jistě zahřeje na těle a pohled na dobře odvedenou práci zase na srdci. Ať se vám daří. :)

 

Čtěte také

Ukázat další články

Zútulněte terasu stromy, kterým se daří i v květináčích

Asi není nikdo, kdo by si v teplých měsících rád neposeděl na terase. V současnosti se tomuto prostoru věnuje hodně pozornosti. Stává se jakýmsi „obývákem na čerstvé…

Moderní stolní lampa – malé světlo s velkým efektem

Někteří lidé hledají pěkné místo k bydlení, jiní dokážou každý obytný prostor udělat pěkným. Takoví lidé totiž vědí, jaké prvky a doplňky použít, aby i nudnější inte…