Ohřejte se ve vlastnoručně vyrobené dece z Alize Puffy

Domů / MAGAZÍN / ZKRÁŠLUJEME / Ohřejte se ve vlastnoručně vyrobené dece z Alize Puffy
Vyrobit si vlastní deku není žádná věda. Jako každá práce i pletení deky vyžaduje svůj čas, špetku úsilí a jistou míru trpělivosti, než vaše snaha přinese ovoce. Ale ten pocit, když se zachumláte do vlastnoručně upletené deky, jistě stojí za vynaloženou námahu.

Deka se vám hodí nejen v těchto chladných dnech, kdy vás zahřeje. Využít ji můžete doma jako dekoraci na sedačku, jako příjemného a užitečného společníka před televizí, na balkóně i na terase, ale i na cestách. Zachumlat se do ní s hrnkem teplého čaje zní celkem idylicky, že ano? Postupů, jak si ji vyrobit, je více. Pokud si rozumíte s jehlicemi nebo háčkem, můžete si ji uplést nebo uháčkovat z vlny. Teplou přikrývku si můžete ušít také z kombinace bavlněné a fleecové látky.

Pokud vám tyto ruční práce nejsou velmi blízké, zkusit můžete upletení DIY deky z hrubé příze (například merino vlny) na rukách, bez jakýchkoliv jiných pomůcek. Podle návodů z internetu byste to měli zvládnout za necelou hodinku. Řešením je i použití speciální příze Alize Puffy, která má předpřipravená očka pro pletení rukami. Nepotřebujete k ní tedy jehlice ani háček. Lehká a hebká příze je vyrobena z mikropolyesteru. Pojďme si ukázat, jak na výrobu deky z této vlny krok za krokem.

Přízi typu Alize Puffy si můžete koupit v galanteriích nebo si ji objednat přes internet. Typ vlny Puffy, s kterým jsme pracovali, má délku cca 9 až 10 metrů a skládá se z oček, která se do sebe různými styly zapletou. Existuje několik typů vzorů na úplet. My jsme si pro vás připravili základní vzor, který není náročný a zvládnou ho i začátečníci.

Je velmi důležité, abyste samotný úplet vykonávali na rovné a tvrdé podložce. Ideální místo na pletení dek je stůl. Začneme tím, že si odměříme, jak dlouhou deku bychom chtěli vyrobit, až následně začneme s výrobou. Například pro rozměr deky se šířkou 70 cm je na první řadu potřeba 38 oček z vlny.

Výroba deky – ukázka tvorby základního vzoru


Ohřejte se ve vlastnoručně vyrobené dece z Alize PuffyOhřejte se ve vlastnoručně vyrobené dece z Alize Puffy
Milé šikovné ručičky, na závěr vám chceme popřát hodně trpělivosti a kreativity. Nenechte se odradit případným prvním neúspěchem, ruční pletení je jednoduchá záležitost s určitými pravidly, v kterých si každá tvořivá duše časem vytvoří svůj systém. Je krásný pocit po několikahodinové práci vzít do rukou končený výrobek, který je měkký, hebký a dotváří útulnost domova. Ať se vám daří.

MAGAZÍN

Zařizujete, nebo jen zkrášlujete bydlení? Inspirace není nikdy dost. V našem magazínu najdete spoustu zajímavých tipů a praktických rad, jak vylepšit a zútulnit jakoukoliv část vašeho domova.
všechny články
Lenoška – ideální pro poobědní odpočinek

Lenoška – ideální pro poobědní odpočinek

Patří ke starověkému Egyptu stejně jako faraoni a pyramidy, přesto však není tak slavná. Lenoška je kusem nábytku s bohatou historií, ideálním tvarem respektujícím p…
Číst dál
Nejčastější chyby při zařizování kuchyně – vyhněte se jim!

Nejčastější chyby při zařizování kuchyně – vyhněte se jim!

Nová kuchyně vyžaduje dostatek plánování, protože svému účelu bude sloužit několik (desítek) let a velké změny u ní nepřicházejí ze dne na den. Jakým nejčastějším ch…
Číst dál
Cookies Tyto stránky používají cookies. Setrváním na stránkách s tímto souhlasíte. Více informací