Domů / MAGAZÍN / ZKRÁŠLUJEME / Ozvláštněte stůl jednoduchou a efektní dekorací. Jak ji vyrobit?

Ozvláštněte stůl jednoduchou a efektní dekorací. Jak ji vyrobit?

20. 07. 2023, SCONTO Nábytek
Čekáte návštěvu nebo pořádáte rodinný oběd či večeři? Ozvláštněte váš stůl originálními dekoracemi na utěrky nebo ozdobné ubrousky a příbory. Tyto jednoduché doplňky dodají prostírání osobité kouzlo, přičemž je hravě vyrobíte i sami. Své hosty ohromíte nejen krásně prostřeným stolem, ale zaručeně i vlastní šikovností.
Pomocí techniky makramé lze vyrobit mnoho stylových a praktických doplňků, které se uplatní v každé domácnosti. Jednou z nich je i ozdoba, která může být doplňkem prostírání, určitě byste jí ale s trochou fantazie našli i jiné využití. K její výrobě potřebujete jen vhodnou přízi a pár pomůcek. Pojďme si nyní ukázat, jak na to.

Budete potřebovat:

  • 1 ks 500 g příze na makramé libovolné barvy (my jsme použili přízi o tloušťce 3 mm v odstínu latte hnědá),
  • klasickou kancelářskou podložku s klipem (na trhu jsou dostupné i originální podložky na techniku makramé),
  • krejčovský metr (nebo pravítko),
  • hřeben nebo kartáč na vlasy,
  • nůžky.
Pro upřesnění
Dekorace je dlouhá přibližně 20 cm a celková spotřeba materiálu na jednu dekoraci je přibližně 395 cm příze.

Postup na výrobu dekorace z makramé:

Krok č. 1:  Odstřihneme si hlavní provázky. Budeme potřebovat 3 kusy provázku o délce 45 cm. Hlavní provázky představují tělo dekorace, kolem kterého budeme plést uzlíky. Kromě nich potřebujeme 1 kus vedlejšího pracovního provázku o délce 200 cm, s kterým budeme dělat uzlíky, a 1 ks vedlejšího provázku o délce 60 cm, s kterým budeme dělat závěrečné spojení.
Krok č. 2: Vezmeme si 3 hlavní provázky a připneme jejich konce do úchytky na desce. Odměříme si 12 cm od spony.
Krok č. 3: Vezmeme si vedlejší pracovní provázek o délce 200 cm. Podložíme ho pod hlavní provázky v místě, kde jsme naměřili 12 cm. Provázek musí být vycentrován, to znamená, že z levé i pravé strany hlavních provázků musí mít stejnou délku. Potom s ním uděláme kolem hlavních provázků klasický uzlík.
 
Krok č. 4: Uchopíme levou stranu provázku a přeložíme ho přes hlavní provázky tak, aby směřoval doprava. Potom uchopíme pravý provázek a položíme ho na ten předchozí a pod hlavní provázky.
 
Krok č. 5: Konec pravého provázku provlečeme zespodu směrem nahoru přes ouško, které nám vytvořil levý provázek. Konce pravého i levého provázku uchopíme a utáhneme, aby nám vznikl uzel.
Krok č. 6: Jelikož chceme, aby nám uzlíky šly rovně, musíme jejich uvazování střídat – jednou z levé a pak zase jednou z pravé strany. Takže teď vezmeme pravý provázek a přeložíme ho přes hlavní provázky tak, aby směřoval doleva. Následně uchopíme levý provázek položíme ho na ten předchozí a pod hlavní provázky. Konec provlečeme přes ouško pravého provázku zdola nahoru. Potom uchopíme konce pravého i pravého provázku a uzel utáhneme.
 
Tip: Pokud byste zapomněli, kterým provázkem jste předtím začali překládat, a teď nevíte, jakým provázkem pokračovat, pamatujte si, že vždy dáváte na vrch provázek z té strany, kde je na uzlíku svislé očko.
Krok č. 7: Pokračujeme tvorbou uzlíků, dokud uzlíková část nebude mít 20 cm. Potom konce vedlejšího provázku (tedy provázku, se kterým jsme dělali uzlíky) přiložíme k hlavním provázkům.
Krok č. 8: Odepneme dekoraci z úchytky a ohneme ji na polovinu. Vznikne nám smyčka.
Krok č. 9: Nyní potřebujeme vytvořenou smyčku upevnit takzvaným šibeničním uzlem. Vezmeme si tedy vedlejší provázek o délce 60 cm. Položíme si na stůl naši dekoraci již ohnutou na polovinu a vedle si připravíme vedlejší provázek, který také ohneme do tvaru U, ale tak, aby na kratším konci měl přibližně 7 cm a na delším konci zbytek. Konce mají směřovat nahoru a ohnutá část U dolů.
Krok č. 10: Vezmeme si do rukou naši dekoraci tak, aby nám volné konce visely dolů. Přiložíme ohnutý vedlejší provázek tak, aby jeho kratší konec přečníval přibližně 1 cm do uzlíkové části.
Krok č. 11: S delší částí provázku začneme obtáčet volné (visící) konce. S obtáčením začínáme co nejtěsněji pod uzlíkovou částí. Takto uděláme asi 8 až 10 otáček.
Krok č. 12: Konec provázku, s kterým jsme obtáčeli, strčíme do spodního ouška (U, které jsme si udělali ještě před zahájením obtáčení). Dekoraci přitom stále pevně držíme v ruce, aby se nám obtočená část neodmotala.
Krok č. 13: Jakmile máme konec pracovního provázku prostrčený přes vzniklé ouško, zatáhněte směrem vzhůru ten krátký (centimetrový) konec, který jsme si nechali nahoře (přečnívající uzlíkovou část dekorace). Takto schováme celý spoj obtočené části dovnitř a nikdy se nám neuvolní.
Krok č. 14: Nyní vyčnívající horní konec jednoduše odstřihneme. Odstřihnout můžeme i část visících provázků, aby byly stejně dlouhé a hezky zarovnané. Na závěr visící provázky rozčešeme kartáčem na vlasy.
 
Dekorace je po rozčesání hotová. Komu se líbí, může konce dozdobit i pěknými korálky nebo stuhou, kterou lze do dekorace upevnit v kroku obtáčení visících konců.
Tak co říkáte na takovou dekoraci? Pustíte se do výroby? Pokud ano, máme pro vás poslední tip. Nemusíte použít jen makramé přízi. Zajímavé výtvory vzniknou i použitím bavlněného provázku či textilního materiálu, jakým je tričkovina. Držíme palce, ať se vám dekorace podaří podle vašich představ. 😊

Čtěte také

Ukázat další články

Nástěnné dekorace se hodí do každé místnosti

Dekorace v bytě jsou jako módní doplňky, které nejenže zrcadlí vaši osobnost a vkus, ale také podtrhují charakter bytu. Dnes se podíváme na závěsné dekorace, které –…

Vyrobte si krásný macramé závěs na květináč

Pojďte spolu s námi spojit přírodní materiál s pravou přírodou. Vytvořte si závěs na květináč, který může spolu s vaší oblíbenou rostlinou zkrášlovat nejen interiér,…