Domů / MAGAZÍN / BYDLÍME / Poklady ukryté ve šperkovnici a jak se o ně starat

Poklady ukryté ve šperkovnici a jak se o ně starat

28. 04. 2023, SCONTO Nábytek
Šperky jsou víc než jen doplněk. Jsou milou vzpomínkou, odměnou za tvrdou práci nebo zpečetěním životního rozhodnutí. Proto si zaslouží dokonalou šperkovnici, která se postará o to, aby vám přinášely radost co nejdéle. Zjistěte, jak vypadá ideální šperkovnice a jakou péči si vaše poklady zaslouží.

Šperkovnice se pro ochranu klenotů používají tisíce let

Přestože nevíme, kdo jako první vynalezl šperkovnici, je jisté, že se používaly již kolem roku 5 000 př. n. l. Ve starověkém Egyptě šperkovnice používaly jak ženy, tak muži bez ohledu na sociální postavení. Šperky pro ně měly duchovní význam. Egypťané věřili, že jim některé šperky budou užitečné i v posmrtném životě. Movitější obyvatelé Egypta se pyšnili dřevěnými šperkovnicemi, které byly zdobené zlatem, stříbrem a řezbářskými prvky. Egypťané nižších vrstev své šperky ukládali do krabiček z rákosu.

V 16. století se šperkovnice vyráběly ze stříbra, zlata a slonoviny. Zdobily se kůží, sametem a intarzií. O 200 let později se truhličky vyráběly také z železa, dřeva, porcelánu nebo papíru. Kromě toho spatřila světlo světa hrací šperkovnice. Díky průmyslové revoluci se krásné šperkovnice staly běžně dostupným artiklem, který si mohl dovolit prakticky každý.

Podle čeho vybrat správnou šperkovnici?

Hlavním posláním šperkovnice je ochrana, ale také organizace a přehled o špercích. Pokud vyberete správné provedení, řetízky se nebudou zamotávat, kov se nepoškrábe a kameny si uchovají svůj lesk. Na co se při výběru klenotnice zaměřit?

Materiál, tvar a vnitřní uspořádání

Při výběru boxu na šperky se zaměřte jak na design, tak na funkčnost. K dostání jsou šperkovnice kovové, dřevěné a plastové. Plastové ale působí spíše laciným dojmem. Luxusně vypadají výrobky, které jsou potažené koženkou.

Z hlediska tvaru se největší oblibě těší především obdélníkové šperkovnice. Mohou mít podobu jednoduchého boxu s výklopným víkem a několika přihrádkami pro šperky. Kromě toho jsou k dostání i šperkovnice v podobě skříňky, která má výklopné víko, několik zásuvek a boční skříňková dvířka. Jestliže je vaše sbírka klenotů bohatá, sáhněte po šperkovnici v podobě stojacího zrcadla.
Vnitřní uspořádání musí odpovídat typu šperků.
 
 • Háčky – jsou určeny pro řetízky, náhrdelníky a náramky.
 • Přihrádky – mohou mít různé velikosti. Menší jsou vhodné pro prsteny, peckové náušnice a manžetové knoflíčky. Větší pro sluneční brýle, hodinky, náramky, objemnější náušnice.

Typ šperků

K dostání jsou nejrůznější typy šperkovnic. Existují šperkovnice pouze na prstýnky nebo řetízky, na hodinky a manžetové knoflíčky, nebo na kombinované výrobky, do kterých uložíte nejrůznější typy šperků. Než se rozhodnete pro konkrétní provedení, zamyslete se, jaké šperky doma máte a jaký typ organizéru pro vás bude nejvhodnější.

Zvažte, kde šperky nejčastěji odkládáte. Někdo klenoty sundává v koupelně, někdo v šatně nebo v ložnici. I to vám pomůže při rozhodování o provedení schránky na doplňky.

Ochrana šperků

Každý šperk by měl mít svoji přihrádku, případně háček. Jen tak docílíte toho, že se doplňky vzájemně nepoškrábou, neušpiní a nezamotají. Navíc budete mít o každém kousku přehled.

Drahé kovy, ale také kameny jsou náchylné na poškrábání, a proto je nezbytné, aby měly jednotlivé sekce vhodnou výstelku. Nejlepší výstelky jsou z měkkých, hebkých a hladkých materiálů. Ideální je samet nebo satén.

Šperkovnicím na hodinky by neměly chybět měkké polštářky, které udržují tvar pásku. Také pro uložení prstenů se hodí měkké polštářky s úzkým otvorem pro zasunutí. Puzetové náušnice se ukládají do polštářku s drobnými otvory na dříky.

Aby byly šperky v bezpečí

Představují pro vás šperky investici? Nebo doma máte skvostné kousky vysoké finanční hodnoty? Takové klenoty raději uschovejte do trezoru. Pokud potřebujete šperky ochránit před nenechavými dětskými ručičkami, sáhněte po boxu na šperky se zámkem.

Jak si šperky správně zorganizovat?

Uložení a roztřídění šperků můžete provést několika způsoby. Rozdělte je podle:
 
 • druhu kovu – zlaté, stříbrné, platinové, z chirurgické oceli, bižuterie,
 • typu – prsteny, peckové náušnice, závěsné náušnice, náramky, náhrdelníky, řetízky,
 • barvy – zlaté, stříbrné, růžové zlato, nebo podle barvy kamenů,
 • frekvence nošení – oddělte od sebe šperky na každodenní nošení a klenoty na speciální příležitosti.
Ukládání šperků přizpůsobte nárokům výrobních materiálů:
 
 • Stříbrné šperky – ukládejte je v přihrádkách vyložených plstí. Plsť absorbuje přebytečnou vlhkost a chrání před předčasným zmatněním. Stříbrné šperky můžete uložit do lešticí utěrky určené na stříbrné šperky.
 • Šperky zdobené kameny – uložte je mimo přímé sluneční světlo, které může některé kameny poškodit.
 • Diamantové doplňky – mějte je odděleně a tak, aby se nedotýkaly s jinými doplňky. Diamant snadno poškrábe jiné kameny a kov.
 • Perlové klenoty – uchovávejte je v měkkých plátěných pouzdrech nebo šperkovnicích s měkkou výstelkou. Nikdy je nedávejte do vzduchotěsných obalů. Perla je přírodní materiál, obsahuje stopové množství vody, která by ve vzduchotěsné ochraně způsobila zkřehnutí perel a snížení jejich lesku.

Věnujte svým klenotům dostatečnou a správnou péči

Jak často šperky čistit? To záleží na tom, jak často je nosíte. Každý šperk můžete večer otřít speciálním čisticím hadříkem. Diamanty se čistí jednou za měsíc, jiným kamenům postačí péče jednou za 3 až 6 měsíců. Rozhodně se nedoporučuje k čištění používat zubní pastu. Obsahuje abrazivní látky, které mohou poškodit kov i kameny.

Nejlepší péči svým doplňkům dopřejete, pokud zvolíte jednu z těchto metod:
 
 • Ultrazvukové čističky – používají je klenotníci, ale pořídit si je můžete i domů. Pro čištění se používají nízkofrekvenční vlnové délky, které se vysílají do roztoku. Odstraňují špínu a usazeniny. U šperků s kameny je lepší o pomoc požádat odborníka.
 • Čisticí prostředky a leštidla na šperky – v klenotnictví, ale i v drogerii jsou k dostání speciální přípravky určené na čištění šperků.
 • Lešticí hadříky – obvykle se vyrábí z bavlny, která obsahuje speciální chemikálie pro odstranění nečistot na špercích.
 • Čisticí lázně – většinou jsou k dostání v klenotnictví. Pro každý kov je vhodná jiná lázeň. Šperk se ponoří do roztoku, který jej zbaví nečistot. Následně se důkladně omyje a doleští hadříkem.
Věnujte svým šperkům nejlepší péči. Skladujte je ve šperkovnicích a čistěte je způsoby, které jsou pro ně šetrné.

Čtěte také

Ukázat další články

Koberec do kuchyně: jaké jsou plusy i minusy této volby

Otázka položení koberce do kuchyně dělí společnost na dva tábory. Jeden na něj nedá dopustit, druhý by si koberec do kuchyně nepořídil za žádnou cenu. Abychom vám po…

Jak si poradit se strašidlem? Vyžeňte dětský strach z pokoje

Dětský pokoj má velký vliv na pohodu a vývoj dítěte. Měl by působit příjemně, hravě a bezpečně. Při zařizování je ale třeba zohlednit i fakt, že děti od narození boj…