Domů / MAGAZÍN / ZAŘIZUJEME / Příruční stolky – dopřejte si je v sadách a kombinacích

Príruční stolky – dopřejte si je v sadách a kombinacích

20. 04. 2021, SCONTO Nábytek
Přestože mnoho lidí stále upřednostňuje klasické konferenční stolky, velkým hitem současného interiérového designu jsou příruční stolky, nazývané také přístavné nebo odkládací. A ty si velmi dobře rozumí v sadách, stačí je jen umět kombinovat.
Sady příručních stolků působí mnohem hravěji než masivní konferenční stolky. Mohou být přitom stejné, nebo se vzájemně lišit velikostí, materiálem, povrchovou úpravou či celkovým designem. Jaké výhody dále nabízejí?
  • Dají se různým způsobem skládat a kombinovat – jelikož se obvykle jedná o velmi lehké solitéry, snadno je kamkoliv dle potřeby přesunete. Jsou ideální pro lidi, kteří si rádi dopřejí změny v interiéru.
  • Ačkoliv jsou samostatně považovány za malé doplňky, dohromady mohou nabídnout větší servírovací plochu než jednotlivé konferenční stolky.
  • Jsou maximálně flexibilní – umíte je přizpůsobit aktuální situaci, vytvoří elegantní sestavu, ale dají se využít i samostatně v různých koutech pokoje, aniž by místnost působila chaoticky.
  • Neomezují prostor tak výrazně jako standardní konferenční stolky, některé můžete dokonce stohovat, takže v případě potřeby ušetříte prostor.
  • Pokud máte velkou pohovku a početnou návštěvu, můžete je přisunout (doslova „přidělit”) k jednotlivým hostům tak, aby se nikdo nemusel natahovat za nápoji a jídlem, jako je tomu v případě centrálně situovaného konferenčního stolku.
Stohovatelné servírovací stolky Roma. Zdroj: Sconto

Jak kombinovat příruční stolky?

V interiéru se nemusíte obávat použít dva nebo tři stejné příruční stolky. Pokud si ale zvolíte různé modely, hledejte při jejich vzájemném ladění určitý společný prvek, například materiál, strukturu nebo motiv. To vám pomůže zejména v případě, že příruční stolky nechcete zbytečně překombinovat. Vybrat si můžete podobné solitéry ze stejného materiálu, ale v různých proporcích. Zakoupit se dokonce dají již hotové, sladěné sety stolků, které vypadají zcela totožně, odlišují se pouze rozměry.
Sada přístavných stolků Holly. Zdroj: Sconto
Sada stolků CelioAvery. Zdroj: Sconto
V případě různých tvarů nemusí být společným jmenovatelem pouze materiál, ale také styl nebo design těchto interiérových doplňků. Například stolky s černou industriální konstrukcí se k sobě mohou hodit, ale nemusí pocházet ze stejné kolekce.
 
I se samotným materiálem se dá dobře pracovat. Zatímco jeden stolek může mít podstavu z dubového dřeva nebo dřevěné dýhy, ten druhý může na oplátku krášlit dubová deska.
Náš tip
Skvělý pár tvoří i solitérní odkládací stolky s takzvanými „koncovými stolky”, které jsou vyrobeny tak, aby působily jako doplněk jiného nábytku, nejčastěji sedací soupravy. Někdy je dokonce možné zasunout je do sedačky, takže vypadají jako jeden celek.
Příruční „koncový“ stolek k sedačce LNT51X, čtvercový přístavný stolek LET41X a vysoký přístavný stolek LET75BX s dvěma policemi. Zdroj: Sconto
Zafungovat může i kontrast, ať už z hlediska velikostí, tvarů, materiálů, nebo barev. Například elegantní kovový stolek ve zlaté povrchové úpravě bude skvěle ladit se stolkem, který má mramorovou desku. Skleněný, téměř neviditelný solitér zase vytvoří perfektní tandem s tmavým moderním stolkem, zatímco malý hranatý stolek si porozumí s větším oválným kouskem.
Zlatý přístavný stolek Goldex 2 příjemně ladí s dvojicí černých stolků Fabiola. Zdroj: Sconto
Vyplatí se také spojovat masivnější kousky se subtilnějšími. Třeba stolek s „plným” tělem si doslova žádá jemný solitér s lehkou konstrukcí. Takovou dvojici vytvoří například kousek připomínající špalek dřeva a stolek s pěknou bílou deskou a tenkými dřevěnými nohami. Přidanou hodnotou může být úložný prostor jednoho z příručních stolků, zatímco ten druhý bude plnit spíše estetickou funkci.
Sety příručních stolků se mohou lišit tvary i materiálem. Na obrázku odkládací stolek Bombay, přístavný stolek Riesa a čalouněný odkládací stolek Vintage. Zdroj: Sconto
Takovým způsobem dokážete samozřejmě vytvářet i větší seskupení příručních stolků. Oblíbené a často používané jsou například i trojkombinace. V případě, že si nebudete jisti svým výběrem, nechte si poradit od designéra nebo personálu v prodejně.

Čtěte také

Ukázat další články

Jaká je ta „nej“ a jaké vybavení do dětské postýlky je vhodné?

Sníte o tom, že postýlka vašeho miminka bude měkká, se spoustou hraček a baldachýnem nad ní? Je to sice pěkná představa, ale v tomto případě platí, že méně je více. …

Konferenční stolek: co zohlednit při výběru?

Jaký by to byl obývací pokoj bez konferenčního stolku? Vybrat si ten správný ale může být pořádná fuška. Stolek by měl stylově zapadat do interiéru, plnit svou funkc…