Domů / MAGAZÍN / ZAŘIZUJEME / Regály mohou posloužit také jako stěna

Regály mohou posloužit také jako stěna

24. 04. 2023, SCONTO Nábytek
Někdy není problém vměstnat do prostoru více kusů nábytku, rozhoduje spíše jeho rozumné a důvtipné rozmístění. Věděli jste, že při vytváření zón v rámci otevřené dispozice vám dobrou službu udělají i obyčejné regály?
Regály jsou neodmyslitelnou součástí obytného prostoru. Putují sem obvykle knihy, pořadače, ale i různé dekorace nebo cennosti, jako jsou fotografie, porcelán, suvenýry z dovolených či krabice s drobnostmi. Některé modely se vyrábějí s otevřenou přední i zadní částí, což lze chytře využít – nemusíte je postavit ke stěně, ale rovnou do prostoru. Tento jednoduchý trik vám pomůže vytvořit v místnosti funkční zóny. Z regálů se totiž stanou jednoduché dělící stěny.

Co vám regál v prostoru přinese?

 • Získáte dva v jednom – úložný prostor i dělící prvek.
 • Namísto náročného budování příček místnost rozčleníte jednoduchým a cenově dostupným způsobem.
 • Jelikož regály propouštějí světlo, dispozici nezatíží a prostor bude navzdory předělu působit vzdušně.
 • Takové řešení můžete kdykoliv změnit – regál odstraníte nebo přemístíte ke stěně a místnost bude opět fungovat jako otevřený prostor.

Kdy mohu použít regál jako dělící prvek

Všechno má své zásady. Zejména pokud v bytě máte malé děti, dejte velký pozor na to, aby regál nepředstavoval zbytečnou překážku v jejich pohybu. Zároveň ho je třeba důsledně zajistit; pokud je regál opřen užší hranou ke zdi, můžete ho k ní přichytit, což zvládne každý šikovnější kutil. Zabráníte tomu, aby se regál převrhl a někoho zranil.
Vybírejte si jen takové modely, které jsou dostatečně pevné a stabilní (u mnoha modelů přímo výrobci uvádějí, že se dají umístit i volně v prostoru) – zejména v případě, že je chcete postavit například k posteli nebo na místo, které je velmi frekventované z hlediska pohybu. Zkontrolujte si na výrobním štítku nosnost regálu a za žádných okolností ho nepřetěžujte. Vždy platí, že těžší předměty by měly putovat do spodní části polic, abyste vytvořili bezpečné těžiště. Při výběru vysokých regálů umístěných ve středu dispozice se dívejte také na to, aby fyzicky ani vizuálně nekolidovaly s visícími svítidly.
Náš tip
Regály mohou udělat dobrou službu nejen ve velkých prostorách, ale také v malých dispozicích, jako jsou garsonky, kde hravě oddělí například ložnicovou část od obývacího či pracovního koutku a chodbu nebo kuchyni od zbytku bytu.

Jaký typ dělícího regálu zvolit?

 • V první řadě se dívejte na velikost. Vysoký regál může vytvořit dojem vyššího stropu, nízký podlouhlý regál zase působí jako „pult“ – místnost neoddělí, pouze naznačí předěl.
 • Všímejte si také počtu a hustoty úložných prostorů. Čím je jich méně, tím otevřeněji bude regál působit.
 • Máte-li přesnou představu o tom, co by mělo být v regálu umístěno, věnujte pozornost i velikosti rozteče polic. U některých modelů lze podle potřeby rozteč nastavovat.
 • Působivé jsou regály s asymetricky řešenými policemi nebo s úložnými prostory rozličné velikosti, případně kousky ve tvaru kruhu či se stupňovitými policemi. Jsou výrazné a jistě upoutají pozornost.
 • Pokud potřebujete dělící příčku s malým množstvím skrytých úložných ploch, potěšíme vás – existují i regály se zásuvkami, zabudovanými obvykle ve spodní části. I takové kousky můžete klidně využít k zónování bytu. Dejte ale pozor na to, aby se zásuvky otevíraly na správnou stranu a aby jim při vysouvání nic nepřekáželo.
 • Regál si můžete sladit se stylem interiéru – do industriálně laděného prostoru se hodí například sestavy s kovovým rámem a dřevěnými policemi.
 • V případě potřeby v prostoru můžete využít dva stejné regály – buď v jedné linii, nebo asymetricky umístěné. Rozmístěním do tvaru L můžete dokonce vytvořit jakoby samostatnou místnost.
Náš tip
Regály s dostatečně hlubokými policemi dávají možnost uložit dekorace z obou stran polic (například dvě řady knížek, přičemž každá řada je otočena směrem do jiné části místnosti).

Věci, na které by se nemělo zapomenout

Jelikož se na regál díváte z obou stran, promyslete si, co má být na očích ve společenské části dispozice a co potřebujete mít po ruce na druhé straně, která bude vnímána jako intimnější. Je dobré vyplňovat police střídavě, abyste na nich vytvořili rozličné průhledy a zároveň příjemnou kompozici. V případě knih si pomozte zarážkami, časopisy hezky uložte do pořadačů vazbou ven, díky čemuž v nich budete mít dokonalý přehled. Zbývající věci můžete dávat do úložných boxů, které se dělají v opravdu široké designové škále, takže se dají jednoduše sladit s jinými doplňky v interiéru.
 
V případě dekorací je vhodné volit takové, které působí dobře bez ohledu na to, z jaké strany se na ně díváte. K takovým patří například různé vázy a nádoby, svícny, rostliny v květináčích, oboustranné fotorámečky, difuzéry a podobně.

Dotváření dělící stěny podle představ

Pokud se vám řešení dělící stěny v podobě regálu líbí, určitě neváhejte a promyslete si, jak ho využít i u vás. Na výběr máte z velkého množství různých regálů, které vyhovují rozmanitým rozměrovým i designovým požadavkům. Při dotváření stěny se nebojte popustit uzdu fantazii a dozdobit ji podle stylu interiéru a požadované atmosféry. Posloužit vám přitom může například jemná záclona, světelné řetězy, ozdobné háčky... a mnohem víc.

Čtěte také

Ukázat další články

Znáte nejnovější trendy v interiérovém osvětlení?

Svítidla v interiéru jsou nejen funkčním prvkem, ale svými tvary, velikostí a barvou se podílejí také na celkovém vzhledu místnosti a pomáhají vytvořit celkovou atmo…

Žlutá sedačka interiér prozáří. Proč se tato barva hodí do obývacího pokoje?

Žlutá barva většinou není první odstín, pro který se rozhodujeme při výběru sedačky. A je to škoda. Dokáže totiž obývací pokoj prosvětlit a rozzářit. Pokud právě uva…